Bezpieczeństwo

Otwarte drzwi? Byle nie w komputerze!

Michał Rosiak Michał Rosiak
20 kwietnia 2017
Otwarte drzwi? Byle nie w komputerze!

Michał Rosiak

"Nie ma sieci w pełni bezpiecznych, są tylko źle przeskanowane"; "Chcesz bezpiecznego komputera? Nie podłączaj go do internetu". Niby to takie bezpieczniackie żarciki, ale kto z Was w zgodzie z własnym sumieniem powie, że nie ma tym cienia prawdy? Cyberprzestępczy czarny rynek to ogromne pieniądze - kwoty zarobione przez złych ludzi na okradaniu nas i naszych firm w internecie już zdaje się przekroczyły zyski z handlu narkotykami! Trudno się nie zgodzić z tym, że okazja czyni złodzieja (plus oczywiście złodziejska mentalność), prawda? Dobra, pora zatem na trudne pytanie: czy wszystkie programy na Waszych komputerach są uaktualnione?

Nie rzucę pierwszy kamieniem. Po części dlatego, że na służbowym komputerze to nie ja muszę o to dbać, a w domu rzadko używam peceta - jestem typowym przykładem na faktycznie istnienie ery post-PC. I o ile system operacyjny i przeglądarka uaktualniają mi się same (o to chyba od zawsze dba Microsoft, a od jakiegoś czasu producenci przeglądarek) to nie mam pewności jak wygląda np. sprawa z czytnikiem PDFów, Javą, czy Flashem, które przez lata pełniły na komputerach rolę sera szwajcarskiego, nierzadko składając się z większej ilości "dziur" niż bezpiecznego kodu.

Dlatego namawiam Was, i zacznę od siebie. Upewnijcie się, że aplikacje, których używacie, które mogą być potencjalnym punktem wejścia do Waszych systemów, są na pewno zaktualizowane do najnowszych wersji. Ba, przede wszystkim upewnijcie się, czy w ogóle ich potrzebujecie, bo być może taki Flash w erze HTML 5 do niczego się Wam nie przydaje, a tylko wpływa na bezpieczeństwo komputera? Przejrzycie opcje i gdzie tylko się da włączcie automatyczne aktualizacje. Jeśli nie macie pojęcia jakie programy macie na swoim komputerze - można skorzystać z gotowych rozwiązań, które znajdą potencjalne wektory ataku za Was, a nawet podsuną Wam pod rękę linki do najnowszych wersji felernych programów, bądź pozwolą od razu uruchomić aktualizację.

Fajnie jest być przyjaznym, miłym, otwartym na nowe doznania i przyjaźnie, ale filozofia rozwalonych na oścież drzwi do naszej prywatności na domowym pececie niekoniecznie popłaca.

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 18:03 22-04-2017

Ja osobiście ograniczam się do minimum aplikacji, nawet zastanawiałem się nad instalacją Facebooka, który moim zdaniem „kradnie” nasze dane.

Odpowiedz
pablo_ck
pablo_ck 20:03 22-04-2017

Ja osobiście ograniczam się do minimum aplikacji, nawet zastanawiałem się nad instalacją Facebooka, który moim zdaniem „kradnie” nasze dane.

Odpowiedz

Odpowiedzialny biznes

Nie zatrzymujmy się w połowie drogi

Bartosz Rymkiewicz Bartosz Rymkiewicz
19 kwietnia 2017
Nie zatrzymujmy się w połowie drogi

W swoim pierwszym wpisie przybliżyłem wam MegaMisję od Fundacji Orange, skierowaną do dzieci w wieku 6-10 lat. Biegniemy dalej. Pora na program dedykowany ich starszym kolegom - #SuperKoderów.

Moje, nieco ponure skojarzenia związane ze szkołą wyglądają następująco: matematyka – wkuwanie wzorów i rozwiązywanie zadań przy tablicy, informatyka – opanowanie podstaw Excela, język polski – nauka na pamięć i recytowanie wierszy, historia – przyswajanie niezliczonej ilości dat i nazwisk. Każda z tych dyscyplin posiada swoją własną specyfikę, podstawy programowe i pisanie w zgodzie z ich założeniami podręczniki, ale zarazem wszystkie bywają obarczone wspólnym mianownikiem: schematyczności.

Dzieci, zwłaszcza te w wieku podstawówkowym, od najmłodszych lat otoczone są nowoczesnymi technologiami. Każdego dnia do ich wciąż rozwijających się mózgów spływa więcej informacji niż kilka tysięcy lat temu do człowieka… przez całe jego życie. W konsekwencji nierzadko najmłodsi mają problem ze skoncentrowaniem się na tym, co nie zainteresuje ich w pierwszej chwili, nie wzbudzi ciekawości, nie zaintryguje.

Nie każda szkoła ma na sumieniu grzech sztampowości. Jednak dla każdej z nich rutyna i taśmowość jest olbrzymim zagrożeniem. Aby zmierzyć się z tym wyzwaniem i podać napój izotoniczny nieco zdyszanym przedmiotom szkolnym, postanowiliśmy stworzyć program #SuperKoderzy, skierowany do uczniów w wieku 9-12 lat. Dzięki niemu, wybrane lekcje informatyki stają się wciągającymi zajęciami z robotyki, muzyki – warsztatami z miksowania muzyki przy użyciu komputera, języka angielskiego – wspólną pracą nad stworzeniem komputerowej animacji w języku Szekspira. I nie tylko.

Każda szkoła kwalifikująca się do naszego programu otrzymuje, poza dostępnymi scenariuszami zajęć,  grant na zakup niezbędnego sprzętu oraz merytoryczne wsparcie dla dwóch osób, które w danej szkole będą odpowiadać za prowadzenie #SuperKoderów.

Zobacz reportaż o naszych programach

Brzmi i wygląda dobrze, prawda?:) Mam jeszcze jedną dobra informację – rekrutacja do tego programu właśnie trwa! Dowiedz się więcej: TUTAJ

Miłego dnia,

Bartosz Rymkiewicz

Mediateka


Odpowiedzialny biznes

I zlot i pierwszych 10 tys. członków społeczności Nasz Orange

Regina Jabczyńska Regina Jabczyńska
18 kwietnia 2017
I zlot i pierwszych 10 tys. członków społeczności Nasz Orange

Regina Jabczyńska

W ubiegłym roku oddaliśmy Wam nowe, lepsze internetowe forum porad i wymiany doświadczeń – Nasz Orange. To idealne miejsca jeśli potrzebujecie szybkiej podpowiedzi, dlaczego warto skorzystać z tej lub innej naszej usługi lub chcecie zapytać, jak uruchomić właśnie zakupiony sprzęt, który po przyjściu do domu odmówił współpracy.

Zasada działania jest dziecinnie prosta – wystarczy wrzucić post na stronę i poczekać, aby otrzymać precyzyjne wskazówki, co i jak zrobić. I co najważniejsze są to rady w stu procentach trafne i cenne, bo dajcie je Wy sami po wcześniejszym samodzielnym przetestowaniu. Ale dają je również  nasi pracownicy, którzy w prywatnym czasie wykorzystują swoją wiedzę do pomagania innym.

Tak naprawdę do Nasz Orange może dołączyć każdy nawet osoby, które jeszcze nie mają usług w Orange, a chcą na przykład zapytać innych klientów jaką ofertę wybrać. Zresztą zobaczcie sami jak działa społeczność https://youtu.be/yJU9ehQYRuA.

Choć Nasz Orange ma dopiero 7 miesięcy – ma już grupę stałych, zaprzyjaźnionych ze sobą użytkowników, którzy tworzą świetną atmosferę do rozmów i pomagania innym. Najmłodszy z nich ma 20-kilka lat, a najstarszy - niedawno świętował 70 urodziny z Nasz Orange. Wielu z Was aktywnie udziela się zarówno na forum jak i na blogu – dzięki  pablo_ckvdsl2, i Piotrekk85. Pod koniec marca mieliście okazję spotkać się twarzą w twarz na I zlocie społeczności Nasz Orange.  Jak wiecie tradycje zlotów w Orange mamy już długą i bogatą. Uczestnicy zlotu spotkali się z Wojtkiem i Piotrkiem oraz zespołem tworzącym Nasz Orange. Poznali najnowsze rozwiązania w Ogrodach Innowacji i wspólnie zaprojektowali stronę Nasz Orange na nowo. Po pracowitym dniu, przyszedł czas na integrację, która zakończyła się późnym wieczorem….

Od sierpnia do dziś, nowe forum bardzo przyspieszyło i rozwinęło się, ale właściwie każdego dnia coś się na nim zmienia, bo to „żywa społeczność” głodna i ciekawa nowych wyzwań. To Wasza zasługa, bo wspólnie z nami uwierzyliście w ten projekt i chcecie, w nim pracować – za co bardzo, bardzo dziękujemy.

A przy okazji dla nas, to bardzo ważna lekcja, bo w ten sposób mamy okazję poznać Wasze potrzeby i wspólnie znaleźć najlepsze rozwiązanie. Statystyki mówią same za siebie - ponad 800 tematów zostało oznaczonych jako rozwiązane, a same rozwiązania były wyświetlane ponad 200 000 razy. Najbardziej skuteczny okazał się – Piotrekk85 – sam do tej pory rozwiązał ponad 150 spraw. Gratulacje!!!!

Już wkrótce społeczność Nasz Orange osiągnie 10 000 zarejestrowanych użytkowników. Z tej okazji 10 osób, które zarejestrują się w Nasz Orange jako użytkownicy od 10 000 – 10 009 otrzyma zestawy gadżetów Nasz Orange. Jeśli nie macie jeszcze konta – Wy również możecie je mieć. Do „usłyszenia” na forum.

Komentarze

Scroll to Top