Informacje prasowe

Orange Światłowód z nowym modemem Funbox 6

28 stycznia 2021
Orange Światłowód z nowym modemem Funbox 6

Funbox 6 to innowacyjny modem - wyposażony w ultraszybkie Wi-Fi 6 - ułatwiający korzystanie z internetu przez wiele urządzeń, zapewniający szybki dostęp do sieci światłowodowej i płynny przepływ danych. Orange, jako pierwszy operator na rynku, dostarcza sprzęt obsługujący ten standard w ramach swojej usługi.

 

- Dobra domowa sieć, która zapewnia wysokie prędkości w całym mieszkaniu jest teraz niezbędna. Wiele domów stało się szkołą i biurem, a ze wspólnego łącza korzysta często cała rodzina jednocześnie. Mamy na to odpowiedź. Cieszę się, że możemy już dziś proponować klientom nasz kolejny modem – Funbox 6, wyposażony w najnowsze rozwiązania technologiczne i stworzony z myślą o środowisku. To pierwszy w Polsce, ale też w Grupie Orange, operatorski modem obsługujący standard Wi-Fi 6, umożliwiający osiąganie gigabitowych prędkości również bezprzewodowo – mówi Julien Ducarroz, prezes Orange Polska.

Co to jest Funbox 6?

Jest to modem nowej generacji z ultraszybkim Wi-Fi 6 (802.11 ax), które zapewnia płynniejsze  działanie Wi-Fi, nawet gdy wiele urządzeń jest podłączonych do sieci. Przyda się to, gdy cała rodzina (czy nawet firma) potrzebuje dostępu do internetu - praca lub nauka z domu, wideo konferencje i rozmowy ze znajomymi, filmy czy gry online. Teraz to wszystko będzie w nowej jakości.

Czym wyróżnia się ten modem?

  • Realnie nawet do 1 Gb/s po Wi-Fi na pojedynczym urządzeniu.

    Dzięki zaawansowanej technice modulacji sygnału 1024-QAM, szerokiego kanału do 160MHz oraz obsłudze czterech strumieni przesyłu danych, Funbox 6 - we współpracy z urządzeniem klienta o tych samych parametrach i usługą Orange Światłowód do 1 Gb/s - może osiągnąć prędkość do 1 Gb/s po Wi-Fi.

  • Większa przepustowość i wydajność sieci domowej.

    Zastosowanie technologii OFDMA umożliwia jeszcze lepsze współdzielenie kanałów większej liczbie urządzeń

    i pozwala utrzymać wysoką szybkość transferu, mimo wielu podłączonych użytkowników.

  • Lepszy zasięg i Smart Wi-Fi.

    Precyzyjnie skonstruowane elementy, stojąca obudowa, siedem wewnętrznych anten oraz technologia transmisji kierunkowej tzw. beamforming zapewniają lepsze pokrycie lokalu sygnałem internetowym. A funkcja Smart Wi-Fi automatycznie dobiera najlepsze parametry Wi-Fi do możliwości  urządzeń i sytuacji otoczenia.

  • Płynniejsza obsługa wielu urządzeń jednocześnie.

    Rozwiązanie MU-MIMO pozwala modemowi komunikować się z wieloma użytkownikami w tym samym czasie, bez zauważalnego spadku jakości łącza.

  • Dodatkowe funkcje i wyposażenie.

    Modem wyposażony jest w zintegrowany terminal optyczny do podłączenia światłowodu, 4 porty Ethernet o prędkości przesyłania danych do 1 Gb/s, które można wykorzystać do podłączenia telewizora, dekodera TV czy konsoli do gier. Posiada także port USB do podpięcia pendrive’a, dysku zewnętrznego lub drukarki na USB. Modem służy też do obsługi telefonu domowego w technologii VoIP.

  • Produkt stworzony w trosce o środowisko.

    Funbox 6 jest nie tylko nowoczesny, ale

    i ekologiczny. Obudowa została wykonana w 100% z plastiku z recyklingu. Modem jest dostarczamy w kartonowym pudełku, bez zbędnych plastikowych elementów wewnątrz. Jego montaż jest szybki i prosty.

  • Rozwiązania wspierające.

    Funbox 6 współpracuje z bezpłatną aplikacją Mój Funbox na smartfony, która pozwala nie tylko zarządzać modemem, ale i siecią domową. Jest także kompatybilny ze wzmacniaczem Smart Wi-Fi Box, co rozwiąże problemy

    z zasięgiem w większych mieszkaniach lub domach. Można też przemieszczać się swobodnie między modemem a wzmacniaczem, bez konieczności ręcznego przełączania między punktami dostępu. Posiada również funkcję AutoDiag – auto diagnostyka i naprawa.

Kto może skorzystać z modemu Funbox 6?

Funbox 6 dostępny jest w ofercie światłowodowej dla klientów zamawiających opcje prędkości do 600 Mb/s oraz do 1 Gb/s - podczas zawierania umowy

w ramach nowej sprzedaży, przedłużania umowy, migracji z niższych prędkości światłowodu.

Aby móc w pełni wykorzystać możliwości Wi-Fi 6, potrzebny jest zarówno Funbox 6, jak

i smartfon lub laptop współpracujący z tym standardem. Urządzenia obsługujące starsze standardy, przy współpracy z modemem, także powinny zauważyć poprawę jakości Wi-Fi –w ramach ich możliwości technicznych.

Więcej szczegółów dotyczących Funbox 6, a także całej zimowej oferty Orange –

z kolejnymi premierami i promocjami, znajduje się na stronie orange.pl.

 

Mediateka


Informacje prasowe

Integrated Solutions i BlueSoft – spółki z Grupy Orange Polska – współtworzą nowe e-usługi dla Głównego Urzędu Statystycznego

26 stycznia 2021
Integrated Solutions i BlueSoft – spółki z Grupy Orange Polska – współtworzą nowe e-usługi dla Głównego Urzędu Statystycznego

Nowy system znacząco ułatwi obywatelom, przedsiębiorcom i administracji publicznej dostęp do analiz statystycznych, które mogą być wykorzystywane np. w planowaniu inwestycji. System „Przestrzenne Dane Statystyczne w Systemie Informacyjnym Państwa” (PDS) ma być gotowy do października br. Wartość projektu to ponad 24 mln zł.

Celem projektu jest poszerzenie zakresu oraz dostępności informacji statystycznych i metod analiz geostatystycznych wykorzystujących zasoby statystyki publicznej.

Nowe funkcjonalności pozwolą na lepsze zaspokajanie potrzeb użytkowników i poprawę funkcjonowania samej służby statystyki publicznej.

Liderem Konsorcjum, które podpisało umowę z GUS i będzie realizować projekt jest Integrated Solutions. W skład Konsorcjum wchodzą także: Esri Polska, GISPartner oraz Billennium. Konsorcjantów w realizacji projektu wspiera trzech podwykonawców - BlueSoft, GeoTechnologies. oraz SAS Institute.

Produktami projektu będzie 6 e-usług publicznych:

Źródło: GUS

Integrated Solutions zaprojektuje, dostarczy i wdroży infrastrukturę/platformę sprzętowo-systemowo-narzędziową Systemu PDS. Jako lider konsorcjum odpowiada także

za zarządzanie całym projektem i integrację rozwiązania, na bazie  komponentów  wytworzonych

przez wszystkie podmioty konsorcjum.

BlueSoft  wnosi kompetencje eksperckie z zakresu budowy systemów informatycznych  i będzie realizował pod kierownictwem IS prace w tym obszarze.

Obie spółki są częścią Grupy Orange Polska.

Efektem realizacji projektu PDS  będzie wsparcie analityczne dla użytkowników portalu

w podejmowaniu decyzji biznesowych związanych z informacją przestrzenną.

Projektowane usługi pozwolą na praktyczne zastosowanie analiz geostatystycznych,

w tym  o charakterze data mining, zarówno w działaniach komercyjnych, jak również prowadzonych przez administrację rządową i samorządową oraz sferę naukową. Funkcjonalności systemu umożliwią przeprowadzanie niedostępnych wcześniej analiz na zbiorach danych przestrzennych oraz zasobach statystyki publicznej, pozwalając uzyskać niedostępne dotąd wyniki, a także zoptymalizować procesy biznesowe, wzbogacając w sposób istotny system informacyjny państwa.

Produkty projektu, z uwagi na ich innowacyjny i unikalny charakter, mogą być także wykorzystywane w badaniach naukowych do analizy relacji pomiędzy zjawiskami z różnych dziedzin badawczych.

Mediateka


Informacje prasowe

5 milionów lokali mieszkalnych i użytkowych w zasięgu Orange Światłowodu

19 stycznia 2021
5 milionów lokali mieszkalnych i użytkowych w zasięgu Orange Światłowodu

W zasięgu najszybszego internetu światłowodowego na koniec 2020 było już 5 milionów lokali mieszkalnych i użytkowych w 154 miejscowościach. Tym samym Orange Polska dotrzymał słowa danego w strategii Orange.one. To nie koniec inwestycji operatora w superszybkie światłowody.

W ubiegłym roku operator zapewnił dostęp do usług światłowodowych Orange Polska w 389 tys. budynków mieszkalnych i użytkowych. Składają się na to inwestycje własne, łącza wybudowane w ramach programu POPC oraz dostępne dla klientów na bazie umów z partnerami.

Porównując skalę inwestycji własnych Orange: w 2020 r. operator objął zasięgiem 4 razy więcej budynków niż w 2017 roku - ponad 191 tys. versus 52 tys. Zakładając pracę w systemie 52 tygodnie w roku x 5 dni roboczych x 8 godzin, w 2020 roku ekipy Orange podłączały światłowody w tempie 735 budynków dziennie, czyli jeden budynek co 40 sekund.

Warto dodać, że w miarę inwestowania proces nie jest łatwiejszy, ponieważ podłączanych jest dużo więcej pojedynczych domów, a budynki wielorodzinne są coraz bardziej rozproszone. To wymaga od operatorów większej pracy i nakładów. Dodatkowo, inwestycje od niemal roku utrudnia pandemia.

Z Orange Światłowodu najwięcej klientów korzysta w: Warszawie (105 ,7 tys.), Wrocławiu (39,6 tys.), Krakowie (37,6 tys.), Łodzi (24 tys.) i Szczecinie (23,7 tys.). Natomiast top 5 miast, jeśli chodzi o gospodarstwa domowe w zasięgu to: Warszawa – 696,4 tys. , Kraków – 261,4 tys., Wrocław – 227,4 tys., Łódź – 200 tys. i Poznań - 198 tys.

Systematycznie rośnie też nasycenie, czyli stosunek liczby klientów do zasięgu światłowodów. Spośród 154 miast, w których dostępna jest sieć światłowodowa Orange, już w 29 wskaźnik ten wynosi powyżej 20 proc. Rekordowa jest pod tym względem Podkowa Leśna, gdzie nasycenie sięga niemal  60%.

Od 2015 roku Orange Polska zainwestował w budowę sieci światłowodowej ok. 3,3 mld zł.

 

Mediateka

Scroll to Top