Informacje prasowe

Pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycielek i nauczycieli w Polsce 2021

16 czerwca 2021
Pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycielek i nauczycieli w Polsce 2021

62% nauczycieli twierdzi, że pandemia i wymuszona nią edukacja zdalna negatywnie wpłynęły na postrzeganie ich statusu przez społeczeństwo. Brak wsparcia w rozwiązywaniu trudności wychowawczych to jeden z czynników najbardziej przeszkadzających im w pracy. Mimo wyzwań i wielości ról, które pełnią w szkolnej społeczności, 78% nauczycieli i nauczycielek deklaruje poczucie satysfakcji z pracy. To wyniki najnowszych badań Fundacji Orange.

Nauczyciel to zawód często oceniany. Ale czy doceniany? Fundacja Orange zbadała, co myślą o nauczycielach rodzice, uczniowie, a także oni sami o swojej pracy. Wyniki dostępne są w publikacji  „Między pasją a zawodem. Raport o statusie nauczycielek i nauczycieli w Polsce 2021”.

- Ponieważ zajmujemy się edukacją cyfrową i na co dzień pracujemy ze szkołami z całej Polski, to chcieliśmy wnieść w debatę publiczną kompleksowe spojrzenie na grupę zawodową nauczycieli i sprawdzić, w jakiej są kondycji. Szczególnie widząc, jak duże spoczywają na nich oczekiwania w ostatnim czasie, a jednocześnie jak szybko musieli zaadaptować się do wymagań edukacji zdalnej - mówi Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange.

Nie tylko uczą, czyli wiele oczekiwań wobec nauczycieli

Jak pokazują wyniki, nauczyciele pełnią wiele ról, w tym te - związane z przekazywaniem wiedzy, byciem liderem, kształtowaniem postaw, wychwytywaniem talentów i problemów uczniów, a także wspieraniem rodziców w ich rozwiązywaniu.

63% rodziców i 55% uczniów jest zadowolonych z poziomu nauczania w szkole, ale to budowanie relacji z uczniami i zapewnienie im bezpiecznych warunków do nauki stawiane jest jako kluczowe.

- Uczniowie, którzy czują się dobrze na lekcji, którzy lubią swoich nauczycieli i ufają, że ci przekażą im wiedzę w sposób zrozumiały i dobrze przygotują ich do egzaminów, dużo lepiej i szybciej się uczą – wyjaśnia dr Anna Buchner, socjolożka i badaczka społeczna - jedna z autorek raportu.

Rodzice liczą, że wychowawcy zauważą ewentualne problemy dzieci, ich nastroje czy zachowania – nie tylko w pandemii. 44% uczniów szanuje nauczycieli za ich wsparcie w trudnych sytuacjach. Oczekują od nich czasu i przestrzeni na zwyczajną rozmowę. Relacje z uczniami są także ważne dla samych nauczycieli. W badaniu podkreślają, że  to jeden z najważniejszych aspektów ich pracy. Doceniają też, że specyfika zawodu chroni ich przed nudą i monotonią, ponieważ każdy dzień przynosi nowe radości, ale i wyzwania, na które trzeba reagować.

Wyzwań „czar”

Tymczasem to właśnie pełnienie roli wychowawczej przysparza nauczycielom trudności. Wskazują na brak narzędzi i dostępu do specjalistów - tylko połowa ma możliwość konsultacji z psychologami. 38% deklaruje chęć rozwoju umiejętności psychologicznych oraz związanych z rozwiązywaniem konfliktów (35%).

- Stresujące jest przede wszystkim to, że mimo, że 68% nauczycieli deklaruje poczucie wspólnoty ze środowiskiem nauczycielskim, często czują się samotni. Problemy w moderowaniu dużej grupy: trudności w utrzymaniu uwagi uczniów, kłopoty z zaspokojeniem potrzeb wszystkich podopiecznych oraz z rozwiązywaniem trudnych sytuacji, szczególnie tych związanych z przemocą czy agresją – wszystko to wywołuje silne emocje, z którymi nauczyciele często muszą radzić sobie sami, bo  praktyka dzielenia się swoimi problemami z kolegami i koleżankami czy wspólnego wypracowywania rozwiązań nie jest w szkołach powszechna – tłumaczy dr Anna Buchner.

Nauczyciele wskazują też na szereg innych wyzwań, w tym biurokrację (70%), zdalną naukę (60%), zbyt liczne klasy (58%) i niski prestiż zawodu (52%).

Prestiż, satysfakcja a przyszłość edukacji 

41% rodziców oraz 59% uczniów uważa, że nauczyciele zarabiają za mało. Nauczyciele wskazują, że oprócz zarobków negatywny wpływ na postrzeganie ich zawodu ma pandemia COVID-19. Mimo tego, swój zawód oceniają jako stosunkowo prestiżowy, a 78% badanych czuje satysfakcję z wykonywanej pracy. Wśród zalet wymieniają to, że widzą efekty pracy, a szczególnie cieszą ich postępy uczniów.

Jednocześnie tylko 20% nauczycieli czuje się docenionymi i tylko 15% z nich chciałoby, by ich dziecko kontynuowało rodzinną tradycję. Można to tłumaczyć w ten sposób, że pomimo poczucia satysfakcji z pracy chcieliby jednak lepszej przyszłości dla swoich dzieci. Wszystkie badane grupy zgłosiły obawę, że poważny kryzys polegający na braku dobrych nauczycieli dopiero nas czeka.

__________

Pełen raport „Między pasją a zawodem. Raport o statusie nauczycielek i nauczycieli w Polsce 2021” - dostępny jest na stronie raport.fundacja.orange.pl. Można na niej obejrzeć także transmisję z premiery tej publikacji i towarzyszącej jej debaty  z udziałem ekspertów i ekspertek.

 

Kontakt dla mediów

Magda Mierzwińska, Fundacja Orange

e-mail: magda.mierzwinska@orange.com, tel. +48 512 356 297

Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange Polska

biuro.prasowe@orange.com

Twitter: @RzecznikOrange blog: www.blog.orange.pl

www.blog.orange.pl

----------

*Badanie zrealizowano na zlecenie Fundacji Orange przez agencję badawczą Kantar w okresie marzec–kwiecień 2021 roku. Składało się z dwóch części: 1.Badanie ilościowe przeprowadzone w grupach: nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych, rodzice dzieci uczęszczających do szkół podstawowych i ponadpodstawowych, uczniowie szkół ponadpodstawowych, techniką wywiadów online (CAWI) na łącznej próbie 1446 osób (nauczycieli N-404, rodziców N-625,

uczniów N-417). Dobór do badania miał charakter celowy: w ramach każdej grupy próba kontrolowana była ze względu na wybrane parametry (m.in. typ szkoły oraz płeć respondenta), których źródłem były dane GUS. Zastosowany sposób doboru daje wysoką reprezentatywność wyników dla badanych grup docelowych. 2. Badanie jakościowe zostało przeprowadzone metodą pogłębionych wywiadów indywidualnych (IDI) z nauczycielami szkół podstawowych i ponadpodstawowych, rodzicami dzieci uczęszczających do szkół podstawowych i ponadpodstawowych, uczniami szkół ponadpodstawowych oraz dyrektorami szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Badani zróżnicowani byli pod względem miejsca zamieszkania.

Fundacja Orange jest organizacją pożytku publicznego. Od 2005 roku dba o rozwój dzieci i młodzieży w cyfrowym świecie. Z fundacją uczą się zasad bezpiecznego internetu, podstaw programowania, robotyki i druku 3d. To kompetencje, które zapewnią im lepszy start w przyszłość. Fundacja szkoli także nauczycieli (jest m.in. liderem projektu Lekcja: Enter, realizowanego ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa) i opracowuje materiały poradnikowe dla rodziców. Jej inicjatywy oparte na wynikach badań i konsultacjach z ekspertami. https://fundacja.orange.pl/

----------------------------------------------------------

Mediateka


Informacje prasowe

Orange Polska podpisał umowę o dostępie do sieci światłowodowej TAURONA

14 czerwca 2021
Orange Polska podpisał umowę o dostępie do sieci światłowodowej TAURONA

Dzięki tej współpracy, Orange Polska planuje zyskać dostęp do sieci obejmującej ponad 200 tys. gospodarstw domowych w Polsce Południowej, w województwach dolnośląskim, śląskim i małopolskim. Łącza dla ponad 100 tys. gospodarstw domowych wybuduje TAURON Obsługa Klienta w ramach trzeciego konkursu Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC3). Drugie tyle operator hurtowy podłączy na zasadach komercyjnych, w ramach tzw. dogęszczania sieci. Sieć dostępowa budowana jest w 90% z wykorzystaniem podbudowy słupowej linii energetycznych.

- Dzięki współpracy obu firm mieszkańcy woj. dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego będą mogli korzystać z superszybkiego Internetu. Kolejne gotowe zasięgi na sieci telekomunikacyjnej TAURONA będą udostępniane do sprzedaży w następnych miesiącach - mówi Leszek Chwalik, wiceprezes Zarządu TAURON Obsługa Klienta Sp. z o.o.

- To kolejny przykład współpracy, dzięki której Orange Polska zwiększa dostępność swoich usług światłowodowych bez niepotrzebnego dublowania infrastruktury. Obecnie w zasięgu Orange Światłowodu znajduje się ponad 5 mln gospodarstw domowych w całej Polsce, z czego około 20% właśnie na sieciach udostępnionych w ramach współpracy z innymi operatorami – mówi Tomasz Kowal, dyrektor Rozwoju Współpracy Regionalnej Orange Polska

Pierwsi klienci Orange Polska będą mogli skorzystać z usług na nowo udostępnionych sieciach jeszcze w czerwcu. Większość gospodarstw domowych objętych zasięgiem to budynki jednorodzinne. Superszybki światłowodowy internet dotrze do mieszkańców m.in. w gminach: Bochnia (Wiejska), Brzesko, Driwna, Łapanów, Trzciana, Żegocina w województwie małopolskim.

 


Informacje prasowe

Światłowód Fiberhost zasili blisko 100 stacji bazowych Orange Polska

10 czerwca 2021
Światłowód Fiberhost zasili blisko 100 stacji bazowych Orange Polska

Orange Polska oraz INEA rozszerzają współpracę w zakresie wykorzystania sieci światłowodowej Fiberhost. Dzięki nowemu porozumieniu, światłowody Fiberhost zostaną doprowadzone do blisko 100 stacji bazowych Orange w Wielkopolsce

Trwająca od 2017 roku współpraca pomiędzy firmami umożliwia świadczenie usług Orange Polska na wszystkich otwartych sieciach światłowodowych Fiberhost, zarówno tych budowanych w ramach inwestycji własnych, jak i projektów dofinansowanych. Teraz, dzięki nowej umowie, Fiberhost doprowadzi swoją sieć światłowodową dodatkowo do blisko 100 stacji bazowych Orange Polska zlokalizowanych w Wielkopolsce. Firmy planują rozszerzenie współpracy w tym zakresie także poza Wielkopolskę.

- Od kilku lat staramy się wykorzystywać możliwości, jakie dają sieci światłowodowe innych operatorów. Dzięki temu infrastruktura nie jest niepotrzebnie dublowana. Cieszy nas rozszerzenie dotychczasowej, dobrej współpracy z należącą do INEA marką Fiberhost o kolejny zakres działań – zapewnienie łączy światłowodowych na potrzeby sieci mobilnej – mówi Piotr Jaworski, Członek Zarządu ds. Sieci i Technologii Orange Polska. - Zapotrzebowanie na szybki mobilny internet rośnie bardzo szybko, dlatego inwestujemy w sieć mobilną, zwiększamy jej pojemność, uruchomiliśmy #hello5G, oferując pierwsze doświadczenia z technologią nowej generacji około 6 milionom użytkowników. Przed nami budowa sieci 5G, która będzie potrzebować światłowodów. Ta współpraca pomoże nam przygotować się na to wyzwanie - dodaje.

- Cieszymy się, że tak ważny partner jak Orange zaufał nam na kolejnym polu. Porozumienie to pokazuje, że światłowód jest nie tylko najlepszym medium do świadczenia usług stacjonarnych użytkownikom końcowym, ale też wsparciem dla innych usług biznesowych i operatorskich. Jesteśmy otwarci na wspieranie wszystkich rozwiązań, które przy wykorzystaniu naszej sieci światłowodowej zapewnią klientom jeszcze większy komfort korzystania z usług telekomunikacyjnych – komentuje Michał Bartkowiak, Prezes INEA S.A, właściciela marki operatorskiej Fiberhost.

W zasięgu światłowodu Fiberhost jest dziś ponad 600 tys. gospodarstw domowych. Możliwość świadczenia na nich usług ma ponad 50 dostawców. Do końca 2022 roku sieci Fiberhost obejmą swoim zasięgiem ponad 1,3 mln gospodarstw domowych w 8 województwach w kraju.

Światłowody to nie tylko łącza do domów klientów, oferujące szybki internet, ale też wsparcie dla innych usług telekomunikacyjnych. W sieci Orange Polska blisko 228 tys. km sieci światłowodowej zapewnia klientom szybki i stabilny internet domowy oraz wspiera działanie sieci mobilnej w całym kraju. Obecnie około 60% stacji bazowych Orange podłączonych jest do światłowodów. Mają one kluczowe znaczenie także dla budowy mobilnej sieci nowej generacji – 5G, zapewniając użytkownikom wysokie przepływności oraz stabilność transferu.

 

Kontakty dla mediów:

Karolina Pawlik

INEA S.A.

E-mail: karolina.pawlik@fiberhost.com

Tel. kom. 732 450 197

fiberhost.com

 

Wojciech Jabczyński, Rzecznik Orange Polska

biuro.prasowe@orange.com

Twitter: @RzecznikOrange

Nasz blog: www.biuroprasowe.orange.pl

 

Scroll to Top