Odpowiedzialny biznes

Gerrard w środę, Ibrahimovic w sobotę

Marcin Dąbrowski Marcin Dąbrowski
22 października 2012
Gerrard w środę, Ibrahimovic w sobotę

Tuż po meczu z Anglią Obraniak wsiadł w samolot, podstawiony specjalnie dla niego przez prezesa Bordeaux. Wszystko po to, by Polak już w piątek, a więc po jednym dniu odpoczynku, mógł zagrać w meczu ligowym przeciwko swojemu byłemu klubowi - Lille. Nie tak dawno był bohaterem rywalizacji z tym zespołem, gdy zdobył zwycięską bramkę w doliczonym czasie gry. Teraz, ku zaskoczeniu ekspertów, mimo zmęczenia wyszedł w pierwszym składzie i szczupakiem wyprowadził drużynę na prowadzenie. Dotrwał na murawie do 60 min. Mecz zakończył się wynikiem 1:1, ale z postawy Obraniaka możemy być dumni.

Na trosce prezesa Bordeaux skorzystał jeszcze jeden piłkarz. Grzegorz Krychowiak wsiadł na pokład samolotu wraz z Obraniakiem i zyskał sporo czasu na odpoczynek przed wyjątkowym meczem w Paryżu. Minimalna porażka z pławiącym się w luksusach PSG w złym świetle zespołu Reims nie stawia, choć miał szansę nawet na prowadzenie - karnego nie wykorzystał Diego. Krychowiak był aktywny, w swoim zespole podawał najczęściej, zobaczył też żółtą kartkę. W ciągu kilku dni 22-letni piłkarz miał okazję walczyć z Gerrardem i Ibrahimoviciem, czyli piłkarzami, których do niedawna mógł  podziwiać wyłącznie w telewizji.

W bramce Southampton zadebiutował Artur Boruc. Jego zespół przegrał wysoko z West Hamem, ale i tak powinniśmy się cieszyć, że Polak bardzo szybko wywalczył sobie miejsce w w pierwszym składzie - eksperci przed tym meczem zastanawiali się, czy nasz bramkarz znajdzie się w ogóle wśród rezerwowych. W Niemczech po raz pierwszy porażki w derbowym, arcyważnym meczu z Schalke doznali Polacy z Dortmundu. Piszczek biegał na prawej pomocy i... lewej obronie, Lewandowski zdobył honorową bramkę, a Błaszczykowski... wziął udział w konferencji prasowej promującej oficjalną polskojęzyczną stronę Bundesligi - bundesliga.com/pl. Bayern odniósł rekordowe, ósme zwycięstwo z rzędu i nad Dortmundem ma już 12 pkt przewagi.

W polskiej lidze trwa renesans Śląska pod wodzą trenera Levego, a jednocześnie renesans Sebastiana Mili - to pod jego wodzą (zdobył 2 gole) Wrocławianie wygrali w Gdańsku 3:2, choć przegrywali 2:0.  Po 8 kolejkach nadal nie wyklarowała się czołówka - dziesiąty w tabeli Ruch ma zaledwie 7 punktów straty do lidera. Wciąż bez porażki pozostają Górnik i Legia (gra dziś), nie zwalnia tempa Lech, a nawet Widzew i Polonia. Tabelę zamyka zespół, którego szeregi wzmocnił właśnie Ireneusz Jeleń - Podbeskidzie. Były reprezentant Polski jeszcze nie zdążył zadebiutować. W Bielsku-Białej będzie zarabiał miesięcznie 20 tysięcy złotych, czyli… około 35 razy mniej niż w Lille.

Warto jeszcze rzucić okiem na I ligę - po 11 zwycięstwach i 1 remisie w lidze, a także po dotarciu do ćwierćfinału Pucharu Polski, Flota Świnoujście zaznała pierwszej porażki. Świetną passę podopiecznych Dominika Nowaka przerwała Cracovia. O Świnoujściu ostatnio głośno nie tylko ze względu na świetne wyniki zespołu, a nawet nie tylko wobec rury niemiecko-rosyjskiego gazociągu, która uniemożliwia wpływanie do portu dużych statków. Oto drużyną Floty zainteresował się sam Janusz Wojciechowski, a przedstawiciele klubu zapewniają, że z polskim Abramowiczem szybko by się dogadali, bo nie są konfliktowi.


Rozrywka

Wrażenia po „Obławie”

Marek Wajda Marek Wajda
20 października 2012
Wrażenia po „Obławie”

Zastanawiacie się na co iść do kina? Polecamy Obławę, nową koprodukcję Orange. I nie tylko my - recenzje filmu są pełne zachwytu, zarówno w Gazecie Wyborczej, Polityce, dziennik.pl, Stopklatce czy Filmwebie.

Co o filmie sądzi Dariusz Wierzański, który wygrał nasz konkurs? Jego recenzja jest nietypowa i mocna tak jak film Obława ;)

"Najlepsze dialogi od czasu "Psów". Egzekutor, kapral "Wydra" (Dorociński) i Ślązak z SS idą przez las, rozmawiają o przedwojennej piłce:

- A Świniak zmienił klub.

- Ni wim.

- Ch..ja wiesz. Wiesz jak się nazywa nowy klub Świniaka? Gestapo Kielce.

Opowieść o obławie na leśny oddział AK, która wiąże "Wydrę" (Dorociński, Oscar!), Stuhra (Kondolewicz, Cezar!), Bohosiewicz (Kondolewiczowa, tak sobie) , Rosati (Sanitariuszka "Pestka", słabo). Bartosz Żukowski (Waniek) - świetny epizod (do Niemców zajadających muchomory i głowę zabitego kolegi: "Łakomczuchy!"). Mocne role męskie, rozczarowujące kobiece.

Genialne ujęcia, kamera, bijące zimno, głód, wilgoć, chęć na tabletki z bromem. Dźwięk taki sobie. Czarny humor (rozważania Stuhra o wyższości historii nad matematyką „bo historia jest najważniejsza. Język polski, matematyka, ch..ja tam”), wspomniane dialogi, warto.

Polski film roku, świadomie."

57f270e8c5281e1cc7534e635ce0aa83c6f

A Wam jak się podobał film? Czekam na opinie!


Odpowiedzialny biznes

Wszystko w normie

Marta Krajewska Marta Krajewska
20 października 2012
Wszystko w normie

Rozmiar obuwia, czułość filmów fotograficznych, zarządzanie jakością czy zapis plików na nośnikach CD i DVD – to tylko niektóre tematy, którymi zajmuje się Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, ISO. Przedstawiciele instytucji naukowych i przedsiębiorstw ze 160 krajów już od 65 lat tworzą normy, które porządkują nasz świat.

W minionym tygodniu komitet roboczy ISO obradował w Krakowie. Tematem dyskusji były usługi w chmurze, czyli cloud computing. Delegaci z Australii, Chin, Japonii, Kanady, Korei, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA i Polski pracowali nad stworzeniem norm regulujących wymianę danych i informacji dla dostawców usług cloud computingu. Orange Polska było gospodarzem tego wydarzenia, a eksperci Orange Labs przewodniczyli obradom.

- Każdy dostawca usług stosuje odmienny sposób opisu danych, informacji oraz poszczególnych komponentów w aplikacji. Normy mogą  zapewnić wzajemne "rozumienie" informacji pochodzących z różnych systemów, co w konsekwencji pozwoli na zautomatyzowane wykorzystanie zasobów. Współpraca różnych dostawców pozwoli także na obniżenie kosztów usług – wyjaśnia Ewelina Szczekocka z polskiego Orange Labs, która uczestniczy w pracach komitetu ISO.

Rozwiązania cloud computingu umożliwia korzystanie z zaawansowanych usług w dowolnym miejscu za pomocą urządzenia połączonego z internetem bez konieczności posiadania dużych zasobów sprzętowych czy licencji na użytkowanie. Popularne usługi w chmurze to edytor tekstu, aplikacje biznesowe, system finansowo-księgowy, a nawet wirtualny komputer.

Zgodnie z harmonogramem prac ISO, normy dotyczące zasad wymiany informacji i współpracy systemów powinny być gotowe w ciągu najbliższych dwóch lat.

Scroll to Top