Oferta

Dziurawe zegarki

Michał Rosiak Michał Rosiak
30 lipca 2015
Dziurawe zegarki

Czy tego chcemy czy nie (a ja chyba jednak trochę chcę) urządzenia ubieralne stają się częścią naszego życia. Ja np. czułbym się dziwnie bez mojego SmartBanda Talk, monitorującego mojego kroki i sen. Zboczenie takie. Zaciekawiły mnie jednak wyniki badania HP, dotyczącego bezpieczeństwa inteligentnych zegarków. Jak sądzicie, ile testowanych smartwatchy miało jakiekolwiek podatności bezpieczeństwa?

Jeśli typowaliście, że wszystkie, możecie sobie pogratulować. 100 procent. Wszystkie 10 testowanych zegarków, pracujących z urządzeniami na Androidzie i iOS. A biorąc pod uwagę liczbę przepływających przez nie danych - to nie są same kroki, na weareables odczytujemy przecież powiadomienia, a przez niektóre możemy nawet rozmawiać - mamy kolejną lukę, przez którą nasze dane mogą sobie wyciekać do ludzi-o-złych-zamiarach!

Co dokładnie się działo? 3 urządzenia pozwoliły na przejęcie skojarzonego z nimi konta. Choć wszystkie zegarki szyfrowały ruch do/z telefonu, 4 z nich używają starych protokołów, nie chroniących choćby przed podatności POODLE. Znaczna część urządzeń otrzymywała uaktualnienia oprogramowania w formie niezaszyfrowanej, co pozwalało na podmianę pakietu (tak, część z nich nie była nawet podpisana!), bądź po prostu ściągnięcie pakietu uaktualniającego i dokładne "grzebanie" w nim. No i oczywiście każdy z zegarków zbierał jakieś dane pozwalające na identyfikację jego użytkownika, co - w połączeniu z błędami - nie budzi zbytniego optymizmu.

Nie zamierzam zrezygnować z mojej opaski, jestem do niej zbyt przywiązany :), tym niemniej zastanawiam się nad faktycznymi ryzykiem, związanym z przechwyceniem takich danych. Z wyłączeniem kwestii "prywatności", którą w dzisiejszych czasach nie bez kozery trzeba brać w cudzysłów, na pewno nie podobałaby mi się możliwość przejęcia np. treści SMSów, czy to potwierdzających transakcję, czy np. autoryzujących do VPNa. Na pewno jednak wraz z rozwojem tej nowej wciąż technologii lista zagrożeń będzie rosnąć, stąd nadzieja, że badania HP otworzą oczy producentom. Bowiem o ile poziom edukacji bezpieczeństwa w społeczeństwie rośnie - jak dla mnie - wciąż zbyt wolno, o tyle sama świadomość zagrożeń i konieczności dbania o bezpieczeństwo, już tak.

Mainpage image by Hrustall


Oferta

Roaming LTE od Orange Polska w 41 sieciach zagranicznych

Marta Krajewska Marta Krajewska
29 lipca 2015
Roaming LTE od Orange Polska w 41 sieciach zagranicznych

Mamy półmetek wakacji, więc pewnie większość z Was jest w trakcie urlopów. Dla tych, którzy planują wypoczynek za granicą mam dobrą wiadomość - abonenci Orange Polska mogą korzystać z roamingu LTE już w 41 sieciach zagranicznych, w 31 krajach. Relacje dla tych sieci są otwarte dwustronnie, co powoduje, że ich abonenci mają możliwość korzystania z usług LTE w sieci Orange Polska.

Obecnie jesteśmy z roamingiem m.in. w Hiszpanii, Izraelu, Norwegii, Estonii, Kanadzie, Rumunii, Słowacji, Danii, Czechach, Austrii a nawet w Zjedniczonych Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej.

- Od momentu uruchomienia usługi roamingu dla technologii LTE w Orange Polska, jesteśmy w mojej ocenie liderem w Polsce pod względem ilości sieci oraz krajów, w których dostępny jest dla abonentów roaming LTE – mówi Łukasz Trzos, dyrektor Rozwoju Systemów Sterowania Siecią i Usługami w Orange Labs.

Pierwsza relacja roamingowa została uruchomiona w maju 2014 roku z Orange Rumunia. Był to roaming jednostronny – abonenci sieci rumuńskiej mogli się roamować w LTE w sieci Orange Polska. W pełni funkcjonalny, dwukierunkowy roaming LTE został uruchomiony w czerwcu 2014 roku z Orange we Francji. Stale powiększamy liczbę otwartych kierunków – na komercyjne uruchomienie czeka kolejnych 9 operatorów. Więcej o roamingu Orange w naszym serwisie.


Oferta

Dwa giga na dzień dobry w nju na kartę

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
28 lipca 2015
Dwa giga na dzień dobry w nju na kartę

Jeśli teraz aktywujecie starter nju mobile za 5 lub 20 zł, to na dzień dobry dostaniecie jednorazowy pakiet na internet 2 GB ważny przez 10 dni. Promocja działa automatycznie i nic nie musicie robić. Potwierdzenie przyznania bonusu dostaniecie SMS-em. Dalej, po jego wykorzystaniu możecie, korzystać z killerskich pakietów, które wprowadziliśmy w ubiegłym tygodniu. Przypomnę: 500 MB/5 zł; 1,5 GB/9 zł i 5 GB/19 zł. I jeszcze dla ciekawych wynik nju mobile po drugim kwartale 2015 roku: 624 tys. użytkowników. Z tego 66 proc. wybrało ofertę na kartę, a 34 proc. abonament.

2a20f510e7ecc7d808c79eb03e0ed059c47

Scroll to Top