
Ubrania dostosowujące się do nastroju, płaskie monitory telewizyjne przyklejane na ścianie, codziennie nowy wzór na tapecie – to nie wizja z filmu sci-fi, ale możliwości jakie oferuje e-papier. E-papier, czyli papier elektroniczny jest technologią wyświetlania obrazów imitujących zwykły papier. W przeciwieństwie do płaskich wyświetlaczy np. LCD, które wymagają podświetlenia matrycy pikseli do wyświetlania obrazu, e-papier odbija światło jak zwykły papier i jest zdolny do utrzymywania tekstów i obrazów bez dostarczania energii nawet przez dłuższy czas. Nie musi być ciągle odświeżany i ma bardzo szeroki kąt widzialności. Dzięki temu książki mogą być na nim czytane w pełnym słońcu i mają kontrast porównywalny ze standardową gazetą czy książką. Najnowsze odmiany e-papieru umożliwiają wyświetlanie kolorowych zdjęć i tekstów, a także obrazów ruchomych.
Papier elektroniczny może zostać wykorzystany wszędzie tam, gdzie zmiany obrazu są dokonywane rzadko, np. na bilboardach, plakatach czy powierzchniach reklamowych. Modyfikacja treści odbywa się poprzez sieci komórkowe lub wi-fi. W produkowanych obecnie urządzeniach wykorzystuje się różne technologie papieru elektronicznego. Większość obecnie produkowanych urządzeń to e-readery wyświetlające statyczny czarnobiały obraz, umożliwiający czytanie książek i gazet. Niektóre mają możliwość wyświetlania kolorowych obrazów oraz filmów.
Przykładami komercyjnego zastosowania wysokiej jakości wyświetlaczy e-papierowych są czarno-biale ekrany używane w e-readerach Amazon Kindle, Barnes & Noble Nook, Sony Librie, Sony Reader oraz iRex iLiad. Wprowadzenie kolorowych wyświetlaczy e-papierowych zapowiedziała firma Liquavista Pebble. W prace badawcze nad e-papierem zaangażowali się najwięksi światowi potentaci jak Philips, Sony, Fujitsu i HP.
E-papier ma praktycznie same zalety – jest oszczędny dla baterii, bezpieczny dla oczu, wytrzymały i estetyczny. Mimo to, nadal jest mało popularny. Czy e-papier ma szansę wyprzeć iPada? A może to produkt odpowiadający na zupełnie inne potrzeby konsumentów? Jak zwykle czekam na Wasze opinie.
Źródło: Jarosław Wrzesień (2010). Papier elektroniczny. Orange Labs on-line.