Odpowiedzialny biznes

Aukcja flagi z autografami medalistów olimpijskich

Kasia Barys Kasia Barys
09 marca 2010
Aukcja flagi z autografami medalistów olimpijskich

Zimowe Igrzyska w Vancouver były zdecydowanie najlepsze dla polskich olimpijczyków. Mamy 6 medali! Wierzę, że naszych sportowców motywowała specjalna flaga, która powiewała w Whistler. To ta sama, którą – jako sponsor - przekazaliśmy olimpijczykom. Właśnie rozpoczeliśmy jej aukcję charytatywną. Wartość tej szczególnej pamiątki jest ogromna. Wystarczy wspomnieć, że swoje podpisy złożyli na niej wszyscy olimpijczycy, ich trenerzy i sztab techniczny. Na fladze znajdują się oczywiście podpisy medalistów: Justyny Kowalczyk, Adama Małysza, Katarzyny Bachledy – Curuś, Katarzyny Woźniak i Luizy Złotkowskiej. Namawiam wszystkich do udziału w aukcji, dajcie znać znajomym, rozbijcie świnkę skarbonkę, bo warto! Cały dochód z aukcji, zostanie przekazany na Fundusz im. Kamili Skolimowskiej. Pieniądze przeznaczone będą na leczenie sportowców, którzy w wyniku kontuzji czy choroby musieli przerwać lub zakończyć karierę. Do tej pory dzięki funduszowi zostało zoperowanych ponad 20 sportowców.

flaga olimpijska z autografami medalistów wystawiona na aukcję


Sieć

Cóż to jest ten peering?

Konrad Plich Konrad Plich
08 marca 2010
Cóż to jest ten peering?

W ostatnim czasie na forum licznych grup dyskusyjnych znowu zrobiło się głośno o temacie peeringu. Wszystko za sprawą Urzędu Komunikacji Elektronicznej, który kwestię peeringu z siecią Telekomunikacji Polskiej postanowił objąć regulacją i ustanowić urzędowe ceny na takie połączenia z siecią TP.

Powiedzmy więc sobie co to takiego ten peering...

To nic innego jak wymiana ruchu internetowego pomiędzy dwiema sieciami na bezpośrednim styku między nimi.

Alternatywnym sposobem wymiany ruchu między sieciami jest tranzyt, kiedy to jedna z sieci udostępnia drugiej sieci dostęp do kolejnych sieci innych operatorów, a w najszerszym przypadku do całego światowego Internetu (tranzyt międzynarodowy).

Bardzo często dwie sieci decydując się na wzajemny peering włączają w takie porozumienie nie tylko swoje własne sieci ale również sieci swoich klientów-operatorów, którym odpłatnie świadczą usługę peeringu lub tranzytu.

To jednak rozważania czysto techniczne i zupełnie nie odnoszą się one do rozliczeń za takie sposoby wymiany ruchu.

Usługa tranzytu międzynarodowego w praktyce zawsze jest płatna.

Tranzyt krajowy zwykle również jest płatny lecz w ostatnim czasie bywa czasami świadczony bezpłatnie np. w pakiecie z innymi płatnymi usługami lub pomiędzy sieciami o podobnej rozległości geograficznej, dla zapewnienia wzajemnych połączeń między klientami-operatorami dwóch łączących się sieci.

Natomiast najbardziej dowolna sytuacja panuje z rozliczeniami za peering. Bardzo często w niezależnych lub prywatnych (należących do jednego operatora) punktach peeringowych mniejsi operatorzy i portale wymieniają swój ruch zupełnie bezpłatnie. Ponoszą oni jedynie koszt kolokacji swoich urządzeń w takich punktach wymiany ruchu oraz koszt dostępu (np. światłowodu) do takiego punktu. Taki niezależny punt peeringowy o nazwie PLIX znajduje się w Warszawie w budynku LIM, firma Atman prowadzi alternatywny, prywatny punkt wymiany peeringowej o nazwie AC-X. Z powodu powszechności takiego sposobu łączenia się między sobą wśród mniejszych sieci bardzo często słowo peering niesłusznie utożsamia się z bezpłatną wymianą ruchu.

Więksi operatorzy często decydują się jednak na zestawianie między sobą jedynie prywatnych połączeń peeringowych, szczególnie w sytuacji  kiedy duży wolumen ruchu usprawiedliwia takie połączenie.

Takie prywatne połączenia peeringowe również bywają bezpłatne lecz w przypadku sieci o zdecydowanie różnej wielkości bardzo często są one płatne (mniejszy operator lub portal płaci większemu operatorowi). Najwięksi operatorzy są jednocześnie bardzo rzadko uczestnikami otwartych, darmowych punktów wymiany peeringowej, mimo że często są obecni w takich punktach.


Oferta

Od piątku neo z tv w wyższych prędkościach

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
08 marca 2010
Od piątku neo z tv w wyższych prędkościach

Wielokrotnie pytaliście, kiedy ruszymy z promocjami neo + tv w wyższych prędkościach, czyli 6, 10 i 20 mega. Dziś mogę powiedzieć, że startujemy w najbliższy piątek. Dzięki temu w absolutnie wszystkich opcjach neo będą dostępne pakiety telewizyjne, które dodatkowo uatrakcyjniliśmy w ubiegłym tygodniu. Ofercie będzie towarzyszyć spora kampania reklamowa. Poniżej tabelka z cenami, a szczegóły w piątek.

Wariant usługi Długość umowy Cena promocyjna w  pierwszych 3 miesiącach (umowa 12) lub 6 miesiącach (umowa 24) Cena po okresie promocyjnym
neo 512 + tv 12 69,90 69,90
neo 1Mb + tv 12 69,90 74,90
neo 2Mb + tv 12 69,90 84,90
neo 6Mb + tv 12 79,90 119,90
neo 10Mb + tv 12 109,90 149,90
neo 20Mb + tv 12 109,90 179,90
neo 512 + tv 24 59,90 59,90
neo 1Mb + tv 24 59,90 64,90
neo 2Mb + tv 24 59,90 79,90
neo 6Mb + tv 24 69,90 114,90
neo 10Mb + tv 24 99,90 144,90
neo 20Mb + tv 24 99,90 174,90

Scroll to Top