;

Sieć

5G jakości Orange: bezpieczeństwo, które daje więcej możliwości (1)

Kinga Gora

9 lutego 2024

5G jakości Orange: bezpieczeństwo, które daje więcej możliwości
1

Cyberbezpieczeństwo odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Nie powinno to dziwić. Liczy się nie tylko szybkość transmisji danych i liczba kresek zasięgu, ale również poziom bezpieczeństwa. A jak to wygląda w sieci 5G jakości Orange? Nowa generacja sieci, to nowe funkcjonalności bezpieczeństwa. Te z kolei otwierają drzwi do nowych możliwości, jak slicing czy IoT.

Skala cyberataków jest duża i cały czas rośnie. Zaczynając od tych celowanych w indywidualnego użytkownika, jak wyłudzenie danych osobowych, numerów karty płatniczej czy BLIK-a, po te, których celem jest korporacyjna sieć lub aplikacja. Co jakiś czas w mediach gruchnie wiadomość o phishingu na banki czy wycieku danych medycznych. Sektor telekomunikacyjny również jest stosunkowo często pod ostrzałem. To, z czym mierzą się na co dzień nasze zespoły dbające o bezpieczeństwo w sieci możecie zobaczyć na stronie CERT Orange Polska.

CyberTarcza: 5 mln ochronionych internautów

Mając świadomość tych cyberzagrożeń, od lat pracujemy nad bezpieczeństwem całej naszej sieci. Jako pierwszy operator w Polsce uzyskaliśmy certyfikat zgodności z normą ISO 22301, która skupia się na zapewnieniu ciągłości działania, również w kontekście potencjalnych awarii i zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem.

Mamy też ekipę ekspertów w zespole CERT Orange Polska, którzy przez całą dobę monitorują sieć i reagują na incydenty bezpieczeństwa. W końcu licho nie śpi. Pracują także nad rozwojem narzędzi wykrywania i minimalizacji zagrożeń. Cyberprzestępcy są coraz bardziej kreatywni i wymyślają nowe sposoby, żeby wyciągnąć od nas dane i pieniądze. Dlatego trzeba nie tylko ich dogonić, ale przewidzieć potencjalne ruchy. Niedawno na blogu Michał Rosiak pisał o takim kreatywnym przypadku – podszywania się pod hotel za pośrednictwem aplikacji Booking.com. Jeśli nie czytaliście, polecam zerknąć.

A skoro mowa o reagowaniu, nie mogłabym nie wspomnieć o CyberTarczy, którą chronimy wszystkich klientów sieci Orange. To dopieszczone dziecko naszych CERT-owych ekspertów. CyberTarcza wykrywa i blokuje zagrożenia. W 2022 roku CyberTarcza zablokowała ponad 130 tys. domen phishingowych, chroniąc przy tym ponad 5 mln internatów przed utratą wrażliwych danych czy oszczędności.

5G – czy będzie bezpieczniej?

Żadna generacja sieci nie jest sama w sobie bardziej lub mniej bezpieczna. Kluczową rolę odgrywają tutaj systemy bezpieczeństwa, certyfikaty i metody uwierzytelniania, które konkretny operator zastosuje w swojej sieci. Jedna sieć LTE nie równa drugiej sieci LTE. Tak samo wygląda to w przypadku pozostałych generacji.

Niemniej, 5G w wariancie architektury 5G Stand Alone, niezależnej od architektury LTE, da nam w przyszłości więcej możliwości zabezpieczenia sieci. Odpowiadając więc na pytanie: tak, 5G SA ma więcej opcji, które pozwolą zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa w sieci. Jakich konkretnie?

Najważniejszą funkcjonalnością jest uwierzytelnianie i szyfrowanie komunikacji za pomocą certyfikatów pomiędzy elementami sieci operatora, jak również pomiędzy siecią macierzystą i wizytowaną w roamingu. Dzięki temu cyberprzestępcom trudniej będzie podszyć się pod kogoś, podsłuchać albo zmodyfikować wysłany komunikat. A nawet jeśli doszłoby do podsłuchania, wiadomość w sieci jest zaszyfrowana więc nie można łatwo jej odczytać.

Nowością 5G SA będzie też dodatkowy zaszyfrowany identyfikator użytkownika – SUCI (Subscription Concealed Identifier). Dzięki niemu nigdy nie przesyła się w sieci głównego identyfikatora użytkownika w postaci niezaszyfrowanej. Co to daje? Zwiększa prywatność i anonimowość użytkowników.

Bezpieczeństwo 5G dla rozwoju technologii

Najnowsza generacja sieci niesie możliwość wydzielania np. prywatnych sieci czyli tzw. slicing. Pisałam więcej o tym rozwiązaniu w tekście o innowacyjności sieci 5G. Taka prywatna sieć jest wyizolowana i udostępniona na danym terenie np. firmy, fabryki czy uczelni. Będzie więc znacznie trudniej się do niej włamać z zewnątrz. Przełoży się to na wyższy poziom ochrony przed atakami.

Slicing z pewnością odegra dużą rolę zwłaszcza w branżach wrażliwych, jak bankowość, medycyna, logistyka czy lotnictwo. Wszędzie tam, gdzie najwyższym priorytetem jest bezpieczeństwo i niezawodność łączności. Wyzwaniem na najbliższe lata będzie też sektor IoT. Rosnąca lawinowo liczba kart SIM i urządzeń zaliczanych do internetu rzeczy wymaga nie tylko niskich opóźnień i bardzo szybkiej transmisji danych, ale też bezpieczeństwa. Choć tu odpowiedzialność leży zarówno po stronie operatora, jak i producentów takich urządzeń. Niestety zdarza się, że są one słabo zabezpieczone, przez co łatwo mogą zostać przejęte i stać się częścią botnetu. Koniecznością jest cykliczne badanie urządzeń i aktualizacja ich oprogramowania.

Dobrą praktyką jest systematyczne sprawdzanie poziomu bezpieczeństwa infrastruktury. W Orange 5G Lab działa Laboratorium OT. Klienci biznesowi mogą w nim sprawdzić podatności na cyberataki w urządzeniach wykorzystywanych w infrastrukturze przemysłowej. Wszystko w bezpiecznym i kontrolowanym środowisku. To też sposób, aby zidentyfikować najsłabsze punkty swojej sieci i dowiedzieć się od ekspertów, jak poprawić bezpieczeństwo organizacji.

Pamiętajmy, że najsłabszym ogniwem, również w kontekście bezpieczeństwa informatycznego, jest często człowiek. Z reguły to ludzie są bardziej podatni na błędy, socjotechniki i manipulacje. Cyberprzestępcy wykorzystują brak czujności i świadomości. Dlatego tak ważna jest edukacja i zasada ograniczonego zaufania. Trochę jak na drodze.

Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej zapraszam na stronę CERT Orange Polska. Znajdziecie tam sporo ciekawych wpisów i porad jak ustrzec się niebezpieczeństwa w sieci.

Udostępnij: 5G jakości Orange: bezpieczeństwo, które daje więcej możliwości
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    Ron 22:37 11-02-2024
    Świetny artykuł, szczególnie zainteresował mnie tzw. Slicing i oczywiście 5G SA. 🙂 Dziś testowałem 5G u siebie, ale nie wiem na jakim paśmie, prawdopodobnie 2100. To co mogę powiedzieć, to że „zjada baterie” 🙄😳 iPhone SE 3gen. Normalnie jestem w szoku. Ciekawi mnie czy 5G SA w przyszłości poprawi zużycie??
    Odpowiedz

;

Oferta

Prezentownik na Walentynki (0)

Kasia Barys

9 lutego 2024

Prezentownik na Walentynki
0

W przyszłym tygodniu 14 lutego, świętujemy miłość i sympatię do innych. Obdarowujemy tych, którzy są dla nas wyjątkowi, drobnymi prezentami i czułymi gestami. Jeśli nie macie pomysłu na prezent, a chcecie sprawić komuś niespodziankę z okazji Walentynek – podrzucam kilka niesztampowych pomysłów.

Co kupić na święto zakochanych w sklepie Orange? Jest wiele sprzętów, które z pewnością wywołają uśmiech na twarzy bliskich nam osób.

Na każdą kieszeń

Czerwień to kolor głębokiego uczucia, może zatem spodoba Wam się pomysł na zakup czerwonego etui. Wykonane jest z silikonu i zapewnia dobrą ochronę dla smartfonu przed wstrząsami, zabrudzeniami i zarysowaniami. Miękka wewnętrzna wyściółka z mikrofibry zapewnia dodatkową ochronę. Do etui jest przyczepiony praktyczny pasek.

Możecie także kupić prezent uniwersalny, czyli słuchawki douszne. Bezprzewodowe Bluetooth AirFlex4 są eleganckie i mają potrzebne funkcje m.in. posiadają aktywną redukcję szumów, bezprzewodowe ładowanie, mikrofon z redukcją szumów (ANC). Dodatkowo słuchawki AirFlex4 posiadają tryb usypiania.

Z telefonów z niższej półki cenowej polecam TCL 40 NXTPAPER 5G. Innowacyjny design i wiele wbudowanych warstw zapewnia zaawansowane funkcje ochrony wzroku – wszystko w trosce o naszych bliskich. Do tego to sprzęt z dostępem do technologii 5G. Chcąc mieć najszybszy internet, jakości Orange, nie trzeba tylko brać pod uwagę drogich sprzętów.

Zegarki i smartfony dla pary

Panowie pewnie ucieszyliby się ze smartwatcha Samsung Galaxy Watch 6. To wielofunkcyjny zegarek, wspomagający zdrowy i sportowy tryb życia (pomiary serca, tętna, programy ćwiczeń, liczniki kroków itd.). Przyda się, by wspierać pasje oraz codziennie motywować do działania. Zobaczcie krótką recenzję tej serii:

Do długich wspólnych rozmów, by być stale w kontakcie, warto pomyśleć o dobrym telefonie. Tym bardziej, że zarówno panie, jak i panowie lubią nowoczesne gadżety. W zależności od preferencji, a także budżetu, jaki chce się przeznaczyć na prezent. Miłośnicy iPhone’ów mogą wybrać np. iPhone 14 128 GB 5G lub iPhone 15 512 GB 5G (dostępny w słodkiej, różowej wersji kolorystycznej) – oba są teraz w atrakcyjnej cenie w naszej ofercie.

Kobietom może się spodobać elegancki model – Samsunga Galaxy Z FLIP5 5G 256GB – kompaktowy, składany, zajmujący mało miejsca w damskiej torebce, stylowy – przypominający kształtem puderniczkę. Można go postawić i działać. Smartfon jest dobry do nagrywania filmików, robienia zdjęć, oraz wygodny do prowadzenia videorozmów.

Warto też poznać walentynkową ofertę z duetami w supercenach. Taniej kupicie zestawy, pakiety sprzętów. Więcej inspiracji dostępnych jest w specjalnym walentynkowym prezentowniku i na naszej stronie.

Udostępnij: Prezentownik na Walentynki
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

;

Oferta

Oferty tygodnia: premiera routera TCL i zniżki (0)

Beata Giska

8 lutego 2024

Oferty tygodnia: premiera routera TCL i zniżki
0

W tym tygodniu prowadzamy nowość: router TCL LINKHUB HH132. Możecie też skorzystać ze zniżek na Sony Xperię i kupić okazyjnie smartwatche Samsunga.

Zebrałam dla Was najciekawsze promocje, nowe sprzęty i okazje z ostatnich dni, z których warto korzystać.

Świeżynka – router TCL LINKHUB

Jeśli potrzebujecie internetu do domu czy firmy polecam nowy router TCL LINKHUB HH132 cat 12/13. To urządzenie z Wi-Fi  6, który agreguje 3 pasma internetowe, zapewniając szybkie i niezawodne połączenie. Router obsługuje nawet 64 urządzenia, a dzięki szybkiemu transferowi danych – w standardzie 4G LTE kategorii 12/13 – umożliwia osiągnięcie prędkości pobierania do 600 Mb/s i wysyłania danych do 150 Mb/s. Urządzenie charakteryzuje się odświeżonym designem obudowy. TCL LINKHUB HH132 udostępniamy do sprzedaży z abonamentem oraz bez.

Tańsze sprzęty w ofercie

Szukających zniżek i promocji zwracam uwagę na przeceny smartfonów Sony Xperia. Szczególnie modelu Xperia 5 V 5G 128 GB – dostępnego taniej o 720 zł w wybranych planach abonamentowych.  

Polecam także Samsunga Galaxy Watch6 Classic 47 mm eSIM. Kupując go skorzystacie z obniżonej ceny, dostaniecie 500 zł zwrotu od Samsung (do 11 lutego) i 300 zł w ramach odkupu realizowanego w salonach Orange (do 28 lutego).

Pamiętajcie też, że od 1 lutego możecie korzystać z walentynkowej oferty i kupować taniej sprzęty w pakietach oraz duetach. Warto pomyśleć o prezentach dla tych, których kochamy.

Udostępnij: Oferty tygodnia: premiera routera TCL i zniżki
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej