Sieć

5G w radiu z ekspertką Orange Polska

Piotr Domański Piotr Domański
19 lutego 2020
5G w radiu z ekspertką Orange Polska

Postanowiliśmy, że na blogu będziemy zbierać najciekawsze publikacje i wypowiedzi o 5G. O sieci mobilnej kolejnej generacji było sporo w sobotniej audycji „Człowiek 2.0” na antenie TOK FM. Gośćmi Jana Stradowskiego byli Justyna Adamczewska, dyrektor rozwoju operacyjnego techniki w Orange Polska oraz dr Szymon Wierciński, ekspert nowych technologii z Akademii Leona Koźmińskiego.

Posłuchaj audycji "Co przyniesie sieć 5G?"

5G – ewolucyjna zmiana za którą stoimy my wszyscy

Gdy dobrze wsłuchamy się audycję okazuje się, że 5G nie tyle jest jakąś rewolucyjną zmianą, lecz ewolucyjnym następstwem rozwoju istniejącej technologii i tego jak z nich korzystamy. Temat ten jest często poruszany w kontekście ewolucyjnych zmian technologicznych – częstotliwości do 5G były wykorzystywane już wcześniej, a urządzenia są sprawniejsze, bo projektując je mieliśmy dostęp do nowszych technologii, a nie dlatego że zaszła w nich jakaś rewolucyjna przemiana.  Jego drugi aspekt pozostaje jednak na uboczu.

Pozwolę sobie zatem na dygresję.

Wraz z rozwojem internetu zaczęliśmy z niego korzystać nie tylko przy komputerze stacjonarnym, łączącym się kablem, lecz także na urządzeniach przenośnych – telefonach komórkowych. Pierwsze, najbardziej podstawowe rozwiązania bazowały na sieci 2G, później zostały rozwinięte w sieci 3G, a równolegle z nią pojawiły się pierwsze smartfony z prawdziwego zdarzenia. Wraz z coraz szybszymi łączami wynaleźliśmy nowe formy korzystania z zasobów sieci – to już nie statyczne strony,  lecz wideo, audio i zdjęcia. I bardzo lubimy korzystać z nich w komórkach. Tymczasem potrzebują one dużo szybszego łącza i dużo bardziej obciążają sieć mobilną, która obecnie powoli dochodzi do granic swoich możliwości. By te możliwości poszerzyć potrzebne jest 5G. To właśnie potrzeba wszystkich nas stoją za rozwojem technologii, gdyby nie była ona potrzebna jej wdrażanie i idące za nią wydatki nie byłoby sensowne.

Czy wiemy jaką rewolucję przyniesie 5G?

Arcyciekawym wątkiem związanym z 5G, a poruszonym w audycji jest to, że nie do końca wiemy jakie zmiany przyniesie w przyszłości ta technologia. Za kilka lat może pojawić się start-up lub firma technologiczna z pomysłem „nie z tej ziemi” na wykorzystanie możliwości jakie przyniesie 5G. W nagraniu usłyszycie, że chodzi tu przede wszystkim o te możliwości, które pojawią się nieco później – bardzo niskie opóźnienia oraz komunikację między autonomicznymi urządzeniami. Ten pomysł może sprawić, że cała gospodarka zacznie działać inaczej, pojawią się urządzenia, które zastąpią smartfony, smartwatche i tablety lub  pojawi się nowa kategoria usług, których nie potrafimy sobie jeszcze wyobrazić. Nawiasem mówiąc Orange także wspiera start-upy, które chcą budować rozwiązania bazujące na sieci 5G, zapraszając je do międzynarodowej inicjatywy 5G Challenge.

Tu dochodzimy do ostatniej, lecz bardzo istotnego moim zdaniem wątku audycji – każda technologia, także 5G nie może być rozpatrywana przez pryzmat dobra czy zła. Dobre lub złe może być to, co z nią zrobimy i kto na niej skorzysta. Ten temat można eksplorować dużo szerzej, dlatego zapraszam, gdy już przesłuchacie audycji do lektury komentarza Konrada Ciesiołkiewicza, którego komentarz „5G - społeczny sens technologii” znajdziecie na stronie Rzeczpospolitej.

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 20:17 19-02-2020

Ciekawa audycja ? 5G przyniesie wiele zmian, oby jak najwięcej pozytywnych ?

Odpowiedz
SamoaA
SamoaA 11:00 21-02-2020

Bardzo ciekawie się zapowiada ta sieć. Możliwości faktycznie zapowiadają się fascynująco.

Odpowiedz
Robert
Robert 17:41 22-02-2020

Są jakieś wieści odnośnie POPC2 w Lęborku? Z tego co widziałem to światłowód ma być zrobiony do końca lipca tego roku.

Odpowiedz
  Piotr Domański
  Piotr Domański 12:15 25-02-2020

  Inwestycje w POPC2 cały czas trwają.

  Odpowiedz
   Adam
   Adam 20:44 01-04-2020

   Na jakim paśmie macie wasze 5G, to jest n78?

   Odpowiedz
bsev
bsev 11:37 06-04-2020

mam problem… w Jastrzębiu-Zdroju jak się dowiedziałem został zrobiony w okolicach Połomska Szpital refarming pasma 2100 z UMTS na LTE.
I tu jest problem. Okazało się że nie wiadomo dalczego Redmi Note 7 (rom Europejski, global)
Podczas rozmowy zrzuca do…2G… z 4G+ (2100+1800 20mhz link – wg programów do debugowania)
GSM 900 – tak pokazuje, czy technologia 3G została zdemonontowana całkowicie?

Powiem że jest problem bo nawet nie ma HD Voice po 2G, internet zwalnia jak cholera.

na moment jest U2100 sekunda spada do U900 i sekund E900 i rozmowa leci po 2G (tak się też świeci na słupkach zasięgu)
Nie wiedzieć dlaczego Redmi Note 7 preferuje 2G niż 3G…

a VOLTE (rozmowy po 4G) działają poprawnie, tylko jak wyłącze internet mobilny… to internet nadal działa i drenuje jak cholera baterię.

Teraz nie wiem czy to błąd sieci, czy wadliwe oprogramowanie Xiaomi…
Podobno współpracujecie.

Odpowiedz

Odpowiedzialny biznes

Domowe Zasady Ekranowe

Monika Kulik Monika Kulik
19 lutego 2020
Domowe Zasady Ekranowe

Czy w Waszej rodzinie obowiązują zasady? Z pewnością tak. Mówimy dzieciom, żeby nie rozmawiały z nieznajomymi, sprzątały swój pokój, odrabiały lekcje zaraz po powrocie ze szkoły. Ustalamy, że równo dzielimy się obowiązkami, dotrzymujemy danych obietnic czy wspólnie zasiadamy do posiłku. Każda rodzina mniej lub bardziej świadomie wypracowuje sobie takie zasady.

Ale czy myślimy o podobnych regułach związanych z nowymi technologiami w rodzinie? Jeśli nie, warto o to zadbać i ustalić wspólnie z dziećmi kilka zasad korzystania z mediów cyfrowych. Kiedy dajemy dziecku pierwsze urządzenia i na jak długo, jak i kiedy możemy korzystać z sieci, a kiedy nie – np. podczas posiłku, przed snem. Czy sprawdzamy pracowniczą skrzynkę mailową podczas weekendu czy wakacji? Warto o tym pomyśleć, a pomogą Wam w tym Domowe Zasady Ekranowe - zestaw praktycznych porad dotyczących korzystania z urządzeń ekranowych w domu. Kampanię pod tym tytułem rozpoczęła właśnie Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, a jej partnerem jest Fundacja Orange.

Co mówią badania?

Raport Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę „Problematyczne używanie internetu przez młodzież” pokazuje, że dzieci coraz częściej mają problem z nadużywaniem internetu, a skala tego zjawiska stopniowo rośnie. Badania „EU Kids Online”, „Nastolatki 3.0” pokazują, że coraz więcej nastolatków identyfikuje u siebie co najmniej jeden z objawów nadużywania sieci - korzystanie z internetu dłużej niż planowaliśmy, odczuwanie poirytowania, gdy internet nie działa lub gdy nie ma do niego dostępu. By móc korzystać z internetu, młodzież rezygnuje z obowiązków szkolnych, zajęć pozaszkolnych, spotkań ze znajomymi albo ze snu czy posiłku i okłamuje w tym celu rodziców. Natomiast Raport „Młodzi Cyfrowi. Nowe technologie. relacje. Dobrostan” Fundacji Dbam o Mój Zasięg pokazuje, że nastolatki są cały czas on-line, sięgają po smartfon kilkadziesiąt razy dziennie, używają go przed zaśnięciem i tuż po obudzeniu, a czasami w nocy. 20% badanych uzyskało wysokie wskaźniki na skali fonoholizmu, a kolejne 20% wysokie.

Gdzie są rodzice?

Co czwarty badany nastolatek (25%) deklaruje, że jego rodzice nie rozmawiają z nim o bezpieczeństwie online, a 23% przyznaje, że ich rodzice nie interesują się i nie pytają, co robią w sieci. Oznacza to, że rodzice często nie wiedzą, co ich dzieci oglądają w internecie i z kim się kontaktują. Często ograniczają się do pytania, w jaka grę, ale już nie pytają na czym polegają zasady tej gry, z jakim bohaterem identyfikuje się jego dziecko, w jakich portalach społecznościowych ma konto i do jakich grup należy.

A korzystanie z mediów zaczyna się wcześniej, kiedy to rodzice dają dziecku do ręki pierwsze urządzenie. Kilka lat temu Fundacja Orange przeprowadziła badania, które pokazały, że już 20% dzieci do 2. roku życia dostaje do ręki urządzenie ekranowe. Smartfon czy tablet staję się cyfrową nianią, która „pomaga” rodzicom w opiece nad dzieckiem, aż staje się codziennym towarzyszem zabaw i innych aktywności.

Co zrobić?

Zachęcamy do tworzenia Domowych Zasad Ekranowych i podpisania w rodzinie umowy potwierdzającej te zasady. Więcej porad dla rodziców znajdziecie na rodzice.fdds.pl oraz na orange.pl/razemwsieci. Już dziś Fundacja Orange zaprasza także szkoły z całej Polski do udziału w naszym programie MegaMisja, w którym już 27 tys. uczniów klas 1-3 z 960 szkół w całej Polsce poznało zdrowe nawyki używania cyfrowych mediów. Udział w programie jest darmowy, oferujemy szkolenia dla nauczycieli, wsparcie merytoryczne i nagrody dla szkół. 16 kwietnia 2020 ruszy nabór placówek do 5.edycji.

Plakat kampanii Domowe zasady ekranowe - rodzice na brzegu otworu, który ma kształt dużego telefonu, a dziecko samo bawi się ma dnie otworu aplikacjami telefonicznymi

Komentarze


Oferta

Huawei P smart Pro, czyli wyższa średnia półka| SZYBKI TEST

Marta Krajewska Marta Krajewska
18 lutego 2020
Huawei P smart Pro, czyli wyższa średnia półka| SZYBKI TEST

Ten smartfon zadebiutował na polskim rynku pod koniec ubiegłego roku, a w styczniu trafił do naszej zimowej oferty: Premierowe smartfony w supercenach i 7 nowych kanałów TV w nowej ofercie Orange.

Niedawno mogliście wygrać P smart Pro w konkursie na blogu: Konkurs z Huawei P smart Pro.

Kolejny smartfon z serii smart ma charakterystyczną dla tej linii wysuwaną przednią kamerę, główny aparat o rozdzielczości 48 Mpix, baterię o pojemności 4000 mAh, spory bezramkowy ekran o przekątnej 6,59 cala oraz sporo udogodnień - czytnik linii papilarnych, czy 128 GB pamięci wbudowanej.

W Planie Mobilnym 55 możecie mieć ten smartfon już za 45,01 zł/mc, a w Planie Mobilnym 75 - za 35,01 zł/mc. Szczegóły w sklepie orange: Huawei P smart Pro.

Jesteście ciekawi, co jeszcze ma do zaoferowania? Sprawdziłam to. Zobaczcie video receznję.

Komentarze

Scroll to Top