Orange Polska podpisał z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną umowę na realizację wewnętrznej sieci 5G w paśmie 3,6 GHz. Będzie gotowa na początku 2021 roku i zapewni zasięg w siedzibie ŁSSE.
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna wybrała Orange Polska jako dostawcę wewnętrznej sieci kampusowej 5G na potrzeby stworzenia ŁSSE 5G Lab, czyli przestrzeni wyposażonej w odpowiednie narzędzia, sprzęt, infrastrukturę do testowania innowacji 5G. Dedykowana będzie startupom tworzącym rozwiązania oparte na technologii 5G. Infrastruktura zapewni wewnętrzny zasięg w dwóch budynkach ŁSSE. Pozwoli to inwestorom, startupom i firmom współpracującym z ŁSSE na testowanie najbardziej innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących technologię piątej generacji. Orange zapewni również wsparcie ekspertów związane z zastosowaniem technologii 5G w przemyśle.
–5G to jeden z ważnych elementów naszej strategii. Wierzymy, że podobne wdrożenia szybko pokażą potencjał rozwiązań nowej generacji. Do budowy sieci 5G wykorzystamy pasmo 3,6 GHz, udostępnione obecnie przez regulatora. Będzie to pierwsza w Polsce wewnętrzna sieć 5G działająca w docelowym dla tej generacji paśmie. Bardzo liczymy na powstanie innowacyjnych rozwiązań, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego regionu łódzkiego i całego kraju. – powiedział Julien Ducarroz, prezes zarządu Orange Polska – Od ponad dwóch lat prowadzimy testy 5G w laboratoriach lub w terenie, z naszymi klientami. Technologicznie jesteśmy dobrze przygotowani. Możemy także czerpać z doświadczeń Grupy Orange w innych krajach europejskich, gdzie pierwsze wewnętrzne sieci 5G już powstały – dodał Julien Ducarroz.
We wrześniu tego roku Orange wdrożył np. wewnętrzną, prywatną sieć w fabryce Schneider Electric – globalnej firmy działającej w branży energetycznej w Le Vaudreuil we Francji. To pierwsza fabryka w tym kraju, która testuje technologię 5G w przemyśle. Realizowany w Le Vaudreuil projekt 5G pozwoli przetestować m.in. wykorzystanie rzeczywistości rozszerzonej w pracy techników oraz wdrożenie robota do obsługi zdalnych wizyt.
- Technologia 5G i Internet rzeczy to ogromne szanse dla biznesu. Rozwój w tym kierunku był dla nas oczywisty. Dlatego łączymy startupy z inwestorami by wspólnie pracowali nad innowacjami 5G. Między innymi za tak nowatorskie działania zostaliśmy nagrodzeni tytułem 3. Najlepszej strefy ekonomicznej na świecie i pierwszej w Europie – mówi Marek Michalik, prezes ŁSSE.
- Budowany przez nas ekosystem 5G na terenie Łódzkiej Strefy otwiera przed młodymi, technologicznymi firmami szerokie możliwości kreowania i testowania innowacji. Stworzone przez startupy rozwiązania oparte o technologię 5G firmy będą mogły przenosić do przemysłu. Dzięki naszemu akceleratorowi S5 i 5G Lab będziemy świadkami pierwszych w Polsce wdrożeń innowacji opartych o technologię 5G w fabrykach inwestorów – dodaje Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE.
Umowa podpisana przez Orange Polska z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną zakłada nie tylko dostarczenie, instalację, konfigurację i utrzymanie niezbędnej infrastruktury. Orange zaangażuje się także w rozwój startupów. Wybrane firmy otrzymają wsparcie w ramach programu Orange Fab zajmującego się testowaniem i rozwojem innowacyjnych rozwiązań.. Partnerem technologicznym powstającej sieci jest Ericsson, który dostarczy urządzenia najnowszej generacji zapewniające zasięg wewnątrzbudynkowy - 5G Radio Dot.
- Ericsson z dumą kontynuuje prace nad rozwojem ekosystemu 5G w Łodzi, wspieranego przez naszych inżynierów z centrum R&D. 5G to największa na świecie otwarta platforma innowacji jaką kiedykolwiek zbudowano. Współpraca pomiędzy Orange, ŁSSE i Ericsson umożliwi start-upom i przedsiębiorstwom wdrażanie nowych, innowacyjnych usług opartych na 5G – powiedział Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.
Sieć uruchomiona przez Orange zapewni zasięg nie tylko w najnowszej technologii 5G, ale również LTE. Do jej budowy wykorzystanych zostanie 10 anten działających w pasmach 3,6 GHz oraz 2100 MHz, które zapewnią zasięg na powierzchni ponad 1000 m2 . Bardzo dobry zasięg, wysokie prędkości transmisji danych ponad 850 Mb/s oraz niskie opóźnienia umożliwią Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej oraz startupom testowanie najbardziej innowacyjnych rozwiązań wykorzystujących technologię 5G z obszarów IoT, wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości VR/AR, sztucznej inteligencji, digital twin (cyfrowa replika obiektów fizycznych) czy komunikacji pojazdów V2X (vehicle to everything).
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna została uznana za 3. najlepszą strefę ekonomiczną na świecie i najlepszą w Europie przez fDi Magazine. W jej portfolio znajduje się już blisko 100 startupów, które otrzymały od niej wsparcie finansowe i merytoryczne w procesie tworzenia innowacji dla biznesu. Zainwestowało w niej ponad 300 firm z całego świata, które stworzyły prawie 40 tysięcy miejsc pracy i poniosły blisko 19 mld zł nakładów na inwestycje.
Więcej informacji o ŁSSE pod adresem https://sse.lodz.pl
Więcej o sieciach kampusowych na blogu Orange Polska.
Mediateka