Informacje prasowe

LTE w miejsce technologii 3G w Orange – plan do końca 2024 roku

17 kwietnia 2024

LTE w miejsce technologii 3G w Orange – plan do końca 2024 roku
0

Do końca tego roku, użytkownicy sieci Orange zyskają – w kolejnych lokalizacjach – lepszy zasięg nowoczesnej sieci mobilnej, a tym samym wyższą jakość połączeń telefonicznych oraz mobilnego internetu. Operator kontynuuje wyłączanie starszej technologii 3G, by zastąpić ją nowszą technologią LTE. Szczegóły planów na najbliższe miesiące można sprawdzić na mapce przygotowanej przez operatora.

Proces wyłączania sieci 3G rozpoczął się w Orange we wrześniu 2023 roku. Zwolnione przez 3G częstotliwości pasma 900 MHz wykorzystywane są na potrzeby sieci LTE. To pozwala zwiększyć jej zasięg i pojemność, co przekłada się na poprawę komfortu korzystania z usług mobilnych.

Wszystko po to, by przyspieszyć prędkość internetu, zwiększyć jakość rozmów oraz połączeń, a docelowo przygotować kolejne obszary na 5G jakości Orange. Z sukcesem zadziało się to już m.in. w rejonie Piły czy Sieradza.

Najbliższe wyłączenia sieci 3G oraz wzmocnienie LTE planowane są w okolicach Słupska i Koszalina. Szczegóły dalszych prac, aż do końca roku, dostępne są na mapce.

Jak się przygotować?

Większość użytkowników nie musi się szykować do tej zmiany – otrzymają po prostu lepszy zasięg i jakość usług. Nowoczesne smartfony są gotowe na obsługę nowszych technologii.

W przypadku starszych urządzeń, użytkownicy powinni sprawdzić swój telefon oraz kartę SIM, by upewnić się, czy współpracują z 4G LTE i obsługują VoLTE (czyli realizację połączeń głosowych poprzez technologię LTE). Wystarczy wysłać bezpłatnego SMS-a o treści KARTA na numer 80233. Usługa dostępna jest dla klientów sieci Orange oraz nju mobile, a osoby korzystające z Orange Flex mogą sprawdzić kartę i telefon za pomocą dostępnego w aplikacji czatu. Jeśli okaże się, że karta SIM wymaga wymiany na nowszą, można tego dokonać bezpłatnie w salonie Orange. Mieszkańcy okolic Koszalina i Słupska powinni to zrobić do 6 maja b.r.

Klienci, którzy pozostaną przy korzystaniu z kart SIM lub telefonów starszego typu – nieobsługujących 4G, będą mieli zapewnione usługi w technologii 2G. Przy wyborze nowego modelu warto zwrócić uwagę czy obsługuje VoLTE. Z listą rekomendowanych telefonów, które wspierają technologię VoLTE, można zapoznać się na stronie udostępnionej przez operatora. Wszystkie odnowione telefony dostępne w Orange (czyli tańsze modele) mają tę funkcjonalność. Dodatkowo, można odsprzedać w salonie swój starszy smartfon i zyskać zniżkę na zakup nowego. Nie musi to być drogi sprzęt, bo urządzenia obsługujące 5G są dostępne już od kilkuset złotych i asortyment ten stale się rozszerza.

Więcej w temacie wyłączania sieci 3G – instrukcje, poradniki, filmy – znajduje się pod linkiem: https://www.orange.pl/zobacz/wylaczamy-3g.
Wsparcia oraz informacji udzielą także konsultanci na infolinii i w salonach.

Wyłączanie 3G w Orange potrwa do końca 2025 roku. Plany na dalsze wyłączenia przekazywane będą z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

 

Mediateka

Udostępnij: LTE w miejsce technologii 3G w Orange – plan do końca 2024 roku

Informacje prasowe

Orange Polska dołącza do Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie (PWCyber)

16 kwietnia 2024

Orange Polska dołącza do Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie (PWCyber)
0

Orange Polska dołączył do grona partnerów w ramach Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie (PWCyber) prowadzonego przez Ministra Cyfryzacji. Porozumienie sygnowali Paweł Olszewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji oraz przedstawiciele Orange Polska – Witold Drożdż, Członek Zarządu ds. Strategii i Spraw Korporacyjnych oraz Sławomir Chmielewski, Dyrektor Bezpieczeństwa i Compliance.

– Kolejny partner dołącza do grona programu PWCyber. Cieszę się z tej współpracy oraz możliwości wymiany doświadczeń, jakie daje. Zakładam, że przyniesie wiele korzyści. Szczególnie, że to pierwszy operator telekomunikacyjny w tym gronie. Dzięki tej wymianie – zarówno jednostki, jak i organizacje -będą mogły osiągać większe sukcesy i lepiej odpowiadać na wyzwania, przed którymi stoją –powiedział wiceminister Paweł Olszewski.

Orange Polska jest jednym z wiodących dostawców usług telekomunikacyjnych w kraju. Posiada największą w Polsce infrastrukturę, dzięki której oferuje usługi w najnowocześniejszych technologiach, m.in. internet światłowodowy o prędkości nawet do 8 Gb/s oraz usługi mobilne w technologii 5G. Jest dostawcą kompleksowych rozwiązań dla biznesu, oferuje usługi z zakresu IoT, ICT i cyberbezpieczeństwa.

– CERT Orange Polska każdego dnia ma do czynienia średnio z ponad 170 tys. prób ataków – to ogromna skala sieciowych zagrożeń. Zaproszenie nas, jako pierwszej firmy telekomunikacyjnej, do grona partnerów Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie traktujemy jako wyróżnienie i uznanie dla profesjonalizmu naszych ekspertów. Kontynuujemy intensywne działania w obszarze ochrony sieci oraz stale udoskonalamy rozwiązania przeciwdziałające zagrożeniom, dla dobra naszych klientów i partnerów biznesowych, jak również na rzecz sektora publicznego – powiedział Witold Drożdż, Członek Zarządu ds. Strategii i Spraw Korporacyjnych Orange Polska.

Więcej informacji o firmie na stronach: www.orange.pl oraz www.cert.orange.pl.

Program Współpracy w Cyberbezpieczeństwie (PWCyber) jest przedsięwzięciem niekomercyjnym o charakterze partnerstwa publiczno-prywatnego, które jest realizowane na rzecz krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. Partnerzy Programu zobowiązują się do wymiany doświadczeń m.in., w celu zwiększenia bezpieczeństwa cyfrowych procesów, produktów i usług oraz podnoszenia świadomości użytkowników rozwiązań cyfrowych.
W Programie uczestniczą firmy technologiczne (polskie i zagraniczne), które zdecydowały się współpracować przy działaniach mających na celu podnoszenie poziomu cyberbezpieczeństwa Polski.

 

Udostępnij: Orange Polska dołącza do Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie (PWCyber)

Informacje prasowe

Internet, który wyprzedza przyszłość. Orange wprowadził ofertę światłowodową do 8 Gb/s

18 marca 2024

Internet, który wyprzedza przyszłość. Orange wprowadził ofertę światłowodową do 8 Gb/s
0

W Warszawie i Krakowie można już korzystać z ultraszybkiego Orange Światłowodu o prędkości aż do 8 Gb/s. To światłowód najnowszej generacji, spełniający potrzeby najbardziej wymagających użytkowników. Na start, w zasięgu znalazło się ponad 830 tys. gospodarstw domowych. Jeszcze w tym roku Orange planuje zaoferować Światłowód do 8 Gb/s w kolejnych miastach.

 Ponad dziesięć lat temu Orange Polska rozpoczął światłowodową podróż, oferując pierwsze usługi w technologii FTTH. Dziś jesteśmy w zupełnie innym miejscu. Z Orange Światłowodu korzysta już ponad 1,3 mln klientów i coraz więcej z nich wybiera wyższe opcje prędkości. Dziś robimy kolejny ogromny krok i sięgamy po najnowsze rozwiązania technologiczne dając klientom internet światłowodowy o prędkości do 8 Gb/s. To innowacyjne rozwiązanie odpowiada nie tylko na obecne potrzeby klientów, ale także na te, które dopiero się pojawią. Usługa ta oferuje jakość jakiej oczekują najbardziej wymagający użytkownicy. Nasza nowa propozycja otwiera pełnię możliwości dla prawdziwego domu przyszłości. Planujemy, że już do końca roku obejmiemy zasięgiem nowej oferty blisko 2 mln gospodarstw domowych – mówi Liudmila Climoc, prezeska Orange Polska.

Najszybszy, dostępny obecnie Orange Światłowód oparty jest o testowaną już wcześniej technologię XGS-PON, najnowszą generację technologii światłowodowej. Ultraszybkie łącze światłowodowe doskonale sprawdzi się przy korzystaniu z rozrywki w najwyższej jakości – streamingu video, gier online, wirtualnej rzeczywistości. To idealne rozwiązanie dla osób wykonujących wolne zawody związane z przesyłaniem dużych plików, czyli grafików, twórców gier video, profesjonalistów zajmujących się obróbką dźwięku.

Ultraszybki Orange Światłowód bez problemu poradzi sobie z zadaniami, takimi jak rendering filmów 4K, szybkie operacje zdalne na dużych bazach danych, transmisje strumieni z kamer o wysokiej rozdzielczości. Doskonale sprawdzi się tam, gdzie z sieci intensywnie korzysta wielu użytkowników jednocześnie, na różnych urządzeniach. Dzięki Wi-Fi można podłączyć nawet 256 urządzeń!

Przepustowość, czyli maksimum możliwość technologii XGS-PON wynosi 10 Gb/s. Prędkość pobierania, jaką użytkownicy mogą realnie osiągnąć na swoim urządzeniu, to 8 Gb/s.  Prędkość wysyłania danych jakie oferuje usługa, to maksymalnie 1 Gb/s.

Aby skorzystać z możliwości tak szybkiego łącza, niezbędny jest laptop lub komputer stacjonarny z portem 10 Gb/s.

Światłowód do 8 Gb/s obsługuje nowy modem Funbox 10 – z najnowszym standardem Wi-Fi 6E, gotowy już na pasmo 6 GHz. To przyjazne środowisku urządzenie, minimalistyczne w wyglądzie i proste w obsłudze. Posiada tryby eko, które pozwolą dostosować pracę do potrzeb użytkownika, tak by oszczędzać energię. Obudowa oraz opakowanie wykonane zostały w 100% z materiałów pochodzących z recyklingu.

Ultraszybki Orange Światłowód do 8 Gb/s jest obecnie dostępny dla nowych klientów – podpisujących umowy na 24 miesiące lub na czas nieokreślony. W opcji z rabatami, wraz z Funboxem 10, można z niego korzystać już od  200,01 zł miesięcznie. A przy zamówieniu przez stronę www klienci mogą skorzystać z dodatkowej promocji.

Orange dostarcza światłowód w technologii FTTH (Fiber To The Home – czyli bezpośrednio do mieszkania), która daje najwięcej możliwości i jest najbardziej efektywna. Szczegóły oferty Orange Światłowód do 8 Gb/s są dostępne są na stronie www.orange.pl/8. Oprócz najnowszej prędkości, w Orange można korzystać także z opcji do 300 Mb/s, do 600 Mb/s oraz do 1 Gb/s, a także Światłowodu Pro 2.0, oferującego prędkość do 2 Gb/s łącznie na wszystkich urządzeniach w domu.

***

Orange Polska rozwija technologię światłowodową od ponad 10 lat, a w 2015 rozpoczął budowę dostępowej sieci światłowodowej na masową skalę. Od tego czasu na inwestycje światłowodowe wydał ponad 4 mld zł, rozwijając sieć nie tylko w miastach, ale także na obszarach zagrożonych wykluczeniem cyfrowym, w ramach programów z dofinansowaniem ze środków UE. Inwestycje światłowodowe – zwłaszcza na terenach z ograniczonym dostępem do szybkiego internetu – realizuje obecnie także Światłowód Inwestycje, którego współudziałowcem jest Orange Polska. S-I udostępnia swoją sieć operatorom, by mogli na niej świadczyć własne usługi. Od początku działalności wydał na budowę światłowodów blisko 2 mld zł.

***

Grafiki do pobrania z Mediateki

Mediateka

Udostępnij: Internet, który wyprzedza przyszłość. Orange wprowadził ofertę światłowodową do 8 Gb/s

Informacje prasowe

Startuje 5G w Orange na nowych częstotliwościach

19 stycznia 2024

Startuje 5G w Orange na nowych częstotliwościach
0

Orange oferuje już usługi mobilne w technologii 5G z wykorzystaniem częstotliwości 3600 MHz. To tzw. pasmo C przyznane operatorowi przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w wyniku aukcji. Technologia 5G na nowych częstotliwościach umożliwia korzystanie z internetu mobilnego o prędkości nawet ponad 1 Gb/s.

Cieszymy się, że możemy już oferować klientom usługi w oparciu o docelowe dla 5G częstotliwości. Dzięki nim możemy dostarczać superszybki internet w smartfonie i w domu dla użytkowników indywidualnych oraz innowacyjne rozwiązania dla biznesu. Konsekwentnie inwestujemy w nowoczesną infrastrukturę. W ostatnich latach podłączyliśmy miliony domów i mieszkań do światłowodu. Nieustanie modernizujemy też sieć mobilną. Dziś robimy kolejny, ważny krok, który pozwala nam oferować klientom łączność najwyższej jakości oraz niezawodne, bezpieczne i innowacyjne usługi – mówi Liudmila Climoc, prezeska Orange Polska.

5G jakości Orange. Innowacja, która daje więcej możliwości

Najnowsza i najszybsza generacja sieci komórkowej to ultraszybkie przesyłanie danych i minimalne opóźnienia. To pełna swoboda i mobilność, najwyższa jakość grafiki podczas korzystania z gier, czy streamingu wideo, a także niezawodna obsługa ogromnej liczby urządzeń, niezbędna dla rozwoju rozwiązań Internetu Rzeczy. Rozwój tej technologii otwiera też rewolucyjne możliwości dla wielu dziedzin gospodarki.

Po otrzymaniu pierwszych pozwoleń radiowych od UKE, Orange uruchomił właśnie usługi 5G w oparciu o nowe częstotliwości na pierwszych stacjach bazowych m.in. w Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu.

Dostępność tej technologii będzie stopniowo rozszerzana o kolejne lokalizacje. Jednocześnie Orange Polska będzie nadal oferować i rozwijać usługi 5G na częstotliwości 2100 MHz w technologii Dynamic Spectrum Sharing. Umożliwia ona współdzielenie pasma radiowego między 4G i 5G. Takie usługi są w ofercie Orange już od 2020 roku. Aktualny zasięg 5G w Orange będzie można sprawdzać na bieżąco na stronie www.orange.pl/5g

Po włączeniu przez Orange usług na nowych częstotliwościach, klienci będą mogli korzystać z 5G tak jak dotychczas. Na poszczególnych obszarach od razu skorzystają z najlepszej jakości mobilnego internetu – wystarczy smartfon lub router obsługujący technologię 5G i aktywny plan mobilny z dostępem do 5G. Orange ma bogatą ofertę najnowszych smartfonów 5G, większość urządzeń oferowanych przez operatora obsługuje 5G.

Orange udostępnia również Internet mobilny dla domu i Internet Biurowy z 5G, który jest wzmocnieniem dla szerokopasmowej oferty operatora. Internet 5G jest dostępny np. w pakiecie z abonamentem komórkowym w dwóch taryfach: 500 GB lub bez limitu danych i prędkości, a w przypadku Internetu Biurowego, z pakietem 700 GB w strefie biurowej lub bez limitu danych i prędkości.

5G otwiera też nowe możliwości dla biznesu. Orange ma już unikatowe doświadczenia we wdrażaniu prywatnych sieci kampusowych oraz rozwiązań smart city. Dzięki nowym możliwościom jakie oferuje pasmo C, operator może proponować zainteresowanym podmiotom optymalne rozwiązania by ułatwić i przyspieszyć cyfrową transformację.

Warto dodać, że operator dba o bezpieczeństwo internautów – działająca w sieci Orange CyberTarcza wykrywa i blokuje wiele powszechnych zagrożeń, takich jak ataki phishingowe czy złośliwe oprogramowanie, zanim dotrą do urządzeń klientów. Dodatkowo, plany mobilne 5G dla klientów indywidualnych, świadczone solo lub w pakietach z internetem, zawierają bezpłatną usługę CyberOchrona, zwiększającą bezpieczeństwo użytkowników smartfonów. Pozwala ona m.in. samodzielnie konfigurować blokady wybranych kategorii stron, czy konkretnych adresów.

Inwestycje w superszybki i niezawodny internet

Rozwój sieci 5G wymaga istotnych inwestycji. W latach 2021 – 2023 wydatki Orange na budowę sieci 5G i koszty modernizacji radiowej sieci dostępowej sięgnęły łącznie blisko 700 mln złotych. Operator szacuje, że w ciągu kolejnych 3 lat inwestycje w te oba projekty wyniosą około 1,1 mld zł. Dodatkowo, koszt wylicytowanych przez Orange w aukcji 5G częstotliwości to 487 mln zł.

Orange jest największym inwestorem na polskim rynku telekomunikacyjnym. Tylko w ostatnich 5 latach na inwestycje – w tym na rozwój sieci światłowodowej i mobilnej – przeznaczył niemal 10 mld zł. Operator angażuje się także w projekty inwestycyjne realizowane z dofinansowaniem ze środków publicznych. Wspiera w ten sposób proces włączenia społeczno-cyfrowego mieszkańców obszarów mniej zurbanizowanych.

Mediateka

Udostępnij: Startuje 5G w Orange na nowych częstotliwościach

Informacje prasowe

Orange Polska podpisał umowy na budowę sieci szerokopasmowych w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO)

29 grudnia 2023

Orange Polska podpisał umowy na budowę sieci szerokopasmowych w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO)
0

W ramach ogłoszonych naborów, zapewniających dostęp do bardzo szybkiego internetu na terenach tzw. białych plam, Orange Polska podpisał umowy dla 20 obszarów. Dzięki temu około 110 tys. gospodarstw domowych i prawie 16 tys. przedsiębiorstw zostanie objętych zasięgiem sieci szerokopasmowej.

W ramach naboru, prowadzonego przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa, operatorzy telekomunikacyjni mogli ubiegać się o dofinansowanie na budowę sieci szerokopasmowych na 250 obszarach, gdzie dostęp do internetu jest utrudniony, a komercyjne inwestycje są nieopłacalne. Realizowane przez operatorów działania mają, zgodnie z założeniami programu, umożliwić jak najszerszy dostęp do sieci szerokopasmowych, przy jak najwyższych parametrach technicznych.

Orange Polska zbuduje sieci szerokopasmowe w 91 gminach, a powstała infrastruktura pozwoli mieszkańcom blisko 1 900 miejscowości w pełni korzystać z możliwości, jakie daje dostęp do nowoczesnej sieci.

Kwota przyznanej Orange Polska dotacji to prawie 500 mln zł, a zaangażowane przez operatora środki własne to blisko 230 mln zł. To tylko część pieniędzy, jakie operator przeznacza od lat na rozwój nowoczesnych sieci szerokopasmowych na terenie całego kraju.

Firma jest największym inwestorem na polskim rynku telekomunikacyjnym – w ostatnich 5 latach na inwestycje przeznaczyła aż 10 mld zł. Od 2021 do 2025 roku, tylko inwestycje światłowodowe Orange Polska i spółki Światłowód Inwestycje, której operator jest współudziałowcem – wyniosą w sumie ok. 4,6 mld zł.

Budowa sieci w ramach KPO wpisuje się też w szerszy kontekst działań Orange Polska na rzecz włączenia społeczno-cyfrowego mieszkańców obszarów wiejskich, odległych i mniej zurbanizowanych. Dzięki temu Orange Polska nie tylko podnosi jakość usług telekomunikacyjnych, ale także staje się partnerem w budowaniu zrównoważonego, cyfrowego społeczeństwa.

Udostępnij: Orange Polska podpisał umowy na budowę sieci szerokopasmowych w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO)

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej