Oferta

TCL 30 SE #rzutokiem

24 marca 2022

TCL 30 SE #rzutokiem

Flagowce… Któż o nich nie marzy? Dla dużej grupy fanów technologii marzenia kończą się jednak po spojrzeniu do portfela. Przecież mówimy o sprzętach nierzadko droższych od używanego miejskiego samochodu!

A wtedy, na biał… Dobra, z koniem to trochę popłynąłem. Po prostu TCL 30 SE to urządzenie za ułamek ceny flagowca, które – przy pewnych kompromisach – okazuje się być całkiem ciekawym telefonem.

Plastic is (całkiem) fantastic

Obudowa, czyli kompromis nr 1. Pytanie jednak, czy tak naprawdę jest na co narzekać? Nie testowałem TCL 30 SE na upadki (dobra, raz – ale to było przypadkiem i z małej wysokości na parkiet!), jednak plastikowa obudowa wydaje się być dość wytrzymała. A że nie jest „elitarna” w dotyku? Bez przesady, to średnia wydajnościowo, a wręcz niska cenowo półka. Nikt tu o aluminium nie marzy. Poza tym ten plastik – zarówno na bokach, jak i z tyłu – jakoś przesadnie nie przeszkadza. Faktycznie łatwo się brudzi i palcuje, ale nie co marudzić.

Co pod plastikiem? Przede wszystkim Helio G25, procesor Mediateka równoważny Snapdragonowi 625. Z przerażeniem myślę, jak mogłem kiedyś korzystać z równoważnych TCL 30 SE nisko/średnio półkowców… Przecież one nie dość, że potrafiły mieć 1-2 GB RAM-u, to jeszcze pracowały na dużo gorzej zoptymalizowanych wersjach Androida. Teraz zestaw Helio G25, 4 GB RAM-u i Android 12 radzi sobie z grami bez większego problemu. Oczywiście w przypadku PUBG Mobile system radził wybór grafiki niższej jakości, sama gra z raz, czy dwa delikatnie „przysnęła”, ale ani razu nie kosztowało to życia mojej postaci.

Nowy Android szybciej, niż we flagowcach

Zastanawiacie się, czy aby nie pomyliłem się, pisząc o systemie w TCL 30 SE? Nie! Wiele flagowców wciąż czeka na najnowszą wersję systemu z robotem, podczas gdy nasz dzisiejszy bohater ma go prosto z pudełka! Co to oznacza dla zwykłego użytkownika? Poza sporą liczbą nowych możliwości graficznych, moją bezpieczniacką duszę raduje totalnie przebudowany panel prywatności. Android pozwala wreszcie, śladem iOS, przydzielać aplikacjom dostęp do szczegółowej bądź ogólnej lokalizacji (nawigacja musi dokładnie wiedzieć, gdzie jesteśmy, ale np. pogoda, czy gra już niekoniecznie). Gdy system udziela aplikacjom uprawnień wrażliwych (lokalizacja, kamera, czy mikrofon) informuje nas o tym ikona w pasku stanu, możemy też uprawnienia odbierać per aplikacja. Do tego wygodne drobnostki, w stylu przewijalnych zrzutów ekranu, czy wbudowanego wreszcie w rdzeń systemu trybu jednoręcznego i natywnego trybu gier.

Czytnik z tyłu? I bardzo dobrze

TCL 30 SE to krok do przodu po testowanym przez mojego syna w minione wakacje TCL 20. To telefony nie wyróżniający się z tłumu, ale w dobrym sensie. Ekran LCD jest całkiem niezły, acz rozdzielczość 720p przy przekątnej nieco ponad 6,5 cala daje rozdzielczość 269 ppi. To czasami widać, acz biorąc pod uwagę cenę – jest to kompromis na który byłbym skłonny pójść. To naprawdę fajny ekran, a dzięki proporcjom 20:9 jest bardziej „kinowy”, co pół roku temu docenił 12-letni tester, spędzający (zbyt) dużo czasu na YouTube. Na pewno w odbiorze materiałów wideo pomaga autorska technologia TCL, NXTVISION.

Oczywiście nie ma mowy o ogromnej tafli szkła i cieniutkich ramkach, ale ponad 82% powierzchni przodu to wciąż bardzo dobry współczynnik, bardzo przyjemnie oglądało mi się filmy np. podczas podróży metrem. Na co dzień jednak nieco przeszkadzał mi gruby „podbródek” na dole. No i skoro mamy matrycę LCD, nie ma mowy o czytniku odcisków palców w ekranie. I wiecie co? To bardzo dobrze. Ja wciąż nie mogę się do nich przekonać i o wiele bardziej wolę odblokowywać telefon z boku albo z tyłu. W przypadku TCL 30 SE mamy do czynienia z tą drugą opcją, a sam czytnik działa bezbłędnie.

Po prostu niezłe zdjęcia

Aparaty w TCL 30 SE to klasyczny „zestaw średniaka” – całkiem dobry główny (50 Mpix, f/1.9, autofokus z detekcją fazy) i dwa 2-megapikselowe, które… cóż, są. Jeden do zdjęć makro, drugi odpowiedzialny za analizę głębi i m.in. bokeh przy zdjęciach portetowych. Rozmycie nawet z przedniej kamery wychodzi całkiem przyzwoicie. Główna natomiast to naprawdę dobry standard na dzisiejsze czasy. Wybaczcie, że nie będę wchodził w szczegóły kolorystyki, flar i innych haseł, które na pamięć mają „wyryte” testerzy.

Nie znam się na tym i znać się nie zamierzam. Ja po prostu nie mam większych uwag do zdjęć z TCL 30 SE, biorąc pod uwagę o jakim sprzęcie mówi. Warto jednak pamiętać, że jak zawsze – z wyjątkiem flagowców – im ciemniej, tym uwag więcej. W tym przypadku jednak, biorąc pod uwagę cenę – nie na tyle wielkich, by jakoś strasznie przeszkadzały. Brakuje faktycznie zooma większego, niż x2, ale one zdarzają się w telefonach z wyższej półki. W sumie to brakuje też 5G, coraz częstszego w telefonach nawet z niskiej półki. Z drugiej strony jednak, choć już przyzwyczaiłem się do „5G” na wyświetlaczu – z prędkością internetu na tanim TCL nie było problemu.

Młodzieży – do TCLi?

Szukając pierwszego telefonu dla dziecka, nie wahałbym się ani chwili nad TCL 30 SE. Wydaje mi się, że podobnie jak w przypadku ubiegłorocznego modelu to właśnie młodzi ludzi będą głównym celem tego smartfona. I to im na pewno przydadzą się też słuchawki TCL MoveAudio S150, które – podobnie jak telefon – na rynku operatorskim dostaniecie tylko w Orange Polska! Jeśli jednak wolicie słuchać muzyki przewodowo – żaden problem, TCL 30 SE ma też gniazdo mini-jack. Bateria 5000 mAh pozwoli na sporo słuchania, ale na jej ładowanie trzeba zarezerwować nieco więcej czasu – obsługuje bowiem maksymalnie 15 watów. W sam raz na podpięcie wieczorem po pełnym aktywności dniu! Nieźle się nam rozwinęła ta niższa półka przez lata.

Udostępnij: TCL 30 SE #rzutokiem

Zielony Operator

Modne akcesoria na wakacje

2 lipca 2021

Modne akcesoria na wakacje

Wiosną tego roku wprowadziliśmy do naszej sieci sprzedaży biodegradowalne i kompostowalne etui do telefonów i ładowarki oszczędzające energię. Właśnie dołożyliśmy kolejne akcesoria – praktyczne i wykonane z dbałością o środowisko. Idealne na wakacje i podróże.

Wyprodukowanie nowego smartfona wiąże się z emisjami około 100 kilogramów gazów cieplarnianych, wymaga aż 70 kg surowców i mnóstwa energii. Dlatego w trosce o planetę powinniśmy dbać o nasze telefony, by służyły nam jak najdłużej. Akcesoria zabezpieczające telefon mogą nam w tym pomóc – zwłaszcza, jeżeli zaprojektowane i wykonane są z troską o środowisko np. z wykorzystaniem materiałów organicznych, czy biodegradowalnych.

wodoodporne etui

Wodoodporne etui na basen

Telefon zabieracie wszędzie. Służy Wam do kontaktu z bliskimi, robienia zdjęć, przeglądania internetu, płacenia i dotarciu do celu (GPS). Jego odwiecznym wrogiem jest woda (niestety wiem coś o tym), nad którą spędzicie sporo czasu. Dlatego warto zaopatrzyć się w uniwersalne wodoodporne etui Just Green, które zapewni mu ochronę. Etui skutecznie chroni też przed piaskiem, kurzem, brudem, czy  śniegiem. Jego budowa zapewnia przejrzystość 360° i wysoką czułość na dotyk. Zrobicie nim zdjęcia na np. na basenie. Jest kompatybilny z wszystkimi typami smartfonów do 7 cali.

 

pasek eko

Telefon na pasku

Na wakacjach dobrze mieć telefon pod ręką, aby szybko złapać kadr ulotnych chwil, bez obawy że upuścimy telefon. Uniwersalny pasek do noszenia go na ramieniu lub na szyi, wykonany jest z bawełny i materiałów w 100% nadających się do recyklingu. Wystarczy wsunąć system mocujący między etui, a telefon i gotowe! Nie zakłóca działania portu ładowania i zestawu głośnomówiącego. Pasuje do wszystkich typów smartfonów i tabletów.

mocowanie droga

Smartfon wskaże Ci drogę

Dziś nie podróżujemy z mapą w ręku, nawigację mamy w telefonie. Poprowadzi nas do celu, ale potrzebujemy dobrego uchwytu, aby wygodnie z niej korzystać. Na przykład biodegradowalnego uchwytu samochodowego Just Green z regulowanym systemem mocowania do kratki wentylacyjnej. Wykonany jest z PLA, ze skrobi kukurydzianej i kompatybilny z wszystkimi smartfonami do 7 cali.

bawełniany kabelBawełniany kabel do ładowania

Naładowany telefon to podstawa nie tylko na wakacje. W naszej ofercie mamy kabel wykonany z zaplecionej bawełny, dzięki czemu jest bardzo solidny i nie plącze się. Korzystaj z energooszczędnej ładowarki Just Green z naszej oferty, a naładujesz swoje urządzenia mobilne, jednocześnie chroniąc zasoby naszej planety.

100% biodegradowalne opakowania

Wszystkie zużyte akcesoria Just Green nadają się do odzysku i recyklingu. Opakowanie zakupionego akcesorium jest w 100 % biodegradowalne i kompostowalne. Wyprodukowane z  udziałem tuszu i kleju na bazie roślinnej, na certyfikowanym papierze. Można je też wykorzystać, aby przesłać zużyty już produkt do recyklingu. Przesyłka jest z góry opłacona, wystarczy wysłać ją na poczcie.

 

Udostępnij: Modne akcesoria na wakacje

Zielony Operator

Rusza Zielony Tydzień z Orange

4 czerwca 2021

Rusza Zielony Tydzień z Orange

Jutro na całym świecie będziemy obchodzić Światowy Dzień Środowiska, który ma przypominać o stanie naszej planety i zwracać uwagę na problemy środowiska naturalnego. W Orange celebrujemy ten dzień …wydłużając go aż do 9 dni! Zapraszamy do przyłączania się do naszych akcji i korzystania z atrakcyjnych ofert przygotowanych specjalnie na Zielony Tydzień.

Daj drugie życie telefonom i wygrywaj nagrody

O tym, dlaczego warto dawać nieużywanym telefonom drugie życie pisałam już kilka razy. Nie trzymajcie ich w szufladach. Sprawne tracą na wartości a zużyte i zepsute powinny trafić do recyklingu. Dzięki temu zostaną odzyskane z nich cenne surowce. Przeszukajcie szuflady, weźcie zbędne Wam smartfony i wpadnijcie do jednego z 22 Orange Smart Store. Czeka na Was konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Więcej przeczytacie tutaj.

Tańsze odnowione telefony

Jeśli macie w planie zakup nowego telefonu warto pomyśleć o tych odnowionych, które dostały szansę na drugie życie, są w świetnym stanie i w atrakcyjnych cenach. Dla przypomnienia: telefony odnowione to takie, które zostały zwrócone przez naszych klientów i są doprowadzane do stanu „jak nowy”. Z okazji Zielonego Tygodnia będzie dodatkowy rabat na wybrane modele – nawet do – 60%. Szczegóły akcji znajdziecie tutaj.

Darmowy Paczkomat i dodatkowe 10 GB w ofercie na kartę

Dostawa do Paczkomatu daje aż cztery razy mniejszy ślad węglowy, niż dostawa do drzwi domu. Dlatego z okazji Zielonego Tygodnia zachęcamy Was do wybierania tej formy odbioru zamówień, tym bardziej, że na mamy dla Was dodatkową zachętę. Od 5 do 12 czerwca umożliwiamy darmową dostawę z e-umową do Paczkomatów InPost we wszystkich kanałach sprzedaży, w których dostępny jest Paczkomat InPost.

Ale to nie wszystko. Od 7 czerwca będziemy premiować bonusem 10 GB tych klientów w ofercie na kartę, którzy skorzystają z doładowań online, czyli bez zbędnego papieru czy plastiku. Taki sposób nie daje odpadów, więc jest lepszy dla planety niż doładowanie za pomocą karty zdrapki albo wydruku z terminala. Akcja potrwa aż do końca sierpnia, a doładować konto z dodatkowym bonusem można poprzez aplikację Mój Orange lub na stronie doladowania.orange.pl

Posadź razem z nami Las na Zawsze

Zbliżający się Dzień Środowiska to doskonała okazja do rozejrzenia się wokół siebie i dostrzeżenia, jak wiele możemy zrobić w naszym otoczeniu, aby zachować je dla przyszłych pokoleń. W Orange Polska przyłączyliśmy się do idei sadzenia lasów wieczystych i bioróżnorodnych. Dlatego zapraszamy do włączenia się w akcje, dzięki którym posadzimy jesienią tego roku ponad 3 ha lasu razem z Fundacją Las na Zawsze. Zrobicie to kupując eko-akcesoria np. biodegradowalne etui czy energooszczędną ładowarkę we wszystkich salonach Orange oraz na www.orange.pl, przechodząc na e-fakturę lub przekazując niewykorzystane gigabajty. Zobacz więcej na razemdlaplanety.pl

Miasteczko Myśli – Razem dla planety

W Zielonym Tygodniu nie mogło zabraknąć dyskusji o środowisku naturalnym i roli biznesu w walce ze zmianami klimatu. W środę, 9 czerwca zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie: Miasteczko Myśli – Razem dla planety. Zaczynamy o godz. 10:00 na stronie www.wp.pl i fanpage’u Wiadomości Wirtualnej Polski. Wśród gości: profesor Muhammad Yunus, laureat pokojowej nagrody Nobla, Areta Szpura, autorka książki „Jak uratować Świat”, Mirosław Proppe prezes WWF Polska oraz prezes Orange Polska Julien Ducarroz. Będziemy rozmawiać m.in. o roli biznesu w uniknięciu katastrofy klimatycznej, jak zmieniający się klimat wpłynie na strategie biznesowe firm, a także jak rozpoznać eko-ściemę. Więcej o wydarzeniu.

 Zielony Tydzień na Nasz Orange

Jeśli jesteś użytkownikiem forum Nasz Orange i bierzesz udział w naszych sesjach z ekspertami Orange w ramach Ask Me Anything zapraszamy na kolejne spotkanie. Z okazji Zielonego Tygodnia 11 czerwca, w godz. 14:00-17:00 będzie można zadać pytanie naszym ekspertom od ochrony środowiska. Ponadto zamieścimy ciekawe artykuły o oszczędzaniu energii podczas korzystania z usług telekomunikacyjnych, o tym jakie korzyści niesie drugie życie i  recykling urządzeń, a także o smart rozwiązaniach oferowanych przez Orange Polska. Warto czytać, bo zaplanowaliśmy konkurs nawiązujący do tematyki artykułów, w którym nagrodami będą pakiety danych. Zaprosimy Was również do odsłuchania wyjątkowego podcastu, którego gościem będzie Jacek Hutyra, oficer klimatyczny Orange Polska.

Zielony NJU i cała prawda o klimacie

Nie mogło zabraknąć oferty NJU, który uruchamia stronę o tym, jak marka dba o środowisko. Czy wiecie, że dzięki zmniejszeniu o połowę blistra karty SIM w ofercie NJU oszczędzimy, co roku prawie tonę plastiku?

Zajrzyjcie też na stronę razemdlaplanety.pl, gdzie pojawiła się nowa sekcja „Cała prawda o klimacie”, która może pomóc w zmianie codziennych nawyków. Jak włączyć się w działania dbające o planetę? Czy korzystanie z usług cyfrowych może wpływać na zmianę klimatu? Odpowiedzi szukajcie w serwisie.

 

Udostępnij: Rusza Zielony Tydzień z Orange

Obsługa i Relacje z Klientami

Sprawdź smartfon, zanim go kupisz z drugiej ręki

1 lutego 2021

Sprawdź smartfon, zanim go kupisz z drugiej ręki

Dzisiaj ruszyła strona, na której możecie sprawdzić czy telefon wzięty na raty w Orange Polska jest spłacany. W ten sposób kupienie smartfona z drugiej ręki będzie bezpieczniejsze. Nie zostaniecie zaskoczeni jego blokadą.

Żeby upewnić się, że z telefonem jest wszystko ok. wchodzicie na www.orange.pl Na samym dole, w sekcji „Na skróty” znajdujecie „Status urządzenia na raty” i klikacie. Można też wejść bezpośrednio wstukując adres: www.orange.pl/zobacz/weryfikacja-imei

Następnie wprowadzacie numer IMEI smartfona i podajecie adres e-mail, na który ma być przesłana informacja o jego statusie. Zgodnie z przepisami RODO musicie wyrazić zgodę na przetwarzanie danych niezbędnych do weryfikacji. Potem my działamy i sprawdzona informacja jest wysyłana do Was na wskazany e-mail. Wszystko szybko i wygodnie. Weryfikować będziemy urządzenia sprzedane w systemie ratalnym od 23 listopada 2020 r.

Wielokrotnie informowałem, że niespłacone smartfony będziemy blokować po uruchomieniu strony, gdzie można dokonać weryfikacji. Strona już jest, ale zdajemy sobie sprawę, że niezbędne jest jeszcze trochę czasu, aby wszystko zadziałało i nie było zaskoczenia. Dlatego pierwsze blokady w procesie windykacyjnym będziemy realizować w najbliższych tygodniach. Będziemy blokować tylko sprzęt kupiony na raty od 23 listopada 2020 r.

Udostępnij: Sprawdź smartfon, zanim go kupisz z drugiej ręki

Zielony Operator

Małe gesty, duży wpływ

23 października 2020

Małe gesty, duży wpływ

Jak zmienić codzienne nawyki, by zmniejszyć ślad węglowy? Wystarczą nawet proste gesty, takie jak odłączenie telefonu, gdy jest w pełni naładowany, czy Bluetooth i Wi-Fi, gdy są niepotrzebne. Dobrym pomysłem jest też przekazanie zużytego telefonu do recyklingu. Od czegoś zawsze trzeba zacząć. Każdy z nas ma możliwość, aby zadbać o naszą planetę.

Jednym ze sposobów na ograniczenie wpływu technologii na środowisko są eko-gesty, dzięki którym wydłużymy życie naszego sprzętu i zaoszczędzimy energię.

Co zrobić, by sprzęt służył nam dłużej?

Oto kilka prostych sposobów na zaoszczędzenie energii, której potrzebuje nasz smartfon.

  • Aktualizujmy system operacyjny telefonu i zamykajmy niepotrzebne aplikacje. Włączajmy tryb oszczędzania energii, gdy nie potrzebujemy pełnej wydajności urządzenia. Wyłączajmy Wi-Fi, Bluetooth i geolokalizację, gdy są nam niepotrzebne. Przełączajmy urządzenie w tryb samolotowy na dłuższy okres nieużywania np. na noc.
  • Odłączajmy nieużywaną ładowarkę od prądu. Po co ładować naładowany smartfon. Więcej niż, 100% się nie naładuje. Najnowsze systemy operacyjne potrafią optymalizować zużycie prądu tak, że nieużywany przez noc telefon nie zużyje wiele energii i nie rozładuje baterii.
  • Pamiętajmy, że wysoka rozdzielczość idzie w parze ze zwiększonym zużyciem energii. Nasze oczy będą wdzięczne za ustawienie odpowiedniej jasności ekranu.
  • Starajmy się używać telefonu tak długo, aż naprawdę się zużyje, jego naprawienie nie będzie możliwe lub opłacalne. Wtedy przekażmy takie urządzenie do recyklingu, dzięki czemu nie marnujemy surowców.

Drugie życie telefonu komórkowego

Wszyscy możemy dbać o środowisko, starając się jak najdłużej korzystać, ale zarazem nie chowając ich w szufladzie. Aby ułatwić rozstanie się z niepotrzebnymi, ale sprawnymi jeszcze sprzętami, od roku 2019 realizujemy w Orange program odkupu smartfonów.

Jak to działa? Zapraszamy Was do dowolnego salonu Orange ze starszym, ale działającym smartfonem. Nie musicie mieć pudełka ani dodatkowych akcesoriów np. ładowarki. Podczas wizyty konsultant wyceni smartfon i w zamian przekaże bon o wartości wyceny. Można go zrealizować w salonie na zakup smartfona lub akcesoriów. Macie na to 60 dni. Bon możecie też przekazać komuś, kto potrzebuje go bardziej.

Zanim udacie się do salonu możecie sprawdzić na stronie, czy dany model smartfonu zostanie przez Orange odkupiony i dokonać wstępnej wyceny. Proszę pamiętajcie, aby z urządzenia usunąć cenne dane, zdjęcia, a także kartę SIM. Ale jeśli się zagapicie, też nie ma problemu – dbamy o Wasze bezpieczeństwo: wszelkie dane pozostałe w smartfonie zostaną przez nas usunięte w bezpieczny sposób.

Gdy modelu Waszego smartfonu nie ma na liście, bo jest zbyt stary lub jest bardzo zużyty i nie działa, w każdym salonie Orange możecie go zostawić do recyklingu w przeznaczonym do tego pojemniku.

Skupowanie telefonów docenione

Na koniec pochwalę się, że nasza oferta odkupu telefonów została doceniona przez ekspertów w programie Climate Leadership, jako projekt podejmujący konkretne działanie i w wymierny sposób zmniejszający negatywny wpływ produktów na środowisko.

O naszych ambicjach i działaniach na rzecz ochrony środowiska, w tym odkupie smartfonów opowie Climate Officer Orange Polska – Jacek Hutyra, 26 października, podczas debaty „Biznes na rzecz zmiany” organizowanej przez Centrum UNEP/GRID Warszawa.

Udostępnij: Małe gesty, duży wpływ

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej