;

Sieć

Gotowi na wakacje. Wzmocniona sieć Orange w miejscowościach turystycznych (24)

Wojtek Jabczyński

10 lipca 2020

Gotowi na wakacje. Wzmocniona sieć Orange w miejscowościach turystycznych
24

Każdego lata przygotowujemy naszą sieć mobilną w miejscowościach turystycznych, tak abyście mogli z niej korzystać bardziej komfortowo. Chodzi o miejscowości nad Morzem Bałtyckim, w górach i nad jeziorami. Robimy to na kilka sposobów. Budujemy nowe stacje, dostawiamy stacje mobilne, dokładamy warstwy LTE i  zrobiliśmy refarming. Nie inaczej jest w sezonie 2020.

Więcej stacji bazowych

Nowe stacje bazowe (13) wybudowaliśmy w miejscowościach: Stawiguda, Morąg, Wierzbowo, Choczewo, Wisła, Witkowo, Ostróda, Gołdap, Mrągowo, Małdyty, Radków, Jeleśnia i Sianożęty. Mobilne stacje bazowe (17) ustawiliśmy lub  właśnie stawiamy m.in. w miejscowościach: Rewal, Białka, Jastarnia, Rusocin, Rowy, Zamłyniec, Kluszkowce, Krynica Morska i Dębki.

Na stacjach, pracujących w rejonach turystycznych, dołożyliśmy dodatkowe 183 warstwy LTE. Oznacza to, że stacje są lepiej doposażone i wykorzystują więcej częstotliwości, co przekłada się na lepszy zasięg i jakość. Kolejnych 56 mamy w planach. Wreszcie refarming, który przeprowadziliśmy w 72 rejonach turystycznych. Dzięki temu pojemność sieci mobilnej na tych terenach wzrosła aż o 42%.

Z myślą o tegorocznych wakacjach podwyższyliśmy także – do najwyższego priorytetu – monitoring stacji zlokalizowanych na obszarach turystycznych.

Nowatorskie anteny Vega

Na koniec sieciowa ciekawostka, czyli anteny Vega, które są konceptem wypracowanym w Orange Polska. To nowatorskie i niestandardowe rozwiązanie wykorzystaliśmy na dwóch stacjach na Półwyspie Helskim. Anteny pozwala dostosować sposób działania stacji do specyficznych potrzeb półwyspu, gdzie z przyczyn od nas niezależnych, niemożliwe jest wykorzystanie mobilnych stacji bazowych. Antena emituje skoncentrowaną wiązkę fal, coś na podobieństwo światła w latarce, co daje szansę na dostarczenie szybszego internetu i zagwarantuje obsługę większej liczby klientów wypoczywających na tym terenie.

Udostępnij: Gotowi na wakacje. Wzmocniona sieć Orange w miejscowościach turystycznych
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Key. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Ron 18:36 10-07-2020
  Super tekst jak zawsze na Blogu. Refarming dotyczył 2100MHz ? Ps. Tak, Piotra chyba już nie ma w ekipie :(
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 00:24 11-07-2020
   Teksty Wojtka są zawsze "hiciorami" :) Piotrka już nie ma, szkoda, ale....osobiście życzę mu poodzenia na nowej drodze zawodowej. Kto wie, może za jakiś czas PINem będzie siatkówka naszego oka. Piotr trzymam kciuki :) Zawsze zostaniesz w naszej pamięci. Pozdrwienia dla wszystkich nieobecnych - Marka W., Oli&Oli, Tomasz S., oraz dla naszej "zlotowej mamusi" Aleksandry <3 To były czasy....i wszyscy tutaj komentujący zaczynając od Astisa, Pana Pikusia, ziemowy, Mautycy, PAWEL, mike278, sd, Prezesek, Paweł U, jamessz, Matti, neonet, oraz mój blogowy synek Potter28. Mam nadzieję że wszyscy żyjecie dobrze i ze zaglądacie tutaj od czasu do czasu. Pozdrowienia dla wszystkich :)
   Odpowiedz
   • komentarz
    Wojciech Jabczyński 06:53 11-07-2020
    Pablo_ck będzie mnie teraz trochę więcej na blogu :-) Obudziłeś trochę wspomnień :-)
    Odpowiedz
    • komentarz
     pablo_ck 22:16 12-07-2020
     Wojtku 10 magicznych spotkań, 12 lat aktywności na Blogach, 18 lat z taryfą Orange POP i numerem który pewnie pobił kilka rekordów ? Saldo promocyjne, nie zapomnę jak o nie walczyliśmy. Dzięki za wiele pozytywnych wspomnień, za to że w pędzie codziennego życia człowiek mógł się wyrwać i Was poznać.
     Odpowiedz
     • komentarz
      mike278 22:10 13-07-2020
      I tylko zlotów żal, zlotów żal. Tych pięknych. :(
      Odpowiedz
   • komentarz
    mike278 15:53 11-07-2020
    A dziękować, dziękować :P
    Odpowiedz
   • komentarz
    Kasia Barys 13:42 13-07-2020
    :)
    Odpowiedz
   • komentarz
    MAURYCY 14:13 13-07-2020
    Regularnie zaglądamy i pozdrawiamy :)
    Odpowiedz
  • komentarz
   Wojciech Jabczyński 06:49 11-07-2020
   Tak, refarming na 2100 MHz. Pozdrawiam
   Odpowiedz
 • komentarz
  Marek 18:44 10-07-2020
  Gdyby ten monitoring stacji, o którym Pan wspomina był czymś normalnym i ciągłym w całej sieci to kupiłbym od Was mobilny internet do domu, bo niestety na kablu mam prędkości z poprzedniej epoki. Niestety za dużo jest doniesień (i dotyczy to oczywiście nie tylko Was, ale wszystkich sieci) tego typu, że - przykładowo - dzisiaj sprawdziłem jak działa internet w moim domu, jest super, 100, 200 Mb/s, natomiast po pół roku jest już tylko np. 5 Mb/s. Żadnej przewidywalności, co skutecznie mnie zniechęca, bo właściwie nie wiem, co kupuję. A szkoda, bo wystarczyłyby pewne regulacje zmuszające operatorów do dbania o jakość działania stacji.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Ron 19:19 10-07-2020
   Jeśli chodzi o internet mobilny, to sama nazwa wskazuje... Sieć mobilna zależna jest od wielu czynników. Może jak będzie 5G, to coś się zmieni.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Wojciech Jabczyński 06:51 11-07-2020
    Dokładnie. Na sieć mobilną wpływa sporo zmiennych czynników. Fizyki nie da się oszukać. Pozdrawiam
    Odpowiedz
 • komentarz
  Window 01:37 11-07-2020
  Czy w Kętrzynie był refarming?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Wojciech Jabczyński 06:54 11-07-2020
   Z głowy nie pamiętam, po weekendzie postaram się sprawdzić. Pozdrawiam
   Odpowiedz
   • komentarz
    iCinek 15:12 11-07-2020
    Wojtku, a powiedz proszę jak wygląda sprawa ze stacjami obsługującymi 4CA w Orange. Chodzi o te agregujące komplet pasm czyli 800+1800+2100+2600. Czy wszystkie te stacje są podłączone do światłowodu ? Przykładowo we Wrocławiu jak sytuacja z tym wygląda ?
    Odpowiedz
    • komentarz
     Wojciech Jabczyński 09:42 13-07-2020
     Większość naszych stacji bazowych jest podłączonych do światłowodu. Pozdrawiam
     Odpowiedz
  • komentarz
   Wojciech Jabczyński 10:18 13-07-2020
   Tak, był zrobiony refarming Kętrzynie. Pozdrawiam
   Odpowiedz
 • komentarz
  Patryk 18:34 11-07-2020
  Co zrobi refarming 900, 1800 i 2100 MHz?
  Odpowiedz
 • komentarz
  Łukasz 11:19 13-07-2020
  Panie Wojtku, czy jest Pan w stanie przekazać odpowiednim osobom, aby odświeżona została usługa Orange Ekstra Numer? Obecnie nie można jej aktywować w każdym planie taryfowym mimo takiego założenia, natomiast w regulaminie usługi wciąż widnieją nieaktywne już od wielu lat taryfy...
  Odpowiedz
 • komentarz
  manyaky 00:41 18-07-2020
  A to ciekawostka z półwyspem. Przekop można, hotele można, ale anteny już nie
  Odpowiedz
  • komentarz
   Hmm? 14:00 26-07-2020
   Tobie pomylił się półwysep z mierzeją.
   Odpowiedz
 • komentarz
  mar_ 19:47 25-07-2020
  Natomiast w inwestycjach dotyczących podłączania budynków do światłowodu, jak widzę, stagnacja. Dlaczego nie mam możliwości zamówienia usługi dostępu do internetu światłowodowego? Moja lokalizacja nie jest uwzględniona w systemie, pomimo że realnie jest w zasięgu usługi. Taki stan trwa już od 3 lat, kiedy to w pobliskim (jednym) budynku był on zakładany. Wiem, że infrastruktura jest dostępna w odległości ok. 70 m ode mnie. Byłem wtedy przy montażu. Rozmawiałem z technikami. Jest to węzeł rozdzielczy - w studzience pod chodnikiem. Pomiędzy mną a tą studzienką, jest kanalizacja teletechniczna, którą - wzdłuż ulicy - dochodzi do mojego domu linia telefoniczna. Kolejna studzienka jest w chodniku, bezpośrednio przed moim domem. Pomiędzy domem a studzienką idzie kabel w peszlu. Brak konieczności kopania. Niestety brak jest też, z Państwa strony, chęci do poprowadzenia tej linii. Studzienka przed domem jest w ciągu ulicznym i ta inwestycja nie byłaby poprowadzona wyłącznie do mnie. Obecnie kolejne domy na tej samej ulicy też nadal nie mają dostępu do światłowodu, więc w przyszłości, ten dobudowany fragment byłby i tak (w 90 %) częścią dalszej linii prowadzonej wzdłuż ulicy. Ok. 2,5 roku temu dostałem nawet od Państwa konkretną propozycję podłączenia. Potem wszystkie inwestycje w światłowody Orange w mieście zostały wstrzymane. Skończyło się na niczym. Ostatnio z tego samego punktu rozdzielczego został znowu podłączony aż ...jeden dodatkowy budynek, ale nie mój. Jest on położony znacznie dalej, ale... to blok. Byłem jednym z pierwszych użytkowników VDSL w mieście. Miałem wtedy synchronizację 50/8. Obecnie jestem w trakcie rezygnacji z Neostrady, bo mam dosyć ciągłych obietnic bez pokrycia, przy jednocześnie stale spadającej synchronizacji Neostrady (obecnie 35/8) i podzwaniającym spontanicznie (od lutego tego nie naprawiono) telefonem stacjonarnym. Dotychczasowy brak podłączenia światłowodu jest tym bardziej denerwujący, że to nie problemy techniczne stoją na przeszkodzie tej inwestycji, tylko brak elastyczności firmy.
  Odpowiedz
  • komentarz
   mar_ 11:12 07-08-2020
   Wprowadzili Państwo dodatkowe opłaty za światłowód w domu jednorodzinnym. Czy one są nadal za małe, skoro nie chce się Państwu podłączyć takiego domu odległego o zaledwie 70 m od węzła rozdzielczego?
   Odpowiedz
 • komentarz
  kuba 18:09 02-09-2020
  Wdzydze Kiszewskie, mała turystyczna miejscowość na pojezierzu kaszubskim. Piękne jeziora, spory ruch w sezonie ale brak zasięgu Orange. Byłem zaskoczony bo mieszkańcy mówią że tak jest od dawna. Na szczęście miałem drugą kartę od fioletowej konkurencji. Postawcie tam przynajmniej jakąś tymczasową stację na okres wakacji. Pozdrawiam.
  Odpowiedz

;

Bezpieczeństwo

Jak próbują nas oszukać w sieci? (1)

Michał Rosiak

9 lipca 2020

Jak próbują nas oszukać w sieci?
1

Macie czasami wrażenie, że co krok w internecie ktoś chce Was oszukać? Tu phishingi, tam dziwne sklepy, tu podejrzane strony… Wszędzie źli ludzie czają się na pieniądze. Na nasze, ciężko zarobione pieniądze. A jako, że sposobów jest sporo, warto czasami, choćby pokrótce, opisać, na co konkretnie musimy szczególnie uważać.

Przesyłka, której nigdy nie było

Zaczyna się od maila. Na początku od „kuriera z DPD”, w ostatnich dniach przestępcy podszywają się również pod Pocztę Polską. Z jakiegoś powodu nie mogła dotrzeć, musimy kliknąć, by ją śledzić, wpisać nowy adres… I oczywiście zapłacić.

Możemy zapłacić tylko kartą, a kiedy wpiszemy jej dane (włącznie z datą ważności i kodem CVV) – mam przeczucie graniczące z… nie no, mam pewność, że nie zostaną użyte tylko raz.

Co najlepiej zrobić w takiej sytuacji? Jestem w stanie zrozumieć, że każdego może kusić sprawdzenie, że paczka jest może jednak do niego? 🙂 Ja bym w takiej sytaucji wszedł na stronę faktycznego dostawcy/kuriera i na niej wpisał podany nr listu przewozowego. Jeśli okaże się, że nie istnieje – sprawa załatwiona.

Jak dać się oszukać „na dopłatę”

Swego czasu blokowaliśmy po kilka stron dziennie, udających usługi kurierskie z własnymi podstronami udającymi internetowe bramki płatności. W takim przypadku zaczyna się od SMSa domagającego się dopłaty drobnej kwoty (zazwyczaj złotówki z groszami). Tak niska kwota ma uśpić potencjalną ofiarę, bo przecież „to żadne pieniądze”, a „skoro trzeba”, to zapłaci. A będąc już nastawionym na tę konieczność, często nie spojrzy na pasek adresu przeglądarki:

Gdy po wybraniu banku wpiszemy login i hasło, zobaczymy (przykład mBanku zupełnie losowy) taki obrazek jak poniżej. Oczywiście wcale nie czekamy na zalogowanie do banku siebie, tylko przestępców, którzy w kolejnym kroku podstawią nam fałszywy formularz potwierdzenia rzeczonego przelewu, a jeśli nie zauważymy, że tak naprawdę akceptujemy ich konto jako zaufane – pożegnamy się z całym stanem konta.

Nie zapominajcie – zawsze patrzcie na pasek adresu, gdy logujecie się do banku z przeglądarki.

Na komórkę też się da

Przestępcy pamiętają rzecz jasna o tym, że wielu z nas korzysta z urządzeń mobilnych. Stąd zwiększona w ostatnich tygodniach popularność złośliwego oprogramowania Cerberus, wyspecjalizowanego w atakach na użytkowników smartfonów. W tym przypadku zaczyna się od SMSa, który prowadzi nas do strony udającej Sklep Play. Jeśli damy się przekonać do instalacji aplikacji (do nas wpadły próbki Inpostu, Allegro i Facebooka) spoza Sklepu Play – cóż, już po nas.

Nie instalujcie niczego spoza Sklepu Play. Po prostu.

A jeśli chcecie dostawać informacje o zagrożeniach na bieżąco (w tym szerzej o tych opisanych powyżej), zaglądajcie na stronę CERT Orange Polska i na naszego Twittera. Nie dajmy się oszukać!

Udostępnij: Jak próbują nas oszukać w sieci?
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Car. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 17:56 09-07-2020
  Cenne wskazówki, cyberprzestępstwa powinny być bardzo surowo karane.
  Odpowiedz

;

Oferta

Gala KSW 53 w Telewizji Orange (3)

Kasia Barys

8 lipca 2020

Gala KSW 53 w Telewizji Orange
3

Największa organizacja MMA w Europie powraca po przerwie spowodowanej pandemią w mistrzowskim stylu. W sobotę, 11 lipca o godzinie 20:00 na gali KSW 53 będzie można zobaczyć m.in. Mateusza Gamrota, Normana Parke, Borysa Mańkowskiego oraz Marcina Wrzoska. Wydarzenie dostępne jest w systemie Pay-Per-View w Telewizji Orange.

Klienci technologii kablowej Telewizji Orange mogą zamówić dostęp do gali KSW 53: Reborn na swoim dekoderze, na kanale 131. Koszt to 29 złotych.

Na kibiców czeka 8 emocjonujących walk, w tym starcie pomiędzy niepokonanym mistrzem Mateuszem Gamrotem, a tymczasowym czempionem Normanem Parkiem. Widzowie zobaczą też powrót do kategorii lekkiej Borysa Mańkowskiego, który podejmie byłego posiadacza pasa wagi piórkowej, Marcina Wrzoska. Podczas gali będzie można zobaczyć również pierwszego Polaka w UFC i jednego z pionierów mieszanych sztuk walki nad Wisłą, Tomasza Drwala.

Po raz pierwszy w KSW wystąpi były mistrz organizacji FEN w dywizjach średniej i półśredniej Andrzej Grzebyk, a jego rywalem będzie mistrz wagi półśredniej organizacji Armia Fight Night – Tomasz Jakubiec. Z kolei były pretendent do pasa kategorii piórkowej i jeden z najbardziej efektownie walczących zawodników w Polsce, Roman Szymański przywita w klatce KSW Filipa Pejicia. Były mistrz kategorii piórkowej Artur Sowiński stanie do walki z Gracjanem Szadzińskim. Kamil Szymuszowski stanie naprzeciw jednego z najlepszych polskich zapaśników walczących w MMA – Michała Pietrzaka, a reprezentujący wagę kogucią Sebastian Przybysz zmierzy się ze wschodzącą gwiazdą sceny MMA Jakubem Wikłaczem.

Pełna karta walk KSW 53

• Mateusz Gamrot (15-0, 4 KO, 4 Sub) vs Norman Parke (28-6-1, 4 KO, 12 Sub)
• Borys Mańkowski (20-8-1, 3 KO, 8 Sub) vs Marcin Wrzosek (14-6, 5 KO, 3 Sub)
• Tomasz Drwal (21-5, 13 KO, 5 Sub) vs Łukasz Bieńkowski (5-3, 2 KO)
• Andrzej Grzebyk (16-3, 9 KO, 3 Sub) vs Tomasz Jakubiec (10-2, 4 KO, 1 Sub)
• Roman Szymański (12-5, 1 KO, 3 Sub) vs Filip Pejić (14-3-2, 9 KO, 3 Sub)
• Artur Sowiński (20-11, 7 KO, 7 Sub) vs Gracjan Szadziński  (8-3, 6 KO)
• Kamil Szymuszowski (17-6, 3 KO, 4 Sub) vs Michał Pietrzak (8-4, 2 KO, 2 Sub)
• Sebastian Przybysz (6-2, 3 KO, 1 Sub) vs Jakub Wikłacz (10-2-1, 8 Sub)

Udostępnij: Gala KSW 53 w Telewizji Orange
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 16:01 08-07-2020
  I znów trzeba iść na dyżur nocny i.......lipton z gali.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Wojt922 09:56 09-07-2020
  Dlaczego dalej kanał nie jest dostępny?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Kasia Barys 10:14 09-07-2020
   Na kanale 131 obecnie jest możliwość zakupu gali. Jeśli ktoś wykupi teraz, to i tak dostęp do gali na kanale 131 będzie miał 11 lipca od godziny 20:00.
   Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej