Już we wtorek, 8 lutego, Dzień Bezpiecznego Internetu (#DBI2022). To międzynarodowe święto zainicjowane przez Komisję Europejską. Fundacja Orange jest partnerem głównym wydarzeń w Polsce. Co będzie się działo?
W programie konferencja online dla wszystkich zainteresowanych, seria webinarów, lekcji online i spektakli, do których dołączyć mogą szkoły i inne placówki typu biblioteki, domy kultury. Każda też może zgłosić pomysł i zrealizować akcję lokalną w swoim otoczeniu, a do tego wygrać nagrody w konkursie na najlepszą taką inicjatywę.
To dobry moment i sporo możliwości, żeby mówić o zagrożeniach i o sposobach na odpowiedzialne, mądre korzystanie z technologii. I żeby działać szczególnie na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie.
Konferencja #DBI2022
Nauczyciele, pedagodzy szkolni, rodzice, edukatorzy! Zapraszamy na konferencję z okazji DBI. Jak co roku, program zapowiada się bardzo ciekawie. Oprócz inspiracyjnego wystąpienia Natalii Hatalskiej, będzie sporo porad dla rodziców i opiekunów o profilaktyce nadużywania ekranów, o sekstingu i wpływie wzorców urody w internecie na młodych. Będą też inspiracje, jak budować relacje z uczniami w czasach edukacji online. Wystąpi m.in. Joanna Mikusek-Przystajko, laureatka naszego konkursu Nauczyciel Jutr@. Udział nie wymaga rejestracji, transmisja wystartuje o 17.00 na dbi.pl
Webinary, spektakle i lekcje online
W tym roku DBI to także gotowa oferta darmowych webinarów , z których mogą skorzystać nauczyciele, edukatorzy i wszyscy, których temat bezpieczeństwa dzieci w sieci interesuje. Każdy webinar wymaga osobnej rejestracji. Ich program cały czas jeszcze się zapełnia i rozbudowuje, dochodzą nowe tematy.
W ramach DBI dostępne są także pomysł na ciekawe lekcje i spektakle online dla klas 1-8 szkół podstawowych i klas 1 ponadpodstawowych. Do zajęć można dołączać w trybie stacjonarnym i zdalnym.
Pełną pulę możliwości zobaczycie na stronie SaferInternet.
#DBI2022 w terenie
A może ma ktoś swój pomysł na lokalną inicjatywę edukacyjną, akcję specjalną, happening, konkurs, autorskie wydarzenie wokół Dnia Bezpiecznego Internetu? Zapraszamy społeczności szkolne, organizacje pozarządowe, instytucje, czy inne firmy do działania przez cały luty. Możecie skorzystać z materiałów dodatkowych. Najlepsze pomysły na lokalne inicjatywy zostaną nagrodzone w konkursie. Każda zgłoszona otrzyma elektroniczny certyfikat udziału w DBI 2022. Inicjatywy zgłaszać można na stronie DBI2022.
Nie ukrywam, że marzy nam się, żeby było ich jak najwięcej. W ostatnich latach potrafiło ich być aż 4 tysiące w całym kraju, a to oznacza, że co najmniej kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi i ich opiekunów zatrzymało się choć na chwilę refleksji wokół tego, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w sieci.
Organizatorem DBI w Polsce jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), w którego skład wchodzi NASK i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem jest nasza Fundacja Orange.
Przy okazji DBI będziemy też mieli specjalny materiał dla nauczycieli i rodziców o nadużywaniu ekranów przez dzieci i młodzież. To ważny temat w czasach, kiedy spędzają (i spędzamy wszyscy) naprawdę dużo czasu online. Niezmiennie – dam Wam oczywiście znać. Niech Dzień Bezpiecznego Internetu trwa u Was 365 dni!
Komentarze
Szykuje się ciekawy „webinar” 8 lutego. Jak tylko znajdę czas to chętnie obejrzę. Też mam w domu małego obywatela którego ciągnie do smartfonu jak muchę do lepu. Co prawda umie sobie sam „dozować” czas, aż często mnie tym zaskakuje, tzn zagra kilka minut i sam oddaję urządzenie (niespełna 5 latek) . Bo mam wrażenie że ma świadomość że to szkodzi. Dużo rozmawiamy o wpływie ekranu np. na wzrok. I myślę że ta edukacja przynosi skutek, ciekawe tylko na jak długo ?
Odpowiedz