Postanowiliśmy, że na blogu będziemy zbierać najciekawsze publikacje i wypowiedzi o 5G. O sieci mobilnej kolejnej generacji było sporo w sobotniej audycji „Człowiek 2.0” na antenie TOK FM. Gośćmi Jana Stradowskiego byli Justyna Adamczewska, dyrektor rozwoju operacyjnego techniki w Orange Polska oraz dr Szymon Wierciński, ekspert nowych technologii z Akademii Leona Koźmińskiego.
Posłuchaj audycji "Co przyniesie sieć 5G?"
5G – ewolucyjna zmiana za którą stoimy my wszyscy
Gdy dobrze wsłuchamy się audycję okazuje się, że 5G nie tyle jest jakąś rewolucyjną zmianą, lecz ewolucyjnym następstwem rozwoju istniejącej technologii i tego jak z nich korzystamy. Temat ten jest często poruszany w kontekście ewolucyjnych zmian technologicznych – częstotliwości do 5G były wykorzystywane już wcześniej, a urządzenia są sprawniejsze, bo projektując je mieliśmy dostęp do nowszych technologii, a nie dlatego że zaszła w nich jakaś rewolucyjna przemiana. Jego drugi aspekt pozostaje jednak na uboczu.
Pozwolę sobie zatem na dygresję.
Wraz z rozwojem internetu zaczęliśmy z niego korzystać nie tylko przy komputerze stacjonarnym, łączącym się kablem, lecz także na urządzeniach przenośnych – telefonach komórkowych. Pierwsze, najbardziej podstawowe rozwiązania bazowały na sieci 2G, później zostały rozwinięte w sieci 3G, a równolegle z nią pojawiły się pierwsze smartfony z prawdziwego zdarzenia. Wraz z coraz szybszymi łączami wynaleźliśmy nowe formy korzystania z zasobów sieci – to już nie statyczne strony, lecz wideo, audio i zdjęcia. I bardzo lubimy korzystać z nich w komórkach. Tymczasem potrzebują one dużo szybszego łącza i dużo bardziej obciążają sieć mobilną, która obecnie powoli dochodzi do granic swoich możliwości. By te możliwości poszerzyć potrzebne jest 5G. To właśnie potrzeba wszystkich nas stoją za rozwojem technologii, gdyby nie była ona potrzebna jej wdrażanie i idące za nią wydatki nie byłoby sensowne.
Czy wiemy jaką rewolucję przyniesie 5G?
Arcyciekawym wątkiem związanym z 5G, a poruszonym w audycji jest to, że nie do końca wiemy jakie zmiany przyniesie w przyszłości ta technologia. Za kilka lat może pojawić się start-up lub firma technologiczna z pomysłem „nie z tej ziemi” na wykorzystanie możliwości jakie przyniesie 5G. W nagraniu usłyszycie, że chodzi tu przede wszystkim o te możliwości, które pojawią się nieco później – bardzo niskie opóźnienia oraz komunikację między autonomicznymi urządzeniami. Ten pomysł może sprawić, że cała gospodarka zacznie działać inaczej, pojawią się urządzenia, które zastąpią smartfony, smartwatche i tablety lub pojawi się nowa kategoria usług, których nie potrafimy sobie jeszcze wyobrazić. Nawiasem mówiąc Orange także wspiera start-upy, które chcą budować rozwiązania bazujące na sieci 5G, zapraszając je do międzynarodowej inicjatywy 5G Challenge.
Tu dochodzimy do ostatniej, lecz bardzo istotnego moim zdaniem wątku audycji – każda technologia, także 5G nie może być rozpatrywana przez pryzmat dobra czy zła. Dobre lub złe może być to, co z nią zrobimy i kto na niej skorzysta. Ten temat można eksplorować dużo szerzej, dlatego zapraszam, gdy już przesłuchacie audycji do lektury komentarza Konrada Ciesiołkiewicza, którego komentarz „5G - społeczny sens technologii” znajdziecie na stronie Rzeczpospolitej.
Komentarze
Ciekawa audycja ? 5G przyniesie wiele zmian, oby jak najwięcej pozytywnych ?
OdpowiedzBardzo ciekawie się zapowiada ta sieć. Możliwości faktycznie zapowiadają się fascynująco.
OdpowiedzSą jakieś wieści odnośnie POPC2 w Lęborku? Z tego co widziałem to światłowód ma być zrobiony do końca lipca tego roku.
OdpowiedzInwestycje w POPC2 cały czas trwają.
OdpowiedzNa jakim paśmie macie wasze 5G, to jest n78?
Odpowiedzmam problem… w Jastrzębiu-Zdroju jak się dowiedziałem został zrobiony w okolicach Połomska Szpital refarming pasma 2100 z UMTS na LTE.
I tu jest problem. Okazało się że nie wiadomo dalczego Redmi Note 7 (rom Europejski, global)
Podczas rozmowy zrzuca do…2G… z 4G+ (2100+1800 20mhz link – wg programów do debugowania)
GSM 900 – tak pokazuje, czy technologia 3G została zdemonontowana całkowicie?
Powiem że jest problem bo nawet nie ma HD Voice po 2G, internet zwalnia jak cholera.
na moment jest U2100 sekunda spada do U900 i sekund E900 i rozmowa leci po 2G (tak się też świeci na słupkach zasięgu)
Nie wiedzieć dlaczego Redmi Note 7 preferuje 2G niż 3G…
a VOLTE (rozmowy po 4G) działają poprawnie, tylko jak wyłącze internet mobilny… to internet nadal działa i drenuje jak cholera baterię.
Teraz nie wiem czy to błąd sieci, czy wadliwe oprogramowanie Xiaomi…
OdpowiedzPodobno współpracujecie.