Urlopy dobiegły końca, a w szkołach wybrzmiały szkolne dzwonki. Jesień idzie, nie ma na to rady! A razem z nią, coroczne podsumowanie ruchu wakacyjnego w naszej sieci.
W miesiącach wakacyjnych, w regionach turystycznych użytkownicy naszej sieci przesłali 30 455 TB danych. Odnotowaliśmy 12-procentowy wzrost w porównaniu do 2022 roku. Ruch w sieci wciąż rośnie, jednak mniej dynamicznie niż w ubiegłym roku, gdy wzrost wyniósł ponad 20%. Patrząc z szerszej perspektywy, od 2018 roku transfer danych zwiększył się ponad 3-krotnie w górach i na Mazurach oraz 2,5x nad morzem. Na animacjach zobaczycie jak rozkładał się ruch w miejscowościach turystycznych. Wysokość słupków odpowiada natężeniu ruchu w sieci.
Zebrane dane potwierdziły także rosnącą popularność technologii 5G - klienci naszej sieci przesłali w wakacje prawie 200 TB danych. W ubiegłym roku były to zaledwie… 7 TB. To zasługa rozbudowy infrastruktury i coraz większej liczby stacji bazowych 5G.
Z kolei ruch głosowy zmniejszył się o 9% w porównaniu do 2022 roku. Czy to oznacza, że rozmawiamy mniej? Niekoniecznie, może to wynikać z rosnącej dostępności usługi VoWiFi i korzystania z komunikatorów internetowych.
Dokąd na wakacje
Najpopularniejszym tygodniem wakacyjnym był 14-20 sierpnia. Właśnie wtedy na urlop wyjechało najwięcej użytkowników naszej sieci. Możecie zaobserwować na animacjach. 15 sierpnia widać wyraźny pik w wysokości słupków.
A które regiony okazały się najbardziej oblegane? Podobnie jak w poprzednim roku najwięcej danych w ciągu wakacji "przeniosły" stacje bazowe w powiecie puckim - 2400 TB, a najwięcej połączeń głosowych zrealizowaliśmy w powiecie nowotarskim - 857 458 godzin.
Niektórzy wybierają wakacje poza granicami kraju. Jako ciekawostkę dodam, że najpopularniejsze kierunki wakacyjne klientów Orange to niezmiennie: Włochy, Chorwacja, Hiszpania i Grecja. Najbardziej dynamicznie na popularności zyskują z kolei: Indie, Tunezja i Cypr.
Komentarze
Ta ładna fotka to czyżby wieża RTON Zakopane/Gubałówka? 😉
OdpowiedzSpostrzegawcze oko! Tak właśnie, Gubałówka.
OdpowiedzSzkoda, że to już nie nasza stacja. A były czasy, że cała ta infrastruktura była nasza. Wraz z pokojami gościnnymi przy TSR ;).
OdpowiedzStatystyki, wykresy, porównania… wszystko fajnie..ale jak stacji golasów L800/900 only było setki tak dalej jest ich multum i pomimo lat zgłoszeń nic się nie zmienia, terminów modernizacji albo nie ma albo są wiecznie przesuwane. Nie tędy droga. Fioletowa konkurencja nie śpi. Zaczynacie dziadować z oszczędzaniem na pasmach jak Polkomtel. Gdzie ta jakość Orange? Sieć #1 ? No gdzie?
OdpowiedzPotwierdzam miała być modernizacja stacji bts m miejscowości Dąbrowa Gmina Pawłów kod pocztowy 27-225 na początku października tak informacje dostałem od was teraz że może na początku przyszłego roku bedzie.. Cały czas bts ciężko przeciążony na jednym pasmie LTE 800 a wy tu mówicie o 5 g które ta stacja może zobaczy jak już będzie 6 g albo 7
OdpowiedzZgadzam się z Martino, konkurencja nie śpi, fioletowi w moim rejonie również ostro atakują (kod 56-416, 56-320, owszem może dlatego że kończy im się „zasięg wszystkich sieci”). Chcieliśmy nawet udostępnić teren pod BTS, jednak jest brak zainteresowania z sieci #1 🙁 i ratuje nas tylko VoWiFi.
OdpowiedzA dodam że Play na każdym chyba nadajniku ma co najmniej 3 pasma lte 800 1800 i 2100 a u was cały czas powstają nowe tylko z pasmem 800 gdzie mieszkając 800 m od nadajnika w godzinach szczytu prędkości oscyluja w granicach 4 mb
OdpowiedzBardzo ciekawe dane! I obrazowe animacje, brawo.
Odpowiedz