;

Innowacje

Czy fala kart SIM zaleje nasze domy? (0)

Paweł Jagora

11 marca 2013

Czy fala kart SIM zaleje nasze domy?
0

Internet of things – to jedno z modnych ostatnio i chętnie wymienianych haseł określających jeden z kierunków rozwoju technologicznego naszej cywilizacji. Pisałem o tym już jakiś czas temu w kilku moich postach – jak choćby w tym na temat inteligentnych domów przyszłości. Prognozowane jest kilkukrotne zwiększenie liczby urządzeń podłączonych do Internetu w naszych domach. W Waszych domach jest to obecnie prawdopodobnie jedno lub dwa urządzenia. Według szacunków (nie pamiętam czyich) za kilka lat tych urządzeń powinno być co najmniej kilkanaście. Pewnie pomyślicie, że to jest takie trochę „science-fiction” – pewnie się wydarzy ale może niekoniecznie w moim domu, w moim przypadku. Tego nie jestem pewien…

Nie nie mam zamiaru Was przekonywać czy namawiać, udowadniać, że to się może jednak przydać. Mam nadzieję, że sami to zrobicie, z naszą (Orange) pomocą. Wystarczy, że przejrzycie zawartość nowego portalu m2mCity, który właśnie wystartował. Został on przygotowany we współpracy z kolegami z Orange Labs. Portal zawiera informacje i opisy różnych rozwiązań jakie można wykorzystać w życiu codziennym, dzięki technologii i ofercie M2M (machine-to-machine). Niedawno opisywałem 2 takie przykłady we wpisie dotyczącym tzw smart meetering (o licznikach wody) oraz zarządzaniu flotą karetek. Ale jak się można samemu przekonać dzięki lekturze artykułów na portalu – technologia M2M może ułatwić i wzbogacić życie każdego z nas – nie tylko wielkich firm i zakładów przemysłowych.

b03d31a62a14f6b577be34f1a1761adeb55
Tak na szybko znalazłem ofertę firmy Motoguard przeznaczoną tym razem nie dla pojazdów ale dla naszych czworonożnych przyjaciół. Małe urządzenie wpięte w obrożę psa czy kota nie utrudni mu życia czy poruszania się, a nam pozwoli dowiedzieć się gdzie przebywa nasz pupil. Nie wiem ilu z Was uzna to za przydatne ale ja sam znam kogoś posiadającego psa dość drogiej rasy i jednym z jego zmartwień jest nie to, że zwierzątko ucieknie ale, że ktoś go porwie. Oczywiście złodziej może urządzenie po prostu odczepić i wyrzucić ale najpierw musi wiedzieć, że takie coś w ogóle istnieje. A jeśli to sam piesek postanowi się oddalić odnalezienie go będzie prawie pewne.

adaba47d198d3e236731d9f1b1b0c199676
Ale z innej beczki – jeśli można monitorować zwierzaka to czemu nie samochód? Nie wiem czy posiadacie autoalarm, immobilizer czy inne blokady w samochodzie. A przecież prościej byłoby po prostu zainstalować małe urządzenie pozwalające na jego lokalizację kiedy tylko będziecie chcieli – przyda się nie tylko w przypadku kradzieży (czego nie życzę) ale również jeśli zapomnicie gdzie postawiliście samochód na parkingu przed supermarketem (co mnie się kiedyś wydarzyło ;).

0a89eb5ed711040640cf0f542c6f14b2be4
Liczba możliwych zastosowań prezentowanych na portalu rozwiązań jest naprawdę duża. Wymienię tylko hasła:

  • Monitoring zwierząt – Pozwala natychmiast określić położenie np. naszego psa lub kota dzięki wbudowanemu modułowi GPS.
  • Monitoring personalny – Urządzenie z odbiornikiem GPS, które na bieżąco przesyła lokalizację danej osoby czy informacje alarmowe. może mieć też przycisk „Panic Button” do powiadamiania o sytuacji alarmowej
  • Monitoring samochodu – Komunikator zainstalowany w pojeździe zbiera z czujników wszelkie istotne parametry: prędkość, poziom paliwa, pokazanie przejechanej trasy.
  • Wezwanie SOS – Terminal zamontowany w samochodzie pozwoli w razie wypadku na natychmiastowe nawiązanie połączenia telefonicznego.
  • Monitoring domu – inteligentny monitoring domu oraz terenu może zapobiec wandalizmowi, dewastacjom oraz stać się materiałem dowodowym dla policji. Można liczyć na niego wyjeżdżając na wakacje lub gdy nasz dom stoi z dala od innych.
  • Inteligentny dom – Pozwala na efektywne zarządzanie wszystkimi instalacjami w obrębie budynku. Inteligentny budynek automatycznie dostosowuje ustawienia m.in. systemów ogrzewania, oświetleniowych, alarmowych i innych.
  • Smart metering – stosowany w sieciach energetycznych, gazowych i wodno-kanalizacyjnych
  • Telemedycyna – pozwala na wymianę specjalistycznych informacji medycznych i telediagnostykę.

28c073756e78ab346279223bc13f799e428
Ale to tylko ogólne hasła, trochę przykładów. Lista możliwych rozwiązań i zastosowań jest praktycznie nieograniczona i uzależniona właściwie tylko od Waszej inwencji oraz oczywiście od potrzeb. Może ktoś uruchomi u siebie instalację podlewającą automatycznie kwiaty w ogrodzie a ktoś inny będzie monitorował ciągnik na polu (znam historię kradzieży drogiego ciągnika z pościgiem przez kilkaset kilometrów z pomocą pracowników agencji detektywistycznej – w tym przypadku zastosowanie jak znalazł). Polecam Waszej uwadze i kreatywności – może macie jakieś ciekawe pomysły warte zastanowienia i przygotowania w postaci oferty?

Udostępnij: Czy fala kart SIM zaleje nasze domy?
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

;

Muzyka

Cypress Hill – potężna dawka Hip Hopu na OWF (0)

Aleksandra Urbańska

11 marca 2013

Cypress Hill – potężna dawka Hip Hopu na OWF
0

Tegoroczny Orange Warsaw Festival to wielkie gwiazdy i różne style. Do ogłoszonych wcześniej Beyonce i Fatboy Slim dołączył własnie Cypress Hill. Ta amerykańska grupa hiphopowa zagra drugiego dnia festiwalu. Rockowa stylistyka, gangsta rap, hardcore, ciężkie brzmienie to ich znak rozpoznawczy. Ten charakterystyczny styl stawia zresztą zespół w pierwszej linii hiphopowych zjawisk już od dwóch dziesięcioleci. Powstali w 1998 roku w Los Angeles i sprzedali imponujące ilości płyt, które zyskały status złota i platyny. Zespół zasila aktualnie B-Real, Sen Dog, DJ Muggs i Eric Bobo.

Oryginalność, unikalność brzmienia, występy nacechowane mroczną, ciężką atmosferą wywołują prawdziwe szaleństwo wśród fanów. Już 26. maja najwięksi imprezowicze sceny hiphopowej pokażą na co ich stać na scenie Orange Warsaw Festival 2013.

Sami zobaczcie i posłuchajcie:

Więcej informacji znajdziecie na stronieWWW, profilu na fb i na oficjalnej stronie Cypress Hill

Udostępnij: Cypress Hill – potężna dawka Hip Hopu na OWF
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

;

Innowacje

„OchMyBlog!” wystartowało (0)

Tomasz Sulewski

8 marca 2013

„OchMyBlog!” wystartowało
0

Wczoraj oficjalnie ruszła nowa inicjatywa, która ma szansę „namieszać” trochę w polskiej blogosferze. „OchMyblog!” – bo o niej mowa – to projekt cyklu spotkań dyskusyjnych, których celem jest poprawienie jakości blogowania w Polsce. Pierwsze spotkanie odbyło się w budynku Orange Polska – i bardzo nam miło, że mogliśmy gościć doborowe grono ekspertów od blogowania.

052f0b387edbc202113ac69cf59a90ca717

Z tej okazji, już po spotkaniu, poprosiłem trójkę inicjatorów projektu – Ilonę Patro (Blogostrefa.com), Kubę Górnickiego (Podrozniccy.com) i Maćka Budzicha (mediafun.pl) o kilka słów komentarza:

 

1. Za Wami pierwsze spotkanie z cyklu „Och my blog!”. Zajęło Wam niemal sześć godzin – czy to znaczy, że było owocnie?

Każdy wyniósł coś z tego spotkania dla siebie choć po dwóch godzinach dopiero kończyliśmy “przedstawianie się” (w spotkaniu uczestniczyło kilkanaście osób) i dopiero przechodziliśmy do właściwej części. Jednak już wtedy pełno było rzeczowej dyskusji. Tematów nie brakowało, co oznacza, że istnieje duża potrzeba takich spotkań.

2. O czym rozmawialiście?

Tematem przewodnim pierwszego spotkania było multiblogowanie, zatem najwięcej rozmów krążyło wokół różnych kanałów dystrybucji oraz rozłożenia siły komunikatu pomiędzy nimi. Zastanawialiśmy się i dzieliliśmy doświadczeniem jak efektywnie wykorzystywać różne kanały społecznościowe do promocji i wspierania komunikacji na blogu (facebook, pinterest, twitter, instagram, foursquare, czy newsletter). W toku rozmów rozwinęły się dodatkowe wątki jak pomysły na współpracę z firmami, budowanie społeczności, promowanie nowego bloga, radzenie sobie z hejterami. Rozwiniemy je na kolejnych spotkaniach.

3. Po co „wyciągać blogosferę na wyższy poziom”? W tej chwili ten poziom zaniża?

Bo cały czas trzeba się rozwijać. Jeśli bloger działa na oślep (np. w komunikacji z firmami, promowaniu bloga, budowaniu swojego wizerunku) i nie ma możliwości podzielenia się swoimi obserwacjami, wątpliwościami, czy zapytania o radę, szybko może się „poobijać”. Chcemy by by blogosfera była kojarzona z czymś więcej, niż tylko wesołymi imprezami, dodającymi punktów do blogerskiego lansu. Takie imprezy są bardzo potrzebne, ale jako dodatek, a nie jako trzon blogerskich spotkań.

Chcemy wzmocnić blogosferę merytorycznie, pokazać, że blogerzy to wiarygodni, kompetentni partnerzy do współpracy, liderzy opinii, a ich blogi to wartościowe źródło informacji i opinii. Chcielibyśmy zaczynać blogowanie podczas takiego spotkania, to spory komfort dla początkujących blogerów.

4. Jaki cel Wam przyświeca – co musi się stać, żebyście mieli poczucie, że udało się Wam zrealizować cel?

Już jeden cel zrealizowaliśmy – zorganizowaliśmy pierwsze spotkanie, które spotkało się z mega pozytywną reakcją uczestników. Przez cały dzień otrzymujemy podziękowania i prośby o kolejne spotkania. To motywuje.

Sądzimy, że nigdy nie będzie momentu, gdy powiemy: “uff, udało się, kończymy”. Nowe blogi powstają jak grzyby po deszczu, blogerzy ciągle będą potrzebowali porad, opinii, możliwości podzielenia się wątpliwościami, pomysłami.

Chcielibyśmy, żeby blogerzy podchwycili ideę i “OchMyBlog!” trafił do innych miast w swojej warsztatowej i merytorycznej formule. Nie zawsze my logistycznie będziemy mogli w każdym uczestniczyć (no chyba, że otrzymamy blogobusa, zapas benzyny i zdolność bilokacji), stąd myślimy o pozyskaniu w przyszłości nowych moderatorów “OchMyBlog!”.

5. A jakie dalsze plany – kiedy możemy się spodziewać kolejnego spotkania?

Kolejne spotkanie odbędzie się 9 marca w Krakowie, a potem w Warszawie.
Na stronie ochmyblog.pl oraz na naszych blogach (mediafun.pl, podróżniccy.com, blogostrefa.com) i facebookowych stronach będą umieszczane informacje o kolejnych spotkaniach. Zachęcamy do zaglądania.

a4d9d6d0a4eae4ffc4da0c7e7309edf6fbb

Tak pracowali blogerzy w Orange’owych wnętrzach (fot. Ilona Patro)

W pierwszym spotkaniu „OchMyBlog!” – poza samymi organizatorami 🙂 – wzięli udział:

http://longterm.pl
http://mywanderlust.pl
http://www.chicamala.pl
http://www.dietetyczniesiostro.blogspot.com
http://kotlet.tv; http://domowa.tv
http://maturatobzdura.tv; http://www.youtube.com/user/KubaShowTV
http://www.psiewedrowki.pl
http://nagniatamy.pl
http://malvina-pe.pl
http://ogryzek.eu
http://nullnfull.com

A my będziemy obserwować rozwój projektu 🙂

Udostępnij: „OchMyBlog!” wystartowało
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej