Tylko natychmiastowe działania mogą uratować naszą przyszłość, apelują autorzy drugiej części raportu opublikowanego przez ONZ-owski Międzyrządowy Zespół ds. Zmiany Klimatu (IPCC). Choć ludzkość podejmuje sporo działań w celu ograniczenia zagrożenia to wciąż za mało i za wolno!
Zmiana klimatu źle wpływa na wiele ekosystemów i życie miliardów ludzi na całym świecie. Fale upałów, susze i powodzie są wyzwaniem dla natury. Powodują masowe wymieranie niektórych gatunków np. drzew i koralowców. Dziś ekstremalne zjawiska powodują, że miliony mieszkańców - przede wszystkim tzw. Globalnego Południa (Afryki, Azji, Ameryki Środkowej i Południowej, wysp oceanicznych) - mają poważne problemy z dostępnością wody i pożywienia.
Będzie tylko gorzej
Należy się spodziewać, że w najbliższych dwóch dekadach średnia temperatura powierzchni Ziemi przekroczy próg 1,5℃ ocieplenia względem epoki przedprzemysłowej. Oznacza to katastrofalne konsekwencje dla ludzkości i natury.
Skutki zmian klimatu dotkną również Europę i Polskę. Twórcy raportu zidentyfikowali kluczowe zagrożenia dla naszego kontynentu. Wśród nich są: upały powodujące zmiany w ekosystemach, problemy zdrowotne i wyższą śmiertelność u ludzi, problemy z uprawami, niedobory wody dla ludzi i przemysłu, a także powodzie oraz rosnący poziom morza.
Miasta bardziej zrównoważone
Raport odnosi się również do kwestii miast, w których mieszka ponad połowa ludności świata. To w produkuje się większość emisji gazów cieplarnianych. Dlatego mieszkańcy miast są szczególnie narażeni na skutki zmiany klimatu. Jednocześnie miasta mogą przeciwdziałać zmianie klimatu i jej skutkom, wdrażając rozwiązania redukujące emisje czy zużycie zasobów, takich jak energetyka odnawialna, „zielone” budynki, stabilne dostawy wody czy zrównoważone systemy transportu publicznego.
Orange wspiera ekologiczne rozwiązania
Miasta i ich zielona, cyfrowa transformacja są kluczowe dla redukcji wpływu na klimat i adaptacji do jego zmian. Dzięki nowoczesnym technologiom mogą opracować tańsze i bardziej ekologiczne modele dostarczania usług miejskich. Już ponad 80 miast i gmin korzysta z rozwiązań smart city od Orange. Stosują je do zdalnego opomiarowania wody, ograniczenia zużycia energii na oświetlenie, zarządzania systemami rowerów miejskich czy monitoringu usług komunalnych pozwalających optymalizować wywóz odpadów.
Innym przykładem naszego zaangażowania jest współpraca z miastem Łódź nad „rozbetonowaniem” przestrzeni miejskiej przy naszej łódzkiej siedzibie. Pokryty betonem plac przeszedł całkowitą metamorfozę i zamienił się w żywy, pełen roślin skwer.
Zapraszam na World Urban Forum
O koncepcji zrównoważonego, sprawiedliwego rozwoju miast i osiedli będzie mowa podczas kolejnej edycji Światowego Forum Miejskiego (WUF11), które odbędzie się w Katowicach pod koniec czerwca br. Orange Polska dołączył do Rady Biznesowej tego wydarzenia, którego organizatorem jest UN-Habitat (Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich), we współpracy z Polską (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej) oraz miastem Katowice.
Całą treść raportu IPCC oraz jego podsumowanie można pobrać TU
Polecam też solidny artykuł na portalu naukaoklimacie.pl
Komentarze
Pisanie o klimacie w czasie wojny to trochę niepoważne… 😛
OdpowiedzZmiany klimatu nie poczekają, a o naszej pomocy dla Ukrainy można przeczytać tu https://biuroprasowe.orange.pl/informacje-prasowe/jestesmyzwami-%d0%bc%d0%b8%d0%b7%d0%b2%d0%b0%d0%bc%d0%b8/
OdpowiedzCzasy są mega trudne. Często zastanawiam co się dzieje z milionami ton odpadów które powstały na skutek pandemii. Kombinezony, bytu foliowe, maseczki, gogle, rękawiczki. Czasem na jednym dyżurze „produkuje” trzy duże pudełka odpadów. Owszem trzeba zmieniać nasze przyzwyczajenia, chociaż uważam że przez ostatnie lata dużo się zmieniło w naszych gospodarstwach domowych. Sama technologia led która w większości „oświetla” nam już nasze mieszkania/domy przyniosła ogromny spadek poboru mocy. Co raz więcej ludzi segreguje też już odpady. Zmieniamy się na plus. Jedyne co mnie nurtuje to samochody elektryczne. Dla mnie nie są one osobiście ekologiczne. Produkcja akumulatorów, produkcja prądu do ich zasilania, etc…..gdzie tu ekologia? Gdyby produkcja prądu była w 70‰ że źródeł odnawialnych to tak, auta elektryczne mają sens, ale przy produkcji prądu z „węgla” nie ma to sensu.
OdpowiedzTak, odpady medyczne to trudna kategoria i obciążenie dla środowiska, poszukuje się rozwiązań problemu rosnących odpadów m.in. poprzez produkcję mniejszych opakowań z materiałów odnawialnych czy opracowanie masek biodegradowalnych. Według WHO śmieci z placówek leczniczych powinny trafiać na wysypiska śmieci jedynie w ostateczności, ale jak jest ?
OdpowiedzProdukcja każdego produktu to zużycie energii, wody i różnych surowców, natomiast samochody elektryczne rozwiązują problem zanieczyszczeń powietrza. Osobiście chcę wierzyć, że stacji ładowania na oze będzie przybywać.
Pani Haniu!
OdpowiedzA jak pani widzi możliwość ładowania milionów aut??? W ŻADNYM kraju nie ma takiej możliwości! Systemy energetyczne tego nie wytrzymają!!! I gadanie o elektrycznych autach to totalny bezsens! 😛
Mhm….co do firm farmaceutycznych. Mam wrażenie że firmy te idą w przeciwnym kierunku, tzn w opajowanach leków a pułkowych jest co raz więcej plastiku. Czy wytłoczka na ampułki nie może być zrobiona z papieru? Szkoda ze nie da się dodawać tutaj na Blogu zdjęć w komentarzach, ale…..uwazam że firmy farmaceutyczne powinny zmienić trend.
Odpowiedz