Odpowiedzialny biznes

Cała prawda o polskim CSR

Monika Kulik Monika Kulik
02 marca 2012
Cała prawda o polskim CSR

Wczoraj w Ministerstwie Gospodarki odbyła się ciekawa konferencja. Tytuł brzmiał intrygująco „Cała prawda o polskim CSR”. Mieliśmy okazję zapoznać się z największym i najbardziej kompleksowym badaniem przeprowadzonym dotychczas w Polsce dotyczącym społecznej odpowiedzialności biznesu.

Wg. uzyskanych danych przedstawiciele firm za kluczowy obszar CSR wskazują relacje z klientami (74%), a zaraz potem z stosunek do pracowników (72%), ale na konkretne działania w tych obszarach decyduje się już tylko ponad 40% z nich. Natomiast, jeśli przejść do korzyści – dostrzegane są przede wszystkim te wizerunkowe (75%), na dalszym planie jest zwiększenie przychodów (45%”) czy lepsze relacje z pracownikami (58%). To trochę pokazuje, że ciągle plasujemy CSR w obszarze PR, i traktujemy jako dodatkowy koszt, a nie sposób na zwiększenie konkurencyjności.

I jeszcze jedna ciekawostka. Ostatnio pisaliśmy o Karcie Różnorodności i potrzebie polityki równych szans. Badanie PARP pokazuje, że w tym temacie jest u nas sporo do zrobienia – ponad połowa firm bierze pod uwagę przy zatrudnianiu pracownika jego płeć, a dodatkowo wiek, kraj pochodzenia, kwestię posiadania dzieci, pochodzenie etniczne, religię czy orientację seksualną. Ciekawie musi wyglądać taka rozmowa kwalifikacyjna ….

Natomiast, gdy spytamy badane firmy, czy są u nich różnice w wynagradzaniu mężczyzn i kobiet – aż 88% odpowiada, że nie. Te deklaracje nie odpowiadają jednak rzeczywistości. Można poczytać o tym choćby w dzisiejszej "Rzepie".

Ale zobaczcie sami...


Odpowiedzialny biznes

Pomorze w sieci

Liliana Kulesza Liliana Kulesza
01 marca 2012
Pomorze w sieci

Na początek była umowa w Lubuskiem, teraz kolej przyszła na Pomorskie, ku mojej osobistej radości, bo Pomorze to moje rodzinne strony. Umowa „Szerokopasmowe Pomorskie”, którą TP podpisała z władzami województwa pomorskiego da 160 tysiącom mieszkańców woj. pomorskiego możliwość korzystania z szybkiego internetu.

Powstanie ponad 1600 km sieci światłowodowej, a 253 miejscowości zyskają dostęp do internetu. Koszt tej inwestycji szacowany jest na ponad 156 mln zł. Dofinansowanie UE wyniesie ponad 36 mln zł, a resztę kosztów z własnych środków pokryje TP. Nowe łącza powstaną przede wszystkim na obszarach słabo rozwiniętych ekonomicznie.

Moja koleżanka, która mieszka w małej wioseczce na Kaszubach już zaciera ręce z radości. Niedługo nie wychodząc z domu będzie mogła skorzystać np. z: e-urzędu czy e-bankowości. Myśli też o rozpoczęciu telepracy i zajęć e-learningowych. Bo dziś internet jest potrzebny w równym stopniu jak woda, prąd, czy gaz.


Odpowiedzialny biznes

Jak z tym Internetem na Stadionie Narodowym?

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
01 marca 2012
Jak z tym Internetem na Stadionie Narodowym?

Wczoraj był pierwszy mecz na Stadionie Narodowym w Warszawie. Sprawdzian dla piłkarzy, służb bezpieczeństwa, dziennikarzy i kibiców. Nie mi oceniać grę Wojtka Szczęsnego, czy pracę policji, ale chętnie napiszę kilka słów o mojej działce, czyli telekomunikacji. Sprowokowała mnie Gazeta Polska Codziennie, która alarmistycznie doniosła, że dziennikarze nie mogli korzystać z dostępu do Internetu na ich trybunie, chociaż Orange jest partnerem EURO 2012. I jak to możliwe - pytają? To proste i wystarczyło zapytać u źródła. To nie był mecz EURO 2012, a my jesteśmy partnerem technologicznym UEFA, a nie organizatora meczu Polska - Portugalia, który nota bene nie skorzystał z możliwości przygotowania dodatkowych usług np. pod specjalne potrzeby dziennikarzy. Dlatego Orange, jak każdy inny operator, obsługiwał na meczu normalnie swoich klientów na stadionie. Odpaliliśmy dodatkowe przenośne urządzenia, bo docelową infrastrukturę założymy dopiero w połowie marca. Dlaczego? To wynika z terminu zakończenia prac na stadionie przez tzw. wiodącego operatora telekomunikacyjnego, którym jest Plus. To on musi najpierw odpalić swoją infrastrukturę współdzieloną, pozwalając tym samym innym operatorom zbudować swoje BTS-y. Analogicznie my jesteśmy wiodącym operatorem na stadionie we Wrocławiu i wszystko jest gotowe od dwóch tygodni. T-Mobile i Play mają pod opieką Poznań i Gdańsk.

Scroll to Top