Sieć

Jesteśmy siecią nr 1 według danych UKE

8 lipca 2021

Jesteśmy siecią nr 1 według danych UKE

W piękny wakacyjny dzień przyszła do nas miła wiadomość. Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował dziś wyniki ze swojego oficjalnego speedtestu za pierwsze półrocze tego roku. I w tym zestawieniu sieć mobilna Orange wygrywa we wszystkich aspektach. Mamy najszybsze pobieranie i przesyłanie danych oraz najniższy ping.

speedtest wyniki mobilne

Najszybsi jesteśmy również po zmierzeniu wyników tylko z sieci LTE

Co ważne, narzędzie od UKE weryfikuje warunki, w jakich użytkownicy dokonują pomiarów. Uwzględnia niezależne od samej sieci czynniki, które wpływają na wynik pomiaru, jak np. obciążenie procesora, aktywne łącza VPN, czy to z jakiego typu karty sieciowej korzysta dany użytkownik albo ile urządzeń ma podpiętych w jednym czasie do domowej sieci. Otrzymujemy więc dość miarodajny obraz jakości sygnału.

Cieszymy się z tego wyniku, bo to rezultat wielu lat pracy. Tylko w ostatnich 4 latach zainwestowaliśmy w rozwój sieci mobilnej grubo ponad miliard złotych. Sieć LTE Orange jest dostępna dla niemal całej populacji kraju, rozpoczęliśmy też budowę 5G – ostatnio nasze #hello5G zawitało do Lublina. Stale prowadzimy prace związane z poprawianiem jakości naszej sieci, modyfikujemy to jak korzystamy z zasobów częstotliwości aby dać Wam jak najlepszą usługę w komórkach. Dziś blisko 10 tys. stacji z agregacją zapewnia dostęp do jeszcze szybszego internetu w komórkach niemal 86% populacji Polski. Niemal połowa, bo ponad 4,2 tys. obiektów, obsługuje wszystkie 4 częstotliwości LTE.

A przed nami kolejne sieciowe wyzwania – chociażby aukcja 5G i budowa tej sieci w docelowych pasmach. Będzie się działo! ?

Pełny raport z badania prędkości znajdziecie na stronach UKE.

Udostępnij: Jesteśmy siecią nr 1 według danych UKE

Inne

Długo czekaliśmy, ale wreszcie nadchodzi! Deregulacja 2.0

28 listopada 2018

Długo czekaliśmy, ale wreszcie nadchodzi! Deregulacja 2.0

Kilka lat temu ten temat rozgrzewał media. Dziennikarze przez wszystkie przypadki odmieniali mało zrozumiałe skróty BSA, LLU i tłumaczyli, co to jest hurtowy dostęp do internetu. Rynek telekomunikacyjny na chwilę się zatrzymał, zastanowił i… potem ruszyły nasze wielkie inwestycje w światłowody. Tak, mam na myśli pierwszą deregulację z 2014 roku, kiedy ówczesna szefowa UKE Magdalena Gaj stwierdziła, że jest skuteczna konkurencja w 76 gminach na rynku hurtowych usług dostępu do szerokopasmowego internetu. To oznaczało, że Orange Polska nie ma już obowiązków regulacyjnych na tych obszarach. Wszyscy wiemy, co stało się dalej. Cieszą się zwłaszcza Ci z Was, którzy teraz korzystają ze światłowodów. Ale oczywiście nie chodzi tylko o naszych klientów.

Dlaczego o tym przypominam? Ponieważ wczoraj obecny prezes UKE Marcin Cichy zapowiedział podczas konferencji Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej w Kielcach kolejną deregulację. Poinformował (cytuję za portalem telko.in), że „można się spodziewać, że będzie więcej niż 76 gmin ze zderegulowanym rynkiem hurtowych usług dostępu do szerokopasmowego internetu (BSA). Liczba ta może się powiększyć o ok. 100 kolejnych”. Zapowiedział też, że „niebawem pojawią się gminy (ok. 70), gdzie zderegulowany zostanie hurtowy dostępu do pętli lokalnej (LLU).”

To ważna deklaracja, która – jak spojrzałem rano do przeglądu mediów – przeszła absolutnie bez echa. Dlaczego? Może dlatego, że wszyscy przyzwyczaili się już do tanich usług w Polsce, które wynikają wprost z jednej z największych w Europie konkurencji na rynku. Skoro tak jest, to rzeczywiście przyszedł najwyższy czas na Deregulację 2.0. i konkurowanie operatorów w całkowicie komercyjnym modelu rynkowym. Moim zdaniem wszystkim jeszcze raz wyjdzie to tylko na dobre, zwłaszcza klientom.

Udostępnij: Długo czekaliśmy, ale wreszcie nadchodzi! Deregulacja 2.0

Oferta

Prezesie spółdzielni, proszę pozwól mieszkańcom mieć światłowód

11 sierpnia 2017

Prezesie spółdzielni, proszę pozwól mieszkańcom mieć światłowód

To prawda! Nasz pracownik w Legionowie powiedział jednemu z mieszkańców: „Możemy panu włączyć światłowód, ale pod warunkiem, że nie mieszka pan w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej.” Ten przypadek odbił się echem w mediach. Niestety to nie jedyna spółdzielnia, która na hasło „inwestycje światłowodowe Orange” zamyka się w sobie. A przy okazji zamyka też mieszkańcom dostęp do najszybszego internetu. Żeby była jasność dotyczy do także innych operatorów np. Netii. Problem z dostępem mamy w wielu miejscach. Obecnie czekamy na decyzję regulatora w 57 przypadkach, w których realizujemy inwestycje światłowodowe i nie jesteśmy wpuszczeni, chociaż przepisy prawa nakazują właścicielom czy ich zarządcom udostępnianie nieruchomości.

Ze względu na wiele takich przypadków – nawet przy dobrej woli regulatora – na rozstrzygnięcie sporu potrzeba, co najmniej kilku miesięcy. A każdy miesiąc oznacza blokowanie konkurencji i „kupowanie sobie czasu”. Przepisy w praktyce nie zawierają sankcji dla utrudniających dostęp do nieruchomości. Dlatego zwyczajnie „opłaca się” przedłużać proces, zwłaszcza tym, którzy sami dostarczają usługi w danej lokalizacji albo współpracują z wybranym dostawcą. Tak jest m.in. w Legionowie. Biznesowo potrafię to zrozumieć, ale z punktu widzenia kilku tysięcy spółdzielców już niekoniecznie. I chyba tylko oni stanowią realną siłę by przekonać władze swojej spółdzielni.

W sumie Orange Polska od 2015 r. skierował do UKE ponad 100 spraw dotyczących problemów w dostępie do nieruchomości. Wśród nich znalazła się także ta dotycząca działania SML-W w Legionowie. Złożyliśmy ją 21 marca br. Postępowanie toczy się.

Swoją drogą nie czekamy z założonymi rękoma na wydanie decyzji regulatora. Zawsze staramy się negocjować i przekonywać właścicieli nieruchomości by uzyskać ich zgodę na udostępnienie nieruchomości bez interwencji UKE. Zapewniamy o wysokim standardzie wykonania instalacji światłowodowej i korzyściach dla mieszkańców całej spółdzielni wynikających z podłączenia najnowszej technologii np. możliwości monitoringu. Niestety uzyskanie zgody na realizację inwestycji, zwłaszcza w dużych spółdzielniach (np. SM Przylesie w Koszalinie – 9246 gospodarstw domowych czy SM Hutnik w Częstochowie – 12 500 gospodarstw domowych) jest trudne i długotrwałe. Spółdzielnie, czy wspólnoty szczególnie niechętnie podchodzą do realizacji instalacji światłowodowej tam gdzie już są inni operatorzy kablowi. Zdarzało się nam, że uzależniały dostęp do nieruchomości np. od wybudowania placu zabaw.

Udostępnij: Prezesie spółdzielni, proszę pozwól mieszkańcom mieć światłowód

Sieć

Mamy dobrą sieć, a będzie jeszcze lepsza!

22 stycznia 2016

Mamy dobrą sieć, a będzie jeszcze lepsza!

Ocena sieci zawsze budziła Wasze emocje i pamiętam niejedną dyskusję na blogu na ten temat. Dlatego z ciekawością oddałem się lekturze opublikowanego właśnie badania UKE na temat jakości sieci polskich operatorów komórkowych. Zaprezentowane dane obiektywnie są pozytywne dla operatorów, a usługi dla Polaków świadczone na wysokim poziomie. Badania potwierdzają, że pod względem jakości usług głosowych i mobilnej transmisji danych, Orange należy do najlepszych w kraju, nie ustępując, a w kilku aspektach wyprzedzając konkurentów. Może o tym świadczyć m.in. jakość odtwarzania filmów z YouTube, która była analizowana. Chcę zwrócić Waszą uwagę, że Orange osiągnął dobre wyniki mimo, że nie dysponował takimi zasobami pasma jak np. Plus i przez to nie mógł rozwijać LTE, tak jak chciał. Nasz rezultat wynika przede wszystkim z gruntownej modernizacji całej sieci mobilnej, które była rozłożona na kilka lat i pochłonęła masę pieniędzy oraz efektywnego zarządzania tą siecią, Dlatego jestem przekonany, że w kolejnym badaniu wypadniemy jeszcze lepiej. Dlaczego? Bo będziemy mogli już wykorzystać częstotliwości 800 i 2600 MHz, wylicytowane na niedawno zakończonej aukcji. Dzięki nim zapewnimy co najmniej 75 Mb/s na terenie niemal całego kraju. W wielu miejscach transmisja będzie znacznie szybsza, bo już teraz są obszary gdzie mamy do 112 Mb/s. Nowe częstotliwości pozwalają także „sięgnąć” w głąb budynków, znacznie poprawiając siłę sygnału i tym samym jakość usług. Planujemy, że w roku 2016 zwiększymy zasięg LTE Orange do ponad 95 proc. populacji Polski. Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie usług w oparciu o tzw. agregację pasm i standard LTE Advanced. Wtedy nasi klienci będą mogli korzystać z prędkości sięgających 300 Mb/s.

Raport z badań jakości usług telefonii mobilnej znajdziecie na stronie UKE.

56e709cda00ee654222c8ce8f28baae175f

Udostępnij: Mamy dobrą sieć, a będzie jeszcze lepsza!

Odpowiedzialny biznes

Dwa certyfikaty od Prezes UKE dla Orange Polska

18 stycznia 2016

Dwa certyfikaty od Prezes UKE dla Orange Polska

„Bezpieczny Internet” oraz „Junior” – w tych kategoriach otrzymaliśmy certyfikaty od Prezes Urzędu Kontroli Elektronicznej. Doceniono kilka obszarów – wdrożenie CyberTarczy, a wcześniej Bezpiecznego Startera. Bardzo istotne był także, zdaniem Prezes UKE wkład w budowanie świadomości zagrożeń w sieci i konieczności ochrony przed nimi. W tej sprawie oddam jednak głos, komuś, kto się zna na tym nieco lepiej niż ja – Tomaszowi Matule, dyrektorowi Infrastruktury IT i Bezpieczeństwa Teleinformatycznego Orange Polska.

Certyfikaty są dla nas potwierdzeniem rzetelności naszej pracy i motywacją na przyszłość, ale przede wszystkim zobowiązaniem wobec klientów. Ich bezpieczeństwo i zaufanie, jakim nas obdarzają są dla nas bardzo ważne, dlatego stale pracujemy nad nowymi rozwiązaniami. Stąd uruchomienie w minionym roku CyberTarczy, czy wcześniej Bezpiecznego Startera.

d29fd513f7042729662d41107d9746bf1c2

Bo zabezpieczenia to jedno, lecz bezpieczeństwo w sieci bardzo często rozbija się o coś, co nazywa się „czynnikiem ludzkim”.

– Bezpieczeństwo w sieci nie może opierać się wyłącznie na technologii. Najlepsza ochrona nie sprawdzi się bez skutecznej edukacji. Poprzez programy społeczne oraz edukacyjne, warsztaty dla pracowników, dzieci i młodzieży, udział w lokalnych wydarzeniach oraz działania wolontariuszy systematycznie budujemy świadomość tych zagadnień w społeczeństwie.

Program certyfikacji usług telekomunikacyjnych, prowadzony przez Prezes UKE ma wspierać równoprawnej i skutecznej konkurencji w zakresie świadczenia usług telekomunikacyjnych i zapewnienia ich użytkownikom maksymalnej ochrony. W tym roku urząd szczególną uwagę położono na osobach z niepełnosprawnościami i najmłodszych, stąd też dwa nowe certyfikaty – „Przyjaźni Niepełnosprawnym” oraz „Junior” (który trafił w nasze ręce).

Jeżeli jesteście zainteresowani bezpieczeństwem w internecie polecam Wam materiały Michała Rosiaka! Warto 😉

Udostępnij: Dwa certyfikaty od Prezes UKE dla Orange Polska

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej