Odpowiedzialny biznes

Kreatywne zajęcia dla młodzieży

19 stycznia 2022

Kreatywne zajęcia dla młodzieży

Zobaczcie, jak wiele można zrobić, wykorzystując przedmioty codziennego użytku. I po prostu…zróbcie to!
Karton, filc, stare materiały, klej nożyczki, ołówek, kamerka w komputerze… Majsterkujesz, tworzysz i „czarujesz”! Trójwymiarową książkę, pacynki, przenośny głośnik czy film poklatkowy.

Kreatywne zajęcia w ferie

Zaczynamy Ferie w FabLabie dla młodzieży w wieku 10-14 lat (ale rodzice również mile widziani!). To fajna przygoda, dobry sposób na nudę i złapanie eko-„zajawki”, bo na warsztatach wykorzystamy niepotrzebne przedmioty i materiały w nurcie zero waste. Zapraszamy w każdy wtorek od 10.00 do 13.00 przez kolejnych 5 tygodni. Pierwsze spotkanie już 25 stycznia.

Pandemia nie odpuszcza, więc dla bezpieczeństwa tegoroczne zajęcia odbędą się online. Ale są też plusy takiej formuły, bo dołączyć można z każdej części kraju. Udział nie wymaga wcześniejszych zapisów i jest darmowy. Zajęcia przy wsparciu Fundacji Orange poprowadzą trenerzy i trenerki ze Stowarzyszenia Robisz.to.
Wszystkie warsztaty i potrzebne na nie materiały opisane są na stronie FabLab powered by Orange w Warszawie.

Fundacja Orange

FabLab zaprasza

Co planujemy? Po kolei:

  • 25.01 Pop-up book – mechaniczna książka. Tu stworzyć można przestrzenną książkę z trójwymiarowymi ilustracjami. Papier, klej, nożyczki, resztki gazet pomogą ożywić bajkowe światy. Pomoże w tym poznanie podstaw storytellingu, czyli umiejętności opowiadania historii oraz storyboardingu – technik ich obrazowania.
  • 01.02 Baza na Marsie. Projektujemy i budujemy samowystarczalną osadę marzeń, dzięki której przetrwać będzie można na Czerwonej Planecie 🙂 A wszystko z rzeczy, które są niemal w każdym domu.
  • 8.02 Teatr pacynkowy. Wspólnie nadamy nowe życie starym przedmiotom, aby zabawić się w pacynkowe przedstawienie.
  • 15.02 Animacja stop motion. A może zrobicie swój pierwszy film poklatkowy i zgłębicie tajniki techniki „stop motion”? To dobry czas i miejsce.
  • 22.02. Kartonowy głośnik pasywny. Wzmocnijcie dźwięk swoich smartfonów! Wspólnie z trenerami z FabLabu stworzycie mały przenośny głośnik z…kartonu.

Polecamy Wam warsztaty w FabLabie. Śledźcie stronę lub fanpage FabLabu na Facebooku po bieżące wydarzenia.

Nie tylko w ferie

Oprócz darmowych zajęć dla najmłodszych i rodzinnych sobót nasza Fundacja Orange wspiera w FabLabie także projekty dedykowane konkretnym grupom, szczególnie tym, które mają utrudniony dostęp do nowoczesnej oferty edukacyjnej i którym przydadzą się nowe kompetencje – czy to z powodu zwiększania swoich szans na rynku pracy czy poprawy swojej sytuacji.

W pierwszej połowie tego roku ruszymy m.in. z projektem YouthLab dla młodzieży i młodych dorosłych w wieku 16-25 lat, którzy z powodu pandemii potrzebują przekwalifikowania lub nowych kompetencji, aby lepiej odnaleźć się na rynku pracy. Ruszymy też z cyklem warsztatów dla kobiet, dla organizacji z warszawskiej Pragi i dla szkół z całej Polski. Działamy wspólnie ze stowarzyszeniem Robisz.to, którego ekipa na co dzień jest w FabLabie. Będę, oczywiście, dawać znać, co dobrego dzieje się w tej nowoczesnej majsterkowni.

FabLab powered by Orange to dwie kreatywne przestrzenie założone przez Fundację Orange i partnerów. W Warszawie działamy wspólnie ze Stowarzyszeniem Robisz.to, a w Gdańsku ze Stowarzyszeniem FabLab Gdańsk. Obie pracownie są wyposażone w nowoczesne technologie, takie jak drukarki 3D, plotery laserowe, frezarki CNC, elektronikę czy maszyny do szycia. Miejsca te działają z myślą o tym, aby wspierać ludzi w nabywaniu nowych umiejętności, a młodzieży pokazywać, że czas spędzony z technologiami może być twórczy i wartościowy.

Udostępnij: Kreatywne zajęcia dla młodzieży

Odpowiedzialny biznes

Co można zrobić z fusów po kawie?

15 września 2021

Co można zrobić z fusów po kawie?

Co można zrobić z fusów po kawie czy skorupek od jajek? Jagoda Podrucka, która działa w FabLab powered by Orange, ma na to pomysł. To dobre miejsce na realizację odważnych, nieszablonowych przedsięwzięć.

Coś z niczego

Pracowała jako baristka i widziała, ile kilogramów fusów z kawy codziennie ląduje w koszu na śmieci. Na wykorzystanie tych odpadów miała pomysł. A że akurat została przyjęta do projektu Maker Woman w FabLab powered by Orange w Warszawie, to mogła rozwijać tę koncepcję i nabywać nowych umiejętności, ucząc się obsługi tamtejszych maszyn, podstaw modelowania, elektroniki, stolarki czy krawiectwa.

Jagoda Podrucka, bo o Niej tu mowa, postanowiła odzyskać część odpadów, aby nadać im drugie życie. Aktualnie testuje wykorzystanie fusów z kawy, a także skorupek jajek, żeby tworzyć z nich akcesoria domowe. Skonstruowała specjalną prasę hydrauliczną i formy, dzięki którym może ustawiać parametry i eksperymentować dalej. Trzymajcie kciuki!

Amazing Woman

W FabLab powered by Orange odbyła 3 miesięczny kurs pod okiem trenerów i edukatorów ze Stowarzyszenia Robisz.to. Organizacji, z którą nasza Fundacja Orange współtworzy warszawski FabLab. Jej pomysł spodobał się (naszej siostrzanej) Fundacji Orange we Francji, która wspiera rozwój kompetencji kobiet na całym świecie. Szczególnie tych, związanych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i pozwalających na zawodowy rozwój.

Dlatego to Jagodzie Podruckiej właśnie zostało przyznane wyróżnienie Amazing Woman oraz grant na rozwój tej pięknej less-waste’owej koncepcji. Wczoraj, w zasłużonym blasku fleszy 😉 – w czasie oficjalnego otwarcia FabLab powered by Orange w nowej siedzibie na warszawskiej Pradze, wręczyliśmy Jagodzie to wyróżnienie. Gratulacje napłynęły od Francois Cosson, prezeski francuskiej Fundacji Orange, a statuetkę wręczył Rafał Trzaskowski, Prezydent M.St. Warszawy, który oficjalnie otwierał wczoraj z nami FabLab w nowej lokalizacji po przeprowadzce.

Amazing Woman

Centrum Kreatywności

Działamy dalej – w Centrum Kreatywności Targowa, w którym mieści się aktualna siedziba warszawskiego FabLabu wspieranego przez Fundację Orange. Przed nami nowe projekty, nowe inicjatywy. Już w tym tygodniu ruszy nabór chętnych do projektu “Akademia projektowania przestrzennego”, w którym młodzież nauczy się m.in. modelowania i druku 3D. Dla nieco starszych osób, od 16 do 25 roku życia, przygotowaliśmy „Youth Lab”, żeby wzmocnić ich cyfrowe kompetencje pod kątem wymagań rynku pracy. Rodziny z dziećmi czy dorośli też znajdą tu coś dla siebie – proponujemy im regularne warsztaty twórcze i szkolenia specjalistyczne. Wszystkie informacje pojawiać się będą na stronie FabLabu.

Gorąco kibicujemy wszystkim uczestnikom. Chcemy, żeby nabywali nowych umiejętności, czas z technologiami spędzali w sposób wartościowy i dlatego współtworzymy to miejsce. Dziękujemy naszym partnerom ze Stowarzyszenia Robisz.to za 4 wspólne lata prowadzenia tej pracowni, za to, że tętni życiem i daje ludziom możliwość odkrywania swoich talentów, a czasami zmiany swojej sytuacji na lepsze dzięki temu, że uczą się nowych rzeczy i nabierają wiary w swoje możliwości.

Udostępnij: Co można zrobić z fusów po kawie?

Odpowiedzialny biznes

Biurowe ogrody, domowy kompostownik i bioplastiki – poznaj nowe pomysły z Maker Woman

24 kwietnia 2019

Biurowe ogrody, domowy kompostownik i bioplastiki – poznaj nowe pomysły z Maker Woman

W FabLabie przy Twardej w Warszawie powstają naprawdę niezwykłe rzeczy.

Czytaliście wcześniej o meblu Kasi Dychy, oddychaczu Ani Wójcik, multimedialnym teatrze Karoliny czy startupie Asi, a nawet aplikacji do recyclingu. Za nami już 4 edycje projektu Maker Woman,  który zgromadził prawdziwie kreatywne kobiety z nowatorskimi pomysłami. Zaawansowane szkolenia i dostęp do parku technologicznego naszej pracowni pozwolił im przygotować innowacyjne prototypy. Poznajcie niektóre z nich:

Kafelki do łazienki ze skórek pomarańczy?

Dlaczego nie! Weronika Banaś stworzyła serię przedmiotów wykonanych z alternatywnych materiałów ekologicznych. Weronika tworzy własne, biodegradowalne materiały, z których można wykonać np. zegar czy ramę lustra.

Opracowała autorską procedurę ekologicznego materiału, wykorzystując węglan wapnia, drewniany pył z frezarki CNC, biopolimery, klej rybi, sok z buraka. Wykonała też bioplastik, w którym skorzystała z odpadów poprodukcyjnych z pomarańczy i jabłek i fluorescencyjnych barwników spożywczych.

–  Projektowanie jest dla mnie procesem, w którym liczy się każdy detal. Staram się tworzyć rzeczy świadomie, z myślą o formie, produkcji i potrzebach użytkownika – mówi Weronika.

Weronika Banaś, „I am not forever”

Ogród do nowoczesnego biura

Sylwia stworzyła miniaturowy ogródek z elektronicznym czujnikiem wilgotności gleby. Mieści się on w niewielkiej drewnianej donicy o minimalistycznym, eleganckim wyglądzie. Przedmiot jest inspirowany japońską sztuką saikei oraz ogrodami w butelce. Powstał z myślą o osobach przemęczonych, zapracowanych, pracujących długo przy komputerze. Do stworzenia ogrodu Sylwia wykorzystała frezarkę CNC, elektronikę z diodami LED sygnalizującymi konieczność podlania. Sylwia wkomponowała w ogród także naturalną skałę, styrodur oraz elementy z żywicy epoksydowej. Widoczne rośliny to mchy, sukulenty i takie, które nie wymagają intensywnej pielęgnacji.

Sylwia skończyła ogrodnictwo na SGGW w Warszawie. Po zakończeniu projektu planuje kontynuować ideę mini landscape, by stworzyć elegancki, prestiżowy produkt przeznaczony na sprzedaż.

Sylwia Panter, Mini landscape

Kompostowanie w… kuchni

Celem Dominiki była popularyzacja kompostowania miejskiego, a nawet domowego. Wbrew obiegowej opinii, dobrze prowadzony kompost nie ma nieprzyjemnego zapachu. Opracowała prototyp domowego kompostownika, który pełni jednocześnie funkcję estetycznego mebla. Ma niewielkie rozmiary i przypomina komodę, może być wykorzystany nawet w niewielkich kuchniach.

Dominika z wykształcenia jest plastyczką i edukatorką, od dłuższego czasu uczy kompostowania.

Dominika Dzieniszewska, Wermikompostownik

Maker Woman to projekt Stowarzyszenia Robisz.to prowadzony we współpracy z Fundacją Orange. Opisy innych projektów i dodatkowe informacje znajdziecie na stronie www.fablabtwarda.pl/makerwoman.

Zdjęcia: Alicja Szulc

Udostępnij: Biurowe ogrody, domowy kompostownik i bioplastiki – poznaj nowe pomysły z Maker Woman

Innowacje

Co powstało w Fab Lab powered by Orange?

15 września 2018

Co powstało w Fab Lab powered by Orange?

Odkąd pierwszy raz przeczytałam o Magdzie, która stworzyła protezę ręki 3D, wiedziałam, że muszę opowiedzieć Wam tę historię. Sporo słyszy się o możliwościach druku 3D – protezach kończyn, fragmentach kości, samochodach, a nawet domach. Najczęściej jednak są to historie zza oceanu, jak ta o projekcie Enabling The Future, gdzie wolontariusze udoskonalają projekty kończyn dla dzieci.

Takie rzeczy dzieją się także na naszym podwórku! W FabLab powered by Orange powstała proteza ręki… za 200 PLN. Stworzyła ją Magda Zaraś, uczestniczka warsztatów Maker Woman. Jak? Oczywiście z wykorzystaniem drukarki 3D. Co ciekawe, Magda nie miała wcześniej styczności z medycyną, ani inżynierią. Zainspirował ją udział w warsztatach, a drukarki 3D i specjalne oprogramowanie pozwoliło w kilka miesięcy urzeczywistnić jej wizję.

To niejedyna historia niezwykłych wynalazków z FabLab powered by Orange. To miejsce przyciąga niesamowite osoby. O kilku z nich przeczytacie na naszym blogu:

Ania stworzyła oddychacz do radzenia sobie ze stresem 

Joanna stworzyła autorską serię zabawek

Karolina stworzyła teatr sterowany aplikacją

Kasia stworzyła modułowy mebel „3w1”

Zobaczcie materiał – przedstawiam tam historię jeszcze jednej Maker Woman, Weroniki, która wykorzystała druk 3D w niespotykany sposób, posługując się odlewem własnego ciała.

Jeśli chcecie nauczyć projektować w 3D i znacznie więcej, wejdźcie na stronę Fab Lab. Pojawiają się tam ogłoszenia o naborze do kolejnych warsztatów, nie tylko dla kobiet.

Udostępnij: Co powstało w Fab Lab powered by Orange?

Informacje prasowe

Fundacja Orange Dobroczyńcą Roku 2018

7 czerwca 2018

Fundacja Orange Dobroczyńcą Roku 2018

Fundacja Orange otrzymała tytuł Dobroczyńcy Roku. Kapituła doceniła projekt FabLab powered by Orange. To przestrzeń otwarta dla wszystkich, którzy chcą podnosić swoje cyfrowe kompetencje.
Nagroda została przyznana w kategorii Projekt społeczny fundacji korporacyjnej. Zakłada ona ścisłą współpracę fundacji korporacyjnej z inną organizacją pozarządową przy projekcie społecznym.

Jako największa polska firma telekomunikacyjna nie tylko zbliżamy miliony Polaków, ale też staramy się inspirować ich do twórczego korzystania z nowych technologii. Nasza Fundacja od kilkunastu lat bardzo aktywnie pomaga w tej cyfrowej edukacji. Nowoczesne technologie dają niesamowite możliwości. W FabLab powered by Orange wspólnie ze stowarzyszeniem Robisz.to pokazujemy, że każdy może zrobić coś z niczego i nauczyć się pozornie skomplikowanych rzeczy, jak np. druk 3D. Cieszę się, że jury i internauci docenili nasze działania – mówi Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska.

Fablab to przestrzeń rozwoju kreatywności i wykuwania się nowych pomysłów. – Dzięki technologiom można tu wykonać dosłownie wszystko, a w przypadku trudności, wykwalifikowani trenerzy służą pomocą i wiedzą – dodaje Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange.

Fundacja Orange zaangażowała się w projekt finansowo, organizacyjnie oraz merytorycznie.

Osoby korzystające z oferty FabLabu mogą uczestniczyć w bezpłatnych warsztatach, podczas których poznają zaawansowane oprogramowanie i maszyny. Tworzą własne przedmioty, takie jak np. syntezatory, neony, modele robotów, modele domów, piłkarzyki, longboardy czy inne samodzielnie zaprojektowane przedmioty. Uczą się modelowania i druku 3D, obsługi plotera laserowego. Wymyślają prototypy produktów, które mogą przerodzić się w start-up. Wokół FabLabu tworzy się społeczność konstruktorów, makerów, entuzjastów ruchu Do-It-Yourself, którzy w wygodnej przestrzeni w centrum Warszawy mogą wcielić w życie najbardziej nieoczywiste pomysły. Warsztaty z modelowania, druku 3D trafiają również do małych miejscowości, w których znajdują się Pracownie Orange.

Ogólnopolski konkurs o tytuł Dobroczyńcy Roku jest organizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce od 1997 roku. To największy i najdłużej działający w Polsce konkurs nagradzający i promujący społeczne zaangażowanie przedsiębiorstw.

Tegoroczna nagroda to już kolejne wyróżnienie dla marki Orange, która w poprzednich latach znalazła się wśród laureatów m.in. za program wolontariatu pracowniczego (w latach 2011 i 2012).

Fundacja Orange od kilkunastu lat uczy jak mądrze korzystać z nowych technologii. Wpiera uczniów szkół podstawowych i ich nauczycieli w poznawaniu świata internetu i programowania. W małych miejscowościach pomaga otwierać i prowadzić multimedialne świetlice. Współprowadzi warszawski FabLab powered by Orange. Koordynuje największy program wolontariatu pracowniczego w Polsce. Jest jedyną fundacją korporacyjną wśród firm telekomunikacyjnych w Polsce.

Więcej informacji: www.fundacja.orange.pl; www.facebook.com/FundacjaOrange.

FabLab powered by Orange (ang. fabrication laboratory) to pracownia stworzona w Warszawie przez Fundację Orange i Stowarzyszenie Robisz.to, wyposażona w zaawansowane technologie takie jak drukarki 3D, plotery laserowe, frezarki CNC, elektronika. Dzięki wsparciu trenerów można się w niej nauczyć jak twórczo z tych technologii korzystać, aby stworzyć rozmaite przedmioty – od biżuterii po drona. Zajęcia i pracownie są otwarte dla dzieci, młodzieży i dorosłych, niezależnie od umiejętności i doświadczenia.

Więcej informacji: www.fablabtwarda.pl.

Stowarzyszenie Robisz.to prowadzi działalność edukacyjną i popularyzatorską na polu nowych technologii, przez edukację i działania związane z osobistą fabrykacją aktywizuje lokalne społeczności. Organizację tworzy zgrany zespół siedmiu makerów, otwartych na wszelkie nowości, zajmujących się edukacją w dziedzinie nowych technologii i rzemiosła. Członkowie Stowarzyszenia Robisz.to mają doświadczenie w prowadzeniu FabLabu – warsztatu wyposażonego w narzędzia do tworzenia własnych projektów i realizacji pomysłów. Stolarstwo, krawiectwo, elektronika, architektura, muzyka czy nawet ekologia – to dziedziny, w których stowarzyszenie się specjalizuje.

Więcej informacji: www.robisz.to

Kontakt dla mediów:

Bartłomiej Kuczyński
Fundacja Orange
tel. +48 518 278 522
bartlomiej.kuczynski@orange.com

Wojciech Jabczyński
Rzecznik Orange Polska
biuro.prasowe@orange.com 

Udostępnij: Fundacja Orange Dobroczyńcą Roku 2018

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej