Odpowiedzialny biznes

Czerwo-czerwony śrubokręt

Redakcja Bloga Redakcja Bloga
27 czerwca 2012
Czerwo-czerwony śrubokręt

Cudze chwalicie, swego nie znacie… Gdańsk, podobnie jak inne miasta – gospodarze Mistrzostw Europy, odwiedziły tysiące zagranicznych kibiców. Fanów zadowolonych i zauroczonych atmosferą piłkarskiego święta.

Ćwierćfinał Niemcy – Grecja zakończył EURO 2012 na gdańskim stadionie. Od soboty miasto nie jest już tak kolorowe i coraz trudniej spotkać kibiców, ubranych w narodowe barwy. Poprzednie dni to jednak nieustająca zabawa na ulicach Starego Miasta.

94e299e4f788de1051bded1fa0382248a00

Hiszpańska fiesta na ul. Długiej trwała ponad tydzień

Zaczęło się 8 czerwca. W Warszawie mecz otwarcia – Polacy grają z Grekami. Już za dwa dni swoje spotkanie rozegra w Gdańsku reprezentacja Hiszpanii, a nad morzem nie brakuje fanów z Półwyspu Iberyjskiego. Polacy w nie najlepszych nastrojach po remisie na inaugurację, za to Hiszpanie w świetnych humorach. Stare Miasto i ulica Długa została opanowana przez czerwono-żółty rozśpiewany tłum. Po dniu pełnym emocji czas na powrót do domu. Na przystanku tramwajowym spotykam kolejnych fanów La Furia Roja. – Polska, czerwo-czerwoni – śpiewają uśmiechnięci Hiszpanie. Chętnie rozmawiają z Polakami, a prawdziwą furorę zrobił polski chłopczyk, ubrany w koszulkę Fernando Torresa.

Fiesta będzie trwała przez kilka najbliższych dni. – Cześć. Możemy porozmawiać? – pytam w języku angielskim dwójkę Hiszpanów, spędzających przedpołudnie w jednej z kawiarni.  – Niestety, znamy tylko hiszpański – powiedzieli łamaną angielszczyzną. Dominacja hiszpańskich kibiców na gdańskich ulicach skończyła się wraz z przyjazdem nad morze fanów z Irlandii. Około dwudziestu tysięcy Irlandczyków sprawiło, że faktycznie mieliśmy w Polsce drugą Irlandię. Jej pozytywną i radosną stronę. Ze swoimi zawodnikami byli do samego końca, mimo trzech porażek w turnieju. Tłumy kibiców, ubranych na zielono i z piwem w ręku, nie były rzadkim widokiem. I te chóralne śpiewy. W dniu spotkania Hiszpanii z Irlandią z trudem udawało mi się poruszanie w przejściu podziemnym na Dworcu Głównym. Istny piłkoszał.

Kibicom z Irlandii tak spodobało się w Polsce, że jeszcze kilka dni po odpadnięciu z turnieju podopiecznych Giovanniego Trapattoniego, można było spotkać ich na terenie Gdańska. Jednym z nich był Patrick, spacerujący po Starym Mieście z czwórką znajomych. Oczywiście każdy z nich miał na sobie koszulkę swojej reprezentacji.

Po przyjeździe do Polski wszystko było dla mnie pozytywnym zaskoczeniem. Świetny turniej, znakomici ludzie i mnóstwo rozrywki. Wspaniałą atmosferę tworzą też polscy kibice. Są przyjaźni i bardzo często robią sobie z nami zdjęcia. Chciałbym powiedzieć, że Mistrzostwo Europy zdobędzie Polska, ale tą reprezentacją będą Niemcy. Co mnie rozczarowało? Niech pomyślę… Minusem jest na pewno długi czas podróży po Polsce. W pociągu do Gdańska spędziliśmy aż siedem godzin. Irlandia jest mniejszym krajem – mówi kibic z Irlandii.

4a0c7999f171ce1e7a4121f4a6d0a732431

Policja była wyrozumiała dla irlandzkich kibiców

9e7b4641a18dc60c6027281ec0e336b82d4

Niemcy świętowali awans do półfinału razem z Polakami

Do Gdańska na krótko zawitała również liczna grupa Chorwatów, którzy rozgrywali tu ostatnie spotkanie grupowe. Ubrani w koszulki z charakterystyczną czerwono-białą szachownicą korzystali ze słońca i czas przed meczem chętnie spędzali na plaży w Brzeźnie. Po zakończeniu fazy grupowej na dwa dni miasto opustoszało. Gdańszczanie czekali już jednak na Niemców, którzy w miniony piątek zmierzyli się w ćwierćfinale z Grekami. Kibice zza naszej zachodniej granicy bawili się głównie w strefie kibica, a po zakończeniu spotkania świętowali awans do półfinału na Starówce. Większość z nich została w Polsce na cały weekend i podobnie jak kibice innych nacji o Polsce wypowiadali się w samych superlatywach. – Polska to świetny kraj i jestem szczęśliwy, że mogę tu być. Macie naprawdę świetnych kibiców. Polskie słowa? Potrafię powiedzieć „dzień dobry” i … „śrubokręt” – mówi Manuel, kibic reprezentacji Niemiec. – Śrubokręt? Skąd znasz to słowo? – pytam z zaciekawieniem. – Mam dziewczynę, która pochodzi z Polski. Czekaj, znam jeszcze jedno słowo. Po polsku „danke” to będzie „dziękuję”. A jeśli chodzi o Mistrzostwa to bez wątpienia wygrają Niemcy – dodaje Manuel, ubrany nie tylko w niemieckie barwy. Na ręku ma zawieszoną polską flagę. Manuel woła moją siostrę, przysłuchującą się naszej rozmowie. – Jesteś z Polski? – pyta Niemiec. – W taki razie ta flaga jest dla ciebie – kończy z uśmiechem.

facd673eefedd8b67654ba4b22868c16ddd

Kosta (w środku) ze swoimi greckimi znajomymi

Grecy stanowili zdecydowaną mniejszość kibiców, bawiących się na ulicach Gdańska. Dzień po spotkaniu ćwierćfinałowym spotkałem spacerującego samotnie po Długiej Kostę. Na co dzień mieszka w Australii, a do Polski przyjechał dopingować swoją reprezentację. Spędza u nas kilka tygodni i zdążył odwiedzić m.in. Kraków, Warszawę oraz obóz w Auschwitz. – W Polsce przebywam już przez dwa i pół tygodnia. Przez ten czas obejrzałem wiele genialnych spotkań. Polacy są generalnie świetni. Kiedy idę ulicą, to spotykam się z życzliwymi reakcjami. Podróż do waszego kraju to dla mnie niesamowite doświadczenie. Macie nie tylko świetnych kibiców, ale również piękne zabytki. Jakie miasto najbardziej mi się spodobało? Kraków, do którego wracam na najbliższe trzy dni. Warszawa jest świetna, ale Kraków ma swój klimat – opowiada Kosta.

W Gdańsku rozpoczęło się wielkie sprzątanie po dwutygodniowej piłkarskiej zabawie. Miejscowi już zaczynają tęsknić za uśmiechniętymi i rozśpiewanymi kibicami innych reprezentacji. Czas na powrót do rzeczywistości i życie nadzieją, że może jeszcze do nas wrócą…

 


Odpowiedzialny biznes

Z wizytą w Doniecku

Marek Wajda Marek Wajda
26 czerwca 2012
Z wizytą w Doniecku

Zapraszam Was na szybką wizytę na Ukrainie w Doniecku (byłem tam na zaproszenie Live Orange). Od razu po przylocie odwiedziłem ich strefę kibica. Oczywiście dla kibiców było mnóstwo atrakcji: mecze, piłkarzyki, malowanie twarzy, wspólne tańce, konkursy. Gdy kibice dowiedzieli się, że jestem z Polski od razu wymienili zawodników: Błaszczykowski, Lewandowski, Piszczek, Tytoń. Na miejscu spotkałem również… angielskich policjantów w charakterystycznych czapkach. Przejście strefy zajęło im z pół godziny, ale nie dlatego, że była taka duża, tylko, że ciągle ktoś z nimi sobie robił pamiątkowe zdjęcia.

Na stadion pojechałem dwie godziny przed meczem. Przed stadionem kibice pozowali do wspólnych zdjęć. Zdziwiłem się, że rzadko kiedy jakaś grupka skandowała: Ukraina. Nie inaczej było na meczu. Choć angielskich kibiców było dużo mniej, to ich było słychać przez większość czasu. Gospodarze bardzo głośno dopingowali swoich piłkarzy, głównie krzycząc Ukraina wpered (Ukraina naprzód), ale były to tylko kilkuminutowe zrywy.

Jeśli kogoś zaciekawił ten wpis zapraszam na pełną relację tutaj, a poniżej kilka fotek kibiców.

0d46073088647e04437a55c143b24804fd1 1b2a1c92a720ca4e5eae04f6151b2fd0af5 3e395c4f64de528b745e9c16149a0763392 21b45d0bb919fa8ebf516a9507c2af10572 794e5a59b0ec61e981908d092db562a2974 65986e5b6af134ed4a05ce570b5d428f8ed f5e4d4c57d21d10c20fe2a8eaa45edb83dc

 

 

 

 

 

 

 


Rozrywka

Wygraj zaproszenie na Noc Kina

Ryszard Kaminski Ryszard Kaminski
26 czerwca 2012
Wygraj zaproszenie na Noc Kina

ae832a1603a57ba10d4a9366b0ef25ed195W najbliższy piątek (29 maja od godz. 23:00 – do ok. 5:30) nie ma meczu EURO2012, ale jest za to Noc Kina w Multikinie i to pod patronatem Orange. To całonocna impreza, w trakcie której możecie oglądać najciekawsze filmy z ostatnich lat. Tym bardziej, że bilet upoważnia do przemieszczania się między wszystkimi salami.

Jeśli chcecie tam być, nic łatwiejszego. Obowiązują identyczne zasady jak w Środach z Orange, wysłacie SMS-a o treści NOC pod numer 241, dostajecie kod i możecie zabrać swoją drugą połówkę i bawić się wspólnie płacąc tylko za 1 bilet.

U nas jak zwykle dodatkowe atrakcje. Możecie wygrać podwójny vocher do wybranego przez Was Multikina, do rozdania mam ich 5 więc warto się pospieszyć. Trafią w ręce tych którzy odpowiedzą na pytania poniżej:

- Jak powiązać film „Wałęsa” i Orange Polska?

- O jakim zwierzęciu opowiadał Salvador Dalí głównemu bohaterowi Gilowi w filmie „Północy w Paryżu”?

By dostać zaproszenie poza imieniem i nazwiskiem koniecznie podajcie do którego Multikina chcecie pójść. A dla tych, którzy nie będą mieli szczęścia na blogu mamy jeszcze konkurs na Orange Film na Facebooku.

Scroll to Top