;

Odpowiedzialny biznes

Dialogu można się nauczyć (2)

Monika Kulik

2 lutego 2021

Dialogu można się nauczyć
2

Prezentujemy po raz pierwszy przetłumaczony na język polski podręcznik „Dialog i transformacja konfliktu”.
Materiał ten powstał na bazie wieloletnich doświadczeń Nansen Center for Peace and Dialogue – norweskiej organizacji mającej duże doświadczenie w budowaniu dialogu  w skonfliktowanych społecznościach na świecie – na Bałkanach, w rejonie Kurdystanu, w Kolumbii czy Afganistanie, ale także w wielu mniejszych społecznościach borykających się z lokalnymi problemami.

Dialog jest potrzebny także teraz, w Polsce.

Badanie pod znamiennym tytułem „O polityce, która nie buduje wspólnoty” z 2017 roku pokazuje, że prawie połowa ankietowanych (47%) jest zdania, że podziały i konflikty między Polakami się wzmogły. Tylko 2% badanych uważa, że polskie społeczeństwo żyje w pełnej zgodzie, w ogóle nie jest podzielone i skonfliktowane.

Ponadto nie ufamy sobie. Według badań niezmiennie od 18 lat w naszym społeczeństwie przeważa postawa nieufności wobec innych. Obecnie przekonanie takie deklaruje mniej niż co czwarty ankietowany (22%), a zdecydowana większość respondentów jest zdania, że w stosunkach z innymi trzeba być bardzo ostrożnym (76%).

Te prawidłowości widzimy także w naszym języku publicznym, który zdaje się pogarszać. Z badań CBOS nad mową nienawiści (2019) wynika, że w ostatnich latach w Polsce nasiliły się napięcia społeczne, które znajdują swoje odbicie w radykalizacji języka. Z deklaracji Polaków dotyczących mowy nienawiści wynika, że obecnie stykają się z nią częściej (poprzednie badanie CBOS było w 2007 roku). Z wypowiedziami, które obrażały innych ze względu na takie cechy, jak rasa, kolor skóry, wyznanie (lub jego brak), narodowość, pochodzenie etniczne, orientacja seksualna, płeć, niepełnosprawność zetknęło się niemal trzy piąte ankietowanych (57%), przy czym niemal wszyscy z tej grupy (54%) więcej niż raz. Co drugi badany (50%) twierdzi, że w polskim społeczeństwie istnieje przyzwolenie na obrażanie innych ze względu na takie ich cechy, jak wiek, płeć, niepełnosprawność, wyznanie lub brak wyznania, narodowość, rasa, kolor skóry, orientacja seksualna. Częściej mówi się o aprobacie obrażania innych ze względu na przekonania i poglądy polityczne. Z tym, że w Polsce istnieje na to przyzwolenie, zgadza się więcej niż połowa ankietowanych (56%).

Wyłącz ego. Zrozum drugiego.

Wierzymy, że budowanie relacji opartych na zrozumieniu, współpracy i poszanowaniu różnic staje się kluczową kompetencją – w życiu społecznym, zawodowym i prywatnym. I można się tej kompetencji nauczyć.

Dlatego razem z Nansen Center oraz rodzimymi organizacjami społecznymi w 2018 roku zainicjowaliśmy projekt „Wyłącz ego. Zrozum drugiego”. W jego ramach przygotowaliśmy przedstawicielki i przedstawicieli blisko 100 organizacji pozarządowych, samorządów, instytucji kultury i edukacji z całej Polski do tego, aby w profesjonalny sposób prowadzili dialog wolny od ocen i uprzedzeń, w poszanowaniu godności każdego człowieka. Zaoferowaliśmy im profesjonalne szkolenia z dialogu, które prowadziły ekspertki z Nansen Center. Te osoby już działają w lokalnych środowiskach, wspierając społeczności w rozwiązywaniu konfliktów i nawiązywaniu współpracy ponad podziałami.

Podręcznik

Kolejnym naszym krokiem jest polska wersja podręcznika „Dialog i transformacja konfliktu”. Przedstawiamy w nim pomysły i narzędzia, które uważamy za użyteczne w inicjowaniu dialogu, a także w promowaniu wzajemnego zrozumienia i konstruktywnego podejścia do konfliktu. Pokazujemy metody i praktyczne narzędzia służące budowaniu zaufania w relacjach i transformacji konfliktów.

Podręcznik jest dostępny bezpłatnie w wersji on-line na stronie www.zrozumdrugiego.pl.
Z podręcznika może korzystać każdy, kto pracuje z grupami ludzi, ma do czynienia z konfliktami albo uczy innych, jak znajdować porozumienie, gdy mamy różne zdania i poglądy. W naszej publikacji znajdziecie wiele ćwiczeń, które pozwalają nam lepiej zrozumieć, co jest źródłem konfliktu, a co jego objawem. Podpowiadamy, jak tworzyć bezpieczną przestrzeń, w której ludzie czują się na tyle bezpiecznie, żeby dzielić się swoimi idami, poglądami i przekonaniami. I wychodzimy z założenia, że w dialogu nie dążymy za wszelką cenę do rozwiązanie konfliktu, czasami wystarczy wzajemne zrozumienie i przyjęcie tego, że inna osoba może myśleć inaczej niż my i ma do tego prawo.

Mamy nadzieję, że publikacja ta będzie wykorzystywana na co dzień w pracy wielu środowisk i stanie się inspiracją dla budowania naszego wspólnego dobra i porozumienia.

Okładka podręcznika Dialog i transformacja konfliktu

Udostępnij: Dialogu można się nauczyć
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Truck. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    pablo_ck 22:13 03-02-2021
    Bardzo fajna lektura, pobrane. Dziękuję :)
    Odpowiedz
  • komentarz
    emitelek 18:37 11-02-2021
    Dialog to by się przydał pewnym kobietom..., które nazywają coś strajkiem... żenada...
    Odpowiedz

;

Oferta

Filmowe nowości w lutym w Orange VOD (1)

Beata Giska

1 lutego 2021

Filmowe nowości w lutym w Orange VOD
1

Będą Was chwytać za serce, rozśmieszać do łez i skłaniać do refleksji. Poznajcie bohaterów filmowych nowości lutego w Orange VOD na dekoderach Telewizji Orange i w aplikacji Orange TV Go. Nie przegapcie takich produkcji, jak: „Trolle 2”, „Szarlatan”, „Gniazdo”, „Tajemniczy ogród” czy „Szkoła Czarownic: Dziedzictwo”.

 

Od 2 lutego w naszej ofercie znajdziecie najnowszy film Agnieszki Holland – „Szarlatan”. To oparta na faktach opowieść o czeskim zielarzu Janie Mikolasku, który w latach 30., 40. i 50. XX przez jednych był uważany za wybitnego uzdrowiciela, a przez innych za szarlatana. Zobaczcie, jakie tajemnice skrywał ten pełen sprzeczności człowiek.

Od 4 lutego polecamy nową wersję pięknej baśni dla dzieci – „Tajemniczy ogród”. Tym razem w produkcji wystąpili Colin Firth i Julie Walters. To wzruszająca i inspirująca historia o przyjaźni, odwadze oraz sile wyobraźni.

Jeśli lubicie kino science-fiction, to 10 lutego obejrzyjcie produkcję pt.: „Archive”. W filmie Theo James wciela się w rolę naukowca, który pracuje nad stworzeniem sztucznej inteligencji. Jednak, jak się okazuje, celem bohatera nie jest jedynie zrobienie doskonałego robota… Naukowiec postanowił wskrzesić swoją zmarłą żonę.

11 lutego polecamy najbardziej kolorową, wesołą i roztańczoną animację tego roku, czyli „Trolle 2”. W drugiej części bijącej rekordy popularności animacji zobaczycie, jak Poppy, Mruk i ich przyjaciele łączą siły z innymi Trollami, aby pokonać wspólnego wroga. Czy zapanowanie nad tak liczną grupą rozśpiewanych stworków jest w ogóle możliwe?

Także od 11 lutego w naszej ofercie znajdziecie doskonały thriller pt. „Gniazdo”, w którym główne role zagrali Jude Law i Carrie Coon. To zaskakująca i pełna napięcia historia małżeństwa, którego pozornie idealne życie zmienia się w spiralę sekretów i kłamstw.

12 lutego obejrzyjcie dramat pt.: „Music”, w którym wystąpiły Kate Hudson i Maddie Ziegle. Za reżyserię odpowiada 9-krotnie nominowana do Grammy wokalistka Sia. Produkcja opowiada o magii, którą można dostrzec, gdy ktoś, kto nie potrafi komunikować się za pomocą słów, spotyka ludzi, którzy potrafią słuchać sercem.

Od 14 lutego polecamy zaskakujący thriller pt.: „The Silencing”, w którym zagrał gwiazdor serialu „Gra o tron” – Nikolaj Coster-Waldau. Zobaczcie, do czego jest zdolny zrozpaczony ojciec, który chce ukarać porywacza swojego dziecka.

Od 18 lutego obejrzyjcie produkcję pt.: „Jak najdalej stąd” w reżyserii Piotra Domalewskiego, twórcy hitu „Cicha noc”. To przejmujący, inspirowany prawdziwą historią film o dojrzewaniu, słodko-gorzkich relacjach rodzinnych i emigracji. W produkcji wystąpili Kinga Preis, Arkadiusz Jakubik, Tomasz Ziętek i Zofia Stafiej.

Od 25 lutego polecamy horror wojenny pt.: „Obcy pasażer”, w którym główną rolę zagrała Chloë Grace Moretz. Oficer Maude Garrett otrzymuje rozkaz przewiezienia tajemniczej przesyłki do punktu odbioru. Po starcie samolotu, okazuje się, że na pokładzie, oprócz załogi, jest jeszcze ktoś… Wszyscy znajdą się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

26 lutego w Orange VOD obejrzyjcie polską produkcję pt.: „Czyściec”, w której wystąpiła Małgorzata Kożuchowska. Twórcy filmu starają się odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania dotyczące życia po śmierci i tego, czy możemy mieć na nie wpływ.

26 lutego w naszej ofercie znajdziecie produkcję pt.: „Szkoła Czarownic: Dziedzictwo”, czyli kontynuację przeboju pt.: „Szkoła Czarownic” z 1996 roku. Zobaczcie, do czego może doprowadzić nieumiejętne obchodzenie się z tajemną sztuką magiczną.

Do zobaczenia w Orange VOD!

Udostępnij: Filmowe nowości w lutym w Orange VOD
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    pablo_ck 21:49 03-02-2021
    Luty choć krótki, to zapowiada się naprawdę rewelacyjnie :)
    Odpowiedz

;

Obsługa i Relacje z Klientami

Sprawdź smartfon, zanim go kupisz z drugiej ręki (6)

Wojtek Jabczyński

1 lutego 2021

Sprawdź smartfon, zanim go kupisz z drugiej ręki
6

Dzisiaj ruszyła strona, na której możecie sprawdzić czy telefon wzięty na raty w Orange Polska jest spłacany. W ten sposób kupienie smartfona z drugiej ręki będzie bezpieczniejsze. Nie zostaniecie zaskoczeni jego blokadą.

Żeby upewnić się, że z telefonem jest wszystko ok. wchodzicie na www.orange.pl Na samym dole, w sekcji „Na skróty” znajdujecie „Status urządzenia na raty” i klikacie. Można też wejść bezpośrednio wstukując adres: www.orange.pl/zobacz/weryfikacja-imei

Następnie wprowadzacie numer IMEI smartfona i podajecie adres e-mail, na który ma być przesłana informacja o jego statusie. Zgodnie z przepisami RODO musicie wyrazić zgodę na przetwarzanie danych niezbędnych do weryfikacji. Potem my działamy i sprawdzona informacja jest wysyłana do Was na wskazany e-mail. Wszystko szybko i wygodnie. Weryfikować będziemy urządzenia sprzedane w systemie ratalnym od 23 listopada 2020 r.

Wielokrotnie informowałem, że niespłacone smartfony będziemy blokować po uruchomieniu strony, gdzie można dokonać weryfikacji. Strona już jest, ale zdajemy sobie sprawę, że niezbędne jest jeszcze trochę czasu, aby wszystko zadziałało i nie było zaskoczenia. Dlatego pierwsze blokady w procesie windykacyjnym będziemy realizować w najbliższych tygodniach. Będziemy blokować tylko sprzęt kupiony na raty od 23 listopada 2020 r.

Udostępnij: Sprawdź smartfon, zanim go kupisz z drugiej ręki
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    pablo_ck 12:27 01-02-2021
    Brawa, super rozwiązanie. Osobiście najbardziej lubię wygrywać smartfony w konkursach, ale......kto wie co przyniesie życie ;p
    Odpowiedz
    • komentarz
      Wojciech Jabczyński 11:47 02-02-2021
      Paweł każdy lubi wygrywać :-)
      Odpowiedz
  • komentarz
    emitelek 20:54 01-02-2021
    Ja nie rozumiem jednej rzeczy - dlaczego blokujecie sam aparat??? Macie przecież dane klienta i ścigacie go za wszystko, co jest wam winien! Blokujecie numer, a nie sprzęt!!!
    Odpowiedz
    • komentarz
      pooo 22:42 01-02-2021
      pewnie numer też blokują
      Odpowiedz
      • komentarz
        emitelek 18:49 11-02-2021
        O tym pisałem! Numer ok., ale dlaczego sam sprzęt??? :/
        Odpowiedz
  • komentarz
    Łukasz 09:42 02-02-2021
    Dobra usluga
    Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej