Zielony Operator

Biznes na rzecz edukacji klimatycznej

Hanna Jaworska-Orthwein Hanna Jaworska-Orthwein
08 lipca 2022
Biznes na rzecz edukacji klimatycznej

Firmy działające w Polsce, w tym Orange Polska, apelują o lepszą edukację klimatyczną. W trosce o przyszłość - naszą i kolejnych pokoleń przedstawiciele firm podpisali się pod listem otwartym, ogłoszonym podczas premiery raportu „EDUKACJA KLIMATYCZNA W POLSCE 2022 – rekomendacje Okrągłego Stołu”.

Druga edycja raportu  - publikacja z inicjatywy UN Global Compact Network Poland - jest już  nie tylko diagnozą stanu edukacji klimatycznej w Polsce i wskazaniem koniecznych kierunków zmian, ale prezentuje konkretne rozwiązania, rekomendacje i propozycje działań. Publikacja jest wynikiem prac "Okrągłego Stołu dla Edukacji Klimatycznej" działającego w latach 2021-2022 i podsumowuje propozycje kilkunastu inicjatyw eksperckich, skoncentrowanych na zmianach klimatu i przyszłości nas wszystkich.

Edukacja w szkołach to podstawa

Nauczanie oparte na aktualnej, powszechnej i rzetelnej wiedzy naukowej buduje świadome i odpowiedzialne postawy społeczne. Od najmłodszych lat podejmujemy decyzje samodzielnie, albo uczestniczymy w ich podejmowaniu. Od poziomu naszej świadomości w sprawach klimatycznych zależy zatem to, jak będzie wyglądał świat jutro czy pojutrze.  Aby nasze decyzje były racjonalne, niezbędne są wiedza i wrażliwość na zagrożenia płynące ze zmiany klimatu – a temu służy edukacja. Bez niej działania podejmowane na rzecz ochrony klimatu mogą być uznane jako niezrozumiałe lub niepotrzebne.

Edukacja klimatyczna jest jedną z kompetencji przyszłości, stanowiąc już dziś ważny element kompetencji społecznych. Według ekspertów powinna być więc włączona do podstawy programowej w szkołach, rozszerzając zakres istniejących ścieżek przedmiotowych i pomagając rozwinąć kompetencje z zakresu krytycznego myślenia, prawidłowej weryfikacji danych naukowych i ich interpretacji. Za włączeniem kwestii ochrony klimatu do programów szkolnych opowiada się  również młodzież w Polsce, co pokazało niedawne badanie świadomości młodzieży i młodych dorosłych.

Badanie świadomości młodzieży i młodych dorosłych w Polsce

Co młodzież mówi o zmianach klimatu 

Biznes wspiera i edukuje  

Biznes powinien wspierać edukację klimatyczną. Zarówno angażując się w projekty społeczne i pro środowiskowe, jak też w codziennym działaniu. Firmy potrzebują osób z niezbędną wiedzą, aby  wdrażać zrównoważone produkty i usługi i zachęcać swoich klientów do bardziej zrównoważonych wyborów. Już dziś poszukiwani są wysoko wykwalifikowani specjaliści, dla których pojęcia śladu klimatycznego, efektywności energetycznej czy adaptacji do zmiany klimatu są częścią codziennej pracy. Dla biznesu rzetelna edukacja klimatyczna to też podstawa zielonych innowacji, a także pro-środowiskowych rozwiązań zapewniających oszczędności w gospodarce surowcowej i materiałowej oraz przyczyniających się do zmniejszenia energochłonności przemysłu.

W naszej firmie również dbamy o edukację klimatyczną, przystępną i dostępną dla wszystkich naszych pracowników. Udostępniliśmy im specjalnie przygotowane e-szkolenie #OrangeGoesGreen – zrealizowało je już 5 tysięcy osób, a do końca roku spodziewamy się, że będzie ich ponad dwa razy więcej, czyli niemal cały zespół Orange Polska. Po otwartej, powszechnej rekrutacji część z nas mogła wziąć udział w rocznych studiach podyplomowych Green ACCademy (za CC w nazwie kryje się Climate Change, ale też Collegium Civitas), których nasza firma została partnerem. Program edukacyjny, obejmujący zagadnienia zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych, został opracowany przez ekspertów Ośrodka Badań nad Przyszłością z Collegium Civitas.

Raport "Edukacja klimatyczna w Polsce 2022 - rekomendacje Okrągłego Stołu" znajdziecie TU – zachęcam do zapoznania się z całością publikacji.

Komentarze

Ron
Ron 22:29 08-07-2022

Nie aktualne. Nawet Niemcy wracają do węgla ?

Odpowiedz
Ron
Ron 00:29 09-07-2022

Nie aktualne. Nawet Niemcy wracają do węgla ?

Odpowiedz
pablo_ck
pablo_ck 13:30 11-07-2022

Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. @Ron myślę że to okres przejściowy. Czeka nas ciężka jesień i trudna zima. Myślę że podwyżki za prąd, gaz, ogrzewanie oraz inflacja, do tego kolejna fala covud która już jest tylko….nikt się nie testuje, przyniesie nam sporo problemów, głównie finansowych.

Odpowiedz

Bezpieczeństwo

Wakacje? Bądźcie ostrożni!

Michał Rosiak Michał Rosiak
07 lipca 2022
Wakacje? Bądźcie ostrożni!

Początek lipca, z nieba (dobra, nie zawsze, ale często) tzw. palnik. To znaczy, że zaczęły się wakacje! Że większość z nas prędzej czy później wyjedzie wypoczywać.

Zapomnimy o codzienności, któż o tym nie marzy? "Naładujemy akumulatory", stracimy pieniądze z kon... No dobra, tego ostatniego lepiej byłoby uniknąć! Dlatego co roku, gdy zaczynają się wakacje, piszę w zasadzie bardzo podobne do siebie teksty. Ale - jak dowodzą statystyki i kontaktujący się z nami internauci - wciąż niezmiennie ważne.

Wakacje nie lubią internetu

Przynajmniej marzyłoby mi się, żeby tak było. To taki trochę wtręt psychologiczny, ale sami przyznajcie - spora część z nas siedzi w sieci dzień w dzień i przynajmniej przez ten tydzień, czy dwa, warto byłoby to zmienić!

Dlatego ten raz w roku ostrzegam nie tylko o zagrożeniach w sieci. Dochodzą też kwestie na które musimy szczególnie uważać na wakacjach. Jakie? Na przykład takie:

Kosmos, nie? Ale pieruńsko prawdziwy i realistyczny. Tak to właśnie (może) wygląda(ć), przede wszystkim w miejscowościach turystycznych. Dlatego proszę, nie zapominajcie o Trzech Przykazaniach z Bankomatu Korzystania:

  1. Obejrzyj, czy bankomat nie wygląda w jakiś sposób podejrzanie (głównie okolice slotu na kartę i klawiatury). Jeśli coś Cię niepokoi - poruszaj slotem, spróbuj odczepić klawiaturę (lub cały panel). Jeśli nie masz pewności - wybierz inny bankomat!
  2. Zasłaniaj rękę wpisującą PIN (!!!). Tak wielu wciąż tego nie robi, tymczasem - pominąwszy kwestię ew. mikromakery (na skimmer niestety to nie pomoże) - ktoś, widząc jak wpisujesz PIN, może po prostu wyrwać Ci kartę i uciec!
  3. Zmień przed wakacjami limity wypłat z bankomatu na niższe, a do płatności internetowych w ogóle na zero. Wtedy, jeśli coś pójdzie nie tak, zminimalizujesz potencjalne straty. Lepiej wypłacić dwa razy, niż zepsuć sobie wakacje, prawda?

A jeśli zgubisz kartę, zadzwoń na numer +48 828 828 828. Ew. jeśli nie masz pewności, czy nie została w hotelu, zmniejsz wszystkie limity do zera. Do czasu gdy jej nie znajdziesz albo się nie poddasz :) Co za różnica? Zmniejszenie limitów jest odwracalne, zastrzeżenie karty - nie.

No i jeszcze jedno. W Polsce, jeśli tylko możesz, używaj BLIKa. To nieporównywalnie bezpieczniejsze od płatności kartowych, a w przypadku wypłaty z bankomatu - niweluje wszelkie potencjalne ryzyka.

Uważaj na swój smartfon...

Nie da się tak zupełnie bez telefonu. Wiem, ja też bym nie potrafił. Skoro dzięki smartfonowi mamy pod ręką kartę płatniczą, mapy, muzykę, czy aparat fotograficzny, dlaczego z tego nie korzystać?

Warto jednak – jeśli do tej pory tego nie zrobiliśmy – odpowiednio zabezpieczyć dostęp do naszego urządzenia do wszystkiego. Najlepiej odciskiem palca i mocnym hasłem. Dodatkowo skonfigurujmy automatyczne kasowanie zawartości urządzenia po [x] nieudanych próbach odblokowania. Warto też pamiętać, że zagubiony sprzęt znajdziemy przez stronę WWW, dzięki usługom Menedżer Urządzeń Android i Find My iPhone. Zdjęcia wysyłajmy automatycznie do chmury. Dzięki temu nawet jeśli stanie się tragedia, zostaną przynajmniej pamiątki z wyjazdu.

A jeśli nie musimy brać sprzętu, bo idziemy tylko pobliską plażę - warto rozważyć zostawienie go w hotelowym sejfie. Po co kusić licho?

...i na maile phishingowe

Tak, tak... Kto nigdy odebrał maila na wakacjach, niech pierwszy rzuci kamieniem. Takie mamy czasy. Warto jednak pamiętać, że nieważne, czy w miesiącach pracy, czy wakacji, przestępcy, gdy wysyłają kampanie phishingowe, liczą na naszą niefrasobliwość. A w tym przypadku dokładamy doń jeszcze i wakacyjne "roztrzepanie".

Co to oznacza? Choćby to, że w trybie wypoczynku możemy zastanawiać się nieco mniej nad tym, co do nas przyszło i kliknąć odruchowo. Nawet jeśli macie wątpliwości, czy to ostrzeżenie o niedopłacie jest prawdziwe, to w sumie... cóż, nawet jeśli wyłączą nam prąd, to przecież i tak jesteśmy na wakacjach? Jeśli akurat przypadkiem zostawiliśmy światło w toalecie (cóż, mea culpa, kiedyś wróciłem po trzytygodniowych wakacjach i okazało się, że w ustronnym miejscu światło już na mnie czeka ;) ) to przynajmniej zaoszczędzimy na rachunku!

A tak na serio. Nie stresuj się. Po prostu. Masz wakacje. Jeśli przychodzi mail z adresu, z którego wcześniej nic do Ciebie nie przychodziło i czegoś od Ciebie chcą - zostaw go na potem. Aż wrócisz do domu. Masz wakacje. I tak z plaży/gór/jezior nic nie zrobisz. Nie dawaj przyjemności oszustom.

Niech Twoje wakacje będą wyjątkowo udane! Moje takie na pewno będą, aczkolwiek to jeszcze pora na przerwę od moich tekstów na blogu :)

Komentarze

Hacker z wojanowic
Hacker z wojanowic 18:36 27-05-2024

Hmm… Gdzie sokoły. Biedactwa

Odpowiedz

Rozrywka

Open’er Festival 2022 oczami Kasi

Kasia Barys Kasia Barys
07 lipca 2022
Open’er Festival 2022 oczami Kasi

Tydzień temu byłam na Opene'rze! Zabawa była fantastyczna. W tym roku Open'era odwiedziła rekordowa liczba uczestników - było Was aż 150 tysięcy! Zobaczcie wideorelacje z tego wydarzenia moimi oczami.

Komentarze

Scroll to Top