Oferta

Czy telefony będą droższe?

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
06 lutego 2009
Czy telefony będą droższe?

Od wielu tygodni w każdej gazecie czytam o kryzysie. Moja koleżanka z pracy opowiadała, że jej kredyt denominowany we franku szwajcarskim urósł z ok. 600 tys.zł do prawie 800 tys.zł, przewyższając wartość mieszkania, a rata skoczyła o ponad 1,3 tys. zł. Wszystkiemu winny słabnący w oczach złoty. Dlaczego o tym piszę, bo dziś przeczytałem ciekawy artykuł Tomka Świderka w Gazecie Prawnej biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/111918,przez_slabego_zlotego_nowe_modele_komorek_sa_drozsze.html, w którym analizuje, czy wzrosną ceny telefonów komórkowych. Wszyscy operatorzy rozliczają się głównie w euro i muszą przeliczając na złotówki wydać za ten sam aparat o ponad 30 proc. więcej niż pół roku temu. Nie wspomnę już o droższej infrastrukturze technicznej, a także spadku przychodów operatorów ze względu na jedne z najniższych w Europie stawek MTR, które zostały wyliczone przez UKE 30 września 2008 roku, ale wzięto do nich najniższy w historii kurs euro z lipca 2008. Oznacza to mniej pięniędzy na subsydiowanie aparatów. Nic dziwnego, że cały rynek komórkowy ma teraz łamigłówkę ekonomiczną-marketingową do rozwiązania. Klienci są przyzwyczajeni do tanich telefonów, nawet tych z najwyższej półki kosztujących kilkaset euro u producenta. Można oczywiście pójść po bandzie i podnieść ceny telefonów, tłumacząc się kursem, jak Orlen z paliwami. To nawet logiczne, ale moim zdaniem nierealne w Polsce i żaden operator nie zdecyduje sie na ten ruch. Firmy będą szukać innych rozwiązań np. jak bardziej związać klienta z operatorem, skłonić korzystania z większej ilości usług, czy negocjować z producentami niższe ceny, a partnerami handlowymi niższe marże. Decyzja o nowej strategii operatorów dotyczącej telefonów, zbliża się z każdą chwilą wraz ze znikaniem z magazynów ostatnich aparatów kupowanych za "stare niskie" euro.


Odpowiedzialny biznes

Orange w Portugalii

Redakcja Bloga Redakcja Bloga
04 lutego 2009
Orange w Portugalii

Wczoraj pisałem o multimedialności na portalach telekomunikacyjnych, a dziś mogę na blogu sam pokazać film i zdjęcia, który dostałem prosto z Portugalii. Tam do kolejnych meczów przygotowuje się nasza reprezentacja. Po raz pierwszy piłkarze i trenerzy przywdziali stroje z logo Orange i nieźle w nich wyglądają. Na zgrupowaniu prócz treningów i rozegrania spotkań z Litwą oraz Walią, reprezentacja będzie miała też specjalną sesję fotograficzną, z której zdjęcia zostaną wykorzystane m.in. do plakatów, specjalnych kart dla fanów, wydawnictw promocyjnych i na portal www.bialoczerwoni.com.pl

portugalia-01.jpg

portugalia-02.jpg

portugalia-03.jpg


Odpowiedzialny biznes

Ciekawiej o telekomunikacji

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
03 lutego 2009
Ciekawiej o telekomunikacji

Zaczynanie dnia od czytania stosu gazet i newsów z portali ma niewątpliwe zalety, nie tylko czysto informacyjne. Można obserwować, jak  media zmieniają się i rozwijają np. portale telekomunikacyjne. Gratulacje dla Telepolis i Witka Tomaszewskiego - milionowa widownia w skali miesiąca to ekstra wynik  http://www.telepolis.pl/news.php?id=13837 Podejrzewam, że mamy w tym spory udział, bo pewnie mało jest dni bez newsa z Grupy TP i komentarzy na jej temat :-)

Nie tylko rośnie liczba odwiedziających portale, ale też sposoby przedstawiania przez nich informacji. Zachęcam do obejrzenia wywiadu, przeprowadzonego przez dziennikarzy portalu PasjaGSM.pl z członkiem zarządu TP Piotrem Muszyńskim. Rozmowa odbyła się  przy okazji konferencji prasowej w Poznaniu dotyczacej projektu CDMA 450

PasjaGSM.pl - Wywiad z Piotrem Muszyńskim - Grupa TP from PasjaGsm.pl on Vimeo.  To przykład, że można zrobić coś więcej niż tylko kilka zdań relacji z kolejnej konferencji. Link do ciekawego wideowywiadu z Jackiem Balickim z znalazłem też na portalu gsmonline.pl  http://www.gsmonline.pl/portal/news/news.jsp?s0n_id=21682&link=Jacek,Balicki,(Hensler),o,strategii,PLAY Wierzę, że portale telekomunikacyjne będą szły w kierunku większej multimedialności. Chętnie w tym pomogę i zapraszam do relacji na żywo z naszych konferencji, czy nagrywania kolejnych wywiadów.

Scroll to Top