Co dzieci robią w sieci? Większość rodziców jest przekonanych, że wie jak odpowiedzieć na to pytanie – tymczasem wyniki naszych badań pokazują co innego.
Dzieci korzystają z Internetu dłużej i niekoniecznie w domu, jak sądzą rodzice. 3/4 dzieci przyznaje, że korzysta z sieci w dużum stopniu poza domem, a tylko co siódmy rodzic ma tego świadomość.
Rodzice deklarują też większe zaangażowanie – częściej niż dzieci wskazują, że wspólnie korzystają z Internetu, że rozmawiali z dziećmi o bezpieczeństwie w sieci. Zdecydowana większość rodziców (95%) deklaruje, że zdarza im się towarzyszyć dziecku podczas korzystania z Internetu. Wśród dzieci odsetek ten jest o 29 pp. niższy. Rodzice inaczej niż dzieci postrzegają niebezpieczeństwa związane z Internetem - obawiają się uzależnienia, cyberprzemocy czy niekontrolowanych zakupów w sieci, a dla dzieci największe obawy zwiazane są z ... brakiem Internetu i wirusami.
Rozdźwięk widać także na poziomie deklaracji o kontroli poczynań najmłodszych w sieci. Prawie wszyscy rodzice mówią, że kontrolują to, co robią ich dzieci w Internecie, tymczasem na taką kontrolę wskazuje 2/3 dzieci a co szóstemu (15%) dziecku zdarzyło się przeglądać zabronione przez rodziców treści. Trzy czwarte z nich deklarowało, że trafiło na nie przypadkiem.
Więcej ciekawych informacji na temat bezpieczeństwa dzieci w sieci znajdziecie w badaniach, które na zlecenie Orange Polska i przy współpracy Fundacji Dzieci Niczyje i Fundacji Orange przeprowadził TNS Polska. Nasze badanie pokazuje też co zmieniło się w ciągu ostatnich lat w kwestii zagrożeń dzieci w sieci ( porównanie z badaniami z 2008r).