Bezpieczeństwo

DEMONS dla bezpieczeństwa

Marta Krajewska Marta Krajewska
21 kwietnia 2011
DEMONS dla bezpieczeństwa

Trzej europejscy operatorzy – hiszpańska Telefonica, France Telecom i Telekomunikacja Polska zjednoczyli siły, aby zwiększać bezpieczeństwo użytkowników w Internecie. Jak? Z pomocą DEMONSa.

Nazwa projektu jest akronimem słów opisujących jego ideę - DEcentralized, cooperative, and privacy- preserving MONitoring for trustworthinesS, czyli zdecentralizowany system współpracy w celu monitorowania i podnoszenia bezpieczeństwa sieci. Celem DEMONS jest budowa prototypu systemu monitorowania Internetu pod kątem wykrywania i eliminowania zagrożeń. System może zostać docelowo wdrożony przez operatorów w Europie zainteresowanych podnoszeniem bezpieczeństwa. Dzięki DEMONS każdy operator będzie dostawał informację o wykrytych w sieci szkodliwych zdarzeniach, co umożliwi szybką reakcję na poziomie lokalnym, a w efekcie eliminowanie zagrożeń globalnych.

Orange Labs będzie brał udział w tworzeniu oraz testowaniu prototypu budowanego systemu. Nasi eksperci uczestniczą obecnie w procesie definiowania wymagań w zakresie ochrony wymienianych informacji. Celem jest określenie warunków i zasad wymiany informacji o wykrywanych w sieci nietypowych zdarzeniach, identyfikacja elementów ruchu zaangażowanych w ich powstawanie oraz tworzenie wspólnych strategii likwidacji zagrożeń.

DEMONS jest realizowany w ramach 7 Programu Ramowego Unii Europejskiej. Projekt rozpoczął się we wrześniu 2010 roku; koniec przewidywany jest na rok 2013.


Odpowiedzialny biznes

Ostrożnie z raportami

Tomasz Sulewski Tomasz Sulewski
21 kwietnia 2011
Ostrożnie z raportami

Być może mieliście okazję w ostatnich dniach przeczytać, że "Polacy kochają blogi" i są "w blogerskiej światowej czołówce". Informacje na ten temat szeroko rozeszły się po serwisach informacyjnych, a ich źródłem jest raport Komisji Europejskiej nt. dostępu młodzieży do kultury. Przyznam, że mam z natury rzeczy ograniczone zaufanie do tego typu analiz, bo rzeczywistość zmienia się tak szybko, że zanim publikacja powstanie, dane w niej zawarte są już z reguły historyczne. Teraz jednak dodatkowo będę musiał ograniczyć moje zaufanie do dziennikarzy.

Po pierwsze nie rozumiem rozemocjonowania dokumentem, który opublikowany został w 2008 roku. Trzy lata w dobie internetu to raczej sporo (np. nasza platforma wtedy jeszcze zupełnie nie istniała). Wygląda na to, że jakiś dziennikarz trafił na raport przypadkowo i pomyślał, że to "świeżynka", a wszyscy potem za nim grzecznie powtórzyli, zamiast sprawdzić u źródła. A sprawdzić nietrudno, bo nie dość, że w nagłówku dokumentu jest data, to jeszcze na stronie www, na której raport wisi, jak byk stoi: "Last update : 20 July 2010". Daje do myślenia, prawda?

Ale nawet gdyby raport faktycznie był nowiutki, to już same zawarte w nim dane powinny budzić co najmniej czujność. Podobno mamy w Polsce 43 tys. blogów, co jest niby 3. wynikiem na świecie. Ładna liczba, ale skąd się wzięła? Nigdzie w raporcie nie ma danych źródłowych. Tak samo jak odnośnie informacji, że 75% polskich blogerów to osoby 20-letnie lub młodsze. Jednocześnie, w kolejnym zdaniu raport podaje, że 66% blogerów to aktywni zawodowo profesjonaliści. Teoretycznie połączenie obu tych danych jest możliwe, ale w praktyce mało realne. I znów rozwiązanie zagadki jest proste - autorzy raportu zaczerpnęli częściowo info z opracowanego w 2008 roku raportu "Motywacje, zachowania i poglądy autorów i czytelników blogów", tyle, że nieuważnie. Nie będę się rozpisywał - zainteresowanych odsyłam na stronę 5 tego dokumentu. Szczytem zaś żartu jest stwierdzenie, że w Polsce niezwykle popularny jest Myspace, przy jednoczesnym pominięciu Youtuba (7. miejsce w rankingu najpopularniejszych witryn w Polsce wg danych z marca 2011).

Przyglądając się temu, jak potraktowana została polska blogosfera mam poważne podejrzenie, czy inne rewelacje (np. "Młodzi pokochali graffiti. Lubią działać w grupie - zamalowują stare mury i kamienice albo wklejają vlepki w autobusach. I prawdziwy polski hit - gry miejskie") nie są podobnymi bublami. Krótko mówiąc - Panie i Panowie, ostrożnie z raportami.


Sieć

Wyniki Grupy TP zgodne z oczekiwaniami

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
21 kwietnia 2011
Wyniki Grupy TP zgodne z oczekiwaniami

Tradycyjnie, kilka zdań o naszych wynikach i cyferkach, które najbardziej Was interesują. Pierwszy kwartał 2011 r. był zgodny z naszymi oczekiwaniami i osiągnęliśmy planowane wyniki we wszystkich segmentach rynku, zwłaszcza mobilnym, gdzie pozyskaliśmy 88 tys. nowych klientów (łącznie mamy 14,42 mln). Warto zaznaczyć, że w komórkach cały czas jest ostra walka rynkowa. Stąd m.in. nasza ostatnia oferta 2 razy więcej minut czy darmowych ubezpieczeń przez pół roku. Dalej rośnie Wasze zainteresowanie smartphone`ami, które mają już 30 proc. udział w sprzedaży postpaid. Pomimo dość słabego sezonu, jakim z reguły jest początek roku, w broadbandzie mielliśmy drugi z rzędu kwartał wzrostu +11 tys. Może nie jest to liczba przesadnie imponująca, ale idzie ku lepszemu. Coraz więcej klientów wybiera neo w opcjach 6+ Mb/s (40 proc. kontraktów). Liczymy, że impulsem będzie planowana na II kwartał oferta superszybkiego dostępu 40 i 80 Mb/s i pakiety telewizyjne "n". Nadal dynamicznie rosną nam usługi telewizyjne (580 tys. klientów i 153 tys. z płatnymi pakietami). Pełny raport Grupy TP znajdziecie tutaj.

Scroll to Top