Informacje prasowe

Orange przeprowadził wspólnie z Ericsson testy 5G w Zakopanem. Firmy wykorzystały prototypowe urządzenia i nowe częstotliwości

28 lutego 2019

Orange przeprowadził wspólnie z Ericsson testy 5G w Zakopanem. Firmy wykorzystały prototypowe urządzenia i nowe częstotliwości

Orange Polska przeprowadził w lutym tego roku kolejne testy najnowszej technologii 5G. Uruchomiono pierwsze w Polsce i jedne z pierwszych na świecie urządzenia zgodne ze standardem 3GPP, pracujące na najwyższych planowanych obecnie dla tej sieci częstotliwościach. Operator planuje w tym roku dalsze testy. 

Orange Polska, bazując na urządzeniach dostarczonych przez Ericsson, po raz pierwszy w Polsce przetestował sieć 5G na częstotliwości 26-28 GHz udostępnionych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Stację bazową podłączono do sieci Orange Polska, co pozwoliło np. oglądać filmy poprzez aplikację Orange TV Go.

Sprzęt serii Ericsson Radio System wyprodukowany od 2015 roku został zaprojektowany, aby spełniać wymogi  technologii 5G. Transmisja danych zgodna ze standardem nowej generacji 5G może zostać uruchomiona poprzez zdalną aktualizację oprogramowania. Na całym świecie zainstalowanych zostało ponad  trzy miliony stacji bazowych firmy Ericsson, które mogą być  wykorzystane do uruchomienia technologii 5G.

– Przygotowując się do wdrożenia 5G pracujemy z różnymi dostawcami, dzięki czemu będziemy mogli wybrać rozwiązanie optymalne z punktu widzenia naszej sieci i potrzeb klientów – powiedział Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska. – Sprawne i efektywne wdrożenie sieci mobilnej kolejnej generacji przyniesie wymierne korzyści dla polskiej gospodarki. Dlatego tak ważne są odpowiednie przygotowania: jasne reguły gry, porządkowanie spraw takich jak częstotliwości, normy elektromagnetyczne, czy proces inwestycyjny. Jesteśmy otwarci na dialog, zmierzający do uporządkowania tych kwestii – dodał.

– Wspólne testy Orange Polska i Ericsson torują drogę komercyjnym wdrożeniom technologii 5G. Przeprowadzone wdrożenie było wyjątkową okazją do przetestowania wydajności 5G w wysokim paśmie częstotliwości w warunkach miejskich i jej praktycznych zastosowań. Nowa technologia umożliwi operatorom telekomunikacyjnym świadczenie usług we współpracy z przemysłem, samorządami i uczelniamiDoskonałym przykładem innowacyjnej usługi jest testowany wspólnie FWA (Fixed Wirelss Access) wykorzystujący 5G –powiedział Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.

– Zakopane jako miasto turystyczne goszczące licznych turystów z Polski i zagranicy musi wciąż rozwijać infrastrukturę i wprowadzać nowe technologie, by móc sprostać wielu wyzwaniom. Cieszę się więc bardzo, że firma Orange Polska dobrze to rozumie, inwestując w naszym mieście w ultraszybki internet światłowodowy i rozwój sieci komórkowej. Liczymy także, że prowadzone obecnie testy technologii 5G przyniosą nam kolejne korzyści – powiedział Leszek Dorula, Burmistrz Miasta Zakopane.

Wykorzystana w Zakopanem stacja bazowa jest zgodna z najnowszą, opublikowaną w drugiej połowie 2018 r. fazą standardu 5G – Release 15, stworzoną przez międzynarodową organizację 3GPP. Działa w tzw. trybie „Non Stand Alone”, co oznacza, że do przyłączenia się do sieci wykorzystuje sieć 4G LTE, ale transfer danych przebiega po sieci 5G. To rozwiązanie pozwala na współpracę dwóch generacji sieci mobilnej i zarazem najbardziej efektywne połączenie dla przyszłych klientów.

Orange jako pierwszy w Polsce rozpoczął poza laboratorium testy sieci 5G w paśmie 3,5 GHz, zarówno na urządzeniach testowych jak i komercyjnych. Kontynuacją testów sieci 5G są testy w paśmie 26-28GHz. Ich celem jest przygotowanie operatora do komercyjnego wdrożenia sieci 5G. Kolejna generacja technologii mobilnej wymaga dalszych prac, które pozwolą zintegrować wszystkie elementy sieci. Program 5G ogłoszony przez Orange w marcu 2018 roku pozostaje w synergii z rozbudową sieci światłowodowej.

***

Orange Polska i Urząd Miasta Zakopane podpisali w maju 2017 r. porozumienie dotyczące rozwoju internetu szerokopasmowego. Współpraca dotyczy w pierwszej kolejności rozwoju sieci światłowodowej, dzięki której w zasięgu superszybkiego internetu na koniec 2018 r. było już blisko 1/3 gospodarstw domowych, domów i firm w mieście. Obecnie korzysta z niego prawie tysiąc rodzin i firm – 1/4 z będących w zasięgu. W ostatnich miesiącach w mieście i okolicach operator znacząco zwiększył pojemność sieci komórkowej, co przełożyło się na jej większą odporność na przeciążenia i wyższe średnie prędkości mobilnego transferu danych. Wzrost ten wyniósł ponad 40%, a Zakopane jest jednym z kilkunastu miast w Polsce, które objęto tą zmianą w pierwszej fazie.

Mediateka

Udostępnij: Orange przeprowadził wspólnie z Ericsson testy 5G w Zakopanem. Firmy wykorzystały prototypowe urządzenia i nowe częstotliwości

Sieć

Tak hula Internet w górach!

4 lutego 2019

Tak hula Internet w górach!

Nie oszczędzacie naszej sieci. Dostałem właśnie świeżutki raport z wynikami ruchu w górskich miejscowościach turystycznych w styczniu. W miesiąc przesłaliście ze swoich „wywczasów” ponad 630 TB danych. O 50% więcej niż w styczniu 2018 roku.

Tej zimy, od początku grudnia, najbardziej zapracowana była stacja bazowa w centrum Karpacza – w ciągu ostatnich dwóch miesięcy przeszło przez nią blisko 45 TB danych. Druga w kolejce była ta na Gubałówce – 42 TB danych, a trzecia – obsługująca część Zakopanego – Bystre. I choć najbardziej „zajęta” stacja jest w Karpaczu, to z miejscowości górskich, od początku grudnia najwięcej danych płynie z Zakopanego – ponad 290 TB. A trzeba dodać, że akurat tam za internet w górach dostarcza także światłowód.

W przypadku większości stacji największy ruch obsługiwały w Sylwestra i Nowy Rok, dla przykłady – przez stację na Gubałówce 31 grudnia i pierwszego stycznia przeszedł nieco ponad 1 TB danych. Lecz są wyjątki, pisał o nich w piątek Wojtek na swoim Twitterze.


W przypadku Zakopanego to były to w sumie dwa dni. Ale w Karpaczu taka sytuacja utrzymuje się od początku ferii – stacja stojąca w centrum miasta dokładnie pokazuje początek ferii. Ruch po Nowym Roku gwałtownie spadł, nieco podniósł się w czasie Trzech Króli, ale gdy przyszedł piątek 12 stycznia nagle wystrzelił i w ciągu kilku dni się podwoił, by 24 stycznia transfer danych przebił ten, który zanotowaliśmy w Nowy Rok.

By nie być gołosłownym – w ten weekend byłem z Zieleńcu i na Czarnej Górze. W obu miejscach sieć dawała radę, a transfery były stabilne. Widać było jednak, że  jest zapracowana, bo chociażby w takim Zieleńcu, wyciągnąłem przy pobieraniu plików 25 Mb/s i ponad 40 Mb/s przy wysyłaniu. Wiem, że są miejsca, gdzie obciążenie jest jeszcze większe, zrobiliśmy jednak bardzo dużo, byście mogli wykorzystać internet w górach w możliwie najbardziej komfortowy sposób.

Pewnie pełniejsze zestawienie przygotuję dla Was po feriach, gdy już będziemy mogli podsumować całą zimę i to jak sprawdziły się dopalone specjalnie na potrzeby szusujących turystów stacje.  Jak pewnie wiecie nasze koleżanki i koledzy jesienią mocno pracowali by dopalić sieć 4G LTE i przygotować ją na ferie zimowe. Więcej szczegółów znajdziecie w komunikacie prasowym na ten temat: Orange nie boi się zimy. Lepszy zasięg sieci w górach. Pojechałem jeszcze przed feriami do Karpacza by z bliska pokazać Wam co zrobiliśmy.

Pamiętajcie też o naszym zimowym konkursie!

P.S. Zasięg na Morskim Oku już jest 😉

Udostępnij: Tak hula Internet w górach!

Informacje prasowe

Orange nie boi się zimy. Lepszy zasięg sieci w górach

22 stycznia 2019

Orange nie boi się zimy. Lepszy zasięg sieci w górach

Orange Polska zwiększył prędkość i pojemność sieci komórkowej na stokach narciarskich, w ich pobliżu oraz w miejscowościach turystycznych popularnych zimą. Operator udostępnił klientom 10 nowych stacji bazowych, 64 istniejące zostały wyposażone w dodatkowe urządzenia, a w newralgicznych miejscach są ustawione 4 stacje tymczasowe.

W Sylwestra i Nowy Rok klienci Orange w Zakopanem i Bukowinie Tatrzańskiej przesłali ponad 22 TB danych, co przekłada się na… blisko 7 mln zdjęć. To znacznie więcej niż poza sezonem. Żeby zaspokoić rosnące potrzeby klientów – także podczas ferii – w 34 miejscowościach stacje bazowe zostały rozbudowane. Zmiany objęły miejscowości turystyczne np.: Rabkę Zdrój, Czarny Dunajec, Bukowinę i Szczawnicę. Równocześnie mobilne, rozstawione czasowo stacje bazowe znalazły się w Karpaczu, Zieleńcu, Białce Tatrzańskiej i na Czarnej Górze.

Pozwoli to klientom przesyłać dane szybciej, nawet gdy z jednej stacji bazowej korzysta dużo urządzeń. Dodatkowo w Zakopanem i Karpaczu uruchomiono usługi 4G LTE na częstotliwości 2100 MHz, dostępnej do tej pory tylko w największych miastach w Polsce. Pozwoliło to na zwiększenie pojemności sieci odpowiednio o 45% i 60%.

W związku z zimową akcją ruszyła kampania w mediach społecznościowych oraz na bilbordach, które pojawią się w Zakopanem oraz Białce Tatrzańskiej. Operator zachęca w nich do dzielenia się zimowymi przeżyciami za pośrednictwem sieci komórkowej. Orange zaproponował też klientom konkurs, w którym do wygrania są 3 smartfony.

mapa rozbudowy sieci w gorach - biuro prasowe Orange Polska

Kliknij by powiększyć!

Więcej na temat przygotowań operatora do zimy przeczytasz na blogu Orange Polska (wideo).

Udostępnij: Orange nie boi się zimy. Lepszy zasięg sieci w górach

Informacje prasowe

Orange Kino Letnie SOPOT – ZAKOPANE 2013 bije rekordy popularności

9 sierpnia 2013

Orange Kino Letnie SOPOT – ZAKOPANE 2013 bije rekordy popularności

Recepta na sukces, to znakomity repertuar oraz wspaniała pogoda. Od początku wakacji każdego wieczoru, sopockie Molo i zakopiańskie Krupówki, gromadząc tysiące widzów, zamieniają się w wielkie kina pod gwiazdami. W kinach letnich w Sopocie i w Zakopanem oraz w Wagonie Filmowym przez cały lipiec filmy festiwalowe obejrzało ponad 60 tys. widzów.

Festiwal Orange Kino Letnie Sopot – Zakopane 2013, to nie tylko projekcje plenerowe, ale także mobilne kino – weekendowy Wagon Filmowy Orange Kino Letnie dołączony do kultowego pociągu Monciak – Krupówki PKP Intercity, który kursuje przez całe wakacje pomiędzy oboma miastami. Pociąg z Wagonem Filmowym przejechał między Sopotem a Zakopanem już 8 razy, a filmy obejrzało w nim ponad półtora tysiąca podróżnych. Tradycją festiwalową, zarówno w Sopocie jak i w Zakopanem, stały się pokazy, podczas których brakuje wolnych miejsc na leżakach. Widzowie przychodzą nawet półtorej godziny przed seansem również ze swoimi kocami, które rozkładają na deskach molo i trawniku Górnej Równi Krupowej. To się nazywa magia kina!

Największym zainteresowaniem publiczności festiwalowej cieszą się w tym roku cykle filmowe „Środy z Orange i mega hitem”, „Amerykańskie opowieści” oraz „Kino pozytywnej energii” a największą widownię zgromadziły tytuły: „Ted”, „Magic Mike”, „Django” i „Nietykalni”. Rekord frekwencyjny padł 6 lipca podczas projekcji filmu „Wielki Gatsby”, która uświetniła uroczystą galę wręczenia nagrody  festiwalowej Diamentowy Klaps Filmowy – około 2300 widzów w Sopocie i 1100 widzów w Zakopanem. Gościem specjalnym gali sopockiej był laureat nagrody Piotr Adamczyk, którego ogromna popularność przyciągnęła na sopockie molo  rzesze fanów aktora.

Cały czas trwa Plebiscyt Publiczności na najlepszy film festiwalu. Na stronie www.OrangeKinoLetnie.wp.pl można głosować i wygrywać atrakcyjne nagrody: najnowszy Sony Xperia™ Tablet Z i smartfon Sony Xperia™ Black oraz nowoczesną ławkę plenerową Astrini Design, podpisaną przez gwiazdy festiwalu Orange Kino Letnie: Annę Przybylską, Katarzynę Figurę, Piotra Adamczyka i Borysa Szyca. Poza tym uczestnicy festiwalu mogą korzystać z aplikacji festiwalowej Orange Kino Letnie, dostępnej na smarfony, w sopockiej kawiarni festiwalowej Let’s Art Cafe skosztować potraw przygotowanych przez  utytułowanego kucharza, Andrzeja Polana a w Zakopanem zrobić sobie zdjęcie w specjalnej fotobudce festiwalu i podzielić się nim ze znajomymi, wysyłając mailem lub wrzucając na facebook. Tak w Sopocie, jak i w Zakopanem, w multimedialnych Punktach Informacyjnych można przetestować najnowsze smartfony Sony Mobile Polska. W Sopocie, w lipcu, ponad pół miliona turystów obejrzało wystawę fotograficzną Martyny Wojciechowskiej „Zwierzaki świata”.

Honorowy patronat nad 6. edycją festiwalu Orange Kino Letnie Sopot – Zakopane 2013 oraz nad wystawą „Zwierzaki świata” objęli Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski oraz Burmistrz Miasta Zakopane Janusz Majcher.

Orange Kino Letnie Sopot – Zakopane 2013 to projekt realizowany we współpracy miast partnerskich – Sopotu i Zakopanego. Organizatorem jest firma Outdoor Cinema, a Sponsorem Tytularnym już po raz szósty jest Orange. Festiwal Orange Kino Letnie Sopot – Zakopane prezentuje bogaty i różnorodny repertuar kinowy. Na ogromnych, pneumatycznych ekranach Airscreen® widzowie mogą  zobaczyć największe kinowe hity ostatnich miesięcy.

* * *

Orange jest liderem polskiego rynku telekomunikacyjnego i najchętniej wybieranym operatorem w Polsce. Obsługuje blisko 21 milionów klientów zapewniając im codzienny dostęp do największego portfolio nowoczesnych usług telekomunikacyjnych, w tym unikatowej oferty konwergentnej – Orange Open oraz planów taryfowych bez limitów połączeń ze wszystkimi sieciami mobilnymi i stacjonarnymi w Polsce a także numerami międzynarodowymi.

* * *

Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska
22 527 19 39
biuro.prasowe@orange.com

Udostępnij: Orange Kino Letnie SOPOT – ZAKOPANE 2013 bije rekordy popularności

Informacje prasowe

Wielki Gatsby na otwarcie festiwalu Orange Kino Letnie Sopot-Zakopane 2013

5 lipca 2013

Wielki Gatsby na otwarcie festiwalu Orange Kino Letnie Sopot-Zakopane 2013

Pokaz hollywoodzkiej produkcji „Wielki Gatsby”, odbywający się w najbliższą sobotę (6 lipca)  równolegle na sopockim Molo i przy zakopiańskich Krupówkach, uświetni galę otwarcia tegorocznego festiwalu Orange Kino Letnie. Tego wieczoru w Sopocie już po raz trzeci zostanie także wręczona nagroda festiwalowa –  Diamentowy Klaps Filmowy.

Diamentowy Klaps Filmowy to nagroda przyznawana aktorowi lub aktorce za osobowość, która wnosi do filmu pozytywne przesłanie oraz dostarcza widzom wielu wzruszeń i niezapomnianych emocji.
W poprzednich latach nagrodę otrzymali Borys Szyc i Anna Przybylska, która będzie wraz z Katarzyną Figurą specjalnym gościem Festiwalu. W Sopocie gości uroczystej gali powita gospodyni wieczoru Patricia Kazadi, a w Zakopanem imprezę poprowadzi Omenaa Mensah.

Miłośnicy kina w sobotni wieczór będą mogli obejrzeć nową ekranizację jednej z najważniejszych amerykańskich powieści – „Wielki Gatsby”, ze świetnymi rolami Leonarda DiCaprio i Carey Mulligan. Film otworzył tegoroczny festiwal filmowy w Cannes i zrealizowany został przez znanego z zamiłowania do rozmachu Baza Luhrmanna, reżysera takich hitów jak „Romeo i Julia” czy „Moulin Rouge”. Opowiada o wielkiej, nieszczęśliwej miłości w czasach prohibicji i gangsterów na tle Nowego Jorku lat 20. ubiegłego wieku.

Ponadto, tego samego dnia, o godzinie 16.00 w Sopocie w ogródku kawiarni festiwalowej LET’S ART CAFE na Molo zostanie otwarta wystawa fotograficzna „Zwierzaki świata” znanej podróżniczki i redaktor naczelnej magazynów „National Geographic Polska” oraz „NGWystawa towarzyszy festiwalowi Orange Kino Letnie Sopot-Zakopane 2013 i jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Będzie ją można oglądać w Sopocie przez cały lipiec, a od 2 sierpnia do końca wakacji również w Zakopanem, przy Górnej Równi Krupowej, na terenie miasteczka filmowego Orange Kino Letnie. Wielkoformatowe zdjęcia przedstawiają niezwykłych bohaterów, których Martyna spotkała w egzotycznych zakątkach świata podczas swoich licznych podróży na krańce świata. Historie tych spotkań podróżniczka opisała w swojej książce dla dzieci „Zwierzaki świata”, którą będzie podpisywać podczas wernisażu.

Więcej informacji: www.OrangeKinoLetnie.wp.pl

 

Wojciech Jabczyński, Rzecznik Orange Polska
Tel.: 22 527 19 39
e-mail: biuro.prasowe@orange.com

Udostępnij: Wielki Gatsby na otwarcie festiwalu Orange Kino Letnie Sopot-Zakopane 2013

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej