Odpowiedzialny biznes

Stalking – kiedy i gdzie szukać pomocy?

12 grudnia 2017

Stalking – kiedy i gdzie szukać pomocy?

Jakiś czas temu Michał Rosiak pisał na blogu o stalkingu i technicznych sposobach radzenia sobie z nękaniem. Dziś w wywiadzie z Martą  Wojtas, psycholożką, ekspertką ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę rozmawiam o innych aspektach tego zjawiska.

psycholożka, ekspertka ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

* Czym jest stalking? Czy wiemy jaka jest skala tego zjawiska?

Stalking to uporczywe nękanie, którego dopuszcza się określona osoba bądź osoby, naruszając cudzą prywatność oraz wywołując u ofiary poczucie zagrożenia oraz inne szkody osobiste. Stalking może mieć różne formy zaczynając od uporczywych prób kontaktu za pomocą internetu, telefonu ale też może mieć wymiar nachodzenia czy śledzenia danej osoby. Nie znamy dokładnej skali tego zjawiska. Możemy przypuszczać, że popularność takiego medium jak internet dała sprawcom nowe możliwości podążania i naprzykrzania się swoim ofiarom.

* Kiedy możemy uznać, że jesteśmy ofiarami stalkingu?

Ofiarą stalkingu staje się osoba, która pomimo iż wyraźnie zaznaczyła, że nie życzy sobie kontaktu, nadal otrzymuje od kogoś niechciane wpisy, połączenia online czy telefoniczne, sms’y, wie o tym że ktoś obserwuje ją w rzeczywistości w formie jawnej lub ukrytej, nachodzi ją i narzuca swoją obecność. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę fakt, że aby zakwalifikować zachowanie jako stalking musi mieć ono uporczywy charakter, czy pojawiać się regularnie i często przez określony czas. Stalkingiem nigdy nie są pojedyncze formy kontaktu z daną osobą, nawet jeśli zawierają znamiona przestępstwa np. groźby karalne. Stalking może się też wiązać z przemocą fizyczną i stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ofiary.

* Jak się zachować w takiej sytuacji? Jak reagować? Kiedy?

Kiedy zdarza się sytuacja, w której mamy poczucie, że ktoś nas nęka warto przede wszystkim wyraźnie zakomunikować tej osobie, że nie życzymy sobie z nią kontaktu. Jeśli zachowanie tej osoby się nie zmieni ważne jest, aby zabezpieczyć dowody tego, co się zdarza czyli np. nie kasować sms’ów, zrobić zrzuty ekranu wpisów, które pojawiają się online, wydrukować billing połączeń telefonu komórkowego, zapisywać w jaki sposób i kiedy osoba próbowała się z nami kontaktować osobiście. Warto też pomyśleć o tym, czy są inni świadkowie nękania, gdyż zeznania takich osób mogą być istotne dla organów ścigania.

* Czy sami możemy coś zrobić i czy powinniśmy?

Jeśli stalking przydarza się nam warto zadbać o to, abyśmy jak najczęściej przebywali w towarzystwie innych osób. To może pozytywnie wpływać na nasze poczucie bezpieczeństwa. Ponadto obecność świadków w chwilach prób nawiązania kontaktu przez sprawcę może być istotna z punktu widzenia późniejszej interwencji prawnej. Warto pamiętać, że w sytuacji, kiedy czujemy niepokój w relacji z osobą, która nam się narzuca pomimo iż sobie tego nie życzymy, mamy prawo reagować i możemy liczyć na wsparcie telefoniczne, online i bezpośrednie.

* Jaki skutki psychologiczne wywołuje stalking?

Ofiara nękania zazwyczaj znajduje się w trudnej sytuacji psychologicznej. Może przeżywać poczucie zagrożenia, które może się utrzymywać przez dłuższy czas i zaburzać codzienne funkcjonowanie. Może mieć poczucie bezradności i braku kontroli nas sytuacją. Takie okoliczności wpływają na poczucie bezpieczeństwa i samoocenę osoby, która doświadcza nękania. Zdarza się, że trudności emocjonalne ofiary prowadzą do myśli lub prób samobójczych i mogą zakończyć się tragicznie, jeśli zjawiska w porę nie uda się przerwać i nie zostanie udzielona odpowiednia pomoc.

* Gdzie możemy szukać pomocy? Także psychologicznej ?

Ofiary stalkingu mogą potrzebować pomocy specjalisty, który będzie w stanie udzielić im wsparcia, ale także będzie im towarzyszył w procesie wyrażania i radzenia sobie z trudnymi emocjami oraz budowaniu poczucia bezpieczeństwa. Osoby dorosłe mogą poszukiwać pomocy w różnych placówkach np. Ośrodkach Interwencji Kryzysowej oraz poradniach specjalizujących się w pomocy terapeutycznej. Kiedy ofiarą stalkingu staje się dziecko ważne jest aby w oddziaływania włączona była np. szkoła oraz poradnia psychologiczno-pedagogiczna. Warto dodać, że w każdej sytuacji tego typu ważne jest aby ofiara odbyła przynajmniej jedno spotkanie z psychologiem, który oceni stopień wpływu tego co się zdarzyło na jej emocje i funkcjonowanie w życiu.

Dzieci i młodzież mogą otrzymać pomoc w bezpłatnym Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, czynnym codziennie od 12-22, a od stycznia 2018 od 12.00-2.00. Rodzice, których dziecko doświadcza podobnej sytuacji uzyskają wsparcie pod bezpłatnym numerem 800 100 100, w Telefonie dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci (czynny pn-pt w godzinach 12-15). Jeśli stalking dotyczy internetu i nowych technologii dzieci i młodzież z Warszawy oraz okolic mogą uzyskać pomoc bezpośrednią w Poradni Dziecko w Sieci, którą prowadzi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Więcej szczegółów oraz kontakt dostępny jest pod linkiem: http://fdds.pl/oferta/pomoc-bezposrednia/. Osoby dorosłe mogą skontaktować się z telefonem zaufania dla osób dorosłych 116 123.

* Co na to prawo?

Stalking jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 3, a w przypadku doprowadzenia ofiary do śmierci samobójczej – do lat 10. W kodeksie postępowania karnego dotyczy artykułu 190a. Jest to przestępstwo ścigane na wniosek poszkodowanego, więc każdą taką sytuację możemy zgłosić organom ścigania. Dokonując zgłoszenia policji warto przedłożyć wszystkie dowody, które udało nam się zgromadzić, gdyż mogą one potwierdzić uporczywy i ciągły charakter tego zjawiska. Szkody osobiste w postaci trudności i zaburzeń emocjonalnych można udokumentować odpowiednią opinią psychologiczną po konsultacjach ze specjalistą.

Dziękuję za rozmowę.

Orange Polska jest partnerem technologicznym i finansowym Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 oraz infolinii 800 100 100.

Udostępnij: Stalking – kiedy i gdzie szukać pomocy?

Bezpieczeństwo

Stalking – jak się bronić (2)

14 września 2017

Stalking – jak się bronić (2)

Pisałem Wam niewiele ponad miesiąc temu, przy publikacji ostatniej (nie)Bezpiecznej Sieci, że jednym z najpopularniejszych tekstów wszech czasów na blogu jest ten, gdzie podajemy sposoby na stalking – czy raczej na poradzenie sobie z nim. Wideo wideem ;), ale tak sobie pomyślałem, że pewnie niektórzy woleliby o tym poczytać, choćby po to, by dowiedzieć się, czy przez przeszło siedem lat (!) jakie upłynęły od publikacji oryginału, cokolwiek się zmieniło?

Stalking to przestępstwo!

Na pewno zmieniło się prawo, już rok później. Gdy powstała pierwsza wersja tego tekstu, z człowiekiem uporczywie nas nękającym trzeba było sobie poradzić samemu, co mogło nawet skończyć się tragedią. Teraz jest łatwiej i jeśli zgłosimy się z takim problemem na policję, możemy liczyć na pomoc. Od 2011 roku stalking jest bowiem przestępstwem (art. 190a Kodeksu Karnego), za które grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Co jednak, jeśli ewentualne kroki prawne chcemy zostawić na sam koniec, a najpierw spróbować poradzić sobie samemu?

Łatwiej dzięki technologii

Choć generalnie producenci telefonów od dawna byli świadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą stalking, dopiero nadejście ery smartfonów znacznie ułatwiło radzenie sobie z niechcianymi telefonami. Teraz nie trzeba już meandrować po menu urządzenia z Androidem, w znacznej większości przypadków wystarczy po prostu:

  • otworzyć aplikację „telefon”
  • nacisnąć i przytrzymać numer, sprawiający nam problemy
  • wybrać opcję „zablokuj numer”/”dodaj na czarną listę”/”dodaj do spamerów” – generalnie coś w tym stylu

A co w przypadku wiadomości? Większość producentów z poziomu aplikacji telefonu umożliwia blokowanie nagabywaczy zarówno telefonicznych, jak i SMSowych. Jeśli Twój telefon nie ma takiej opcji – przejdź do aplikacji SMSowej i zajrzyj do jej ustawień.

A co jeśli akurat w Twoim telefonie żadna z tych opcji nie działa? Wciąż nic straconego, bowiem – jak mawiał Steve Jobs – There’s an app for that. Wystarczy poszukać w sklepie Google aplikacji pod hasłem „Block SMS”/”Block calls”. Zanim zainstalujecie, przyjrzyjcie się opiniom, które otrzymała aplikacja. Pamiętajcie, że tego typu programowi dajecie dostęp do danych wrażliwych – numerów telefonów i szczegółowych informacji o rozmowach, czy SMSach.

Na iPhonie aplikacji szukać nie trzeba. W menu ostatnich rozmówców, na liście SMSów i FaceTime’a wystarczy dotknąć ikonkę z niebieską literą „i” w kółku, przewinąć na dół i wybrać opcję zablokowania rozmówcy.

Facebook i Twitter wiedzą, jak to się robi

Szefowie/właściciele/zarządy sieci społecznościowych wiedzą dobrze czym jest stalking, więc w ich aplikacjach nie trzeba daleko szukać.

  • W przypadku Facebooka wybieramy Ustawienia/Blokowanie, a następnie w rubryce „zablokuj użytkowników” dodajemy imię i nazwisko lub adres e-mail stalkera.
  • Na coraz popularniejszym Twitterze (z dwóch najpopularniejszych sieci społecznościowych to tam mnie znajdziecie, pod nickiem @rosiu36) jest jeszcze łatwiej. Wciskamy trzy kropki (na stronie), bądź „ptaszka” w dół (w aplikacji), by następnie wybrać opcję wyciszenia lub zablokowania nękającego nas, bądź po prostu nie odpowiadającego nam użytkownika. Można także od razu zgłosić, iż dany użytkownik publikuje treści obraźliwe lub krzywdzące.

Pamiętajcie jednak przede wszystkim o tym, by w przypadku, gdyby stalking, którego jesteście ofiarą, staje się groźny, zgłosić sprawę na policji. Oczywiście absolutnie Wam tego nie życzę, ale zawsze warto pamiętać. No i nie zaszkodzi przypomnieć sobie film!

Udostępnij: Stalking – jak się bronić (2)

Bezpieczeństwo

Stalking – (nie)Bezpieczna Sieć, odc. 13

10 sierpnia 2017

Stalking – (nie)Bezpieczna Sieć, odc. 13

Coś Wam zdradzę. Kiedy ostatnio przeglądaliśmy z blogo-koleżeństwem najpopularniejsze teksty przez lata bloga, zaskakująco wysoko znalazł się ten. A skoro stalking jest dla Was na tyle ważny, że po siedmiu latach wciąż szukacie o nim informacji – nasz klient, nasz per pan (swoją drogą, kto pamięta z jakiego klasyka polskiego kina pochodzi ten cytat?).

Stalking w erze internetu

Jakby nie patrzeć, dziś stalker ma łatwiej. O niebo łatwiej. Kiedyś musiał wystawać pod domem potencjalnej ofiary, utrzymywać odpowiedni dystans, grzebać w śmie… – chociaż akurat dumpster diving przy szpiegostwie przemysłowym wciąż nie traci na popularności. W dzisiejszych czasach szpiegowanie nas może być trywialne. W dużej części dlatego, że sami ułatwiamy życie tym, którzy czyhają na naszą prywatność. Niefrasobliwość w rozrzucaniu wiadomości o sobie po sieci może się źle skończyć. Przede wszystkim o tym opowiadam w najnowszym odcinku cyklu (nie)Bezpieczna Sieć. O czym za to NIE mówię? O tym, o czym – mam nadzieję – wszyscy pamiętacie: konieczności tworzenia bezpiecznych, niepowtarzalnych haseł, a w przypadku danych wrażliwych także raz na jakiś czas zmienianych, haseł.

Bo tak naprawdę to cały ten materiał o… dolną część pleców potłuc, jeśli nasze hasło zna/może poznać pół świata. Jeśli sprawca może zalogować się na nasze konta, nieważne jak dobrze pilnujemy tego, co wpisujemy. Stalking staje się trywialnie prosty. Dlatego – dla przypomnienia – pod nowym materiałem podrzucam Wam też materiał o hasłach. Co ciekawe – pierwszy, który powstał w ramach naszego cyklu.

Co w następnych odcinkach?

Odpowiedź na pytanie ze śródtytułu może zależeć od Was. Oczywiście oczy i uszy trzymam otwarte na bezpieczniackie trendy, ale to dla Was powstają te materiały i to Wasze oczekiwania mają spełniać. Jeśli jeszcze nie widzieliście naszych wszystkich materiałów wideo z cyklu (nie)Bezpieczna Sieć, zajrzyjcie tutaj. A potem zastanówcie się, czego Wam tam jeszcze brakuje? Taka okazja zdarza się rzadko – film dokładnie taki, jaki Wam się wymarzył 🙂 Może warto spróbować?

A póki co, zapraszam na wcale nie feralny, 13. odcinek (nie)Bezpiecznej Sieci!

A tu parę słów (czy też minut) o bezpiecznych hasłach.

A teraz się z Wami żegnam… ale tylko na jakiś czas 🙂 Przez ostatnie lata zwracaliście mi uwagę, że na urlopie się wypoczywa, a nie pisze teksty na bloga, więc wziąłem to sobie do serca i wrócę na łamy 31 sierpnia. Tym, którzy przez najbliższy czas będą mieć równie dobrze ;), życzę udanych wakacji!

Udostępnij: Stalking – (nie)Bezpieczna Sieć, odc. 13

Bezpieczeństwo

Prawo i samoobrona przed stalkerami

14 lipca 2010

Prawo i samoobrona przed stalkerami

Jakiś czas temu Michał Rosiak pisał na blogu o stalkingu i technicznych sposobach radzenia sobie z nękaniem. Dziś w wywiadzie z Martą  Wojtas, psycholożką, ekspertką ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę rozmawiam o innych aspektach tego zjawiska.

psycholożka, ekspertka ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży online, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

* Czym jest stalking? Czy wiemy jaka jest skala tego zjawiska?

Stalking to uporczywe nękanie, którego dopuszcza się określona osoba bądź osoby, naruszając cudzą prywatność oraz wywołując u ofiary poczucie zagrożenia oraz inne szkody osobiste. Stalking może mieć różne formy zaczynając od uporczywych prób kontaktu za pomocą internetu, telefonu ale też może mieć wymiar nachodzenia czy śledzenia danej osoby. Nie znamy dokładnej skali tego zjawiska. Możemy przypuszczać, że popularność takiego medium jak internet dała sprawcom nowe możliwości podążania i naprzykrzania się swoim ofiarom.

* Kiedy możemy uznać, że jesteśmy ofiarami stalkingu?

Ofiarą stalkingu staje się osoba, która pomimo iż wyraźnie zaznaczyła, że nie życzy sobie kontaktu, nadal otrzymuje od kogoś niechciane wpisy, połączenia online czy telefoniczne, sms’y, wie o tym że ktoś obserwuje ją w rzeczywistości w formie jawnej lub ukrytej, nachodzi ją i narzuca swoją obecność. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę fakt, że aby zakwalifikować zachowanie jako stalking musi mieć ono uporczywy charakter, czy pojawiać się regularnie i często przez określony czas. Stalkingiem nigdy nie są pojedyncze formy kontaktu z daną osobą, nawet jeśli zawierają znamiona przestępstwa np. groźby karalne. Stalking może się też wiązać z przemocą fizyczną i stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ofiary.

* Jak się zachować w takiej sytuacji? Jak reagować? Kiedy?

Kiedy zdarza się sytuacja, w której mamy poczucie, że ktoś nas nęka warto przede wszystkim wyraźnie zakomunikować tej osobie, że nie życzymy sobie z nią kontaktu. Jeśli zachowanie tej osoby się nie zmieni ważne jest, aby zabezpieczyć dowody tego, co się zdarza czyli np. nie kasować sms’ów, zrobić zrzuty ekranu wpisów, które pojawiają się online, wydrukować billing połączeń telefonu komórkowego, zapisywać w jaki sposób i kiedy osoba próbowała się z nami kontaktować osobiście. Warto też pomyśleć o tym, czy są inni świadkowie nękania, gdyż zeznania takich osób mogą być istotne dla organów ścigania.

* Czy sami możemy coś zrobić i czy powinniśmy?

Jeśli stalking przydarza się nam warto zadbać o to, abyśmy jak najczęściej przebywali w towarzystwie innych osób. To może pozytywnie wpływać na nasze poczucie bezpieczeństwa. Ponadto obecność świadków w chwilach prób nawiązania kontaktu przez sprawcę może być istotna z punktu widzenia późniejszej interwencji prawnej. Warto pamiętać, że w sytuacji, kiedy czujemy niepokój w relacji z osobą, która nam się narzuca pomimo iż sobie tego nie życzymy, mamy prawo reagować i możemy liczyć na wsparcie telefoniczne, online i bezpośrednie.

* Jaki skutki psychologiczne wywołuje stalking?

Ofiara nękania zazwyczaj znajduje się w trudnej sytuacji psychologicznej. Może przeżywać poczucie zagrożenia, które może się utrzymywać przez dłuższy czas i zaburzać codzienne funkcjonowanie. Może mieć poczucie bezradności i braku kontroli nas sytuacją. Takie okoliczności wpływają na poczucie bezpieczeństwa i samoocenę osoby, która doświadcza nękania. Zdarza się, że trudności emocjonalne ofiary prowadzą do myśli lub prób samobójczych i mogą zakończyć się tragicznie, jeśli zjawiska w porę nie uda się przerwać i nie zostanie udzielona odpowiednia pomoc.

* Gdzie możemy szukać pomocy? Także psychologicznej ?

Ofiary stalkingu mogą potrzebować pomocy specjalisty, który będzie w stanie udzielić im wsparcia, ale także będzie im towarzyszył w procesie wyrażania i radzenia sobie z trudnymi emocjami oraz budowaniu poczucia bezpieczeństwa. Osoby dorosłe mogą poszukiwać pomocy w różnych placówkach np. Ośrodkach Interwencji Kryzysowej oraz poradniach specjalizujących się w pomocy terapeutycznej. Kiedy ofiarą stalkingu staje się dziecko ważne jest aby w oddziaływania włączona była np. szkoła oraz poradnia psychologiczno-pedagogiczna. Warto dodać, że w każdej sytuacji tego typu ważne jest aby ofiara odbyła przynajmniej jedno spotkanie z psychologiem, który oceni stopień wpływu tego co się zdarzyło na jej emocje i funkcjonowanie w życiu.

Dzieci i młodzież mogą otrzymać pomoc w bezpłatnym Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, czynnym codziennie od 12-22, a od stycznia 2018 od 12.00-2.00. Rodzice, których dziecko doświadcza podobnej sytuacji uzyskają wsparcie pod bezpłatnym numerem 800 100 100, w Telefonie dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci (czynny pn-pt w godzinach 12-15). Jeśli stalking dotyczy internetu i nowych technologii dzieci i młodzież z Warszawy oraz okolic mogą uzyskać pomoc bezpośrednią w Poradni Dziecko w Sieci, którą prowadzi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Więcej szczegółów oraz kontakt dostępny jest pod linkiem: http://fdds.pl/oferta/pomoc-bezposrednia/. Osoby dorosłe mogą skontaktować się z telefonem zaufania dla osób dorosłych 116 123.

* Co na to prawo?

Stalking jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 3, a w przypadku doprowadzenia ofiary do śmierci samobójczej – do lat 10. W kodeksie postępowania karnego dotyczy artykułu 190a. Jest to przestępstwo ścigane na wniosek poszkodowanego, więc każdą taką sytuację możemy zgłosić organom ścigania. Dokonując zgłoszenia policji warto przedłożyć wszystkie dowody, które udało nam się zgromadzić, gdyż mogą one potwierdzić uporczywy i ciągły charakter tego zjawiska. Szkody osobiste w postaci trudności i zaburzeń emocjonalnych można udokumentować odpowiednią opinią psychologiczną po konsultacjach ze specjalistą.

Dziękuję za rozmowę.

Orange Polska jest partnerem technologicznym i finansowym Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 oraz infolinii 800 100 100.

Udostępnij: Prawo i samoobrona przed stalkerami

Bezpieczeństwo

Stalking – jak się bronić?

25 czerwca 2010

Stalking – jak się bronić?

Ostatnio niezwykle często wspomina się o tzw. stalkingu. To nękanie osób poprzez wysyłanie wiadomości sms, e-mail lub wykonywanie niechcianych połączeń telefonicznych. Większość z nas posiada telefon komórkowy, dlatego problem może dotknąć każdego z nas. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości planuje wprowadzenie karalności stalkingu, jednak na prawne regulacje trzeba jeszcze poczekać. Czy zatem możemy chociaż zminimalizować jego skutki? Na szczęście tak! Poniżej kilka rozwiązań, które pomogą bronić się przed tym procederem.

Część producentów komórek (m.in. Samsung, Nokia, LG) w standardowym oprogramowaniu umieszcza filtr połączeń i/lub sms. Oznacza to, że połączenie przychodzące z konkretnego numeru wprowadzonego wcześniej przez użytkownika na tzw. „czarną listę”, jest automatycznie odrzucane. Natomiast wiadomość sms przychodząca z takiego numeru jest kierowana do odpowiedniego folderu. Dzięki temu użytkownik nie jest niepokojony niechcianymi wiadomościami. Jak włączyć takie opcje w przykładowych telefonach? Samsung Avila/ Corby/Ultra Classic/ Ultra Touch: Menu > Ustawienia > Aplikacje > Połączenia > Wszystkie Połączenia > Automatyczne Odrzucanie > Lista Blokowanych Numerów. W tej opcji wpisujemy numer i/lub wybieramy opcję dla wszystkich połączeń przychodzących z zastrzeżonego numeru. Nokia 1208/1600/1661 Menu > Wiadomości > Ustawienia wiadomości > Filtrowane Numery  dla połączeń: Ustawienia > Ustawienia Połączeń > Filtrowane Numery i BlackBerry Konfiguracja > Opcje bezpieczeństwa > Zapora Firewall > Blokowanie wiadomości przychodzących.

Co jednak możemy zrobić, jeśli telefon nie posiada takiej funkcji w standardzie? Wtedy warto sprawdzić, czy jest wyposażony w system Symbian, Windows Mobile lub Android. Za ich pomocą także można ustawić filtry odrzucające niechciane połączenia i wiadomości sms. Wystarczy mieć odpowiednia aplikację. Dla aparatów z systemem Symbian można zainstalować program Handy Blacklist albo Best Blacklist. Przy Windows Mobile Call SMS Blocker, Photo Contacts Pro lub Call FireWall; natomiast dla Androidów Gblocker.

Na koniec warto dodać, że jeżeli otrzymujemy niechciane wiadomości sms z bramki Orange, a numer nadawcy rozpoczyna się od cyfr 102 xxxxx, to możemy w prosty sposób wyłączyć zgodę na otrzymywanie takich wiadomości wysyłając sms o treści „NIE” pod numer 102.

Udostępnij: Stalking – jak się bronić?

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej