Sieć

Konkurs – rok po Światowych Dniach Młodzieży 2016

8 sierpnia 2017

Konkurs – rok po Światowych Dniach Młodzieży 2016

Światowe Dni Młodzieży skończyły się nieco ponad rok temu. Dokładnie rok i pięć dni temu Wojtek wrzucił na blog tekst o bardzo jednoznacznym tytule: „Nie było Armagedonu, tylko telekomunikacyjny sukces

Było to olbrzymie wydarzenie, do którego wiele instytucji, firm i organizacji przygotowywało się przez wiele miesięcy. Orange Polska, jako partner strategiczny i technologiczny należał do tej grupy. O przygotowaniach i pracach przed samym wydarzeniem pisałem w dwóch tekstach – pierwszym o elementach zakopanych w ziemi, drugim o tych, które widać na jej powierzchni. Także Marta przygotowała fajny materiał wideo o przygotowaniach. Jest poniżej:

Kraków w trakcie Światowych Dniach Młodzieży

W końcu rozpoczęło się samo wydarzenie. Wiem, że byliście na nim także Wy – choćby pablo_ck, który dzielnie pomagał uczestnikom Światowych Dni Młodzieży, gdy potrzebna była pomoc lekarska. Ja na Światowych Dniach Młodzieży 2016 byłem tylko jeden dzień, ale przyznaję, że także udzieliła mi się atmosfera, która panowała w Krakowie w tych dniach. Było pięknie, kolorowo i radośnie. Niezwykli ludzie, niezgłębione pokłady życzliwości i dobroci.

Przyznaję też, że nie udało się całej tej atmosfery zamknąć w obrazie. Ale próbowałem, przygotowując relację, która trafiła na bloga. Cieszę się, że dostałem tą okazję.

Za ŚDM stał ogrom pracy!

Za tym sukcesem stała olbrzymia rzesza ciężko pracujących i rozwiązujących najróżniejsze problemy ludzi. To ich zasługa, że wszystko dobrze się skończyło.Trzeba pamiętać, że nawet dla pielgrzymów, uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży, smartfon był czymś oczywistym. Poniżej małe podsumowanie, które jednak nie oddaje w pełni sytuacji.

Grafika - podsumowanie wkładu Orange Polska w Światowych Dniach Młodzieży 2016

Przywołuję to wszystko nie bez powodu. Jak pewnie wiecie w Orange staramy się, by nic się nie marnowało – faktury wysyłamy mailem, zbieramy na festiwalach zużyte telefony, a także dbamy, by odnawiać urządzenia, które wcześniej spędzały czas w Waszych domach, służąc Wam do korzystania z internetu. Nic dziwnego, że banery, które przygotowaliśmy na Światowe Dni Młodzieży przerobiliśmy później, zgodnie z tradycją na…torby. Do 10 osób, które odpowiedzą na pytanie o ile mobilnych stacji bazowych rozstawionych było na Brzegach, a ile na Błoniach, trafi po jednej sztuce. Czas na odpowiedzi krótki – czwartku do godziny 12:00. Odpowiedzi oczywiście w komentarzach poniżej, liczy się kolejność zgłoszeń 😉

O te 😉

Torby z banerów przygotowanych na potrzeby Światowych Dni Młodzieży 2016

 

Zatem powodzenia 😉

Udostępnij: Konkurs – rok po Światowych Dniach Młodzieży 2016

Sieć

Nie było Armagedonu, tylko telekomunikacyjny sukces

3 sierpnia 2016

Nie było Armagedonu, tylko telekomunikacyjny sukces

Przed Światowymi Dniami Młodzieży naliczyliśmy 37 publikacji o możliwych kłopotach z łącznością podczas tego wydarzenia. „Dziennik Polski” pisał „Największym problemem wydaje się jednak brak sprawnego systemu łączności”. Ekspert AGH wieścił w Superstacji kataklizm: „Na połączenia głosowe pełne nie mamy, co liczyć. Prawdopodobnie możliwe będzie wysyłanie SMS-ów, natomiast przekazy multimedialne pełne, już raczej będzie to ciężkie do realizacji.” Dlaczego do tego wracam? Dlatego, że nie tylko nie było Armagedonu, ale wręcz przeciwnie. Wszystko funkcjonowało bez zarzutu. Wyspy technologiczne oparte na światłowodach, strefy darmowego WiFi, łączność alarmowa, czy zwykły zasięg 4G w Krakowie. Na rynku w towarzystwie tysięcy ludzi zrobiłem w piątek speedtest, który pokazał dostęp do netu z szybkością ponad 10 Mb/s. Przy takiej masie pielgrzymów! Dla mnie to oczywiste – kolejny raz Orange Polska udowodnił, że będąc partnerem technologicznym wielkich imprez jak EURO 2012, czy ŚDM dajemy radę i można nam zaufać. Aby był sukces potrzeba nie tylko doświadczenia, ale przede wszytkim ciężkiej pracy przez wiele miesięcy i zaangażowania ponad 200 osób. Skalę tego wydarzenia trudno porównać z jakimkolwiek innym. W trakcie ŚDM w aglomeracji krakowskiej zalogowanych do naszej sieci było dokładnie 504 145 unikatowych użytkowników, z tego 61 259 telefonów działało w roamingu. W trakcie kulminacyjnego wydarzenia ŚDM, czyli mszy na Brzegach aktywnych było 114 tys. osób w tym 44 tys. w roamingu. Podczas wszystkich dni ŚDM przez naszą sieć przetransferowano 19,9 TB danych, wydzwoniono 7,4 mln minut i wysłano 31,145 mln SMS-ów. Dla mediów przygotowaliśmy ponad 500 przyłączy, aby ich relacje trafiły do całego świata. ŚDM były wielkim, radosnym wydarzeniem religijnym, ale także ogromną promocją Polski wśród młodych ludzi z wielu krajów, którym trudno wyobrazić sobie świat bez smartfona i internetu. Ludziom, którzy w przyszłości wrócą do nas, dzięki dobrym wspomnieniom i emocjom. W tym kontekście cieszę się, że potrafiliśmy im pomóc w dzieleniu się swoimi przeżyciami. A tak swoją drogą robili to najczęściej poprzez usługi Apple, Facebook, Snapchat, WhatsApp i Google Cloud. Takie czasy 😉

Orange na Światowych Dniach Młodzierzy 2016 w Krakowie - infografika

Obejrzyjcie naszą relację ze Światowych Dni Młodzieży!

Udostępnij: Nie było Armagedonu, tylko telekomunikacyjny sukces

Odpowiedzialny biznes

Światowe Dni Młodzieży w obiektywie kamery Orange

29 lipca 2016

Światowe Dni Młodzieży w obiektywie kamery Orange

Orange jest Partnerem Technologicznym Światowych Dni Młodzieży. Dlatego w czasie tego wielkiego wydarzenia nie mogło zabraknąć także naszej blogowej kamery. O naszym zaangażowaniu w technologiczny aspekt wydarzenia opowiadała Wam już Marta Cieślak-Krajewska, ja natomiast chciałem Wam pokazać energię pielgrzymów, którzy przybyli z całego świata.

W filmie, opowiadam także o Orange Strefach, rozsianych po Krakowie i okolicy, rozmawiam też z pielgrzymami. Warto!

Mam nadzieję, że udało się nam choć troszkę oddać atmosferę tego niezwykłego wydarzenia

A tutaj link do filmu Marty.

 

Udostępnij: Światowe Dni Młodzieży w obiektywie kamery Orange

Sieć

Cykl sieć szkieletowa i Światowe Dni Młodzieży część 2 – czego nie widać?

25 lipca 2016

Cykl sieć szkieletowa i Światowe Dni Młodzieży część 2 – czego nie widać?

Zapraszam do kolejnego tekstu o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży. Poprzednim razem zajmowaliśmy się tym co zobaczycie na Brzegach, dzisiaj tym co jest schowane pod zmienią- zarówno na Brzegach, gdzie odbędzie się kulminująca całe ŚDM msza święta, jak i w całym Krakowie (a nawet poza nim). Gdybyście chcieli dowiedzieć się więcej, polecam reportaż Marty Cieślak-Krajewskiej na temat ŚDM.

Światłowód w około Światowych Dni Młodzieży

Zacznę od Campus Misericordiae, czyli dokładnej nazwy miejsca na którym odbędzie się główne spotkanie z Papieżem Franciszkiem. Skala działań jest tam ogromna – na dowód mam dwie kluczowe liczby – położono tam około 45 km światłowodu i 40 km kabli elektrycznych. Pozwoli to między innymi na przekazanie sygnału do 68 „wysp technologicznych” o których pisałem w poprzednim tekście. Przypomnę tylko, że każda z nich składa się z oświetlenia, telebimu i zestawu nagłaśniającego. Dzięki temu wszyscy, nawet Ci, którzy będą bardzo daleko od ołtarza, przy którym będzie odbywać się msza święta, będą mogli zobaczyć całe wydarzenie. Układ światłowodów, którymi sygnał będzie płynął do „wysp technologicznych” ma kształt gwiazdy – do każdego z nich pociągnięto 12 włókien jednomodowych, łączących każdą z nich z jednym Punktem Agregacji Światłowodu (PAŚ), czyli centrum tej sieci. Włókna zakończone są przełącznicami optycznymi, które działają na podobnej zasadzie, jak przełącznice, z których korzystają posiadacze światłowodu Orange. Oprócz tego umieściliśmy tam szafę ONU wraz z niezbędnym wyposażeniem, która pozwoli wyprowadzić usługi takie jak Metro Ethernet, ISDN, PSTN. Co bardzo istotne transmisja będzie zabezpieczona między innymi poprzez zastosowanie firewalli.

Zadacie pewnie pytanie jaki transfer będzie możliwy przez te urządzenia. Ja też zadałem, ale dowiedziałem się, że odpowiedź brzmi „w zależności od potrzeb klienta” w praktyce są to pasma umożliwiające transfer 10Gb/s na pojedynczym porcie.

Energia napędzająca Światowe Dni Młodzieży

Jak wspomniałem położona została także sieć energetyczna, czyli około 40 km kabli średniego i niskiego napięcia, zamontowano 112 rozdzielnic oraz 18 stacji transformatorowych. Projektanci tego miejsca wydarzenia wyliczyli, że w sumie konieczne będzie 8 MW, czyli tyle ile może wygenerować 5-7 generatorów wiatrowych.

Jednak światłowody i sieć energetyczna położona na  Brzegach to nie jedyna ważna inwestycja światłowodowa związana z ŚDM. Otóż wydarzenie, jak pewnie się domyślacie, będzie transmitowane na cały świat. Czasy się zmieniły, jakość obrazu znacznie wzrosła w ostatnich latach, więc  jego przesłanie wymaga wykorzystania nowszej technologii –  światłowodowej.

Ta druga sieć na samych Brzegach, nie wspominając o Krakowie i jego szeroko pojętej okolicy, ma mniej więcej 75 km długości. Technicznie rzecz ujmując są to zatem dwie oddzielne magistrale światłowodowe. Patrząc szerzej, by zapewnić łączność dla pielgrzymów i służb oraz transmisję dla mediów obsługujących tę ogromną imprezę wybudowaliśmy około 390 km łączy światłowodowych.

Wielicka Strefa Aktywności Gospodarczej ze światłowodem Orange

W przeciwieństwie do czasowej infrastruktury naziemnej, podziemna część nie zostanie w pełni zdemontowana po zakończeniu Światowych Dni Młodzieży. Sieć magistralna, bo o niej mówimy, to część sieci szkieletowej, która stanowić będzie podstawę dla planowanej w tym miejscu Wielickiej Strefy Aktywności Gospodarczej.

Warto też zwrócić uwagę na jeszcze jeden szczegół. Brzegi, jakby na to nie patrzeć to olbrzymia, w kilku miejscach nieco podmokła łąka. Światłowody, poza tymi należącymi do sieci szkieletowej, najczęściej kładzie się w miastach w już istniejących studzienkach czy kanalizacji. Dlatego olbrzymim wyzwaniem było zbudowanie  skomplikowanej sieci, o takich rozmiarach, w tak trudnym terenie,.

Do rozpoczęcia wydarzenia pozostaje jedynie dzień, więc wszystko jest już przetestowane i dopięte na ostatni guzik. W sierpniu będziemy mieli dla Was kolejne wpisy, dotyczące ŚDM – tym razem z podsumowaniem.

Udostępnij: Cykl sieć szkieletowa i Światowe Dni Młodzieży część 2 – czego nie widać?

Odpowiedzialny biznes

Jesteśmy partnerem technologicznym ŚDM

25 lipca 2016

Jesteśmy partnerem technologicznym ŚDM

Już jutro zaczynają się Światowe Dni Młodzieży – wydarzenie, które przyciągnie do Krakowa ok. 1,5 miliona ludzi z całego świata. Przez 5 dni będą się bawić, uczestniczyć w nabożeństwach, a także dzielić wrażeniami z bliskimi, którzy zostali w domach i intensywnie korzystać z sieci, udostępniając zdjęcia i filmy w mediach społecznościowych.

Ale ŚDM to także ogromna praca organizacyjna, m.in.  służb, które potrzebują niezawodnej łączności, aby zapewnić bezpieczeństwo uczestników i sprawny przebieg wydarzenia oraz mediów, które będą relacjonować ŚDM na cały świat, do wszystkich tych, którzy nie przyjechali do Krakowa, ale chcą uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Z myślą o nich wszystkich, od wielu miesięcy prowadziliśmy intensywne prace w Brzegach i Błoniach. Kilometry światłowodu i linii energetycznych, mobilne stacje bazowe – to wszystko po to, aby  ŚDM przebiegły sprawnie, mogło je zobaczyć jak najwięcej ludzi, a uczestnicy pozostawali w stałym kontakcie ze światem. Zobaczcie, jak wyglądały przygotowania.

Dodatkowo dla pielgrzymów przygotowaliśmy 6 stref Orange z dostępem do Internetu, gdzie będzie można korzystać z darmowego wi-fi, kupić i zarejestrować kartę pre-paid czy potrzebne akcesoria, typu powerbanki. Przygotowaliśmy też specjalną ofertę dla rodzin goszczących pielgrzymów. Kompleksowo zadbaliśmy o ŚDM od strony technologicznej.

Kto z Was się wybiera na ŚDM?

Udostępnij: Jesteśmy partnerem technologicznym ŚDM

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej