Bezpieczeństwo

Czy wiesz, co robi Twoje IoT?

Michał Rosiak Michał Rosiak
08 listopada 2018
Czy wiesz, co robi Twoje IoT?

26,6 miliarda w przyszłym roku, ponad 42,5 mld w 2022 - tak wyglądają prognozy dotyczące liczby urządzeń Internetu Rzeczy (IoT) podłączonych do internetu. Z roku na rok coraz więcej ich ląduje w naszych domach, czy firmach. I póki co niestety regularnie dowiadujemy się o kolejnych lukach w ich zabezpieczeniach.

Gadatliwe urządzenia IoT

Skoro urządzenie ma być inteligentne i "gadać" z siecią, trzeba je do niej jakoś podłączyć. Może oczywiście korzystać z naszego domowego WiFI, jednak w przypadku urządzeń przemysłowych nierzadko nie ma takiej możliwości. W takim przypadku na pomoc przychodzi karta SIM, a z nią... potencjalne problemy.

Być może niektórzy z Was widzieli w ostatnich dniach na stronie CERT Orange Polska tekst o nowym sposobie ataku cyberprzestępców. W skrócie (po szczegóły zapraszam pod link) - przestępcy dostają się na podatne urządzenia IoT, tam uzyskują dostęp do wysyłania wiadomości tekstowych i - cóż, wysyłają je. Dużo. Bardzo dużo. Nie są popularne do niedawna numery Premium, zapewne w dużej części dlatego, że zmiany w prawie, działania operatorów i - brawo! - wzrost świadomości zagrożeń wśród użytkowników spowodowały, iż przeprowadzenie fraudu na wiadomościach Premium stało się znacznie trudniejsze. Tym razem przestępcy wysyłają zwykłe wiadomości SMS, które docierają na wykupione przez nich numery u zagranicznych operatorów (m.in. na wyspach Man i Guernsey, a także w Luksemburgu i w Rosji). Skąd zarobek? Z terminowania takiego ruchu. Do kieszeni przestępcy trafia mniej niż połowa, ale przy dużej kreatywności (i małej dbałości producentów o bezpieczeństwo urządzeń) może być to całkiem sporo.

Jak się zabezpieczyć?

Dotychczasowe analizy wykazały, iż wśród urządzeń, na które dostali się przestępcy, nie było sprzętów dostępnych w sieci sprzedaży Orange Polska. To, jak powinniśmy zabezpieczyć nasz sprzęt (nie tylko IoT) nie zależy jednak przecież od tego, gdzie go kupiliśmy! W przypadku analizowanego wciąż przez CERT Orange Polska incydentu, głównym wektorem ataku były domyślne poświadczenia logowania, co dowodzi, iż wciąż wielu z nas nie zmienia z którym przyszło do nich używane urządzenie. Więcej rad znajdziecie pod tym linkiem. Pamiętajcie - ostrożności nigdy za wiele, a 15 minut poświęcone na konfigurację może oszczędzić wielu dni (i nerwów) jeśli coś poszłoby nie tak.

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 19:23 09-11-2018

Najlepsza inteligencja jest w naszej głowie – a nawet jak lodówka mi nie podpowie że masło się już skończyło i zjem kanapkę z samym pomidorem to też nie umrę, a wyjdzie mi jeszcze to na zdrowie. Ja osobiście patrze na takie urządzenia przez pewien pryzmat – nie jestem przekonany do ich przydatności i bezpieczeństwa.

Odpowiedz
    MAURYCY
    MAURYCY 17:43 28-04-2019

    Najgorsze jest to że z czasem wepchną to do każdego sprzętu elektronicznego.

    Odpowiedz
pablo_ck
pablo_ck 20:23 09-11-2018

Najlepsza inteligencja jest w naszej głowie – a nawet jak lodówka mi nie podpowie że masło się już skończyło i zjem kanapkę z samym pomidorem to też nie umrę, a wyjdzie mi jeszcze to na zdrowie. Ja osobiście patrze na takie urządzenia przez pewien pryzmat – nie jestem przekonany do ich przydatności i bezpieczeństwa.

Odpowiedz
    MAURYCY
    MAURYCY 19:43 28-04-2019

    Najgorsze jest to że z czasem wepchną to do każdego sprzętu elektronicznego.

    Odpowiedz
emitelek
emitelek 16:47 13-11-2018

Ja sobie nie życzę na żadne połączenia moich nowych urządzeń do sieci internet!!! Niech się chowają do swojego świata wszystkie szelmowskie gnidy, żeby mnie ciągle inwigilować!!!
Mam swój rozum i wiem co gdzie i kiedy!!! Żadna idiotyczna aplikacja nie będzie „gadać” za mnie!!! 😛

Odpowiedz
emitelek
emitelek 17:47 13-11-2018

Ja sobie nie życzę na żadne połączenia moich nowych urządzeń do sieci internet!!! Niech się chowają do swojego świata wszystkie szelmowskie gnidy, żeby mnie ciągle inwigilować!!!
Mam swój rozum i wiem co gdzie i kiedy!!! Żadna idiotyczna aplikacja nie będzie „gadać” za mnie!!! 😛

Odpowiedz

Oferta

Pies – robot w warszawskich salonach Orange

Marta Krajewska Marta Krajewska
08 listopada 2018
Pies – robot w warszawskich salonach Orange

Do 16 listopada w dwóch warszawskich smart storach Orange: w Sezamie i w Arkadii możecie zobaczyć, dotknąć i sprawdzić, jak działa pies-robot marki Sony, czyli "aibo".

Sony postanowił, że aibo zostanie ambasadorem ich najnowszego flagowca, Xperii XZ3. Co ich łączy? Sztuczna inteligencja, która sprawia, że zarówno smartfon, jak i pies uczą się i dostosowują do swojego właściciela

Sztuczna inteligencja ukryta w psie

Aibo to pokaz możliwości sztucznej inteligencji: rozpoznaje opiekunów, widzi, słyszy, reaguje na dotyk i komendy. Potrafi siadać, przybija piątkę, udaje martwego, a gdy się zmęczy, ładuje baterie (dosłownie) ucinając sobie drzemkę.  Jak twierdzi producent, każdy pies jest inny, ponieważ rozwija osobowość w zależności od zachowania opiekunów. W Japonii pies-robot jest prawdziwym hitem; właściciele traktują go nie tylko jako zabawkę, ale antidotum na samotność. W Europie aibo nie jest dostępny w sprzedaży.

Możecie go jednak poznać, odwiedzając salony Orange w Warszawie. Aibo czeka na was do 16 listopada w Sezamie (ul. Marszałkowska 126/134) i w Arkadii (Al. Jana Pawła II 82).

Konkurs z nagrodami

Z okazji spotkań z aibo trwa promocja Xperii XZ3. W obu smart storach Orange, przy zakupie najnowszego flagowca Sony otrzymacie gratis bezprzewodową ładowarką WCH20 o wartości 429,99 zł.

Dodatkowo, będziecie mogli wziąć udział w konkursie z nagrodami. Wystarczy rozwiązać quiz lub zrobić zdjęcie z aibo, oznaczyć je hasztagiem #aiboXperiaXZ3 i wstawić na swoim profilu na Facebooku lub Instagramie.

Na autorów najlepszych czekają: Xperia XZ2 oraz słuchawki stereo SBH24 i ładowarka bezprzewodową WCH24.

Sony Xperia XZ3

Xperia XZ3 jest także dostępna w sklepie orange. Możecie kupić ją z abonamentem, jako dodatkowy telefon do posiadanego abonamentu, lub bez abonamentu. Więcej informacji: Sony Xperia XZ3

A jeśli jeszcze się zastanawiacie, czy warto zainwestować w Xperię XZ3, zobaczcie mój test.

Komentarze


Rozrywka

Samsung A7 do wygrania

Piotr Domański Piotr Domański
07 listopada 2018
Samsung A7 do wygrania

Podziwiamy flagowce, ale większość z nas używa smartfonów ze średniej półki. Mamy więc dla Was kolejny konkurs, w którym do wygrania jest bardzo mocny średniak. Wszystko po to, by zapewnić Wam dobrą zabawę w te coraz krótsze, choć nadal słoneczne listopadowe dni. Dzięki uprzejmości Samsung Polska będziecie mogli wygrać w nim  Samsung A7, który niedawno wszedł do naszej oferty.

Zwróciłem wtedy uwagę, że to bardzo dobry telefon, z mocnymi podzespołami i aparatem, który znacznie przewyższa półkę cenową. Ma on sporo przydatnych opcji, których może i producent nie nazywa sztuczną inteligencją, lecz zapewniają one wiele dodatkowych możliwości. Wyposażony jest także w aparat szerokokątny. I to właśnie na nim chcemy się skupić w konkursie.

Galaxy A7 ma między innymi świetny szerokokątny aparat, który potrafi objąć nawet bardzo duże obiekty. Jaki jest największy obiekt, który kiedykolwiek udało Wam się ująć na zdjęciu w całości? Wrzućcie odpowiedź razem z linkiem do umieszczonego na Waszym profilu na mediach społecznościowych zdjęcia tego obiektu, który otagujecie #wygramSamsungA7 #konkursOrange.

Dokładnie tak brzmi zadanie konkursowe. Bawimy się do 16 listopada do końca dnia. Odpowiedzi dodawajcie w sekcji z odpowiedziami konkursowymi, tym razem możecie dodać tylko jedną. Idziemy w jakość, przecież to konkurs z Samsungiem!

Często pytacie także, szczególnie w weekendy: „dlaczego moja odpowiedź nie pojawiła się od razu?”. Sprawa dla stałych czytelników bloga jest dość oczywista, ale jeżeli nie zaglądacie tutaj zbyt często, to nie musicie o tym wiedzieć. Otóż blog jest moderowany. Chodzi o utrzymanie kultury wypowiedzi, upewnienie się, że nikt nie będzie spamował lub wrzucał niebezpiecznych treści. Nie używamy do tego botów, które często nie potrafią wyczuć subtelnych rozmów, miedzy chociażby krytyką z użyciem mocnych słów, a obrażaniem. Stosujemy więc „interface białkowy”, czyli człowieka, który chociażby śpi, czy też, właśnie w weekendy ma krótszy czas pracy. Jednak nie zmienia to faktu, że komentarze zapisują się w systemie i nie ma ryzyka, że gdzieś „wyparują”. Tyle tytułem ogłoszeń.

Bawcie się dobrze! Tutaj znajdziecie regulamin konkursu, który odpowie na wszystkie Wasze pytania. A jeżeli nie odpowie - pytajcie w komentarzach lub na maila. Oczywiście możecie także zadawać te pytania gdzieś indziej, choćby na Facebooku Orange Polska, ale gwarantuje Wam - one i tak wpadną na koniec do nas, a zajmie to tylko nieco więcej czasu ;-)

Regulamin

Aktualizacja 17:15 22.11.2018

Konkurencja była duża, a poziom prac bardzo wyrównany. Choć nie było przełożenia jeden do jednego, między wielkością obiektu na zdjęciu a zwycięstwem to wygrała praca na której znajduje się jeden z największych obiektów, który można w całości sfotografować z naszej planety. Promień 1 737 km km, 7,347 673×1022 kg, odległość od ziemi 384 400 km czyli Księżyc. Jednak nie wielkość była brana pod uwagę, lecz kreatywność – w końcu niewielu wpadło na pomysł, by ująć na zdjęciu ciało niebieskie, a nie obiekt architektoniczny, czy cud natury Było to także bezapelacyjnie najpiękniejsze zdjęcie, które obejmowało fotografowany obiekt w całości, a jednocześnie w taki sposób, że był wyraźny, na co zwracaliśmy dużą uwagę. Gratulacje Jarosława, który opublikował swoją pracę w nocy ( w końcu Księżyc ;-)) o 22:21 7 listopada.

Aktualizacja 2 (12:20, 29.11.2018)

Otrzymaliśmy od autora pracy plik źródłowy, który wykorzystał w pracy. Faktycznie jego delikatnie obrobiona wersja jest pracą, która wygrała w tym etapie konkursu. Została wykonana aparatem DMC-FZ1000, czas ekspozycji 400s, ISO-125, 6 stycznia 2015 roku o nieco przed dwudziestą, dokładnie dzień po pełni Księżyca. Więc wszystko się zgadza. Zdjęcia, pomimo usilnych poszukiwań nie znaleźliśmy w tego samego zdjęcia w zasobach sieci, choć faktycznie podobnych zdjęć w internecie jest sporo.

[runcontest edition="samsung-a7-do-wygrania" start="2018-11-07 12:00:00" end="2018-11-16 23:59:59" regulations="https://biuroprasowe.orange.pl/wp-content/uploads/2018/11/Regulamin-Konkursu-Samsung-A7-do-wygrania.pdf"]

 

Komentarze

Scroll to Top