;

Gaming

Gracze pomagają Ukrainie (1)

Bartosz Graczyk

7 marca 2022

Gracze pomagają Ukrainie
1

W związku z wojną w Ukrainie, cały świat łączy się i okazuje wsparcie poszkodowanym. Jako bloger, który zajmuje się gamingiem pokażę Wam, jak do pomocy włączyło się nasze środowisko.

Polscy gracze dla Ukrainy – trwa zbiórka pieniędzy

gracze ukrainie

Zacznijmy od inicjatywy lokalnego społeczeństwa. “Polscy gracze dla Ukrainy” to wspólna zbiórka pieniędzy na stronie siepomaga.pl, zorganizowana przez największe polskie portale gamingowe przy współpracy z youtuberami. Wśród nich takie marki jak: gryonline, polygamia, cd-action, arhn.eu czy Kacper Pitala. Przedsięwzięcie zorganizowane przez graczy osiągnęło poziom 80 tysięcy złotych w przeciągu trzech dni! Celem jest zebranie 100 tysięcy, które zasilą największą zbiórkę na siepomaga. Każdy gracz: konsolowy, PCtowy, lub mobilny może wspomóc tę akcję. Pomoc znajduje się ponad podziałami.

Wsparcie finansowe akcji humanitarnych

Pozostańmy jeszcze na polskim podwórku. Część firm gamingowych postanowiła przekazać datki na Polską Akcję Humanitarną, działającą na terenie Ukrainy. Wśród nich znalazły się takie studia jak: Techland, CDProjekt RED, Ten Square Games, Huuuge Games (wszystkie z wymienionych firm zasiliły fundusz po milion złotych) oraz Rage Quit Games (pomoc o wartości 100 tys zł).

Kupujesz grę – pomagasz Ukrainie

Każdy pomaga jak może – nie tylko finansowo. Krakowskie studio Bloober Team znane z “The Medium” oferuje płatne staże dla ukraińców, natomiast Playway w swoich studiach przygotował miejsca noclegowe dla uchodźców.

Wielu twórców gier przekaże zyski ze sprzedaży ich produktów na pomoc Ukrainie. Jakie gry można było kupować, by wesprzeć potrzebujących? Przykładem jest “This War of Mine” autorstwa 11bit studios, opowiadające historię cywili, próbujących przetrwać wojnę. Producent zapewnił, że przekaże tygodniowy przychód ze sprzedaży gry na rzecz ukraińskiego Krzyża Czerwonego. Podobne stanowisko przedstawił światu zespół TheFarm51 oferujący grę “Charnobylite”, której akcja dzieje się na terenie skażonego Czarnobyla, natomiast producent Crushing Koalas przekaże na cele charytatywne zyski ze wszystkich produktów ich autorstwa, które obecnie znajdują się w sprzedaży.

Studio Artifex Mundi odda na rzecz akcji humanitarnych wszystkie zarobione pieniądze z rynku rosyjskiego oraz przychody z gry “Irony Curtain: From Matryoshka with Love”, zebrane do końca marca.  Lista jest znacznie dłuższa i liczy dziesiątki producentów oraz tytułów.

Cały świat pomaga Ukrainie

Ubisoft – przekazuje 200 tysięcy euro na ukraiński Czerwony Krzyż oraz okazuje wsparcie finansowe lokalnym pracownikom. Warto zaznaczyć, że deweloper posiada(ł) swoje studia w Odessie i Kijowie.

Co ciekawe gamingowy gigant, którego korzenie pochodzą z Białorusi czyli Wargaming.net (twórcy World of Tanks) dofinansował ukraiński Czerwony Krzyż środkami o wartości jednego miliona dolarów oraz okazuje wsparcie kijowskim pracownikom – wypłacając wcześniejsze wynagrodzenia oraz szukając nowych lokacji mieszkaniowych.

Producent Bungie, czyli twórcy shootera MMO – Desity, ofiarowali środki z ich własnego programu wsparcia “Game2drive” na rzecz pomocy humanitarnej na ukrainie.

Do grona wspierających dołączył zespół odpowiedzialny za silnik graficzny “Unity”. Do pierwszego marca ich grupa zebrała ponad 600 tysięcy dolarów, które przekażą czterem akcjom humanitarnym działającym na terenie Ukrainy.

Najwięksi gracze na rynku solidaryzują się z poszkodowanymi. Akt altruizmu mogliśmy zauważyć wśród takich marek jak: Pokemon Company (200 tys $), czy Sony (2 miliony $ przekazane na rzecz UNHCR, czyli jednej z akcji humanitarnych realizowanych przez ONZ).

Przyznam się, że chciałem w tym wpisie podsumować ile łącznie branża gamingowa przekazała środków na rzecz pomocy Ukrainie i nie jestem w stanie tego zrobić z dwóch względów. Wszyscy pomagają jak tylko mogą, a zebrana kwota zapewne jest astronomiczna. Na dodatek do grona wspomagających z dnia na dzień dołączają nowi ochotnicy.  Podsumowanie jest obecnie niemożliwe. Możliwa natomiast jest aktywna pomoc! Nawet z pozoru małe przejawy altruizmu potrafią wiele znaczyć dla osoby, która straciła swój dom oraz pragnie mieć kontakt ze swoją rodziną lub przyjaciółmi. Na naszym blogu znajdziesz wpis z którego dowiesz się jak możesz pomóc ze starterami od Orange, obywatelom Ukrainy.

Udostępnij: Gracze pomagają Ukrainie
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:58 07-03-2022
  Brawa dla Was. Piękne akcje. Oby wszystkie zakończyły się tym że zebrane fundusze trafią w 100% na zakup sprzętu który jest niezbędny do funkcjonowania w tych trudnych warunkach, a nie trafiły w jakimś stopniu na konta "januszy" którzy będą teraz robić świetne interesy i zarabiać na nieszczęściu tych ludzi. Niedawno byliśmy świadkami jak na początku pandemii wiele produktów medycznych, sprzętu podrożało z dnia na dzień o 100%, a niektóre nawet po 300%. Uważam że po zakończeniu pandemii takimi "firmami" powinny zająć się specjalne jednistki jak NIK, CBA, etc....
  Odpowiedz

;

Urządzenia

Testujemy Samsunga S22 Ultra 5G (1)

Michał Rosiak

7 marca 2022

Testujemy Samsunga S22 Ultra 5G
1

Wiecie, że pierwszy Samsung Galaxy S pojawił się na rynku w 2010 roku? Koreańskie flagowce od 12 lat nadają ton smartfonowym nowościom. I choć przez ten czas zyskały wielu godnych rywali, na premierę nowych modeli z linii S za każdym razem czeka technologiczny świat.

Samsung S22 Ultra 5G to topowy model koreańskiego producenta. Pamiętacie fragment ze Shreka, gdy osioł przerażony krzyknął do Fiony:

– O mój Boże, zeżarłaś królewnę?!

Fiona faktycznie okazała się królewną, ale S22 Ultra 5G w pewnym sensie… zeżarł (czy też, jak to się ładnie mówi, „skanibalizował”) serię Note. O ile ostatnim Note był model 20, to do S21 rysik można było dokupić. Jako stały element, z miejscem w obudowie, wrócił dopiero teraz. Rzecz jasna większość z nas skorzysta z niego raz, czy dwa. Jednak np. mojemu synowi, uczniowi Technikum Architektoniczno-Budowlanego, zaświeciły się oczka 🙂 Mnie przydał się najbardziej przy wysyłaniu screenshotów, gdy istotny fragment mogłem zakreślić kółkiem, ewentualnie przy dotykaniu mikroskopijnych elementów na ekranie.

S22 Ultra 5G – (nie) dla każdego

Samsung S22 Ultra 5G to – z racji ceny – nie jest telefonem dla każdego. Ale mam wrażenie, że nikt by nie odmówił, gdyby trafił do jego ręki. Jak zwykle perfekcyjnie wykonany i widać, że to urządzenie premium. Obłędny ekran Amoled, wielki ale na upartego da się jedną ręką obsługiwać. Świetny do grania, idealny do oglądania treści wideo oraz przeglądania internetu. I rysowania 🙂 No i do zdjęć, ale o tym w moim wideo.

Generalnie czy to biznes, czy gracz, czy fotoamator (a nawet profesjonalista) – będą Państwo zadowoleni.

Ps. Po dwóch latach wróciłem przed blogową kamerę. Ależ mi tego brakowało!!!

Udostępnij: Testujemy Samsunga S22 Ultra 5G
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:47 07-03-2022
  Super test! Sprzęt mega! Tylko to pudełko trochę takie "wojenne" ?. Michale video kosmos. Czekamy na kolejne.
  Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Zdjęcia z pomocy Ukrainie (2)

Tosia Bojanowska

7 marca 2022

Zdjęcia z pomocy Ukrainie
2

Zanim opublikujesz zdjęcie z człowiekiem uciekającym przed wojną… przeczytaj ten wpis. Wrzucenie zdjęcia z czyimś wizerunkiem do sieci – nawet za jej czy jego zgodą – wymaga dziś dużej uważności i wrażliwości.

Dziesiątki tysięcy ludzi z Ukrainy codziennie przekraczają granicę z Polską, uciekając przed tragedią wojny. Trwa ogromna mobilizacja Polaków (i nie tylko), którzy pomagają w tej trudnej sytuacji na przeróżne sposoby i wzrusza nas ta dawka dobra, wsparcia i zaangażowania.

Dach nad głową

Wielu z nas przyjęło lub zamierza przyjąć gości z Ukrainy pod swoje dachy, dając im bezpieczne schronienie na ten trudny czas. To piękna, wymierna i bardzo potrzebna dziś pomoc!
Te spotkania to zapewne ogromne emocje, napędzane tym, że znajdujemy się w ekstremalnej sytuacji.

Internet i media społecznościowe obiegają ostatnio relacje z tych spotkań i to dobrze, że ludzie dzielą się tym, jak pomagają. To bywa mobilizujące dla innych, aby także angażować się we wsparcie. To daje nam poczucie solidarności, a dziś bardzo jej potrzebujemy.

Zdjęcia z umiarem

Czasami tym relacjom towarzyszą zdjęcia. Wielokrotnie z osobami z Ukrainy, często też z dziećmi.

I tutaj apel. Do wszystkich, którzy pomagają osobom uciekającym z Ukrainy i chcą podzielić się tym faktem w sieci.
Prosimy Was o uważność i ostrożność w publikowaniu zdjęć z wizerunkiem Waszych gości. Zapewne pytacie ich o zgodę przed taką publikacją – to dobrze! Ale warto też pamiętać, że ludzie ci znajdują się w traumie, szoku, w każdym razie – najprawdopodobniej w najtrudniejszej sytuacji w swoim życiu. Ich poczucie bezpieczeństwa zostało ekstremalnie zachwiane. Są Wam wdzięczni za pomoc, którą im okazujecie i może być tak (choć nie musi), że są gotowi zgodzić się na więcej niż zwykle.

Dzielenie się pewnymi momentami, przeżyciami w sieci stało się dla nas naturalne, odruchowe. W wielu sytuacjach, a w tej szczególnie, warto się na chwilę zatrzymać i sprawdzić, czy to OK, czy to naprawdę potrzebne i czy uwzględnia poczucie godności naszych przyjaciół w trudnej chwili. Warto wziąć na poważnie każdy Wasz najmniejszy cień wątpliwości.


I po prostu mieć to na uwadze, kiedy czynicie dobro dla ludzi uciekających przed wojną.

I czynić je dalej. <3

A może wystarczy zdjęcie zbiórki rzeczowej, uściśniętych dłoni, wspólnego obiadu na stole, flagi ukraińskiej lub każde inne symboliczne ujęcie, bez wizerunku?

Czego jeszcze nie publikować w tym czasie w sieci? Niesprawdzonych informacji i zdjęć transportów wojskowych z pomocą dla Ukrainy, o czym ostatnio pisał na blogu Michał Rosiak.

Mam nadzieję na szybkie zakończenie działań zbrojnych, które oszczędzi życie, zdrowie i poczucie bezpieczeństwa wielu ludzi. Pozostajemy #SolidernizUkrainą

Udostępnij: Zdjęcia z pomocy Ukrainie
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Cup. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 21:38 07-03-2022
  Mądre słowa. Wojna w Ukrainie to nie Światowe Dni Młodzieży. Myslę że wiele ludzi w chwili obecnej publikuje wiele niepotrzebnego kontentu. Milczenie jest złotem. Też mam nadzieję że konflikt zbrojny w Ukrainie skończy się szybko, ale.....z historii wiemy że nie jest łatwo zakończyć wojny z dnia na dzień i że trwają one zazwyczaj miesiącami a nawet latami.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Antonina Bojanowska 15:09 08-03-2022
   O tak, milczenie bywa złotem. I oby zamilkły też bomby w Ukrainie... Choć też obawiam się, że może to trochę potrwać, to jednak trzymam się (jeszcze) jakiejś ogromnej nadziei...
   Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej