Bezpieczeństwo

Facebooka musztarda po obiedzie?

Michał Rosiak Michał Rosiak
05 kwietnia 2018
Facebooka musztarda po obiedzie?

Będzie bezpieczniej, będziemy dbać o Wasze dane, dostanie się do informacji wrażliwych nie będzie łatwe - tak można podsumować informację o nowych zasadach prywatności, ogłoszonych przez Facebooka. Ciekawe, czy jestem jedyny, któremu nasuwa się pytanie: "Czy to aby nie za późno?".

To oni to wszystko mogli?

Pytanie, rzecz jasna jest retoryczne, bowiem korporacja Marka Zuckerberga zebrała już potężne wizerunkowe cięgi za aferę z Cambridge Analytica. Jak społecznościowy gigant z Menlo Park chce ocalić resztki zaufania, które u niektórych użytkowników serwisu mogły jeszcze pozostać?

- Zmiany pozwolą na efektywniejszą ochronę prywatności użytkowników, nie odbierając twórcom możliwości tworzenia wyjątkowych wrażeń - zapowiada CTO Facebooka Mike Schroepfer.

A po ludzku? Przede wszystkim aplikacje nie będą już mogły wykorzystywać API do wyciągnięcia informacji, dotyczących naszych przekonań religijnych i politycznych, statusu i szczegółów związku, własnych list przyjaciół, historii edukacji i pracy, aktywności fizycznych, przeczytanych książek, wysłuchanej muzyki, obejrzanych filmów, przeczytanych newsów i - ufff, to już koniec - gier, w które graliśmy. Jeśli teraz opadła Wam szczęka i pomyśleliście: "To te wszystkie dane były udostępniane?" to przyznam szczerze, że informacja o niektórych z nich zaskoczyła również mnie. I dowiodła, że rezygnacja z Facebooka bodaj 5 lat temu (zanim stało się to modne ;) ) była dobrym pomysłem.

Nasze rozmowy nie dla Facebooka

To jeszcze nie wszystkie zmiany. Jedną z kluczowych wydaje się być "tuning" opcji logowania przez Facebooka, gdzie będziemy musieli potwierdzać każde z dodatkowych uprawnień, których wymaga aplikacja. Nie będzie też możliwe - nareszcie! - odnajdywanie znajomego po numerze telefonu lub adresie e-mail, jakże często używane przez cyber-przestępców jako pierwszy krok do przejęcia konta ofiary. Messenger nie będzie już zapamiętywał historii rozmów - wszystkie logi starsze, niż rok zostaną usunięte, a nowe dane nie będą gromadzone.

Szczegółowe informacje o zmianach możecie przeczytać w Newsroomie Facebooka, a ja jestem ciekaw, co o tym wszystkim sądzicie? Czy to, co dzieje się w ostatnich tygodniach wokół Facebooka, zaskoczyło Was? Czy ufacie/ufaliście/potraficie zaufać serwisom społecznościowym? A może to, co się dzieje, to początek końca Facebooka? Jak sądzicie, czy potrafimy żyć bez Wielkiego Niebieskiego F? Mnie do social mediów wystarczy Twitter (@rosiu36), a spotykać się najbardziej lubię osobiście :)

Komentarze

pablo_ck
pablo_ck 19:58 05-04-2018

Myślę że to jeszcze nie ten czas w którym Facebook zakończy swoją przygodę. Myślę że kiedyś i może przyjdzie taki dzień, ale tylko wtedy gdy zastąpi go bardziej rozbudowany i ciekawszy portal społecznościowy. Ponadto ludzie żyją w ciągłym biegu, brak czasu na spotkania ze znajomymi, rodziną, a tu wystarczy chwila i możemy podzielić się najważniejszymi wydarzeniami poprzez publikację postu – ludzie lubią się lansować 😉 Mi to powoli przechodzi, np. mojego syna (twarzy) nie mam zamiaru upubliczniać w serwisach społeczościowych, sam za X lat zadecyduje czy chce być obecny w sieci czy też nie 🙂 Tylko on ma do tego prawo 🙂

Odpowiedz
vdsl2
vdsl2 09:07 06-04-2018

Ja osobiście nie mam konta na FB czy TT a oba mam zablokowane do dostępu w routerze.

Odpowiedz
Astis
Astis 12:10 06-04-2018

Mam konto na fb. Informacje jakie podałem to minimum. Reszta jest dla nielicznych. Dzięki Fb, mimo, że też lubię spotykać się na żywo, kontaktuję się z tymi co nie mają czasu. Dzięki Fb umawiam się na spotkania i kontaktuję się kiedy to jestem w podróży ciesząc się przygodą ze znajomymi. To Fb pozwala mi być obecnym w życiu wielu moich bliskich. Tak normalnie to jestem bardzo długo w pracy. Niestety to koszt życia i koszt relacji bardzo mnie dobija a Fb pozwala mi być trochę tu i tam. Fb to dobro i wierzę, że teraz będzie jeszcze fajniej 🙂 reszta wyjdzie w praniu …

Odpowiedz
  Pan Pikuś
  Pan Pikuś 13:39 07-04-2018

  Lubię to! 🙂

  Odpowiedz
   Astis
   Astis 12:50 19-04-2018

   No co ?! :p :))))

   Odpowiedz
Tomasz
Tomasz 13:27 06-04-2018

Oficjalny profil Orange na FB – kontakt przez czat. Piszę, ze oczekuję oferty na przedłużenie numeru i ze mnie nie interesuje oferta ze jak strony www Orange – co dostaję – taką ofertę.

Piszę, ze poproszę o kontakt kogoś z DUK – pracownik czatu mówi, ze nie może przekazać informacji ze klient zamierza zrezygnować po 11 latach. No coż….

Odpowiedz
Tomasz
Tomasz 14:35 06-04-2018

Taki wpis po dzisiejszej dyskusji z pracownikami Orange na Messengerze do mnie dotarł od Konrada który przestawia sie że pracuje w Orange od stycznia 2018:

„Niczego nie oczekuj bo tego nie będzie. Źle Ci to wynocha do konkurencji bo my takich klientów nie potrzebujemy!”

Zakładam ze to typowy fejk, ale gdyby ktoś był zainteresowany to mogę podesłać na maila zrzut z danymi tego człowieka.

Odpowiedz

Odpowiedzialny biznes

Szukamy szkół, które nie boją się kroku w przyszłość

Bartosz Rymkiewicz Bartosz Rymkiewicz
05 kwietnia 2018
Szukamy szkół, które nie boją się kroku w przyszłość

Tak jak przeczytaliście TUTAJ, od pierwszego czwartku kwietnia ruszyliśmy z naborem na rok szkolny 2018/2019. Serdecznie zachęcam do udostępniania informacji o obu programach wszystkim nauczycielom i rodzicom. Dlaczego warto? Przekonam Was w pięciu punktach:

1/ MegaMisja i #SuperKoderzy to programy bezpłatne, szkoły nie muszą wydawać pieniędzy ani na rekrutację, ani na udział w programie. Wprost przeciwnie - dajemy im know-how, szkolenia dla nauczycieli i grant (w przypadku #SuperKoderów) oraz gwarantowane nagrody (w MegaMisji).

2/ Aby dołączyć do programów i uczyć nowych technologii oraz programowania, nauczyciele nie muszą być informatykami.

3/ Wchodząc na pokład programów, szkoły otrzymują dostęp do najnowszych narzędzi edukacyjnych (na przykład robotów edukacyjnych) i merytorycznego wsparcia Fundacji, która od lat specjalizuje się w edukacji cyfrowej.

4/ MegaMisja i #SuperKoderzy płynnie wpisują się w ścieżkę edukacyjną i podstawę programową (w przypadku #SuperKoderów). Dzieciaki, realizując nasze programy, nie zaniedbają podstawowych przedmiotów szkolnych!

5/ W MegaMisji jest 600 szkół, a w #SuperKoderach - 170. Pozytywna rekomendacja każdej z nich jest dla nas medalem z najcenniejszego kruszcu.

Zobaczcie wideo:

 


Rozrywka

Dama z gronostajem w kolejnej kampanii Orange na Kartę

Stella Widomska Stella Widomska
05 kwietnia 2018
Dama z gronostajem w kolejnej kampanii Orange na Kartę

Od kilku dni możecie zobaczyć w telewizji nasz nowy spot Orange na Kartę. Tradycyjnie pojawia się w niej Robert Górski, któremu od jakiegoś czasu partneruje Mikołaj Cieślak. Tym razem u boku Roberta i Mikołaja pojawia się nowa postać – Dama z gronostajem. Kampania towarzyszy promocji, w ramach której po aktywacji startera można otrzymać 100 zł bonusu na rozmowy w sieciach stacjonarnych i komórkowych. Bonus jest ważny przez 30 dni, a można go aktywować do końca maja.

I jeszcze garść informacji – za kreację odpowiada Leo Burnett, produkcję – Film Produkcja, postprodukcję – Studio Orka, a media kupił dom mediowy Initiative Media. Spot wyreżyserował Michał Gazda, którego możecie kojarzyć między innymi z seriali TVN (Belle Epoque, Druga Szansa czy Usta Usta). Oceńcie sami kunszt aktorski naszej tchórzofretki, która wcieliła się w rolę gronostaja ;-).

Komentarze

Scroll to Top