Co można zrobić z fusów po kawie czy skorupek od jajek? Jagoda Podrucka, która działa w FabLab powered by Orange, ma na to pomysł. To dobre miejsce na realizację odważnych, nieszablonowych przedsięwzięć.
Coś z niczego
Pracowała jako baristka i widziała, ile kilogramów fusów z kawy codziennie ląduje w koszu na śmieci. Na wykorzystanie tych odpadów miała pomysł. A że akurat została przyjęta do projektu Maker Woman w FabLab powered by Orange w Warszawie, to mogła rozwijać tę koncepcję i nabywać nowych umiejętności, ucząc się obsługi tamtejszych maszyn, podstaw modelowania, elektroniki, stolarki czy krawiectwa.
Jagoda Podrucka, bo o Niej tu mowa, postanowiła odzyskać część odpadów, aby nadać im drugie życie. Aktualnie testuje wykorzystanie fusów z kawy, a także skorupek jajek, żeby tworzyć z nich akcesoria domowe. Skonstruowała specjalną prasę hydrauliczną i formy, dzięki którym może ustawiać parametry i eksperymentować dalej. Trzymajcie kciuki!
Amazing Woman
W FabLab powered by Orange odbyła 3 miesięczny kurs pod okiem trenerów i edukatorów ze Stowarzyszenia Robisz.to. Organizacji, z którą nasza Fundacja Orange współtworzy warszawski FabLab. Jej pomysł spodobał się (naszej siostrzanej) Fundacji Orange we Francji, która wspiera rozwój kompetencji kobiet na całym świecie. Szczególnie tych, związanych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i pozwalających na zawodowy rozwój.
Dlatego to Jagodzie Podruckiej właśnie zostało przyznane wyróżnienie Amazing Woman oraz grant na rozwój tej pięknej less-waste’owej koncepcji. Wczoraj, w zasłużonym blasku fleszy ;) - w czasie oficjalnego otwarcia FabLab powered by Orange w nowej siedzibie na warszawskiej Pradze, wręczyliśmy Jagodzie to wyróżnienie. Gratulacje napłynęły od Francois Cosson, prezeski francuskiej Fundacji Orange, a statuetkę wręczył Rafał Trzaskowski, Prezydent M.St. Warszawy, który oficjalnie otwierał wczoraj z nami FabLab w nowej lokalizacji po przeprowadzce.
Centrum Kreatywności
Działamy dalej - w Centrum Kreatywności Targowa, w którym mieści się aktualna siedziba warszawskiego FabLabu wspieranego przez Fundację Orange. Przed nami nowe projekty, nowe inicjatywy. Już w tym tygodniu ruszy nabór chętnych do projektu “Akademia projektowania przestrzennego”, w którym młodzież nauczy się m.in. modelowania i druku 3D. Dla nieco starszych osób, od 16 do 25 roku życia, przygotowaliśmy "Youth Lab", żeby wzmocnić ich cyfrowe kompetencje pod kątem wymagań rynku pracy. Rodziny z dziećmi czy dorośli też znajdą tu coś dla siebie – proponujemy im regularne warsztaty twórcze i szkolenia specjalistyczne. Wszystkie informacje pojawiać się będą na stronie FabLabu.
Gorąco kibicujemy wszystkim uczestnikom. Chcemy, żeby nabywali nowych umiejętności, czas z technologiami spędzali w sposób wartościowy i dlatego współtworzymy to miejsce. Dziękujemy naszym partnerom ze Stowarzyszenia Robisz.to za 4 wspólne lata prowadzenia tej pracowni, za to, że tętni życiem i daje ludziom możliwość odkrywania swoich talentów, a czasami zmiany swojej sytuacji na lepsze dzięki temu, że uczą się nowych rzeczy i nabierają wiary w swoje możliwości.
Komentarze
To trzymam kciuki. Etui do telefonu z fusów. Czemu nie.
OdpowiedzW PRLu robiło się tzw. doparzke. ? a że mamy PRL BIS to może wrócić i na etui zabraknie surowca. ?
Odpowiedz„Doparzka”? Czyli zalewajka na tych samych fusach drugi raz? Chyba muszę poznać ten smak 😉
OdpowiedzPRL BIS??? Chyba trochę pojechałeś po bandzie! 😛
OdpowiedzTakie porównania naprawdę są nie na miejscu!…
Jak można sowiecką komunę porównywać do demokratycznego państwa???… :/
Jeszcze jakby pachniało dobrą kawą… 😉
Odpowiedz