Informacje prasowe

Warsaw Data Hub już działa. Orange Polska uruchomił swoje najnowsze centrum przetwarzania danych

11 października 2021

Warsaw Data Hub już działa. Orange Polska uruchomił swoje najnowsze centrum przetwarzania danych
0

Trwająca od ubiegłego roku budowa najnowszego data center Orange Polska dobiegła końca. Obiekt jest gotowy do użytku. Znajdą się w nim zarówno kluczowe elementy sieci operatora, jak i infrastruktura jego klientów.

Od lat konsekwentnie inwestujemy znaczące kwoty w rozwój sieci i usług, aby trafiać w rosnące potrzeby naszych klientów.  Nasza infrastruktura musi być gotowa na obsłużenie stale rosnącego ruchu. Tylko w sierpniu 2021 odnotowaliśmy ok. 64% wzrost ilości danych przesłanych po światłowodzie w porównaniu do sierpnia 2020. Polskie firmy coraz chętniej się cyfryzują, coraz częściej wybierają rozwiązania chmurowe. Warsaw Data Hub znacząco powiększy nasz potencjał kolokacyjny, możemy też w miarę potrzeb rozbudowywać ten obiekt. Najnowsze rozwiązania zastosowane w tym centrum pozwolą nam też na redukcję liczby wykorzystywanych urządzeń, co w połączeniu z ich najwyższą efektywnością energetyczną zaowocuje zwiększeniem efektywności energetycznej naszej sieci. W praktyce oznacza to redukcję poziomu emisji CO2 o około 5 tys. ton rocznie. To ważny krok w kierunku całkowitej neutralności klimatycznej, którą planujemy osiągnąć w 2040 r.  – powiedział Julien Ducarroz, prezes Orange Polska.

Warsaw Data Hub, który po przeniesieniu najważniejszych systemów Orange Polska stanie się jednym z kluczowych węzłów sieci operatora, pozwoli także Orange zaoferować klientom biznesowym nowoczesne, bezpieczne i ekologiczne zaplecze w postaci usług data center i kolokacji zgodnie z ich potrzebami. W tym kontekście bardzo ważne jest położenie WDH w pobliżu Warszawy, bo to właśnie w stolicy popyt na tego typu usługi rośnie najszybciej. Według Raportu PMR „Rynek centrów danych w Polsce 2020 – Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2020-2025” powierzchnia netto w centrach danych i komercyjnych serwerowniach w Polsce będzie  w najbliższych latach rosła średnio o 7,9% rocznie, by na koniec 2025 r. przekroczyć 90 tys. m².

Warsaw Data Hub dla Orange Polska to jeden z najbardziej innowacyjnych obiektów tego typu w Polsce, zarówno pod względem zastosowanych technologii, standardów bezpieczeństwa, jak i rozwiązań proekologicznych. Warbud zaprojektował i wykonał obiekt w błyskawicznym tempie 14 miesięcy. Dzięki wzorcowej współpracy z inwestorem realizacja przebiegła wyjątkowo sprawnie i zgodnie z założeniami – powiedział Grzegorz Chudzik, członek zarządu Warbud SA – spółki, która była generalnym wykonawcą inwestycji.

Potwierdzeniem wysokiej jakości i bezpieczeństwa obiektu jest uzyskana dla jego projektu certyfikacja klasy 3, zgodna z wymogami normy PN-EN 50600. Na potrzeby centrum przetwarzania danych zaprojektowane i wykonane zostały dwutorowe zasilania budynku, realizowane z dwóch obszarów zakładu energetycznego po 4,1 MW każdy oraz zasilanie gwarantowane w formie 3 agregatów prądotwórczych – każdy o mocy 1800 kW.

W obiekcie zastosowano system klimatyzacji precyzyjnej w układzie redundantnym N+1
z niezależnymi liniami wody lodowej o mocy 1400 kW dla czterech komór technicznych
o powierzchni 400 m² każda. W pomieszczeniach technicznych wykorzystano układy klimatyzacji precyzyjnej freonowej w układzie redundantnym N+1 o mocy 245 kW.

Bezpieczeństwo pożarowe centrum zapewnia system gaszenia gazem IG-541 oraz systemy wczesnej detekcji dymu dla pomieszczeń zbiorników paliwa i agregatów prądotwórczych, a dodatkowo instalacja półstała piany ciężkiej. Budynek chroniony jest także przez systemy bezpieczeństwa wykorzystujące m.in. najnowocześniejsze technologie laserowe i biometryczne. Rozwiązania te gwarantują wysoki stopień niezawodności i dostępności infrastruktury krytycznej oraz przetwarzanie i transmisję danych bez żadnych przerw.

Warsaw Data Hub spełnia wszystkie niezbędne kryteria i jest w stanie obsłużyć nawet najbardziej wymagających klientów. Orange Polska podkreśla, że swoją ofertę kieruje zarówno do klientów z jednym serwerem, kilkoma urządzeniami, jak i do tych, którzy potrzebują całej komory serwerowej. W ramach usługi Unit operator udostępnia miejsce w szafach współdzielonych dla kolokacji pojedynczych urządzeń. Kolokacja Rack oferuje klientom na wyłączność całe szafy serwerowe. Z kolei w ramach usługi Space szafy klienta są lokowane w dedykowanej lub współdzielonej przestrzeni zgodnie z jego indywidualnymi potrzebami. Orange wyróżnia się na rynku indywidualnym podejściem do potrzeb pojedynczego klienta oraz rzetelnością i wysoką jakością usług. Centra danych Orange Polska nie miały żadnej awarii od początku działalności, tj. od roku 2005.

 

Mediateka

Udostępnij: Warsaw Data Hub już działa. Orange Polska uruchomił swoje najnowsze centrum przetwarzania danych

Informacje prasowe

W tym miejscu nauczysz się nowoczesnego rzemiosła. FabLab otwiera się na warszawskiej Pradze

14 września 2021

W tym miejscu nauczysz się nowoczesnego rzemiosła.  FabLab otwiera się na warszawskiej Pradze
0

FabLab powered by Orange to projekt społeczny, który ma podnosić kompetencje mieszkańców stolicy w zakresie nowoczesnego rzemiosła i pozwolić im spędzać czas z technologiami w wartościowy sposób. Prowadzone są tu zajęcia i warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, na których uczą się tworzyć w nurcie zrób to sam. Dziś odbyło się oficjalne otwarcie warsztatowni wyposażonej w m.in. drukarki 3D, plotery laserowe, frezarki CNC czy elektronikę̨.

Pracownia FabLab prowadzona przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Robisz.to zmieniła lokalizację i przeniosła się na warszawską Pragę do Centrum Kreatywności Targowa. FabLab powered by Orange do tej pory działał przy ulicy Twardej, od 2017 roku z bezpłatnych działań pracowni skorzystało ponad 5 000 osób. Uczestnicy warsztatów stworzyli tu na przykład meble, longboardy, protezy dłoni w druku 3D, interaktywne lampy, , nauczyli się modelowania, czy podstaw stolarki. Zrealizowano także wiele inicjatyw społecznych m.in. projekt Maker Woman, który dał wielu kobietom nowe możliwości zawodowe oraz projekty dla młodzieży np. Start-Up Jump, którego partnerem jest Miasto Warszawa. – Od czterech lat mamy przyjemność gościć warszawianki i warszawiaków w przestrzeni FabLabu. Teraz zapraszamy ich na Pragę do Centrum Kreatywności Targowa. To bardzo budujące, że tylu mieszkańców stolicy chce tu rozwijać swoje kompetencje i uczyć się nowych rzeczy. Podkreślamy też, że jest to miejsce dla wszystkich niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania. Stawiamy na edukację i współpracę – mówi prezes Fundacji Orange, Konrad Ciesiołkiewicz.

FabLab od początku związany jest z Warszawą, a w swojej historii ma projekty, które realizowane były we współpracy z miastem – Cieszę się, że możemy powitać FabLab na warszawskiej Pradze, dzielnicy, która od lat przechodzi metamorfozę i zaprasza ludzi kreatywnych i pełnych pasji. Ważne jest dla nas także, że FabLab to kolejne miejsce na mapie Warszawy otwarte na jej mieszkańców, które chce być blisko lokalnej społeczności – tłumaczy Prezydent m. st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

Profesjonalna przestrzeń

FabLab przy ul. Targowej to wiele możliwości dla osób, które chcą poszerzać swoje horyzonty. Odwiedzający mogą korzystać z licznych pracowni, takich jak pracownia druku sitowego, 3D, CNC, elektroniczna oraz krawiecka. W przestrzeni znajduje się też stolarnia z profesjonalnymi narzędziami      i prototypownia – wyposażona w ploter laserowy i narzędzia do szybkiej obróbki materiałów. – To świetnie, że FabLab zagościł na Pradze – mówi Karolina Guzek, członkini zarządu Stowarzyszenia Robisz.to. – Przeprowadzka tutaj to krok dzięki któremu szersze grono mniej i bardziej doświadczonych mejkerów będzie mogło wcielać w życie swoje pomysły, zdobywać i rozwijać posiadane umiejętności – kontynuuje. – Pracownicy Stowarzyszenia Robisz.to i wolontariusze działający przy FabLabie to osoby, które zdecydowanie znają się na nowoczesnym rzemiośle i są gotowe dzielić się wiedzą, edukować i motywować do działania – dodaje Karolina Guzek.

Od entuzjasty do twórcy

FabLab powered by Orange otwarty jest dla wszystkich chętnych, bez względu na wiek, płeć czy doświadczenie. Przestrzenie pracowni odwiedzają uczniowie i nauczyciele, artyści, pracownicy korporacji, a także emeryci.

Potwierdzają to przykłady i historie osób związanych z FabLabem. Anna Wójcik jest artystką wizualną, wykłada w Instytucie Edukacji Artystycznej Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Dzięki otrzymanemu grantowi w FabLabie stworzyła prototyp urządzania Odychacz. Nazywa go obiektem, który polepszy komfort naszego życia. – Możemy zacząć razem z nim oddychać, np. w sytuacji podwyższonego stresu, czy też ataku paniki – opowiada o swoim wynalazku stworzonym w ramach projektu społecznego Maker Woman Anna Wójcik.

Prasa hydrauliczna pozwalająca na odzyskiwanie odpadów – to projekt kolejnej Maker Woman, Jagody Podruckiej. Doświadczenie w pracy baristki uzmysłowiło Jagodzie jak duże ilości fusów po parzeniu kawy są marnowane każdego dnia. Postanowiła więc odzyskać część odpadów, aby nadać im drugie życie. Aktualnie testuje wykorzystanie odpadów z kawy i skorupek jajek, aby tworzyć akcesoria domowe.

Co w FabLabie wydarzy się w najbliższym czasie?

Już w tym tygodniu rusza rekrutacja do nowego projektu dla młodzieży “Akademia projektowania przestrzennego”, podczas którego młodzież nauczy się m.in. modelowania i druku 3D. Dla nieco starszych osób, od 16 do 25 roku życia, przygotowany jest projekt Youth Lab, którego celem jest wzmocnienie kompetencji cyfrowych i zwiększenie atrakcyjności młodych osób na rynku pracy. Pierwsze zajęcia ruszają jesienią. Rodziny z dziećmi czy dorośli też znajdą tu coś dla siebie – oferujemy im regularne warsztaty twórcze i szkolenia specjalistyczne.

Wszystkie informacje pojawią się na stronie www.fablabwarszawa.pl

__________________________________________________________________

Fundacja Orange Fundacja Orange została założona w 2005 roku przez Orange Polska S.A. Działa na rzecz nowoczesnej edukacji dzieci i młodzieży. Uczy młodych, jak używać technologii mądrze i kreatywnie, aby mogli w pełni rozwijać swój potencjał i kompetencje niezbędne w przyszłości. Z Fundacją Orange poznają zasady bezpiecznego internetu, podstawy programowania, robotyki, sztucznej inteligencji i druku 3d. W rozwoju umiejętności cyfrowych Fundacja wspiera też nauczycieli i rodziców.

Fundacja Orange to także darmowe projekty edukacyjne dla szkół: MegaMisja dla klas 1-3, #SuperKoderzy dla klas 4-8. Do prowadzenia nowoczesnych zajęć z dziećmi przygotowywani są nauczyciele i edukatorzy. Fundacja tworzy scenariusze zajęć i poradniki. Dzięki działaniom Fundacji założono 100 multimedialnych Pracowni Orange dla mieszkańców małych miast i wsi.

Stowarzyszenie Robisz.to

Stowarzyszenie Robisz.to od 5 lat zrzesza ekspertów i pasjonatów nowych technologii i rzemiosła. Głównym działaniem Stowarzyszenia jest propagowanie edukacji STEAM, szerzenie idei ruchu maker’ów oraz idei otwartej technologii, zgodnie z którą każdy powinien mieć dostęp do narzędzi, umożliwiających naukę oraz tworzenie.

Kontakt dla mediów:

Magda Mierzwińska, Fundacja Orange

e-mail: magda.mierzwinska@orange.com,

tel. +48 512 356 297

Robisz.to

Wojciech Gajewski, Stowarzyszenie Robisz.to

e-mail: wojtek.gajewski@robisz.to

 

 

 

 

Mediateka

Udostępnij: W tym miejscu nauczysz się nowoczesnego rzemiosła.  FabLab otwiera się na warszawskiej Pradze

Informacje prasowe

Integrated Solutions – dostawca rozwiązań IT z grupy Orange – ma już 10 lat

13 września 2021

Integrated Solutions – dostawca rozwiązań IT z grupy Orange – ma już 10 lat
0

W 2011 roku firma zatrudniała 20 pracowników i wypracowała 49 mln zł przychodu. Dziś pracuje w niej już 300 wysokiej klasy specjalistów, a przychody za rok 2020 wyniosły 731 mln zł. To wzrost niemal piętnastokrotny.

Według tegorocznej edycji rankingu TOP200 Computerworld Integrated Solutions jest m.in. 3 integratorem na polskim rynku i 2 dostawcą rozwiązań IT dla instytucji publicznych.

– Droga, jaką przebył IS w ciągu ostatnich 10 lat jest naprawdę imponująca. Widać wyraźnie, że decyzja o utworzeniu tej spółki i silnym wejściu w sektor rozwiązań ICT była słuszna. W ostatnich trzech latach przychody Orange Polska z usług ICT rosną średnio o 25-30% w skali roku. Osiągnęliśmy to dzięki efektowi skali i synergii w Grupie, ale także dzięki uważnej obserwacji rynku i oczekiwań klientów, którzy chcą prostych, cyfrowych rozwiązań optymalizujących procesy biznesowe i pozwalających szybko reagować na zmiany otoczenia. Integrated Solutions wraz z Craftware i BlueSoft – pozostałymi spółkami z Grupy Orange Polska – tworzą dziś szeroką ofertę dla wszystkich sektorów gospodarki od produkcji, transportu, po energetykę i branżę retail – mówi Bożena Leśniewska, wiceprezeska zarządu Orange Polska ds. rynku biznesowego. – Zgodnie z naszą nową strategią .Grow chcemy coraz skuteczniej wspierać polskie przedsiębiorstwa w cyfrowej transformacji i we wdrażaniu najnowocześniejszych narzędzi. Rola Integrated Solutions w realizacji tego zadania jest trudna do przecenienia – dodaje Bożena Leśniewska

– 10 lat to dobry czas na podsumowania – uważa Andrzej Zając, prezes Integrated Solutions. –  Mam poczucie, że przez tę dekadę przeszliśmy odważnie i naprawdę dynamicznie. Wiedzieliśmy, że stoją za nami kompetencje ludzi, ich wiedza i determinacja, mieliśmy także duże wsparcie od Orange. Dziś IS nie jest już tylko dostawcą rozwiązań czy integratorem IT, a silnym graczem na rynku ICT, rosnącym średnio w swojej historii 30% rocznie. Firmą technologiczną docenianą w prestiżowych rankingach. To dla mnie duża satysfakcja, ale i zobowiązanie. Nadal chcemy rosnąć szybciej niż rynek, dlatego będziemy rozwijać kolejne kompetencje – dodaje prezes IS.

W ciągu ostatnich 10 lat Integrated Solutions zrealizował 13 tysięcy projektów, spośród których warto wymienić np. takie jak Mobilny Listonosz realizowany dla Poczty Polskiej, pionierski dla rynku samorządowego w Polsce projekt Cyfrowe Mazury, czy niedawny projekt systemu backupu dla banku Santander. W początkach swojej działalności firma koncentrowała się na dostarczaniu Klientom twardej infrastruktury IT i rozwiązań komunikacyjnych (UCaaS). Dziś jej kompetencje obejmują m.in. chmurę, End User Computing, Cyberbezpieczeństwo, Software Development, ekosystem Microsoft oraz DevOps. IS nieustannie rozszerza też zakres swoich partnerstw z wiodącymi światowymi dostawcami technologii IT i cyberbezpieczeństwa. Spółka ma już ponad 100 partnerów technologicznych. Stale poszerza także portfolio rozwiązań chmurowych, które może oferować klientom.

Mediateka

Udostępnij: Integrated Solutions – dostawca rozwiązań IT z grupy Orange – ma już 10 lat

Informacje prasowe

Veolia i Orange budują miasta przyszłości

8 września 2021

Veolia i Orange budują miasta przyszłości
0

Grupa Veolia i Orange zadeklarowały wspólną realizację Projektu Smart City. Jego głównym celem jest wsparcie gospodarki energetycznej i wodociągowej poprzez stały, zdalny monitoring pracy sieci ciepłowniczych i wodociągowych oraz wprowadzenie ich inteligentnego opomiarowania.

7 września, w trakcie XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu, Veolia i Orange podpisały List Intencyjny dotyczący realizacji Projektu Smart City na rzecz polskich miast, w ramach którego rozwijane będą usługi Smart Water (zarządzanie infrastrukturą wodociągową w celu podniesienia efektywności jej działania). W swoich działaniach partnerzy zamierzają skupić się na monitorowaniu sieci wodociągowych w zakresie bilansowania zużycia w całym systemie, pozwalającego na ograniczanie strat wody, a także na monitorowanie jej jakości i bezpieczeństwa dostaw dla klientów. Opracowane zostanie specjalne narzędzie dla klientów końcowych promujące ekologiczne postawy. Pozwoli ono także na monitorowania wycieków i awarii po stronie instalacji wewnętrznej każdego klienta. Wśród rozwiązań, które zamierzają wspólnie rozwijać, firmy wymieniają także zdalny odczyt liczników indywidualnych i zasilających oraz monitoring hydrantów pożarowych.

Z autorskich rozwiązań Smart City od Orange korzysta już ok. 80 polskich miast. Umożliwiamy naszym klientom sprawne zarządzanie infrastrukturą, taką jak liczniki wody, czujniki dymu, czy rowery miejskie. Rozwiązania Smart Water wdrożyliśmy już w 34 miastach i miasteczkach w całym kraju. Integrujemy usługi i technologię w jedną platformę, która doskonale wpisuje się w ideę „inteligentnego miasta”, pozwalając na zarządzanie pełnym środowiskiem usług IoT (internetu rzeczy): urządzeniami, komunikacją i danymi. Chcemy dalej dynamicznie rozwijać ten segment naszych usług opartych na IoT i współpracę z Veolią uważamy za ważny krok w tym kierunku. – powiedział prezes Orange Polska Julien Ducarroz – W naszej nowej strategii „Grow” działania proekologiczne, a do takich należy m.in. cały pakiet Smart City, stanowią bardzo ważny punkt. Sami chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną do roku 2040, ale zależy nam także na tym, aby wspierać naszych klientów we wprowadzaniu rozwiązań idących w tym kierunku i promować wykorzystanie w tym celu najnowszych technologii – dodał Julien Ducarroz.

Podpisanie listu intencyjnego to kontynuacja dobrej współpracy Veolii i Orange na szczeblu globalnym we wdrożeniu idei Smart City. Efekty porozumienia będą odczuwalne dla mieszkańców kilkunastu miast w Polsce. Przyniosą im realne oszczędności oraz korzyści ekologiczne.

Nasza działalność koncentruje się wokół zarządzania miejską infrastrukturą w zakresie wody, odpadów i energii, przy jednoczesnej ciągłej redukcji ich wpływu na środowisko. Transformacja ekologiczna znajduje się w centrum naszych wszystkich procesów decyzyjnych, dlatego celem Veolii w Polsce jest osiągnięcie zerowej emisji CO2 do 2050 roku — mówi Frédéric Faroche, prezes zarządu i dyrektor generalny Grupy Veolia w Polsce. Dzisiejsze zarządzanie infrastrukturą musi się opierać na środkach nowoczesnej komunikacji i transmisji danych —  szybkich i wydajnych. Dlatego też jako grupa Veolia zdecydowaliśmy się na współpracę z Orange, firmą której kompetencje i doświadczenie w obszarze wymiany danych będą stanowić nieoceniony wkład w transformację miast w Smart Cities. Jestem przekonany,  że ten projekt poprawi sprawność systemów oraz jakość świadczonych lokalnie usług komunalnych — dodaje Faroche.

Wspólne działania obu firm mają także dotyczyć Smart Energy, czyli zarządzania infrastrukturą ciepłowniczą i energetyczną. Obejmą one sterowanie regulatorami węzłów ciepłowniczych, zdalny odczyt liczników ciepła i energii elektrycznej, monitorowanie pracy sieci ciepłowniczych, zarządzanie efektywnością energetyczną budynków oraz wykorzystanie technologii komunikacyjnej do opracowania platformy zarządzania efektywnością energetyczną dla przemysłu.

Pierwszy, pilotażowy projekt w ramach współpracy Veolii i Orange Polska został przeprowadzony w tym roku przez PWiK Tarnowskie Góry. Jego realizacja pozwala na potwierdzenie sprawności działania technologii komunikacyjnej Orange i całego systemu agregacji danych. To początek wdrożenia inteligentnego opomiarowania dla całego systemu wodociągowego obejmującego Miasteczko Śląskie, Tarnowskie Góry i całą gminę Woźniki. W ramach projektu wymienionych zostanie 16 tys. wodomierzy, z których korzysta ponad 73 tys. mieszkańców.

Veolia w Polsce jest częścią ekosystemu miejskiego: jesteśmy partnerem 123 samorządów w Polsce, w 78 miastach zarządzamy sieciami ciepłowniczymi i obsługujemy dostawy ciepła, energii i wody do blisko 3 milionów odbiorców. Rozumiemy lokalne potrzeby, dostrzegamy nowe, globalne kierunki zmian w energetyce i ciepłownictwie i dlatego chcemy promować ideę smart city – powiedział  Krzysztof Zamasz, dyrektor handlowy, członek zarządu Veolii w Polsce. – Bycie “smart” oznacza dla Veolii kontrolę w czasie rzeczywistym, szybką reakcję, informację bez opóźnień i skomplikowanych procesów, które zawsze optymalizujemy. Takie podejście przekłada się bezpośrednio na wpływ, który wywieramy na środowisko. W celu troski o zasoby naturalne naszej planety, optymalizacja i efektywność energetyczna stają się kluczowe – dodaje Krzysztof Zamasz.

Orange Polska

Wiodący dostawca usług telekomunikacyjnych nad Wisłą. Posiada największą w Polsce infrastrukturę, dzięki której oferuje usługi w najnowocześniejszych technologiach m.in. gigabitowy internet światłowodowy, 4G LTE oraz #hello5G. Dostarcza usługi telefonii komórkowej dla 16 mln klientów oraz szerokopasmowy internet do ponad 2,7 mln klientów. W zasięgu sieci światłowodowej firmy znajduje się już 5,4 mln gospodarstw domowych w kraju. Orange Polska prowadzi własną działalność B+R i jest dostawcą kompleksowych rozwiązań IoT, ICT i cyberbezpieczeństwa.

Veolia w Polsce

Grupa Veolia w Polsce od 25 lat jest sprawdzonym partnerem miast i przemysłu na terenie całego kraju. Opierając się na wiedzy i doświadczeniu, prowadzi sprzedaż energii elektrycznej i gazu, oferuje innowacyjne usługi dostosowane do potrzeb Klientów. Inwestując w rozbudowę i modernizację swojej infrastruktury produkcyjnej i dystrybucyjnej, a także rozwijając działalność w zakresie efektywnego zarządzania energią, gospodarki wodno-ściekowej i odpadowej zapewnia najwyższą jakość usług. Wpisując się w model gospodarki o obiegu zamkniętym tworzy i wdraża rozwiązania efektywne ekonomicznie i przyjazne dla środowiska przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju miast i przemysłu.

Grupa Veolia w Polsce zatrudnia 4 600 pracowników, których misją jest odnawianie zasobów świata. Prowadzi działalność w 123 miejscowościach, w 78 miastach zarządza sieciami ciepłowniczymi. Działa poprzez spółki operacyjne: Veolia Energia Polska (holding), Veolia Energia Warszawa, Veolia Energia Łódź, Veolia Energia Poznań, Veolia term, Veolia Energy Contracting Poland, Veolia Industry Polska, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach oraz ich spółki zależne. www.veolia.pl

Zobacz film

Veolia na świecie

Veolia jest uznaną światową marką specjalizującą się w optymalnym zarządzaniu zasobami naturalnymi. Zatrudnia ponad 179 000 pracowników na całym świecie. Grupa tworzy i wdraża rozwiązania w zakresie gospodarki wodnej, gospodarki odpadami i energią. Rozwiązania te przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju miast i przemysłu. Rozwijając trzy uzupełniające się działalności, Veolia zapewnia dostęp do zasobów, chroni je oraz odnawia.

W 2019 roku, Veolia zaopatrzyła w wodę pitną 98 milionów mieszkańców, a 67 milionów objęła usługą uzdatniania wody. Wyprodukowała 45 miliony MWh energii i odzyskała 50 milionów ton odpadów na drodze odzysku materiałowego i energetycznego. W 2019 roku Veolia Environnement (notowana na giełdzie w Paryżu: Paris Euronext: VIE), odnotowała obroty w wysokości 27,189 mld euro. www.veolia.com

Mediateka

Udostępnij: Veolia i Orange budują miasta przyszłości

Informacje prasowe

Orange Polska przekazał do spółki Światłowód Inwestycje łącza światłowodowe obejmujące swoim zasięgiem ok. 672 tysiące gospodarstw domowych

2 lipca 2021

Orange Polska przekazał do spółki Światłowód Inwestycje łącza światłowodowe obejmujące swoim zasięgiem ok. 672 tysiące gospodarstw domowych
0

Światłowód Inwestycje planuje w ciągu pięciu lat, do 2025 r., budowę kolejnych łączy światłowodowych dla ok. 1,7 mln gospodarstw domowych, które do tej pory nie miały dostępu do ultraszybkiego internetu. Łącznie spółka będzie zarządzać hurtowym dostępem do sieci obejmującej blisko 2,4 mln gospodarstw domowych w kraju.

Zgodnie z założeniami Światłowód Inwestycje rozpoczyna działalność operacyjną. Spółka tym samym staje się nowym graczem na rynku, oferującym otwarty dostęp do własnej sieci światłowodowej – mówi Maciej Nowohoński, Członek Zarządu Orange Polska ds. Rynku Hurtowego.

Spółką od 21 czerwca zarządza Magdalena Russyan pełniąca funkcję jej Członka Zarządu ds. Operacyjnych.

Dzięki podpisanej w kwietniu umowie między Orange Polska i holenderskim funduszem APG będziemy w stanie skutecznie i bez udziału środków publicznych finansować dalszą rozbudowę sieci optycznej – mówi Magdalena Russyan.

Wraz z 672 tys. łączy Światłowód Inwestycje otrzymuje hurtowy dostęp do ponad 170 tys. klientów, którzy już dziś korzystają z usług za pomocą tej sieci. Na sieci posiadanej przez Światłowód Inwestycje spółka będzie świadczyć usługi dostępu hurtowego w modelu otwartym. Oznacza to, że dostęp do niej i możliwość dostarczania usług dla użytkowników końcowych będą mieć na równych zasadach wszyscy obecni na rynku polskim operatorzy detaliczni. Nie wpłynie to w żaden sposób na jakość usług świadczonych obecnie abonentom ani nie spowoduje konieczności jakichkolwiek zmian w umowach zawartych przez nich z operatorami.

Rozbudowa sieci światłowodowej i dotarcie z nią do klientów na terenie całego kraju to sprawa niezwykle istotna dla rozwoju gospodarki i społeczeństwa cyfrowego. Przedsięwzięcie to pozwoli dotrzeć z nowoczesnymi usługami cyfrowymi do tych Polaków, dla których do tej pory były one niedostępne. Model finansowy, w jakim funkcjonuje Światłowód Inwestycje, daje możliwość, by takie działania skutecznie realizować – dodaje Magdalena Russyan.

Źródłem finansowania inwestycji spółki będzie głównie kredyt bankowy w kwocie ponad trzech miliardów złotych.

Na zlecenie Światłowód Inwestycje zarządzaniem budową i utrzymaniem sieci oraz dzierżawą elementów sieciowych, a także innymi usługami wsparcia zajmą się wyspecjalizowane w tej dziedzinie jednostki operacyjne Orange Polska.

Pierwsze zlecenia na budowę łączy przekazaliśmy już do firm wykonawczych. W kolejnych miesiącach planujemy sukcesywnie zwiększać ich liczbę, tak żeby na jesieni osiągnąć już pełną dynamikę działania – mówi Magdalena Russyan.

Orange w ostatnich latach intensywnie inwestował w rozwój swojej sieci światłowodowej, obejmując zasięgiem ponad 5 mln gospodarstw domowych w całym kraju. W kolejnych latach chcemy dalej docierać do kolejnych klientów, częściej niż dotychczas korzystając z umów z infrastrukturalnymi partnerami, takimi jak właśnie Światłowód Inwestycje – dodaje Maciej Nowohoński.

Zgodnie z podpisaną w kwietniu umową, za 50% udziałów w spółce joint venture Światłowód Inwestycje fundusz APG ma  zapłacić 1 374 mln zł. Pierwsza transza w wysokości 887 mln ma wpłynąć na konta Orange Polska jeszcze w trzecim kwartale tego roku, a pozostałe 487 mln zł zostanie rozliczone w latach 2022-2026 adekwatnie do harmonogramu realizowanych inwestycji. APG i Orange Polska będą współkontrolować spółkę posiadając po 50% udziałów po finalizacji transakcji.

Mediateka

Udostępnij: Orange Polska przekazał do spółki Światłowód Inwestycje łącza światłowodowe obejmujące swoim zasięgiem ok. 672 tysiące gospodarstw domowych

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej