Przygotowaliśmy sieć na wakacyjne wyzwania

30 czerwca 2025
Przygotowaliśmy sieć na wakacyjne wyzwania

Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi długo wyczekane urlopy. Wielu z Was wybierze wypoczynek nad pięknym choć kapryśnym Bałtykiem, inni pojadą w góry. Jak co roku przygotowaliśmy naszą sieć mobilną na wzmożony ruch w regionach turystycznych. 

Mobilne stacje bazowe są w 11 lokalizacjach. Nad morzem w 9 miejscowościach: Sztutowo, Rowy, Świnoujście, Ustronie Morskie, Jarosławiec, Jastarnia, Kamień Pomorski, Grzybowo niedaleko Kołobrzegu i Wicie koło Darłowa. Dwa ustawiliśmy w Kotlinie Kłodzkiej - Stroniu Śląskim i Radkowie. Większość "wakacyjnych" stacji będzie obsługiwać technologię 5G w paśmie C, która świetnie sprawdza się w miejscach o dużym zagęszczeniu użytkowników i zapewnia wyższy komfort korzystania z usług mobilnych.

O przygotowaniu sieci na wakacyjne oblężenie myśleliśmy też wcześniej. Dlatego w regionach, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem turystów uruchomiliśmy 35 nowych stacji bazowych (od lipca 2024 roku do końca czerwca tego roku). Znajdują się na Mazurach i Pomorzu, w górach oraz w województwie lubelskim w powiecie lubartowskim. Na mapie zaznaczone są pomarańczowymi pinezkami. Zmodernizowaliśmy także ponad 150 stacji bazowych, które na co dzień działają w regionach turystycznych, wzmacniając w ten sposób zasięg i zwiększając pojemność sieci, co przekłada się na lepszą jakość usług.

Życzę Wam odpoczynku, dobrej pogody i komfortowego korzystania z naszych usług. Choć pamiętajmy, że czasem warto oderwać się od ekranów i spędzić więcej czasu blisko natury, zwłaszcza na wakacjach.


Na wakacjach (też) uważaj

26 czerwca 2025
Na wakacjach (też) uważaj

Liczycie już dni do początku letniego wypoczynku? Ja jeszcze trochę poczekam, ale lada moment wielu z nas znajdzie się na wakacjach! Pora więc - jak co roku - przypomnieć na co warto uważać. Choć mowa o bezpieczeństwie nie do końca cyber, ale o tym aspekcie nie planuję zapomnieć.

Ostatnio po sporej przerwie wróciłem do biegania. Spory miało na to obserwowanie social mediów naszego Wojtka :), ale - wbrew pozorom - to nie o "flexowanie" tu chodzi. Po prostu wybiegając na miasto zostawiam w domu telefon (moje postępy obserwuje smartwatch Huawei), w efekcie czego przez +/- godzinę jestem totalnie odcięty od cyber-świata, powiadomień i wszystkich "przeszkadzajek". I wiecie co? To fantastyczne uczucie.

Na wakacjach telefon zostaw w sejfie

Albo przynajmniej wyłącz te cholerne powiadomienia i schowaj go na dno plecaka, pozostawiając sobie świadomość, że w razie czego, gdyby coś się stało, możesz z niego skorzystać. To moja główna porada przez letnimi wyjazdami:

Wiem, wiem - w dzisiejszych czasach telefon w większości przypadków trzeba mieć przy sobie. Aparat, nawigacja, karta płatnicza, pilot do drona (tak, to ctrl-c - ctrl-v mojego tekstu sprzed dwóch lat - ale od tamtej pory nic się nie zmieniło) - to akurat w moim przypadku funkcje, które spełnia smartfon. Dodajmy jeszcze rolę "nośnika" biletów na pociąg, czy samolot. Ale poza tym wszystkim - jest mi zbędny. Macie za sobą wiele miesięcy spędzonych w pracy, wielu z Was w korporacjach, czy też po prostu firmach, gdzie siedząc za biurkiem przez spory okres czasu wysyłacie i odbieracie maile. Na tydzień, dwa, czy (szczęśliwcy!) trzy - wyłącz powiadomienia, a nawet zdeinstaluj klienta służbowego maila. Odpocznij.

Tak, czy siak - jeśli masz telefon przy sobie, upewnij się, że jest odpowiednio zabezpieczony. Nie prostym PINem, czy wzorem, ale twarzą, a najlepiej odciskiem palca. Przed wyjazdem sprawdź, czy masz włączoną usługę znajdowania zagubionego urządzenia (Android / iPhone). Jeśli robisz zdjęcia - ustaw automatyczne przesyłanie ich do chmury. Ale! Jeśli jesteś za granicą, upewnij się, że dzieje się to tylko przez WiFi. Szkoda marnować pakietów danych.

Jeśli jednak wolisz odbierać maile, czy SMS-y od nieznajomych, to przynajmniej

Nie daj się złapać

Oszuści wiedzą, że w wakacje możemy być rozkojarzeni. Że zajmujemy się łapaniem promieni słońca, aktywnym wypoczynkiem, czy choćby siedzeniem przy barze w cieniu hotelowego parasola. Że być może wtedy jeszcze chętniej klikniemy w linka, wpiszemy nasze wrażliwe dane, zrobimy wszystko, żeby nam dali spokój. Siedzisz na drugim końcu Europy i nagle okazuje się, że musisz dopłacić do rachunku za prąd? Dajcież mi spokojnie wypoczywać, już płacę!

A tymczasem na wakacjach też musimy pamiętać, by w sytuacji, gdy ktoś prosi o nasze loginy, hasła, czy dane karty płatniczej - bezwzględnie sprawdzamy adres strony, na którą zostaliśmy przeniesieni!

Nie trzeba za to przesadnie uważać na publiczne ładowarki. Jedynym minusem tego typu urządzeń np. w jednym z modeli warszawskich autobusów jest fakt, że mówimy raczej o utrzymywaniu poziomu baterii, niż doładowaniu. A zanim powiesz:

Ej, ale przecież juice jacking!

To zajrzyj do mojego tekstu na stronie CERT Orange Polska. TL;DR - w cyber-świecie jest tyle zmartwień, że nie musimy sobie dokładać nowych. BTW - z ostrożnością w kwestii WiFi też nie ma co przesadzać. Jeśli wejdziesz na podstawioną stronę to nic Ci nie pomoże, a połączenia do praktycznie wszystkich serwisów i tak są szyfrowane (adres zaczyna się od https://), więc ktokolwiek by nie podsłuchiwał w sieci to i tak niczego się nie dowie. Ale pamiętaj - samo https:// i kłódka nie muszą automatycznie oznaczać, że strona jest godna zaufania! https://orange.pl-falszywe-logowanie[.]com to nie jest dobry adres.

Ale na bankomaty to uważaj

Choć na wakacjach za granicą to ja bym po prostu wybrał płacenie kartą (wielo)walutową, niezależnie od dostawcy, ale faktycznie wciąż zdarzają się miejsca, w których można płacić tylko gotówką. Tu znów pozwolę sobie nawiązać bezpośrednio do jednego z moich wpisów sprzed lat. Jeśli coś jest dobre, to po co to zmieniać, co nie?

  • O czym trzeba pamiętać, jeśli korzystamy z bankomatu, szczególnie w miejscowościach turystycznych? Obejrzyj, czy urządzenie nie wygląda podejrzanie. Głównie okolice klawiatury i wejścia na kartę. Poruszaj slotem od karty, zobacz, czy da się odczepić klawiaturę/cały panel. W razie jakichkolwiek wątpliwości – bankomatów w miejscowościach turystycznych jest dużo, wybierz po prostu inny.
  • Jeśli wpisujesz PIN, obowiązkowo zasłaniaj rękę drugą dłonią. Wtedy zasłonisz ew. mikrokamerę. Na skimmer nałożony na klawiaturę niestety nie poradzisz. No i unikniesz sytuacji, gdy łobuz zobaczywszy Twój PIN po prostu wyrwie Ci kartę i ucieknie.
  • Na czas wakacji zmień limity płatności internetowych na zero, a wypłat z bankomatu - na niższe. Wiem, to czasem bywa męczące, ale ja na przykład wolę wypłacić dwa razy, niż martwić się, że ktoś inny przywłaszczył sobie moje pieniądze.
  • Karta zginęła? Natychmiast zmniejsz wszystkie limity do zera. Dlaczego nie blokować? Bo może została w hotelu, czy w samochodzie. Zmiana limitów jest odwracalna. Zastrzeżenie karty - nie. Niektóre banki pozwalają na czasowe zastrzeżenie karty.
  • A może w ogóle zastanów się, czy brać kartę? Mobilne płatności zbliżeniowe są bezpieczniejsze, a telefon trudniej zgubić. W Polsce, jeśli tylko możesz, używaj BLIK-a. To rozwiązanie nieporównywalnie bezpieczniejsze niż płacenie kartą, a BLIK przy wypłatach z bankomatu zmniejsza ryzyka okradzenia do zera.

To co - bawcie się dobrze na wakacjach! Wypoczynku, spokoju, odcięcia od codzienności i nie myślenia o pracy. Miejcie najwspanialsze wakacje! Jakby co to ja jeszcze zostaję - urlop mam zaplanowany nieco później.


Wyłączamy 3G w Warszawie, Krakowie i Trójmieście

26 czerwca 2025
Wyłączamy 3G w Warszawie, Krakowie i Trójmieście

Od blisko dwóch lat wyłączamy sieć 3G, zwalniając częstotliwości pasma 900 MHz na rzecz technologii LTE. We wrześniu przyjdzie czas na powiaty na terenie województwa pomorskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Stara technologia zniknie m.in. z Warszawy, Krakowa, Tarnowa, Gdańska, Sopotu, Gdyni oraz Jeleniej Góry.  

Wyłączenie 3G to naturalna konsekwencja rozwoju sieci mobilnej. A że natura nie znosi pustki - miejsce starszej technologii zajmuje nowocześniejsza, czyli LTE. W ten sposób wzmacniamy jej zasięg i zwiększamy pojemność, co jest odpowiedzią na rosnący ruch sieciowy oraz potrzeby użytkowników.

Wrześniowe wyłączenia zaznaczone są na mapie kolorem pomarańczowym. Sieć 3G zniknie m.in. z dużych miast, jak Warszawa, Kraków, Gdańsk i Gdynia oraz nieco mniejszych - Tarnów, Sopot, Jelenia Góra, Otwock. Na koniec zostaną nam obszary południowej Polski, Poznań i Wrocław. Mapa dostępna jest na stronie Orange poświęconej wyłączeniu 3G.

Gotowi do wyłączenia 3G

Warto sprawdzić swoją gotowość do tej technologicznej zmiany. Jeśli korzystacie z nowszych telefonów i karty SIM LTE, które obsługują technologię VoLTE, będziecie mogli dalej swobodnie korzystać z sieci mobilnej. Aby upewnić się, czy tak jest wystarczy wysłać darmowego SMS-a o treści KARTA na numer 80233. Usługa jest dostępna dla użytkowników sieci Orange oraz nju. Osoby korzystające z Orange Flex mogą to sprawdzić za pomocą czatu w aplikacji.

Jeśli okaże się, że telefon lub karta SIM nie obsługują LTE, konieczna jest ich wymiana. Kartę SIM można wymienić za darmo w dowolnym salonie Orange. Z kolei na stronie internetowej www.orange.pl/zobacz/wylaczamy-3g od ręki sprawdzicie, czy smartfon jest rekomendowany do obsługi VoLTE w Orange Polska.

Scroll to Top