;

Odpowiedzialny biznes

Gra edukacyjna Bezpiecznie Tu i Tam (2)

Monika Kulik

3 marca 2017

Gra edukacyjna Bezpiecznie Tu i Tam
2

Wszystkich rodziców, którzy chcą zadbać o bezpieczeństwo w interencie zapraszamy do wspólnej zabawy z dzieckiem. Fundacja Orange stworzyła prostą grę, która uczy bezpiecznych zachowań w sieci. Gra przeznaczona jest dla 2-4 osób, dla dzieci w wieku od 7 lat.

Zasady gry

Wydrukuj plansze, potnij je na karty i zagraj ze swoim dzieckiem.

Najpierw ustalcie nagrodę dla zwycięzcy, coś co lubicie i będziecie mogli zrobić wspólnie – np. wspólne wyjście do kina albo na lody. Nic tak nie mobilizuje, jak odrobina rywalizacji i perspektywa nagrody;)

Potasujcie karty i ułóżcie je w 1 stos. Jako pierwszy odpowiada najmłodszy gracz. Osoba z jego lewej strony ciągnie kartę i na głos czyta pytanie oraz proponuje 4 odpowiedzi ( zawsze 1 jest prawidłowa). Jeśli padnie prawidłowa odpowiedź (odpowiedzi znajdziecie na karcie z instrukcją), kolejna osoba z lewej strony czyta pytanie dla swojego sąsiada i tak dalej zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Każda prawidłowa odpowiedź to 1 punkt, nieprawidłowa – 0 punktów.Wygrywa osoba z największą liczbą punktów.

Karty do gry Bezpiecznie Tu i Tam na stronie w formacie A4

Karty do gry Bezpiecznie Tu i Tam na stronie w formacje A3

Więcej o bezpieczeństwie dzieci w sieci

Na stronie www.fundacja.orange.pl/kurs znajdziecie także specjalny kurs dla rodziców, który pomoże Wam przygotować się do zabawy i do rozmowy z dzieckiem o bezpiecznych zachowaniach w sieci.

Powodzenia!

Udostępnij: Gra edukacyjna Bezpiecznie Tu i Tam
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 22:08 05-03-2017
  Fajna inicjatywa, kiedyś może przyjdzie czas by zagrać ze swoimi pociechami w taką grę :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Monika Kulik 09:01 06-03-2017
   pablo_ck - Jeszcze będziesz musiał trochę poczekać ;)
   Odpowiedz

;

Sieć

5G – czy będzie rewolucja? 5Gotowi – odcinek 1 (37)

Piotr Domański

2 marca 2017

5G – czy będzie rewolucja? 5Gotowi – odcinek 1
37

5G stało się słowem kluczem – elektryzuje użytkowników smartfonów obiecując transfer danych idących w Gb/s i futurologów widzących świat przyszłości oparty o miliardy połączonych ze sobą urządzeń. Jednak, jak to zwykle bywa sprawa jest nieco bardziej złożona, a 5G nie jest narzędziem, które w jedną chwilę wywróci nasz świat do góry nogami.

Pierwszy odcinek nowej serii 5Gotowi!

Sprawa jest więc niezwykle ciekawa. Dlatego postanowiliśmy połączyć siły z Martą Cieślak-Krajewską i przybliżyć Wam temat 5G. W formacie „5Gotowi” z jednej strony będziemy opowiadać o technicznych aspektach 5G, z drugiej o możliwościach, które ta technologia da w przyszłości. Oczywiście jest nam łatwiej, bo w Orange Polska pracuje kilka osób, które są (bardzo, bardzo bardzo) na bieżąco w temacie 5G i możemy korzystać z ich wiedzy. Pierwszego z ekspertów – Marcina Augustyniaka poznacie w materiale.

W filmie mówię, że 5G to już chyba teraźniejszość. Bo w końcu już teraz na całym świecie testowane są rozwiązania, które prawdopodobnie wejdą w skład standardu. Trwają także prace nad jego ostatecznym kształtem. Ale z drugiej strony owego 5G jeszcze nikt tak naprawdę nie widział. A więc czy zgadzacie się ze mną, że 5G to teraźniejszość? A może troszkę „popłynąłem”?

Dajcie znać w komentarzach co o tym sądzicie. A poniżej materiał dla tych, który chcą nieco poszerzyć swą wiedzę na ten temat.

5G to standard komunikacji mobilnej, który znajduje się właśnie na etapie tworzenia przez organizację 3GPP, tę samą, która stworzyła standard LTE (zwany także 4G). Słowo „standard” oznacza, że jeżeli producent sprzętu, czy też operator telekomunikacyjny zaprojektują swoje urządzenia (czy też usługi) zgodnie z nim, to wszystko powinno ze sobą współpracować. Obojętnie kto, gdzie i jak wyprodukuje telefon, modem czy tablet. A także, co równie ważne – stację bazową, antenę nadawczą i radionadajnik. Tak teraz jest choćby z 4G – możecie kupić smartfon dowolnego producenta, włożyć kartę SIM, włączyć i będzie on działał w naszej sieci. Standard oznacza tylko tyle. I w sumie aż tyle.

Słowa kluczowe – „standard”, „wersja” i „faza”

Standardy tworzone przez 3GPP mają swoje wersje – w języku mieszkańców wysp brytyjskich „Release”. W przypadku 4G LTE właśnie ukończony został Release-14, choć trzeba pamiętać, że pierwszy miał numerek „8”. Każda kolejna wersja nieco zmienia standard, dodając nowe funkcjonalności. Przykładowo we wspominanym już „Release 8” maksymalne prędkości możliwe do osiągnięcia w sieci zostały określone na 300 Mb/s (przy technologii MIMO 4×4) w transferze do klienta i 75 Mb/s przy wysyłaniu plików. Maksymalną szerokość pasma nośnego określono na 20 MHz. W „Release 10”, który nosił nazwę LTE-Advanced zwiększono maksymalną szerokość pasma nośnego do 100 MHz, a teoretyczne prędkości do 3 Gb/s w download i 1,5 Gb/s w upload. Od wersji 13, czyli „Rel-13”, który nosi komercyjną nazwę „LTE-Advanced Pro”, podniesiono je do poziomu 25 Gb/s w przypadku pobierania plików i 9,5 Gb/s wysyłaniu. To jednak parametry teoretyczne. Po pierwsze wymagają pasm o szerokości niedostępnej dla żadnego operatora telekomunikacyjnego w Polsce. Po drugie żadne urządzenie nie przyjmie takiej ilości danych – barierą stają się chociażby prędkość zapisu pamięci i wydajność procesora. Nie mniej wszyscy wiemy co nam dało 4G – możliwość oglądania streamu wideo czy gry on-line na smartfonach, możliwość transmisji głosu bardzo wysokiej jakości dzięki VoLTE, czy też już testowane rozwiązania z zakresu IoT.

Nie od razu 5G zbudowano

Piszę o tym wszystkim dlatego, że w przypadku 5G sytuacja będzie identyczna jak w 4G LTE – pierwsza faza standardu, która ma się ukazać najpóźniej w czerwcu 2018, będzie posiadała tylko część funkcji, które futurolodzy chcieliby widzieć w tym standardzie. Mówiąc językiem inżynierów, będzie on adresował (na razie) dwa główne scenariusze. Pierwszym jest dostęp radiowy wysokich prędkości (ang. enhanced Mobile Broadband, eMBB) drugi to URLLC (ang. Ultra-Reliable and Low Latency Communications), czyli komunikacja z bardzo niskimi opóźnieniami, cechująca się jednocześnie wysoką niezawodnością. Mówiąc nieco bardziej wprost rozwiązań, pozwalających na konstrukcję komunikujących się ze sobą w ramach 5G samochodów, lodówek, pralek i maszynek do golenia nie uświadczymy w pierwszej wersji standardu.

Oczywiście nie ma się czego obawiać – kolejne „rodziny zastosowań” będą pojawiać się w kolejnych wersjach standardu. Jednak nie można się spodziewać, że wszystko o czym czytacie w internecie natychmiast stanie się faktem. Pamiętajcie także, że między stworzeniem standardu, a jego wdrożeniem droga jest daleka. Tak było w przypadku 4G i tak zapewne będzie w 5G, choć w tym drugim przypadku wszystko przebiegnie nieco inaczej.

Czyli jak? – zapytacie. O tym w kolejnych materiałach.

Jest także druga strona medalu – Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ang. International Telecommunication Union, skrót ITU) czyli organizacja wyspecjalizowana ONZ. Ona, choć nie tworzy samego standardu przygotowuje dla niego wymagania. Ostatnio nawet opublikowała wstępną wersję dokumentu z wytycznymi dotyczącymi ostatecznego kształtu 5G, określanymi jako ITU IMT-2020 (https://www.itu.int/md/R15-SG05-C-0040/en). Pamiętajcie jednak, że pierwsza faza 5G na pewno ich nie spełni. Czy spełni druga? To pytanie otwarte, a w przypadku 4G LTE dopiero „Release 10” spełnił wymagania narzucone przez ITU.

Jeżeli chcecie zadać pytanie o 5G, dowiedzieć się więcej, lub po prostu wyrazić swoją opinię zapraszam do komentowania.

P.S. Zapraszamy na konferencję Innovation Gardens Summit, w Miasteczku Orange 5 i 6 kwietnia. Będzie też temat 5G. A dla tych, którzy nie dotrą przygotujemy oczywiście relację na blogu.

Udostępnij: 5G – czy będzie rewolucja? 5Gotowi – odcinek 1
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  nhbj 16:12 02-03-2017
  " Nie mniej wszyscy wiemy co nam dało 4G – możliwość oglądania streamu wideo czy gry on-line na smartfonach, możliwość transmisji głosu bardzo wysokiej jakości dzięki VoLTE, czy też już testowane rozwiązania z zakresu IoT." Ale po ilu latach pojawiło się to VoLTE, a nie jest nawet takim standardem jak samo LTE. Działa tylko na wybranych telefonach. W 5G pewnie też będzie nowy "standard" i z Vo5G zabawa od nowa?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 18:37 02-03-2017
   Faktycznie może tak być - ale na razie nie. Jak mówi w filmie Marcin - na początku 5G będzie służyło do transferu danych. Trzeba założyć, że jednocześnie coraz więcej ruchu głosowego będzie przenoszone do 4G, czyli VoLTE. Oczywiście, to tylko moja perspektywa.
   Odpowiedz
   • komentarz
    j 19:29 02-03-2017
    No to właśnie baaaaardzo niedobrze, że nie biorą się za to od razu i nie wprowadzą standardu, który nie będzie wymagał softu operatora. Zawsze mogłoby to działać tak jak nowozakupiony telefon bez problemu wykonuje rozmowy w 3G/2G. Skoro 5G to całkowicie nowy standard to może on być identyczny w każdej sieci na świecie i każdy telefon z 5G mógłby mieć obsługę tych ustawień bez względu na kraj/operatora.
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotrek Domański 19:43 02-03-2017
     Tak wyglądają prace nad standardami - najpierw tworzy się podstawowe rozwiązania, pózniej dokłada kolejne. Tak było z 4G, podobnie będzie w 5G. Ale spokojnie, przypomnę, że wdrażanie nowych rozwiązań jest coraz szybsze. Polecam raport, o którym mówię w filmie, jest w nim nawet stosowny wykres ;-)
     Odpowiedz
     • komentarz
      j 22:11 02-03-2017
      Ale jak w przypadku LTE minęło u nas 5 lat zanim zaczęło się cokolwiek dziać z przesyłaniem głosu to prędzej wejdzie 5G niż VoLTE będzie usługą powszechną, którą będzie można porównywać do ilości rozmów 2G/3G.
      Odpowiedz
      • komentarz
       Piotr Domański 08:25 03-03-2017
       Tyle tylko, że w pierwszej wersji 5G, nad którą obecnie trwają prace nie ma w ogóle mowy o transferze głosu. Mówimy o tym w filmie, napisaliśmy też w tekście. Oznacza to, że na razie trzeba liczyć się ze coraz powszechniejszym VoLTE, niż przejściem na transfer głosu przez 5G.
       Odpowiedz
 • komentarz
  emitelek 18:27 02-03-2017
  Piękna para!!! ;) Z prędkościami to może ja podziękuję, zwłaszcza mobilnie - po co to komu??? Chodzi o cenę; dacie no-limit za 5-10zł 3G w karcie i będzie GIT! :D
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 18:34 02-03-2017
   emitelek pytasz po co prędkości? Teraz choćby do streamu wideo. Niedługo do streamu na okulary do VR. Albo by jeden samochód mógł się z drugim dogadać i wiedzieć o zbliżającym się zagrożeniu. Albo do prowadzenia zdalnie operacji poprzez sieć mobilną (a nie jak teraz przez stacjonarną) i tak dalej i tak dalej. Co do no-limit - jeżeli jest tak jak mówisz i wystarczy Ci 3G, to już teraz nasze pakiety danych są trudne do skonsumowania ;-) Jak choćby ten w nju - 9 GB, albo w Orange Free na Kartę. Ale gwarantuje Ci, że za jakiś czas, to będzie za mało - treści w internecie idą w stronę wideo, a to przekłada się na większy transfer.
   Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 20:22 02-03-2017
   Para piękna ?? Fajne nagranie, prosimy o więcej takich. Miło się Was ogląda.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Piotrek Domanski 20:48 02-03-2017
    Z tym "para" bym się tak nie zapędzał ;-) po prostu postanowiliśmy połączyć siły i wspólnie opowiedzieć o 5G i naszych przymiarkach do standardu.
    Odpowiedz
    • komentarz
     pablo_ck 08:47 03-03-2017
     Piotrek każda Marta jest grzechu warta ;p ;p
     Odpowiedz
     • komentarz
      Piotr Domański 08:52 03-03-2017
      Pablo_ck, nie zamieram się z Tobą spierać, ale moja opinia na ten temat jest inna.
      Odpowiedz
    • komentarz
     pablo_ck 08:48 03-03-2017
     Para prezenterów Blogów Orange oczywiście :)
     Odpowiedz
     • komentarz
      Piotr Domański 08:54 03-03-2017
      Oczywiście.
      Odpowiedz
 • komentarz
  PAWEŁ 20:27 02-03-2017
  Ciekawe czy karty sim trzeba będzie wymieniać do 5 G ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotrek Domanski 20:51 02-03-2017
   Może się okazać, że do momentu gdy w Europie pojawi się 5G pytanie przestanie mieć sens ;-)
   Odpowiedz
   • komentarz
    PAWEŁ 07:25 03-03-2017
    Bo może będą już karty e-sim ?
    Odpowiedz
 • komentarz
  PAWEŁ 10:00 03-03-2017
  W Australii już chyba mają 5 G . https://komorkomat.pl/pierwsze-sieci-5g-debiutuja-na-swiecie-kiedy-w-polsce/
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 10:45 03-03-2017
   Z tego artykułu wynika, że planują wprowadzić usługę transferu danych w oparciu o 4G LTE z prędkością powyżej 1 Gb/s. To nie jest 5G, tylko nadal klasyczne, wszystkim znane 4G, wsparte, jak się domyślam agregacją pasma i MIMO 4x4. 5G jeszcze nikt nie może zaoferować, bo 5G po prostu nie istnieje - na razie jest w fazie przygotowania, o czym zresztą mówimy w tekście i filmie. Swoją drogą nie jest to jakiś mega wyczyn - my w laboratoriach osiągnęliśmy prędkość 1,91 Gb/s w oparciu o 4G i mamy stację bazową, na której można (podobnie jak w Australijskim przykładzie, teoretycznie) osiągnąć prędkość 600 Mb/s i pewnie gdybyśmy mieli więcej dostępnego pasma moglibyśmy wyciągnąć owe 1 Gb/s. 5G nie oznacza, 4G działającego z większą prędkością, tylko zupełnie inny standard przesyłania plików.
   Odpowiedz
   • komentarz
    PAWEŁ 11:24 03-03-2017
    Jak pojawi się gdzieś 5 G na siwiecie , to pewnie będzie w Japonii
    Odpowiedz
   • komentarz
    Pan Pikuś 20:23 03-03-2017
    W Play to już mają z 7G :-D
    Odpowiedz
 • komentarz
  Marta Cieślak-Krajewska 10:11 03-03-2017
  Dziękuję za wszystkie miłe komentarze i cieszę się, że format się Wam spodobał! Temat 5G jest bardzo rozwojowy, wciąż pojawiają się nowe rozwiązania, więc na pewno będziemy mieli o czym mówić i co pokazać. Myślimy nad kolejnym odcinkiem :-)
  Odpowiedz
  • komentarz
   pablo_ck 16:50 03-03-2017
   Marta kup Piotrkowi Snickersa :) Fajny facet z Niego ale coś na żartach się nie zna ;p Wszystkie Marty to najpiękniejsze kobiety, w tym moja piękna żona :)
   Odpowiedz
   • komentarz
    Piotrek Domanśki 18:13 03-03-2017
    :-D ostatnio na urodziny dostałem słoik snikersów. Chyba muszę się zastanowić nad swoim gwiazdorzeniem ;-)
    Odpowiedz
   • komentarz
    Marta Cieślak-Krajewska 12:50 06-03-2017
    pablo, <3 a Piotrek dostanie Snickersa przed następnym odcinkiem :-)
    Odpowiedz
 • komentarz
  Buka 15:47 03-03-2017
  Panie Piotrze nie ukrywam, że świetny pomysł z tym video,coś dla ludzi chcących poszerzyć wiedzę :-) jedną a może dwie rzeczy mnie nurtują-kwestia anten odbiorczych,bo teraz praktycznie nie możliwym jest znalezienie anteny, która by dobrze spełniała swoją rolę na paśmie 800 i 2600(agregacja),druga kwestia to czy możliwym jest zniesienie limitów danych w technologii 5G?
  Odpowiedz
 • komentarz
  robert 15:51 03-03-2017
  Zapowiada się bardzo fajnie, dobry temat i sympatyczni Ludzie. Czekam z niecierpliwością na kolejne odcinki :-)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Astis 07:30 06-04-2017
  Myślę , że jak większość tu . . . jeszcze nie wiemy co dało nam 4Ga tu temat 5G . . . chyba najgorsze w tym, że telefony będzie trzeba zmienić.... ? Dla przeciętnego użytkownika nawet 2G jest tajemnicą. Sieć ma działać i nie mieć awarii. Co robicie by nie było awarii jak ostatnio? A gdzie te wysłane smsy co niby dostarczone a nie trzymali niektórzy? W kosmos poszły?
  Odpowiedz
 • komentarz
  mar_ 11:17 24-06-2017
  Na pewno się czepiam, ale... Marta mówi dziwnie, jak na kogoś kto chce prowadzić prezentację. Nadmiernie skraca samogłoski, Szczególnie te przed i po "r".
  Odpowiedz
 • komentarz
  blablabla 06:01 17-07-2018
  Jak widzę ten zachwyt technologią 5G to odnoszę wrażenie, że niektórym już całkowicie internet mózg wyżarł. Nie lepiej założyć sobie mikrofalówkę na łeb ?.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Minciu 05:24 14-11-2018
  Czy jest szansa, że 5G będzie działać chociaż tak dobrze, jak powinno było dawno temu działać zwykłe LTE? Czy dalej będzie tłumaczenie. że przeciążony BTS i pingi jak ze znaków dymnych ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 18:14 14-11-2018
   Każdą sieć można przeciążyć, jeżeli wpakujesz w nią zbyt duży ruch. Gdy projektowano 4G nikt nie myślał, że połowa danych w sieci będzie stanowiła wideo, a ruch w tej sieci będzie mógł wzrastać 40 krotnie w trzy i pół roku. Od zawsze prognozy ruchu są niedoszacowane.
   Odpowiedz
 • komentarz
  huyr 16:27 17-07-2019
  5G to morderstwo ludzi
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 18:06 17-07-2019
   Sądzę, że nieco wyżej, w moich 3 kolejnych komentarzach odpowiedziałem na potencjalne wątpliwości.
   Odpowiedz

;

Bezpieczeństwo

Uwaga na nowe phishingi! (3)

Michał Rosiak

2 marca 2017

Uwaga na nowe phishingi!
3

Michał Rosiak

W ostatnich dniach CERT Orange Polska zanotował znaczny wzrost ataków phishingowych, tym razem związanych z podszywaniem się pod adresy z domeny @orange.pl i @neostrada.pl. Oczywiście my nie mamy z nimi nic wspólnego, a przestępcy, używając adresów z naszych domen, usiłują dodatkowo uwiarygodnić swoje działania.

Maile, które do nas trafiły, są do siebie bardzo podobne. Tytuł może sugerować, iż załączony do nich plik to faktura za domniemane zamówione przez nas usługi, zaś fakt, iż nie wszystkie wiadomości zawierają treść, może jeszcze bardziej przekonać potencjalną ofiarę do otwarcia załącznika, by sprawdzić o co chodzi.

treść ataku phishingowego przed którym ostrzega blog Orange Polska

Oczywiście absolutnie nie otwierajcie załączonego pliku, zawiera on bowiem nową, wykrywaną przez mniej niż 10 procent silników antywirusów wersję trojana. Po instalacji umożliwia przestępcy ściągnięcie na nasz komputer kolejnych elementów złośliwego oprogramowania. Jeśli otrzymacie takiego maila, będziemy wdzięczni za zapisanie go na pulpicie, a następnie dodanie (jako załącznika) do nowej wiadomości i wysłanie pod adres cert.opl@orange.com. Dzięki temu pomożecie nam w zabezpieczeniu innych użytkowników i naszej sieci przed kolejnymi mutacjami ataku.

 

Udostępnij: Uwaga na nowe phishingi!
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Astis 07:33 03-03-2017
  Ten wirus działa na androidzie? Wprost, czy otwarcie załącznika na telefonie z androidem ma takie same skutki co na kompie z Windowsem?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Michał Rosiak 08:17 03-03-2017
   Z mojej wiedzy w tym przypadku jest to malware dedykowany dla Windows.
   Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 08:55 03-03-2017
  Ach to "dziadostwo", na każdym kroku trzeba uważać. Ale lepiej dmuchać na zimne niż później stracić cenne dane.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej