Zielony Operator

Zielona energia w Data Center w Łodzi

21 października 2022

Zielona energia w Data Center w Łodzi

Trwa „zazielenianie” najważniejszych obiektów sieciowych Orange. Właśnie uruchomiliśmy instalacje fotowoltaiczne w Centrum Przetwarzania Danych w Łodzi o mocy 370 kWp. To pozwoli na pokrycie ok. 2% rocznego zapotrzebowania na energię całego obiektu.

W Łodzi maksymalnie wykorzystaliśmy potencjał lokalizacji. Instalacja składa się z dwóch części: gruntowej i dachowej. Panele pracują od ubiegłego tygodnia. W pierwszych dwóch dniach działania instalacja wyprodukowała 3,2 MWh energii elektrycznej. Docelowo pozwoli na wyprodukowanie 350 MWh zielonej energii rocznie.

To największa instalacja w Orange Polska zbudowana w modelu dzierżawy. Umowę ze spółką Green Mobile Polska podpisaliśmy na 20 lat. Taki model współpracy pozwala na oszczędzanie na energii od pierwszego dnia uruchomienia, bez ponoszenia dużych nakładów inwestycyjnych. Ważne jest także, że wykorzystujemy czystą energię bezpośrednio w naszej infrastrukturze sieciowej.

Takie inwestycje pozwalają efektywniej zarządzać potrzebami energetycznymi firmy w połączeniu z dbałością o ochronę środowiska. Dlatego pozyskiwanie kolejnych źródeł odnawialnej energii jest dla nas tak istotne.

Przy okazji przypomnę, że kilka tygodni temu podpisaliśmy umowę na podobne rozwiązanie dla Warsaw Data Hub

Mediateka

Udostępnij: Zielona energia w Data Center w Łodzi

Zielony Operator

Dane z chmury, energia ze słońca

20 listopada 2020

Dane z chmury, energia ze słońca

W przyszłym roku elektrownie fotowoltaiczne zasilą Centrum Przetwarzania Danych (CDP) Orange Polska w Łodzi i pod Kielcami oraz obecnie budowany ultranowoczesny Warsaw Center Hub. To kolejny z naszych sposobów na redukcję emisji zanieczyszczeń do atmosfery i odciążenie sieci przesyłowych.

Podążanie w kierunku neutralności klimatycznej – nasz cel to 2040 rok – wymaga ciągłego poszukiwania nowych rozwiązań. Centra danych to swoiste serce naszego biznesu, które potrzebuje jednak dużo energii, aby móc nieprzerwanie dostarczać usługi klientom. I chociaż stosujemy w nich wiele energooszczędnych rozwiązań, to szukamy kolejnych.

Prąd z dachów

Dlatego postanowiliśmy zagospodarować dachy i grunty naszych obiektów, aby wytwarzać zieloną energię elektryczną na własne potrzeby. Wykorzystamy instalacje fotowoltaiczne (PV). Słońce stanowi trzecie, co do wielkości źródło energii odnawialnej na świecie.

Inwestycje zrealizujemy w modelu Solar as a Serwis. To oznacza, że nasz partner biznesowy spółka Solarpro Polska zbuduje i będzie utrzymywać system fotowoltaiczny na własny koszt, a my dzierżawimy miejsce pod instalację i odkupujemy wyprodukowaną energię. To korzyść dla obu stron i dla środowiska. Elektrownie fotowoltaiczne mają być gotowe w trzecim kwartale 2021 roku i dostarczą nam energię o łącznej mocy 869,84 kWp, stanowiącą blisko 4% rocznego zapotrzebowania naszych dwóch CPD.

Ekologiczne Warsaw Data Hub

To nie wszystko. Także w budowanym właśnie, podwarszawskim Warsaw Data Hub powstanie instalacja PV o wielkości 500kWp, z możliwością jej rozbudowy. Żadne z działających w Polsce Data Centers nie ma obecnie rozwiązania na taką skalę. W słoneczne dni farma fotowoltaiczna będzie produkować energię pozwalającą na zaspokojenie nawet w 100% zapotrzebowania na energię jednej z komór, o powierzchni 400 m2. Komory to niezależny „byt” technologiczny, z własnymi systemami: zasilania, wentylacji i klimatyzacji precyzyjnej, która zostanie oparta na rozwiązaniach z naturalną wentylacją.

Warto dodać, że na parkingu przed Warsaw Data Hub powstaną stacje ładowania samochodów elektrycznych, a do nawadniania zieleni wokół obiektu wykorzystamy tzw. „szarą wodę”, czyli odzyskiwaną wodę ściekową. Najnowsze rozwiązania zastosowane w centrum pozwolą nam też na redukcję liczby wykorzystywanych urządzeń, co w połączeniu z ich najwyższą efektywnością energetyczną zaowocuje zwiększeniem efektywności energetycznej naszej sieci. W praktyce oznacza to redukcję poziomu emisji CO2 o około 5 tys. ton rocznie.

Mediateka

Udostępnij: Dane z chmury, energia ze słońca

Oferta

Światłowód trafił pod strzechy w kolejnych miastach

26 stycznia 2017

Światłowód trafił pod strzechy w kolejnych miastach

Piotrek Domański

Światłowód – jedno cieniuteńkie szklane włókienko, dzięki któremu można transferować olbrzymie ilości danych, praktycznie bez żadnych opóźnień. To podstawa rewolucji w telekomunikacji, gdzie po raz pierwszy medium, przez które płynie sygnał przestał być ograniczeniem.

A co ważniejsze, dostęp do tej technologii dzięki Orange Polska mają już mieszkańcy kolejnych miast.

Blogowy przegląd nowych inwestycji zacznę od północy kraju, a dokładnie od Słupska. Tam w zasięgu naszego błyskawicznego internetu znajdują się mieszkańcy ulic Szczecińskiej, Braci Gierymskich, Koszalińskiej i Bora-Komorowskiego. Ambitne plany na ten kwartał mamy także w Kołobrzegu i Koszalinie, gdzie pierwsze mieszkania są już w zasięgu Orange Światłowodu, a wkrótce dołączą do nich kolejne.

Kierując się na południe trafiamy do Pabianic, gdzie w zasięgu światłowodu znaleźli się mieszkańcy okolic ulicy Zygmunta „Waltera” Janke, a także ul. Wajsówny czy Mokrej. Światłowód dostępny jest także w niedalekim Zgierzu, w kwadracie dość „poetyckich” ulic – Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Gałczyńskiego, a także nieco mniej lirycznej ul. Parzęczewskiej. Oczywiście w Łodzi, która leży między oboma miastami światłowód także jest dostępny, co zaznaczam z kronikarskiego obowiązku.

Kolejne miasto, w którym zagościł Orange Światłowód znane jest z przepięknego Pałacu Ogińskich, a także znajdującego się obok zespołu parkowego. Chodzi o Siedlce, w których superszybki internet dostępny jest w budynkach u zbiegu ulic Zbrojnej i Partyzantów, a także nieco dalej przy Koszarowej i Chełmońskiego. Do tego warto dodać budynki przy wylotówce na Warszawę, których mieszkańcy także mogą korzystać z internetu z prędkością 600 Mb/s.

Intensywnie inwestujemy także w Radomsku, gdzie już pod koniec grudnia w zasięgu światłowodu było ponad 1 200 mieszkań, domów i firm znajdujących się u styku ulic Piastowskiej, Jagiellońskiej i Leszka Czarnego. Podobnie jak w przypadku Łodzi, tutaj również poczuwam się do kronikarskiego obowiązku. Dlatego dodam jeszcze, że w dwóch nieco większych od Radomska miastach – Częstochowie i Piotrkowie Trybunalskim Orange Światłowód również jest dostępny.

Bardzo ciekawym tematem są także nasze inwestycje w gminie Sulęcin – pierwszej w Polsce, gdzie wszystkie miejscowości sołeckie znajdują się w zasięgu Orange Światłowodu. W tym momencie już 42% gospodarstw domowych w gminie, które są w zasięgu Orange Światłowodu korzysta z internetu o prędkości do 300 Mb/s.

Uchylę rąbka tajemnicy i dodam, że światłowód Orange niedługo dotrze także daleko na południe kraju – do Nowego Sącza, a może i nieco dalej 😉

Jeżeli jesteście zainteresowani najszybszym dostępem do internetu zapraszam na naszą stronę www.orange.pl/ftth.phtml.

Udostępnij: Światłowód trafił pod strzechy w kolejnych miastach

Informacje prasowe

Pierwszy wspólny salon Orange i Samsung otwarty w Łodzi

11 kwietnia 2014

Pierwszy wspólny salon Orange i Samsung otwarty w Łodzi

Dzisiaj w łódzkiej Manufakturze został otwarty pierwszy w Polsce wspólny sklep Samsung i Orange. Podczas ceremonii można było się zapoznać z ofertami Orange i produktami marki Samsung, w tym z najbardziej oczekiwanym smartfonem roku Samsung GALAXY S5, zegarkiem Gear 2 oraz opaską dla aktywnych Gear Fit.

Nowy salon to wyjątkowe miejsce, w którym można nie tylko zapoznać się z ofertą usług telekomunikacyjnych Orange, ale także poznać, przetestować i dowiedzieć się więcej o nowościach technologicznych i urządzeniach firmy Samsung. Możliwość dokładnego poznania produktów przed ich zakupem ułatwia konsumentom wybór urządzenia najlepiej odpowiadającego na ich indywidualne potrzeby.

Samsung to firma bardzo silnie zakorzeniona w Polsce, ale nasz sukces i rozwój nie udałyby się jednak bez współpracy z partnerami. Dlatego po sukcesie, jaki odniosły nasze sklepy Samsung Brand Store w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku oraz Krakowie, przyszedł czas na otwarcie wspólnego salonu z jednym z naszych najważniejszych partnerów, firmą Orange – powiedział Olaf Krynicki, rzecznik prasowy Samsung Electronics Polska.

To pierwszy salon, który otwieramy razem z producentem. Liczymy, że taka współpraca będzie przede wszystkim korzystna dla naszych klientów. Podpisujący umowę Orange Polska otrzymają nawet do 1300 zł rabatu do wykorzystania na zakup dowolnego sprzętu marki Samsung, znajdującego się w salonie. Wysokość rabatu zależy od wybranego abonamentu i długości umowy – informuje Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska.

W salonie Samsung i Orange miłośnicy nowinek technologicznych mają szansę zobaczyć i zapoznać się z innowacyjnymi funkcjami telewizorów LED, odtwarzaczy Blu-ray 3D, zestawów kin domowych, notebooków, smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych, urządzeń drukujących i wielu innych. Można obejrzeć doskonałe telewizory Smart TV, pograć na najsilniejszych laptopach ATIV, sprawdzić, jak rysuje się na tabletach z serii PRO czy przekonać się, jakie zalety ma nowy smartfon Samsung GALAXY S5.

Do wymienionych urządzeń klienci będą mogli wybierać mobilne i stacjonarne usługi Orange Polska. Dotyczy to zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Salon będzie oferował też usługi konwergentne, których liderem jest Orange Polska. Ponadto będzie można bezpłatnie skorzystać z porad Orange Eksperta, który pomoże w doborze optymalnych rozwiązań.

Wspólny sklep Orange i Samsung znajduje się w CH Manufaktura, przy ulicy Drewnowskiej 58 w Łodzi.

Udostępnij: Pierwszy wspólny salon Orange i Samsung otwarty w Łodzi

Odpowiedzialny biznes

Potrzeba matką wynalazku, czyli jak projektujemy nasze rozwiązania

23 października 2013

Potrzeba matką wynalazku, czyli jak projektujemy nasze rozwiązania

Trwa „zazielenianie” najważniejszych obiektów sieciowych Orange. Właśnie uruchomiliśmy instalacje fotowoltaiczne w Centrum Przetwarzania Danych w Łodzi o mocy 370 kWp. To pozwoli na pokrycie ok. 2% rocznego zapotrzebowania na energię całego obiektu.

W Łodzi maksymalnie wykorzystaliśmy potencjał lokalizacji. Instalacja składa się z dwóch części: gruntowej i dachowej. Panele pracują od ubiegłego tygodnia. W pierwszych dwóch dniach działania instalacja wyprodukowała 3,2 MWh energii elektrycznej. Docelowo pozwoli na wyprodukowanie 350 MWh zielonej energii rocznie.

To największa instalacja w Orange Polska zbudowana w modelu dzierżawy. Umowę ze spółką Green Mobile Polska podpisaliśmy na 20 lat. Taki model współpracy pozwala na oszczędzanie na energii od pierwszego dnia uruchomienia, bez ponoszenia dużych nakładów inwestycyjnych. Ważne jest także, że wykorzystujemy czystą energię bezpośrednio w naszej infrastrukturze sieciowej.

Takie inwestycje pozwalają efektywniej zarządzać potrzebami energetycznymi firmy w połączeniu z dbałością o ochronę środowiska. Dlatego pozyskiwanie kolejnych źródeł odnawialnej energii jest dla nas tak istotne.

Przy okazji przypomnę, że kilka tygodni temu podpisaliśmy umowę na podobne rozwiązanie dla Warsaw Data Hub

Udostępnij: Potrzeba matką wynalazku, czyli jak projektujemy nasze rozwiązania

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej