Oferta

Darmowe SMS-y, rozmowy i 5G w Orange na kartę

Beata Giska Beata Giska
21 marca 2023
Darmowe SMS-y, rozmowy i 5G w Orange na kartę

Na powitanie wiosny przygotowaliśmy niespodziankę dla klientów Orange na kartę. Rozmowy, SMS-y i MMS-y bez limitu do wszystkich oraz 5 GB na 5 dni są za darmo.

Kto może skorzystać?

  • Użytkownicy Orange na kartę (z wyjątkiem taryfy Zawsze bez limitu).
  • Klienci, którzy nie mają włączonej usługi Multipakiet.
  • Posiadacze aktywnego konta głównego.

Jak włączyć promocję? 

  • Wystarczy wysłać SMS o treści WIOSNA - pod bezpłatny numer 364
    lub wejść do aplikacji Mój Orange i w zakładce Pakiety i Usługi aktywować promocję

Usługę można włączyć do 26 marca. Prezent jest ważny przez 5 dni od dnia aktywacji.


Sieć

Wyłączamy sieć 3G za 3, 2, 1…

Kinga Gora Kinga Gora
21 marca 2023
Wyłączamy sieć 3G za 3, 2, 1…

Właśnie ogłosiliśmy, że we wrześniu startujemy z wyłączaniem sieci 3G. Długo zapowiadany plan staje się rzeczywistością. Zaczynamy testowo od okolic Piły i Sieradza, a w następnych dwóch latach czekają kolejne miasta i powiaty w całej Polsce. Wyłączenie sieci 3G to działanie, którego potrzebujemy i chcemy, choć niekoniecznie wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę. Jeszcze.

Wyłączamy sieć 3G, bo zaczyna brakować pojemności sieci. Może i jest to najkrótsza odpowiedź, ale z pewnością nie najprostsza. Z roku na rok zwiększa się liczba użytkowników i urządzeń, które korzystają z sieci komórkowej. Tym samym zwiększa się też ruch w sieci. Pisaliśmy o tym w podsumowaniu roku - porównując rok 2022 do 2021, ruch w sieci mobilnej Orange wzrósł o 20%, w poprzednim roku (2021 vs. 2020) było to 25%.

Rośnie ruch, mamy więcej użytkowników, wszyscy chcemy mieć szybki internet, oglądać w jakości 4K i grać bez opóźnień. To znaczy, że musimy zapewnić więcej „miejsca” w sieci, czyli zwiększyć jej pojemność. Osiągniemy to wykorzystując wyższą generację sieci. Trzymając kciuki za aukcję 5G, wyłączamy 3G i w to miejsce ulepszamy 4G LTE. Taka też jest naturalna kolej rzeczy. Wprowadzamy nowe, lepsze technologie, które lepiej odpowiadają naszym potrzebom.

Refarming - nasze remedium

Żeby zrozumieć w jaki sposób wyłączamy 3G, muszę przywołać kilka podstawowych informacji. Sieć działa na konkretnych częstotliwościach fal radiowych i w pasmach o określonej szerokości. Im wyższa generacja sieci, tym więcej danych jesteśmy w stanie przesłać wykorzystując tę samą szerokość pasma. Obecnie w Orange sieć 3G działa już tylko na jednej tylko częstotliwości – 900 MHz. Dla porównania 4G LTE wykorzystuje 4 pasma częstotliwości fal radiowych: 800 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz.

Refarming to przekazanie danej częstotliwości, którą do tej pory wykorzystywaliśmy na inne potrzeby, do nowego zastosowania. W przypadku wyłączenia sieci 3G, refarming oznacza, że w paśmie 900 MHZ działać będzie sieć 4G LTE, a nie tak jak było dotychczas 3G. Podobny zabieg zastosowaliśmy już w 2021 roku: wyłączyliśmy 3G w paśmie 2100 MHz i włączyliśmy na tej częstotliwości 4G. Z korzyścią dla klientów, bo pozwoliło nam to nie tylko „przyspieszyć” 4G, ale też lepiej zarządzić tym pasmem pomiędzy 4G i 5G.

Musimy tutaj pamiętać, że częstotliwości to ograniczone i unikalne dobro. Nie możemy sami „dobrać” sobie częstotliwości, żeby mieć więcej i szerszych pasm. Są one przydzielane przez UKE (Urząd Komunikacji Elektronicznej). Dlatego, musimy „kombinować” i możliwie najefektywniej zarządzać tymi pasmami, które jako Orange mamy. Refarming to przykład takiego sprytnego zarządzania pasmami.

Wyższa jakość 4G LTE

Gdy myślimy o „wyłączeniu sieci”, od razu nasuwa się pytanie czy nie spowoduje to spadku zasięgu lub zwolnienia internetu. Zarówno 3G, jak i 4G mają ogólnopolski zasięg i wynosi on odpowiednio w: 97,3% dla 3G i 98,5% dla 4G LTE. Wyłączenie 3G i włączenie w to miejsce w paśmie 900 MHz 4G poprawi zasięg 4G LTE w skali ogólnopolskiej oraz zwiększy jakość usług. Tak właśnie było we wspomnianym 2021 roku - dla Warszawy przepływność w godzinach szczytu poprawiła się wówczas o kilka Mb/s.

Poprawa zasięgu będzie odczuwalna zwłaszcza przy wschodnich granicach Polski. Ze względu na międzynarodowe umowy, na przygranicznych obszarach z pasma 800 MHz możemy korzystać w ograniczonym stopniu. Tymczasem pasmo 900 MHz takich ograniczeń nie ma.

Sprawdź swoją gotowość

Żeby po wyłączeniu 3G dalej bezproblemowo korzystać ze wszystkich usług sieciowych, telefon i karta SIM muszą współpracować z 4G LTE i obsługiwać VoLTE. Jak to sprawdzić dowiecie się z informacji prasowej. Już teraz Wojtek Jabczyński przygotowuje praktyczny poradnik wideo o tym, jak jako klient przygotować się do wyłączenia 3G. Niedługo film pojawi się na blogu.

Zaczynamy od Piły i Sieradza

Jak wspomniałam na początku, wygaszanie 3G zaczynamy w połowie września od okolic Piły i Sieradza. Mapy uwzględniające poszczególne powiaty znajdziecie w informacji prasowej pod tym linkiem. Kolejne miasta i powiaty dołączać będą sukcesywnie w 2024 i 2025 roku. Będziemy o tym wkrótce informować w szczegółach. Pełne wygaszenie sieci 3G planujemy do końca 2025 roku. 


Rozrywka

Urządzenia gamingowe, czyli uważaj na marketing

Bartosz Graczyk Bartosz Graczyk
20 marca 2023
Urządzenia gamingowe, czyli uważaj na marketing

Zauważyłem, że na rynku pojawia się coraz więcej ofert z przedrostkiem "gaming" lub "dla graczy". Okazuje się, że przez ten marketingowy trend można trafić na coś, co nie spełni naszych oczekiwań. Nie sugeruję, że produkty są złe. Wręcz przeciwnie - mogą być bardzo dobre, tylko nie dla graczy.

Gracze to inteligentne bestie. Wielu z nich ma ogromną wiedzę na temat technologii użytkowej. Śledzą informacje z branży, w wolnej chwili poznają specyfikacje sprzętu, czy przygotowują swoje ustawienia pod konkretną grę. Czym jest więc produkt dla gracza?

LED-owa jaskinia gracza

Moim zdaniem to przedmiot, który wzmocni doznania płynące z rozgrywki cyfrowej. Na przykład gamingowe LED-y wpływają na twojego "skilla" w grach? Niekoniecznie, ale mogą zbudować nastrój. Jeżeli chcesz zbudować swoją jaskinię, w której znajduje się komputer/konsola, monitor, półeczka z grami i klimatyczne oświetlenie to nic nie stoi Ci na przeszkodzie by to zrobić.

Jest duża gama produktów skupia się nad zbudowaniem klimatu, co oczywiście nie jest złe, ale proponuję odróżnić "styl" gamingowy od "produktu" gamingowego. Dlaczego? Zbudowanie klimatu nie poprawi Twoich umiejętności, ale na pewno wpłynie pozytywnie na nastrój. Jeżeli jednak zamierzasz zakupić sprzęt, którego celem jest poprawa wyników, zdecydowanie proponowałbym najpierw sprawdzenie parametrów sprzętu. Być może produkt, który wcale nie jest oznaczony, jako "dla graczy" okaże się lepszy.

Zakupy - na co zawracam uwagę

nacon gm-150

Jeżeli coś Ci się podoba, nikt nie broni przed zakupem. Wręcz przeciwnie. Sam się przekonasz czy produkt spełni Twoje oczekiwania, czy będzie finansową wpadką. Aby zminimalizować szansę nietrafionego zakupu oto kilka aspektów, na które zwracam uwagę przy inwestowaniu w sprzęt.

Co ciekawe, wiele produktów "gamingowych" jest kupowana przez specjalistów z innych branż np.: grafików, montażystów filmów, muzyków czy animatorów. Dlaczego? Ponieważ mają wysoką jakość.

Przy zakupie myszki zwróć uwagę na jej wagę. Nie może być za lekka, ponieważ powoduje to brak precyzji w ruchu. Nie może być też za ciężka by nie zmęczyć ręki. Warto zainteresować się myszkami, które w zestawie mają obciążniki. To pozwoli na dopasowanie wagi. Spójrz również na parametr DPI. Myszki z 1600DPI wzwyż z możliwością regulacji powinny spełnić minimalne wymagania kastomizacji pod gry.

Jeżeli chcesz wzmocnić doznanie wizualne, proponuje kupić ekran, którego częstotliwość odświeżania wynosi minimum 120 Hz. Dlaczego? Ponieważ ten aspekt wpływa na to, jak szybko porusza się obraz. To ważne, szczególnie w dynamicznych grach typu FPS np: Call of Duty, Counter Strike, czy Battlefield. Kolejnym aspektem przy wyborze monitora jest rodzaj matrycy. Najlepszą czerń dostrzeżesz w urządzeniach z matrycą QLED lub OLED. To ważne szczególnie w produkcjach typu horror, czy thriller.

Gry to nie tylko medium wizualne, ale dźwięk który odgrywa w nich niebagatelną rolę. Parametrów wpływających na jakość dźwięku jest sporo, ale do grania zdecydowanie przyda się zestaw wykorzystujący technologię dźwięku przestrzennego np: 5.1, który ma przewagę nad zwykłym stereo. Dzięki temu usłyszycie dźwięk z różnych kierunków, co oznacza, że łatwiej rozpoznasz skradanie się wroga w zgiełku walki na wirtualnym polu bitwy.

Posłuchaj, ale decyduj sam

W internecie znajdziesz wiele poradników zakupowych. Decyzja zawsze należy do Ciebie. Zastanów się kilka razy przed wybraniem konkretnego urządzenia. Pamiętaj, że baner "dla graczy" to jedynie szyld reklamowy. Gracze są dość wymagającą grupą, a więc urządzenia służące do grania spełniają się dobrze również w innych zadaniach. Wiem co mówię. Pisze to człowiek, który korzysta z pada od Xboxa jako kontroler do promptera :-)

Scroll to Top