;

Bezpieczeństwo

Gala DBI 2023 pod znakiem ChatGPT (1)

Michał Rosiak

9 lutego 2023

Gala DBI 2023 pod znakiem ChatGPT
1

Chciałem być taki sprytny jak Petros Psyllos, keynoter konferencji z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, która odbyła się w wtorek w Warszawie, po pandemicznej przerwie wreszcie w formule: „Zobacz innego człowieka na własne oczy!” 🙂 O ile jednak innowatorowi i wynalazcy ChatGPT wymyślił tytuł prezentacji, to mnie współpraca ze sztuczną inteligencją szła jak po grudzie.

Planowałem bowiem, że ChatGPT napisze za mnie powyższy wstęp, ale niestety sztuczna inteligencja, którą usiłowałem naprowadzić na właściwy temat zaleceniami pomocniczymi, napisała potwornie drętwą oficjałkę.

(Kiedy) zastąpi nas ChatGPT?

Ewentualnie w jakich kwestiach, albo czy… w ogóle. I niekoniecznie przytaczane rozwiązanie – ono bowiem jest swoistą forpocztą „sztucznej inteligencji dla ludu”. Ciekawie było zetrzeć ze sobą opinie Psyllosa i profesora Jacka Pyżalskiego, którzy na kwestie rozwoju AI patrzyli z totalnie różnych perspektyw. Z jednej strony wynalazca i wizjoner, widzący obecny poziom sztucznej inteligencji jako 4. Rewolucję Przemysłową, z drugiej zaś – humanista i pedagog, widzący ChatGPT jako narzędzie produkujące drętwe treści, ale całkiem nieźle radzące sobie np. w pomocy w nauce języków obcych! Co więcej, prof. Pyżalski wcale nie uważa, by w aspekcie używania AI przez uczniów istotnym zagrożeniem były plagiaty! One już były, wiele lat temu. Co więcej, drugi człowiek pisał dużo ciekawiej, niż ChatGPT…

Nie zmienia to jednak faktu, że według futurologa i transhumanisty Raymonda Kurzweila w 2045 roku roboty prześcigną pod względem inteligencji człowieka! Który z boomerów widzi na takie dictum od razu poniższy obraz, ręka w górę!

Jasne, rozwój technologii zasuwa w tempie wykładniczym, ludzkość głupieje (na spadek średniego IQ też – niestety – są dowody), ale jakoś perspektywa Skynetu, stającego się rzeczywistością, jest dla mnie średnio optymistyczna… Jak sądzicie, przesadzam?

Mobilne granie to wcale nie zabawa!

Dobra, dość o ChatGPT, bo choć mam wrażenie, że ten temat zdominował konferencję, można się było w jej trakcie dowiedzieć też wielu innych ciekawych rzeczy. Kira Suchobojczenko, pomysłodawczyni Międzynarodowego Ruchu Latających Plecaczków, wlała w serca obecnych mnóstwo ciepła i optymizmu opowiadając o tym, jak bardzo w realizacji znakomitej idei pomogli jej w zasadzie nieznajomi ludzie z internetu.

Prof. SWPS dr hab. Tomasz Grzyb poruszył natomiast popularny wśród rodziców temat gier mobilnych. Któż z rodziców (nie rzucę pierwszy kamieniem!) nie mówił/myślał choć raz: „Te dzieciaki ciągle grają na telefonach!”. Dzieciaki? Wg. statystyk z 2022 roku

nastolatki stanowiły… 8 procent (!) użytkowników gier mobilnych.

8 procent! A kto najwięcej? Statystyczny gracz to dorosła kobieta, „pykająca” sobie raz na jakiś czas w tzw. „puzzle games”. To np. CoinMaster, czy Fishdom, zaś w Top 3 najpopularniejszych produkcji znalazł się jeszcze Roblox i to faktycznie raczej domena młodzieży.

A co czeka dziecko, czy młodzież, gdy już dopadnie do telefonu? Zastępcza możliwość kontroli nad jakimś elementem swojego życia. Wpadanie w pętlę nawyku. Wyrzuty dopaminy. Szybka satysfakcja. Mobilne granie to nie żadna zabawa, tylko wielki biznes. I ci, którzy to robią, wiedzą co robią, dlaczego to robią i jak robić, by utrzymywać ludzi przed ekranami, uzależniać i – jeśli się uda – przekonywać do mikropłatności.

65 sekund i… po studencie

Co ciekawego na nie-naukowej konferencji może powiedzieć psychofizjolożka, doktor nauk biologicznych? Dr Ilona Kotlewska udowodniła, że duuużo! 🙂 Inna sprawa to ile nie-naukowiec bloger będzie w stanie zapamiętać… Ja np. zanotowałem, że tak jak u dziecka w mózgu dominuje aktywność układu limbicznego, odpowiedzialnego za emocje, tak u dorosłego tę rolę przejmuje „spokojniejsza” kora przedczołowa. A u osoby w wieku dorastania? U niej między tymi obszarami trwa permanentne przeciąganie liny. Szukacie wyjaśnienia chwiejności emocjonalnej młodego człowieka? On nie robi tego specjalnie, pozdrowienia od mózgu! Gdy natomiast rozważamy aktywności w mediach społecznościowych, badania aktywności elektrycznej mózgu wskazują wyraźne różnice przy spotkaniach online i w prawdziwym życiu. Przy przewadze tych drugich lepiej radzimy sobie z regulacją emocji!

Dr Kotlewska przytoczyła też historię prezydenta USA Ronalda Reagana, który w swoich wystąpieniach co 3 minuty zamieszczał żart, by pobudzić uwagę audytorium, bowiem wtedy badania wykazywały, że właśnie tyle czasu dorośli są w stanie się skupić. A przez ile czasu w latach 20. XXI wieku potrafi nieprzerwanie skupić się student? Przez 65 sekund…

Tym niemniej na koniec konferencji setkom dorosłych na widowni Teatru Palladium udało się skupić uwagę przez przeszło pół godziny. To niewątpliwie wpływ hipnotyzującej Agi Zaryan, której koncert, zakończony owacją na stojąco, zamknął wtorkową imprezę. Imprezę, którą – ku mojemu zaskoczeniu – zdominował temat sztucznej inteligencji. Czy faktycznie tak będzie wyglądać przyszłość nauki? Naprawdę, z własnej woli oddamy myślenie maszynom? Czy zamiast rozwijać umysły, pójdziemy na łatwiznę? I damy tym maszynom robić to, co ważne, za nas?

Mam nadzieję, że nie. Uwielbiam dyskusje i wymianę argumentów z moimi nastoletnimi synami. Świetnie się czuję, gdy widzę, jak iskrzą im neurony, gdy szukają pomysłu, jak mnie przekonać do swoich racji, lub przekazać swój punkt widzenia. Nie wyobrażam sobie sytuacji, gdy staniemy się tacy, jak podobne do siebie grubasy z Wall-E’ego. Choć i tak lepsze to, niż Skynet.

Udostępnij: Gala DBI 2023 pod znakiem ChatGPT
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 13:30 12-02-2023
  Mhm.... myślę że będziemy świadkami takich nowoczesnych rozwiązań. Myślę że niebawem Google pokaże swoje podobne rozwiązanie/produkt. Obawiam się że poziom edukacji może drastycznie się obniżyć.
  Odpowiedz

;

Innowacje

Dostarczymy sieć kampusową 5G na Politechnice Śląskiej (1)

Daria Drabik

9 lutego 2023

Dostarczymy sieć kampusową 5G na Politechnice Śląskiej
1

W Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 i w budynkach Politechniki Śląskiej uruchomimy ultraszybką sieć kampusową 5G. Będzie pomagała w tworzeniu i testowaniu najnowocześniejszych rozwiązań dla przemysłu.

Studenci, naukowcy, zespoły badawcze, start-upy i firmy od początku lutego mogą korzystać z innowacyjnego Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0, udostępnionego Politechnice Śląskiej w Gliwicach przez APA Group. W tym unikalnym showroomie technologicznym mogą przetestować m.in. systemy bezpieczeństwa, zaawansowane modele produkcyjne czy systemy informatyczne, aby je udoskonalać. My dołożymy kolejną cegiełkę.

Zaczynamy współpracę

Podpisanie listu intencyjnego

List intencyjny o współpracy w zakresie utworzenia sieci kampusowej podpisaliśmy w ubiegłym tygodniu, podczas inauguracji Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0. Dzięki możliwościom 5G – wysokiej prędkości transmisji danych i minimalnym opóźnieniom – rozwiązania będą mogły być testowane niemal w czasie rzeczywistym.

Światłowód w powietrzu

Można powiedzieć, że sieć 5G to taki światłowód, tylko mobilny. Dlatego w Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 umożliwi podłączenie setek urządzeń IoT, czujników i sensorów bez kilometrów kabli. Pozwolą one monitorować każdy etap produkcji, wykorzystując sztuczną inteligencję, Big Data i uczenie maszynowe. Dodatkowo, nowoczesna technologia sprawdzi, ile tak naprawdę kosztuje wyprodukowanie danego elementu. Dostarczy też informacje o zużyciu energii i emisji CO2. Tak szczegółowa analiza, dostępna niemal od ręki, nie była do tej pory możliwa.

Centrum testowania technologii przemysłu 4.0
Materiały redakcyjne APA Group

Dla Orange Polska to kolejna sieć kampusowa, którą przygotujemy. Wcześniej uruchomiliśmy je w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, fabryce Nokii w Bydgoszczy i w fabryce Miele w Ksawerowie pod Łodzią.

Na filmie poniżej możecie poznać możliwości Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 w Gliwicach.

Materiał APA Group

Udostępnij: Dostarczymy sieć kampusową 5G na Politechnice Śląskiej
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Truck. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 13:32 12-02-2023
  Super. Mam nadzieję że za jakiś czas doświadczymy prawdziwej sieci 5G. Wtedy będę rozważał żeby aktywować usługę z 5G ale....myślę że wtedy cena będzie znacznie wyższa.
  Odpowiedz

;

Oferta

Odkodowaliśmy bezpłatnie kanał Motowizja (2)

Kasia Barys

9 lutego 2023

Odkodowaliśmy bezpłatnie kanał Motowizja
2

Dla wszystkich klientów telewizji kablowej (IPTV), którzy korzystają z Pakietu Optymalnego oraz Orange Love Standard odkodowaliśmy bezpłatnie kanał Motowizja. Będzie dostępny do 30 marca 2023 r. na kanale nr 128.

Motowizja to kanał dla wszystkich pasjonatów motoryzacji. W ofercie ma ponad 10 produkcji polskich oraz 30 wyselekcjonowanych europejskich i amerykańskich formatów. To telewizja, która przez 24 godziny na dobę daje pełen obraz świata motoryzacji. Prezentuje spojrzenie na technologię, ekologię oraz nowości ze świata motoryzacji. 

Motowizja oferuje interesujące polskie programy m.in Motojazda – Garaż Motowizji, gdzie nowości na drogach testuje Marek Wieruszewski, Na Osi gdzie Piotr Zelt prezentuje ciężką motoryzację czy Autoportret Ostrego – nowy format Aleksandra Ostrowskiego.

Motowizja to także wielkie sportowe emocje, w tym transmisje z zawodów żużlowych, wyścigów serii NASCAR Cup Series, ADAC GT Masters, Porsche Carrera Cup Germany, Euroformula Open, Ferrari Challenge Europe oraz relacje z WRC, ERC, WRX, RSMP, GSMP, FIA WTCR, FIM EWC, IOM TT.

Przed nami jest sezon w najważniejszych rajdowych ligach świata. FIA (Międzynarodowa Federacja Samochodowa) zatwierdziła kalendarze Rajdowych Mistrzostw Świata oraz Rajdowych Mistrzostw Europy. Są nowości, legendarne i wyjątkowe rundy, a także 79. Rajd Polski. Co ważne, zmagania w pełni będzie można śledzić na antenie Motowizji, która pokaże transmisje na żywo ze wszystkich odcinków specjalnych.

Udostępnij: Odkodowaliśmy bezpłatnie kanał Motowizja
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 13:33 12-02-2023
  To spore grono klientów płci męskiej będzie zadowolonych 😜
  Odpowiedz
  • komentarz
   Zuzka 15:38 11-04-2023
   Nie tylko płci męskiej ;)
   Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej