;

Muzyka

Foo Fighters headlinerem Open’er Festival Powered by Orange 2024 (2)

Kasia Barys

17 listopada 2023

Foo Fighters headlinerem Open’er Festival Powered by Orange 2024
2

W środę, 3 lipca 2024 spełnią się marzenia wielu fanów. Do lineupu festiwalu dołącza jeden z najbardziej kultowych zespołów rockowych ostatnich trzech dekad.

Spodziewajcie się maratonu wyśpiewanych wspólnie klasyków Foo Fighters. W tym utworów z wydanego w czerwcu jedenastego albumu. Płyta „But Here We Are” spotkała się z powszechnym uznaniem i jest celebracją uzdrawiającej mocy muzyki, przyjaźni i rodziny. To dźwięk braci znajdujących schronienie w muzyce, która po raz pierwszy zjednoczyła ich 28 lat temu. Był to proces zarówno terapeutyczny, jak i dotyczący kontynuacji życia. Foo Fighters dołączają na Open’erze do Dua Lipy.

Festiwal odbędzie się w dniach 3-6 lipca 2024 w Gdyni na Orange Main Stage. Czekajcie na kolejne ekscytujące ogłoszenia.

Udostępnij: Foo Fighters headlinerem Open’er Festival Powered by Orange 2024
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Truck. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 13:46 20-11-2023
  Super 💪
  Odpowiedz
 • komentarz
  Bartosz Graczyk 21:06 20-11-2023
  Jaram się i to bardzo <3! Nie mogę się doczekać żeby usłyszeć "Pretender" na żywo <3
  Odpowiedz

;

Sieć

Efektywniejsza energetycznie sieć mobilna Orange (4)

Kinga Gora

16 listopada 2023

Efektywniejsza energetycznie sieć mobilna Orange
4

Jeśli zaglądacie na nasz blog, to prawdopodobnie trafiliście na niejeden wpis o działaniach Orange na rzecz środowiska i klimatu. Od farm wiatrowych i wykorzystania energii słonecznej, przez Zielone Salony Orange, aż po gniazda dla ptaków na stacjach bazowych. Teraz przyszedł więc czas, aby przyjrzeć się bardziej technicznym aspektom działania naszej sieci mobilnej. Mam na myśli efektywność energetyczną i rozwiązania, dzięki którym jest bardziej przyjazna środowisku.

Sieć i usługi telekomunikacyjne to nasz fundament. Nie dziwi zatem, że odpowiadają za przeważającą większość zużycia energii elektrycznej i tym samym – większość emisji dwutlenku węgla. Jak wiecie od 2014 r. w Orange Polska mamy program Optymalizacji Energii (EOP), który obejmuje nasze sieci, budynki data center, salony oraz biura. W jego ramach zrealizowaliśmy ponad 270 inicjatyw, dzięki którym zaoszczędziliśmy ponad 1,1 TWh i uniknęliśmy emisji ponad 800 tys. ton CO2. Oszczędność jest konkretna.

5G – szybsza i bardziej efektywna energetycznie

Ogólna zasada brzmi: im nowsza generacja sieci mobilnej, tym wyższa jej efektywność energetyczna. Porównując 3G do 2G oraz 4G do 3G można uzyskać ok. 10-krotną oszczędność energii przy przesłaniu 1 GB danych. Podobnie jest w przypadku 5G. Założeniem jest, żeby sieć Orange do 2025 zużywała co najmniej 7 razy mniej energii na 1 GB przesłany w technologii 5G niż w LTE, a do 2030 nawet co najmniej 15 razy. Oczywiście jak zawsze – mniejsze zużycie energii to w konsekwencji niższe emisje CO2.

Dla sieci RAN działania skupione na zwiększeniu efektywności energetycznej prowadzimy pod hasłem „Zero Watt @ Zero Load”. Oznacza to korelację zużycia energii przez urządzenia infrastruktury mobilnej z ich rzeczywistym obciążeniem. Mówiąc obrazowo – są okresy, gdy cyklicznie obserwujemy znacznie mniejsze obciążenie sieci. Najlepszym przykładem jest noc, gdy większość z nas śpi. W takich okresach chcemy maksymalnie zmniejszyć zużycie energii urządzeń sieciowych. Realizujemy to między innymi przez „inteligentne” wyłączenia części zasobów – już teraz na niektórych stacjach bazowych wyłączamy w nocy LTE w paśmie pojemnościowym 2600 MHz. Ruch sieciowy obsługują wtedy pozostałe częstotliwości. Oprócz tego, w warunkach mniejszego obciążenia zmniejszamy ilość kanałów MIMO i wykorzystujemy sekundowe okresy przerw w transmisji danych, by wyłączać elementy nadajników.

Dodam, że sieć 5G jest elastyczniejsza niż poprzednie generacje. Będziemy więc mogli w coraz krótszych odcinkach czasu i częściej włączać/wyłączać zasoby 5G w danym paśmie. Oczywiście, w sposób całkowicie niezauważalny dla użytkowników, przy niezmiennie wysokiej jakości usług.

Zielony algorytm: Time Shifting

Warte uwagi, w kontekście optymalizacji energii, są także urządzenia wspierające na stacjach bazowych. To różnego rodzaju systemy zasilania, chłodzenia i baterie. Skupmy się na tych ostatnich. Po co nam baterie na stacjach bazowych? To system awaryjny. Gdyby zabrakło standardowego zasilania, baterie mają przejąć jego funkcje i umożliwić działanie sieci, aż do momentu usunięcia awarii.

Przez lata stosowane były głównie baterie kwasowo-ołowiowe. Teraz wprowadzamy nowe, lepsze baterie – litowo-jonowe (Li-ion). Dlaczego lepsze? Bo świetnie nadają się do pracy cyklicznej, czyli codziennego ładowania i rozładowywania. Dzięki temu możemy realizować tzw. Time Shifting. Przygotowany algorytm ustala indywidualnie dla każdej stacji bazowej harmonogram pracy. Bazując na tym algorytmie, kupujemy energię elektryczną w preferowanych godzinach i ładujemy nią baterie. Następnie rozładowujemy je na potrzeby pracy urządzeń sieciowych. Pozwala to nie tylko uzyskać niższe ceny stawek za energię, ale także kupować zieloną energię z odnawialnych źródeł. Korzystanie z OZE to jeden z celów prowadzących Orange do osiągnięcia neutralności klimatycznej netto do 2040 r.

Po drugie, baterie litowo-jonowe charakteryzują się większą odpornością na wysokie temperatury niż kwasowo-ołowiowe. Umożliwia to podniesienie dopuszczalnej temperatury w pomieszczeniach z bateriami Li-ion o 5 stopni. Dzięki temu zużywamy mniej energii do zasilania urządzeń chłodzących.

Jeśli interesuje Was temat efektywności energetycznej w kontekście sieci stacjonarnej i światłowodu polecam zajrzeć do tego wpisu: Mniej emisji, dzięki nici o grubości ludzkiego włosa

Udostępnij: Efektywniejsza energetycznie sieć mobilna Orange
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the House. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Piotr Łancewicz 19:54 16-11-2023
  cyt:"już teraz na niektórych stacjach bazowych wyłączamy w nocy LTE w paśmie pojemnościowym 2600 MHz Źródło: blog Orange Polska https://biuroprasowe.orange.pl" Czy jest to jest na sztywno założone że np w godzinach 1.00-5.00 w nocy 2600 jest out czy w przypadku kiedy na nadajniku pojawi się zapotrzebowanie to zasoby zostaną przyznane i jednak Klient zapnię się wszystkim co zostało wydane zgodnie z koncesją?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kinga Gora 09:11 17-11-2023
   Nie jest to sztywne wyłączenie. To bardziej "uśpienie" - jeśli nie ma zapotrzebowania, to wyłączamy, ale gdyby pojawiło się zapotrzebowanie to zasoby sieciowe będą błyskawicznie włączone i użytkownicy będą mogli wykorzystać maksimum możliwości sieci.
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 22:27 16-11-2023
  Super 💪
  Odpowiedz
 • komentarz
  Jackson 22:12 19-11-2023
  Witam kiedy można spodziewać się modernizacje nadajnika w miejscowości Dąbrowa Gmina Pawłów kod pocztowy 27-225 Powiat Starachowicki? Pozdrawiam
  Odpowiedz

;

Bezpieczeństwo

Przesyłka? Dla mnie? Ale zaraz, jakie pobranie (1)

Michał Rosiak

16 listopada 2023

Przesyłka? Dla mnie? Ale zaraz, jakie pobranie
1

Święta idą. Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie to jedyny plus tej pory, gdy jest zimno i wcześnie robi się ciemno. A skoro święta – to prezenty! I przesyłka, którą może przynieść nam kurier. Co zrobić, gdy zapuka do drzwi i okaże się, że za nieoczekiwany „prezent” trzeba… zapłacić?

Oczywiście – jak śpiewała Anita Lipnicka – wszystko się może zdarzyć, gdy głowa pełna marzeń. Gdy jednak nadawca pomyli się w jednej cyfrze numeru telefonu, czy w adresie e-mail, dostaniemy informację o nieznanej paczce. Wtedy ją zignorujemy, albo wyślemy informację do CERT Orange Polska. Może się też zdarzyć, że system nadawcy lub pracownik internetowego sklepu kliknie coś nie tak. Opisane wyżej sytuacje zdarzają się zazwyczaj, gdy nadawca pomyli cyfrę w numerze telefonu odbiorcy. Jakimś cudem jednak, gdy zbliżają się święta, sytuacje, w których kurier – i niezamawiana przesyłka za pobraniem – stają u naszych drzwi są znacznie częstsze.

Prezent, za który trzeba zapłacić

Każdy lubi niespodzianki. Pytanie, kto każe sobie za prezent… zapłacić? Możliwość tego, że paczka miała faktycznie trafić do nas, jest bliska zeru. Nie zaszkodzi jednak zerknąć na adres nadawcy. Może się zdarzyć, że współpracujemy z tą firmę, bądź nazwa jest nam znana. Wtedy przed odesłaniem kuriera w drogę powrotną warto zadzwonić do nadawcy, by się w stu procentach upewnić.

Skąd zatem bierze się taka przesyłka za pobraniem? To wyjątkowo bezczelny trik oszustów. Wykorzystują okres przedświąteczny, naszą miłość do niespodzianek no i świąteczne zaganianie, czasem wręcz niefrasobliwość. Wysłanie kilkudziesięciu, czy nawet kilkuset paczek z gazetami, styropianem, czy innymi obciążnikami to nie jest przesadnie wielki koszt, a jeśli kilka/kilkanaście osób odruchowo zapłaci – oszust jest już „do przodu”. No bo z jednej strony trzeba zapłacić – ale z drugiej, może ktoś zrobił nam niespodziankę? A ta cena to tylko pokrycie kosztów wysyłki? Ja wiem, to brzmi naiwnie. Ale nie z takimi niefrasobliwościami się przez lata spotykałem…

Zapytacie: skąd oszust ma adresy? A ja odpowiem pytaniem na pytanie: zastanówmy się, w ilu miejscach w sieci je zostawiamy, że o wyciekach nie wspomnimy. Korzystając z okazji – sprawdź, czy Twoje dane nie wyciekły.

Przyszła do mnie przesyłka za pobraniem – co zrobić?

Jeśli nie przypominasz sobie jej zamawiania – nie odbierać. Jeśli zastanawiasz się, czy któreś z dzieci nie wysyłało przesyłki na Twój adres – najpierw do nich zadzwoń, a potem ewentualnie odbierz. Nie martw się, że kurier będzie musiał nieść ją z powrotem – taką ma pracę. Pozdrawiamy kurierów, nadchodzący okres będzie dla nich wyjątkowo ciężki.

Nawet jednak, jeśli współczujesz kurierowi, że będzie musiał zabrać paczkę z powrotem do auta, po prostu jej nie odbieraj. A jeśli znasz kogoś, kto mógłby dać się tak oszukać, ostrzeż go. Najlepiej przesyłając linka do tego artykułu. Im bliżej świąt, tym częściej takie sytuacje mogą się zdarzać!

Udostępnij: Przesyłka? Dla mnie? Ale zaraz, jakie pobranie
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 22:26 16-11-2023
  Jak zawsze cenne wskazówki 💪
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej