;

Odpowiedzialny biznes

Hackathon+ w słusznej sprawie. Weź udział (3)

Marta Cieślak-Krajewska

20 listopada 2018

Hackathon+ w słusznej sprawie. Weź udział
3

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju organizuje w grudniu Hackathon+ czyli maraton programowania. Jego celem jest stworzenie dostępnych prototypów aplikacji i serwisów internetowych ułatwiających życie osób, które mają trudności w poruszaniu się i percepcji.

Organizatorem wydarzenia jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Partnerami konkursu są Orange Polska, Nokia, Microsoft i Google. 

Hachathon+ już 8-9 grudnia br.

Hackathon+ odbędzie się w dniach 8-9 grudnia 2018 r. Skierowany jest do programistów i innych osób zajmujących się rozwojem oprogramowania, na przykład projektantów grafiki, twórców interfejsów. Start zaplanowany jest w sobotę 8 grudnia o godzinie 14:00. Hackathon, zgodnie z zasadami potrwa 24 godziny i zakończy w niedzielę 9 grudnia o 14:00. Wydarzenie odbędzie się na stadionie PGE Narodowy w Warszawie.

Dla programistów, grafików, projektantów

Jeśli programujecie lub zajmujecie się rozwojem oprogramowania, np. projektowanie grafiki czy tworzeniem interfejsu, to wydarzenie jest właśnie dla was. Organizatorzy liczą na udział ekspertów zainteresowanych architekturą, transportem, edukacją, służbą zdrowia, cyfryzacją i rozwojem usług. Jeśli spełniacie to kryteria, to wystarczy stworzyć zespól, składający się z 4 do 7 osób i zgłosić swój udział.

Główna nagroda to 20 000 PLN

Najlepsze zespoły otrzymają nagrody finansowe.

 • 1. miejsce: 20 000 PLN
 • 2. miejsce 12 000 PLN
 • 3. miejsce 8 000 PLN

Zgłoszenia są przyjmowanie przez stronę https://hackathon.miir.gov.pl/

Uwaga, rejestracja kończy się w piątek, 30 listopada br.

Regulamin https://hackathon.miir.gov.pl/strony/o-hackathonie/regulamin/

Udostępnij: Hackathon+ w słusznej sprawie. Weź udział
podaj nick
komentarz jest wymagany
Zweryfikuj czy jesteś człowiekiem wybierając Filiżanka. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 12:47 20-11-2018
  O proszę :) Osobiście widzę że coś zaczyna ruszać w służbie zdrowia - fajnie gdyby Orange był pionierem zmian w tej dziedzinie. E-konsultacje, e-recepty, e-rejestracja, e-dokumentacja medyczna - to wszystko przed nami, ale droga jeszcze długa.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Marta Cieślak-Krajewska 16:50 21-11-2018
   Dlatego wspieramy tego rodzaju przedsięwzięcia :-) a teraz wszystko w rękach uczestników Hackathonu.
   Odpowiedz
  • komentarz
   MAURYCY 18:53 28-04-2019
   Fajnie by było. Ale najpierw trzeba zrezygnować z publicznej służby zdrowia.
   Odpowiedz

;

Reklama

Prezent na święta od Orange (10)

Stella Widomska

20 listopada 2018

Prezent na święta od Orange
10

To już oficjalne. W telewizji, galeriach handlowych, na ulicach… wszędzie mamy święta. W Orange w najlepsze trwają już świąteczne kampanie ofert dla firm i na kartę, a teraz kolejna, z ofertą dla klientów indywidualnych. Jest to historia o tym, jak hołdując polskiej tradycji, przygotować się na niezapowiedzianego gościa. Komunikacja zbudowana jest wokół elementu zaskoczenia, który tylko pozornie zakłóca trwającą kolację świąteczną. Choć pojawienie się gościa budzi konsternację, finalnie pokazuje, jak powinny wyglądać prawdziwe święta. Bo polskie święta są o dzieleniu się. Ich podstawą jest mnogość potraw, pełny stół i prezent dla każdego. Jego brak to dyshonor dla gospodarzy. Jak kończy się nasza historia? Zapraszam do obejrzenia spotu.

I jeszcze garść informacji. Za kreację odpowiedzialna jest agencja Leo Burnett. Produkcją zajęło się Dynamo, postprodukcją Studio Delapost, a media zaplanował i kupił dom mediowy Initiative Media. Spot wyreżyserował Michał Gazda.

 

Udostępnij: Prezent na święta od Orange
podaj nick
komentarz jest wymagany
Zweryfikuj czy jesteś człowiekiem wybierając Filiżanka. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 11:17 20-11-2018
  Samsung widzę że zrobił fajną promocję, po pewnie też mają w tej kampanii duży udział. Prezent całkiem fajny :) Reklama też może być :) ;p
  Odpowiedz
 • komentarz
  Puczi 03:10 21-11-2018
  Ciekawe czy w tym roku też zapomnicie o nas- Prepaidowcach. Dawniej dostawaliśmy super promocje na święta, rok temu zapomnieliście a jak będzie teraz?
  Odpowiedz
 • komentarz
  ciekawy 09:37 21-11-2018
  Czy w tym roku Orange jako jedyny operator "nie bierze udziału" w blak frajdej? :) Wiem, wiem, że u niektórych promocję są pożal się, ale Orange zazwyczaj miało coś ponad konkurencję :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 10:04 21-11-2018
   Oczywiście, że bierze, a ceny będą takie, że buty pospadają wszystkim ;-) Ale chcemy Wam zrobić bardzo miłą niespodziankę.
   Odpowiedz
   • komentarz
    ciekawy 10:56 21-11-2018
    A czy będzie to również związane z przedłużeniem abonamentu np. w Orange Love (również dla firm)? Kiedy będą szczegóły? ;)
    Odpowiedz
   • komentarz
    pablo_ck 23:12 21-11-2018
    Oby, może na coś się pokuszę :) Bo muszę dość pilnie wymienić smartfon, więc.....
    Odpowiedz
    • komentarz
     ciekawy 10:26 22-11-2018
     Kończy mi się umowa na cały pakiet w lutym, patrząc na promocje dzisiejsze i te, które mają być jutro poważnie zastanawiam się, czy nie brać czegoś poza abonamentem, jeżeli Orange nie pokaże czegoś mega :P Honor Play - wydajność flagowca a ma być jutro za 1099zł, Samsung Galaxy A8 - 999zł + abo w NJU (dobra jakość Orange) za 19zł(pakiet łączony), daje 1455-1555zł, także.... czekamy na ruch Orange ;)
     Odpowiedz
    • komentarz
     MAURYCY 18:53 28-04-2019
     Na co wymieniłeś?
     Odpowiedz
 • komentarz
  Astis 10:17 21-11-2018
  Słabo. Ja nie ma orange "laif"... i nie ma co dokupić.... :/ a coś dla nowo - starych w orange ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Puczi 15:06 22-11-2018
   Dla lojalnych klientów co ma orange? pewnie nic! czekam do końca roku czy coś ruszy się w prepaidzie jeżeli chodzi o pakiety minut i SMS/MMS, bo jak nie to postanowieniem noworocznym będzie migracja do Virgin.
   Odpowiedz

;

Sieć

Q&A – Jak to działa? #10 (36)

Piotr Domański

19 listopada 2018

Q&A – Jak to działa? #10
36

Jak zapowiadałem –tak zrobiłem, przygotowałem  dla Was Q&A, czyli zestaw pytań i odpowiedzi. Nie było możliwe, by rozwiać wszystkie Wasz wątpliwości – nie pozwalała na to długość nagrania. Wybraliśmy dziewięć pytań, ale do materiału trafiło osiem.

Dziewiąte pytanie, które wymaga dużo więcej miejsca na odpowiedź znajdziecie poniżej. Jest bardzo ważne i często pada, a brzmi mniej więcej tak: „Dlaczego nie mogę mieć światłowodu, jeżeli jest po drugiej stronie ulicy/w sąsiedniej miejscowości/bloku?”

Ale na początku wideo z pozostałymi ośmioma, zapraszam!

Przechodząc do pytania o światłowód. Nie jest prawdą, że nie zależy nam na jakieś grupie klientów – ze wschodu, zachodu, północy, domków jednorodzinnych, mniejszych miejscowości czy przedmieść. Zależy nam na wszystkich klientach.

Jednak podłączenie światłowodu to projekt olbrzymi,  infrastrukturalny. Bliżej mu do budowy autostrad niż do sprzedaży jogurtów w supermarkecie. Między końcem czerwca a początkiem października do światłowodu podłączyliśmy 245 tys. gospodarstw domowych. To tyle, co domków i mieszkań w dużym mieście – Gdańsku czy Poznaniu.

Porównajcie to do podłączania sieci centralnego ogrzewania, sprawdźcie ile budynków podłącza się w trzy miesiące do niej.

Odpowiedź na pytanie „Dlaczego nie mogę mieć światłowodu od Orange?” ma trzy części. Pierwsza to…

fibersztuczki czyli czym się róźni kabel koncentryczny od światłowodu

… pieniądze, o czym bardzo często piszę odpowiadając na Wasze pytania w komentarzach. Nie mamy maszynki do druku pieniędzy. Na światłowód wydaliśmy w 2017 roku ponad 670 mln złotych. Mało? Dużo?  Wyobraźcie sobie, że za tą kwotę kupujemy… jabłka. Następnie pakujemy je do TIRów (standardowy zestaw dwuczęściowy, o pojemności 20 ton) i ustawiamy owe pojazdy jeden za drugim, zderzak w zderzak. Powstanie kolejka która zabierze jeden pas na drodze z Warszawy do Tychów – 345 km. Ewentualnie moglibyśmy zastawić oba pasy autostrady A2 z Łodzi do Warszawy i jeszcze trochę by zostało.

Niestety nadal za mało, by podłączyć wszystkich za jednym zamachem – dlatego niektórych z Was podłączamy szybciej , innych później. Nam też jest przykro, że nie możemy tego zrobić jednocześnie – uwierzcie, bardzo ułatwiłoby nam to życie.

Po drugie – światłowodu nie podłączają roboty

Mówiąc zupełnie wprost – inwestycja w światłowód to olbrzymie wyzwanie logistyczne, o czym za chwilę dokładnie napiszę. Tę pracę muszą wykonać ludzie. Nie każdy się na tym zna, bo trzeba „ogarniać” telekomunikację, prawo budowlane, geodezję, masę przepisów i jeszcze rozumieć czym jest koszt, a czym dochód. Liczba ludzi, którzy w Polsce spełniają te kryteria jest ograniczona. Trwają obecnie liczne projekty w ramach POPC, mamy boom budowlany, a bezrobocie (na całe szczęście) ma jedną cyferkę.

Po trzecie – światłowód choć w ziemi lub na słupie to… budowa

Na początek ciekawostka – wiecie ile czasu zajmuje uzyskanie zgody na przeciągnięcie światłowodu przez ciek wodny (rzeka, potok, strumień, „rzeczka-smródka”)? Od czterech do sześciu miesięcy.
Jak budowa, to musi być mapa – za każdym razem musimy ją „pozyskać”, co oznacza de facto stworzyć, przy udziale geodetów w oparciu o stare mapy i uzupełnić o nowe elementy, na przykład światłowód. Czasem trwa to nawet kilka miesięcy przy dłuższych liniach światłowodowych.

Skoro już przy nich jesteśmy, to pamiętajcie że często biegną one wzdłuż dróg, często nowych lub świeżo remontowanych, a więc objętych gwarancją. Oznacza to, że ich zarządcy nie chcą nam umożliwić pracy przy nich w obawie o utratę gwarancji albo chcą przejęcia przez nas gwarancji na całą drogę.  Czasem zarządcy chcą także, by prosić o pozwolenie nawet, gdy zamierzamy podnieść studzienkę i sprawdzić, czy kanalizacja techniczna biegnąca pod drogą jest drożna, co oznacza kolejne miesiące czekania. Oczywiście, jeżeli kanalizacja w ogóle tam jest.

Teoretycznie jest inne wyjście. Jeśli nie możemy pociągnąć światłowodu zrealizować sieci w drodze lub tuż przy niej to dla czego nie trochę dalej? Tutaj też nie jest kolorowo. Na każdy kilometr sieci przypada kilkanaście, albo nawet kilkadziesiąt działek, a one mają swoich właścicieli, z którymi trzeba się skontaktować i uzyskać zgodę na dostęp do nieruchomości. A nie każdy jest zainteresowany.

Zapytacie: „dlaczego zatem nie ciągniecie światłowodu przez pola?”

Odpowiem pytaniem: „wiecie ile awarii mieliśmy, bo rolnik w czasie prac w polu wykopał nasz światłowód?”.

A przez las?

Poczytajcie na telko.in 😉

Jak to mówią  za kanałem La Manche – „Live my life”.

Zapchana kanalizacja, zaporowa cena, zablokowana piwnica

Światłowód Orange Polska - Q&A pytania i odpowiedzi na blogu Orange Polska

Teraz będzie kilka anegdotek, zaczniemy od takiej, która w innych przypadkach nawet byłaby zabawna. Nasza ekipa ruszyła podłączać światłowód w budynku, zajechali, wypakowali się, wzięli klucze od zarządcy… i odbili się od drzwi piwnicy. Bo ktoś w „międzyczasie” wymienił zamki. I nie wiadomo kto to, więc trzeba czekać. Tak z tydzień albo dłużej.

Inna opowieść  – stoi blok, w środku gotowa infrastruktura, wszystko czeka na pierwszego megabita. Tylko nie może się doczekać, bo właściciel kanalizacji uznał, że skoro Orange chce podłączyć, wszystko gotowe, więc  zaproponuje nam za przeprowadzenie światłowodu przez jego infrastrukturę cenę tak wysoką, że można dostać palpitacji serca.

Trzecia będzie moja własna. Otóż w miejscu gdzie mieszkałem jakiś czas temu bardzo chciałem światłowód. Niestety okazało się, że ktoś (dużo tych „ktosiów”) zrzucił na peszle (takie wąskie rurki na przewody) prowadzące do mieszkań… ze dwie łopaty cementu. Idealnie na środeczek, więc skorzystanie z tych peszli było niemożliwe bo się elegancko zalepiły, a administracja na dźwięk słowa „kucie” kręciła nosem. Więc skończyłem z rozwiązaniem „alternatywnym”, po koncentryku.

Sądzę, że koleżanki i koledzy zajmujący się światłowodem mają takich historii setki. Jest także jedna o dziku w studzience. Są inwestycje, a więc i klienci, którzy od prawie dwóch lat nie mogą się doczekać podłączenia. Właśnie z powodów prawno-formalnych i  tego co opisałem nieco wyżej. O kwestii ograniczenia dostępu do poszczególnych osiedli, czy nawet żądania dodatkowych opłat nie wspomnę. Zrobił już to kiedyś Wojtek w tekście „Prezesie spółdzielni, proszę pozwól mieszkańcom mieć światłowód”.

Oczywiście opisanie wszystkich odpowiedzi na pytanie „Dlaczego nie mogę mieć światłowodu, jeżeli jest po drugiej stronie ulicy/w sąsiedniej miejscowości/bloku?” jest niemożliwe. Ale mam nadzieję, że rozwiałem nieco wątpliwości. Bo nie, nie jest tak, że na złość nie chcemy Wam podłączyć światłowodu.

Kolejny odcinek już za miesiąc. Pokażę Wam jak działa sieć rdzeniowa. W ramach przygotowania zapraszam do lektury dwóch materiałów.

Udostępnij: Q&A – Jak to działa? #10
podaj nick
komentarz jest wymagany
Zweryfikuj czy jesteś człowiekiem wybierając Flaga. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Piotrekk85 17:17 19-11-2018
  Dobry pomysł z Q&A.
  Odpowiedz
 • komentarz
  pablo_ck 17:42 19-11-2018
  Kolejny super tekst Piotrze. Serwujesz nam coraz dłuższe teksty, mi się to podoba :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 19:42 19-11-2018
  No fajne to było :) Brakowało tego w formie Q&A.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Ron 19:47 19-11-2018
  Precyzując 2G na 8MHz uwzględniłeś pasmo 1800MHz i 900MHz ?? Coś dużo wyszło :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 17:28 20-11-2018
   Na GSM mamy obecnie dokładnie przeznaczone 7,6 MHz, ale lekko zaokrągliłem ;-)
   Odpowiedz
 • komentarz
  Marcin 21:21 19-11-2018
  Piotr Domański - ostatnio pisałem odnośnie problemu ze skrzynką pocztową Orange Światłowód - sprawa już się wyjaśniła, kontaktował się ze mną pracownik, który wyjaśnił mi wszelkie procedury, przeprosił za zaistniałą sytuację, a sprawa zakończyła się raczej pozytywnie dla mnie, także dzięki za pomoc. Faktycznie zareagowałeś jak należy ;)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 17:30 20-11-2018
   Cała przyjemność po naszej stronie ;-) Cieszę się, że mogliśmy się pomóc.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Marcin 13:08 21-11-2018
    Miło z twojej strony ;) Przy okazji mógłbyś mi Piotrze nakreślić kiedy mniej więcej możemy spodziewać się realizacji inwestycji w Gryfinie ? Tzn kiedy orientacyjnie planujecie ruszyć z pracami monterskimi/technicznymi w tej miejscowości ? Nie chcę wykorzystywać twojej dobroci ale może wykorzystasz swoje kanały kontaktu oraz możliwości i sprawdzisz to dla mnie ? ;)
    Odpowiedz
 • komentarz
  ISaidMe0w 18:01 20-11-2018
  A takie pytanie. Ponieważ koło mojej działki przekopaliście magistralny światłowod 2 lata temu. Czy to znaczy, że w przyszłości będzie dostępny internet światłowodowy w tym miejscu w przyszłości? Miejsce o którym mówie to: ul. Graniczna, Michałowice, Małopolska.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 18:33 20-11-2018
   Sieć rdzeniowa (magistralna) nie jest tym samym co sieć dostępowa, którą prowadzimy do klientów. Gdybyś wpiął taki światłowód do jakiekolwiek modemu nie działałby on. Sygnał z sieci rdzeniowej mógł zostać przetworzony na zrozumiał dla Waszych modemów musi zostać on mocno przetworzony, przez szereg urządzeń, chociażby OLT, który pokazałem w tym odcinku serii: https://youtu.be/CLFBfKE3vKU. Porównując to do innej dość znanej sytuacji - to jakbyś chciał zjechać bądź wjechać na autostradę nie korzystając ze zjazdu. Tutaj znajdziesz schemat sieci FTTH (czyli doprowadzającej światłowód do domu): https://biuroprasowe.orange.pl/blog/transfer-w-oka-mgnieniu-czyli-jak-dziala-ftth/, a tutaj więcej informacji o sieci rdzeniowej https://biuroprasowe.orange.pl/blog/siec-szkieletowa-czyli-jak-dziala-ip-network/ i https://biuroprasowe.orange.pl/blog/siec-szkieletowa-roadm-czyli-autostrada-w-sieci-szkieletowej/.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Krzysiek87 21:41 20-11-2018
  Piotrze,czy stosujecie jeszcze urządzenia zwane Liveplug służące do połączenia dekodera z modemem?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 20:26 05-12-2018
   W ofercie mamy dalej Liveplugi, które można wykorzystać do połączenia dekodera TV z routerem. Zestaw tych urządzeń jest dostępny w cenie 199 zł w salonach firmowych Orange.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Astis 10:20 21-11-2018
  No i wszystko jasne xD A ja jestem tym szczesliwcem, że mogę mieć wszystko xD ale za drogo i brak czasu, więc nic nie chcę xD pozdrawiam.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 20:27 05-12-2018
   I błąd!
   Odpowiedz
 • komentarz
  abrabra 19:59 21-11-2018
  Mam pytanie gdzie konkretnie najlepiej napisać, aby kogoś namówić/przekonać lub przynajmniej się dowiedzieć czy do centralki (Świętochłowice, na rogu Brzozowej 1 i Wiśniowej) dołożą półkę z V-DSL? Do tej pory V-DSL jest ode mnie za daleko i ledwo łapie (1500m). Chodzi mi konkretnie o tą centralkę https://www.google.com/maps/@50.2786666,18.9229895,3a,45.9y,202.74h,91.17t/data=!3m6!1e1!3m4!1sGrqISFYwxKru0PdL9W6Lsw!2e0!7i13312!8i6656 pozdrawiam :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Jakub 17:25 22-11-2018
  A jak ze światłowodem w Markach? Miasto powyżej 30 tysięcy mieszkanców, a dalej światłowód tylko w wybranych budynków
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 17:38 22-11-2018
   Zawsze zaczyna się od kilku budynków, a następnie zasięg jest poszerzany. Trudno by było inaczej. W przypadku Marek owe "kilka budynków" to 1 800 gospodarstw domowych na koniec września, więc bardzo dużo. Biorąc pod uwagę, że podłączanie zaczęliśmy w tym roku, to jest to bardzo dobry wynik.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Krzycho 07:34 26-11-2018
  Bez przesady to są zwykłe życiowe problemy, na przełomie milienium infrastrukturę lokalną zapewniały małe firmy które powstawały jak grzyby po deszczu. Wiele osiedli w centrum stolicy Śląska jest podłączona do sieci operatorów tylko dlatego, że ktoś (blisko 20 lat temu) przeciągnął między blokami metalową linkę i podłączył do niej skrętkę. Na osiedlu gdzie mieszkam przygotowaną pełną infrastrukturę, wszystkie studzienki i szyby zostały przygotowane do podłączenia sieci bo funkcjonowała tutaj lokalna firma efekt ? Mała firma oferuje podłączenie do sieci światłowodowej na czym korzystają operatorzy którzy przejmują gotową sieć którą zdecydowanie łatwiej i taniej jest modernizować. Generalnie nikt od was nie oczekuje położenia nowej sieci w dwa tygodnie ale komunikat prasowy albo dostęp do informacji w XXI wieku to chyba żaden problem ? Dlaczego wchodząc na waszą stronę, pisząc pisma, zaglądając do salonów nie mogę od wielu lat uzyskać informacji o planowanych inwestycjach ? To taki wielki problem zamieścić, nawet lakoniczną, informację o budowach prowadzonych w mieście ? A teraz uwaga, skoro taka informacja jest dla was niewygodna to po co w ogóle taki artykuł, po co tłumaczycie się klientom z własnych problemów skoro informowanie ich o postępie rozbudowy jest dla was problemem ?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 14:29 26-11-2018
   @Krzycho, odpowiedzi są bardzo proste - po pierwsze bardzo często instalacje się przedłużają. Oczywiście moglibyśmy powiedzieć "będziemy u Ciebie za dwa lata", ale okaże się, że spotka nas jedna z wyżej wymienionych sytuacji i nikt nie będzie miał dla nas cienia zrozumienia - "bo obiecaliśmy". Druga sprawa,z której jako klient zapewne nie zdajesz sobie sprawy - nasze plany inwestycyjne nie są szeroko komunikowane, bo byłaby to doskonała informacja dla konkurencji, która jak sam zauważyłeś jest bardzo prężna. I tak wystarczająco dużo mamy już blokowania inwestycji, zaporowych cen za wykorzystanie infrastruktury i innych przebojów, by jeszcze z tak dużym wyprzedzeniem informować, gdzie wkrótce będzie nasza infrastruktura i gdzie należy zintensyfikować wysiłki by nas wyprzedzić.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Krzycho 08:23 27-11-2018
    Rozumiem te argumenty i w pełni one do mnie trafiają jednak brak informacji jest dla mnie nie do zaakceptowania. Jestem waszym klientem od blisko 30 lat, a od co najmniej 4 lat korzystam z ofert alternatywnego operatora który na tym samym łączu oferuje mi pakiet internet + TV kiedy od Orange przez lata słyszałem, że jest to niemożliwe (co ciekawsze 14.11 dowiedziałem się, że obecnie nadal jest to niemożliwe).
    Odpowiedz
 • komentarz
  Góral 18:40 29-11-2018
  Na forum Telepolis padła informacja, iż na stacjach górskich (w Tatrach, na schroniskach) wielce prawdopodobnie nie będzie sygnału Orange (stacje należące do TMobile). Czy to już pewne (tzn. decyzja zapadła i amen, TMobile nie udostępni Wam stacji), czy też jest jest to sytuacja przejściowa (jak z innymi stacjami/pasmami, gdzie dołączacie do TMobile po kilku miesiącach od udostępnienia stacji/pasma dla klientów TMobile)?. Pytam w kontekście dolaczania do tych lokalizacji przez Plusa (trochę dziwne, że operator spoza Networks też będzie miał tam swój sygnał, a jeden z partnerów z Networks nie...:-/).
  Odpowiedz
 • komentarz
  Mariusz 23:26 02-12-2018
  Fajny artykuł, ale nie do końca jestem zadowolony z odpowiedzi na #9, bo nie bardzo rozumiem jak można na jednej ulicy o numerach od 1 do 11 nie zainstalować internetu pod nr 2, skoro jest tam już instalacja telefoniczna od ORANGE?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 08:22 03-12-2018
   Zakładam, że piszesz o stacji bazowej w Tatrach. Lina telefoniczna (taka tradycyjna, by nie powiedzieć "oldschoolowa") wyciągnie najwyżej kilkadziesiąt Mb/s. I to w dobrych warunkach. By stacja bazowa działała w miarę poprawnie potrzebuje znacznie większego transferu danych. O takich sprawach jak koniecznośc podłączenia jej do zupełnie innych urządzeń, niż telefon stacjonarny.
   Odpowiedz
   • komentarz
    Mariusz 15:10 05-12-2018
    Niestety, nie mam na myśli Tatr, tylko Legionowo, zaś ulica to Królowej Jadwigi. We wszystkich blokach dookoła mojego osiedla jest światłowód, zaś u mnie nie ma ... i nie bardzo wiem czemu.
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotr Domański 20:13 05-12-2018
     W takich sytuacjach warto kroki skierować do wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. Bo może dotyczyć Ciebie ta (lub podobna) historia: https://biuroprasowe.orange.pl/blog/prezesie-spoldzielni-prosze-pozwol-mieszkancom-miec-swiatlowod/
     Odpowiedz
     • komentarz
      Mariusz 20:32 06-12-2018
      Ok, dzięki za informację sprawdze co i jak, ale zakładając, że uda mi się uzyskać stosowną akceptację że strony wspólny na montaż światłowody w budynku to gdzie nalez się konkretnie zwrócić z tym tematem w Orange?
      Odpowiedz
      • komentarz
       Mariusz 20:36 12-12-2018
       Ponawiam pytanie, gdzie się zwrócić w Orange, ze zgodą wspolnoty na montaż światłowody?
       Odpowiedz
 • komentarz
  Grzegorz O. 12:35 13-12-2018
  Warszawa, Woronicza 33 (blok ma kilka lat). Na mapce wszystkie bloki w około (nowe ale i nawet te z lat 70tych ubiegłego wieku), przy Woronicza i przy sąsiednich uliczkach mają dostępny światłowód. Miałem nawet ulotki (rok temu) w skrzynce, że "już jest!" (choć na mapce dostępności było, że brak) I ......Nic. Przy próbie zamówienia dostaję info "nie można" a dlaczego? kiedy będzie "nie wiadomo". Wspólnota nic nie blokuje. Przeciwnie mogłaby pomóc w rozwiązaniu ew. przeszkód (działa prężnie) tylko NIE WIADOMO Z KIM ROZMAWIAĆ bo oficjalne kanały dostępu nic nie wiedzą....
  Odpowiedz
  • komentarz
   Maciej 17:26 14-12-2018
   CIekawi mnie do czego to służy (jeżeli to jest orange) Ktoś może wie? https://imgur.com/a/E2CGFC0
   Odpowiedz
   • komentarz
    Piotr Domański 17:39 14-12-2018
    Nie wiem czy nasze, ale o tym do czego to służy opowiadałem w tym wideo: https://www.youtube.com/watch?v=yWVKoTlNa68. W telegraficznym skrócie to zapas, który pozwala ściągnąć ze słupa znajdujące się tam urządzenia i w spokoju i ciszy podłączyć co trzeba. Przydatne, by technicy nie pracowali na drabinie, szczególnie gdy wiatr i słota.
    Odpowiedz
    • komentarz
     maciej 19:50 14-12-2018
     To wiem, chodzilo mi oto kółko z kablem.
     Odpowiedz
     • komentarz
      Maciej 15:40 16-12-2018
      A ok to to obejrzalem film i już wiem o co chodzi.
      Odpowiedz
 • komentarz
  florian 09:41 22-01-2019
  Witam co z Józefowem koło otwocka niby jest a jednak nie ma nie wspomne że moja ulica wawerska ma 20Mbitów a w realu jest 15 kogo trzeba bogonić?
  Odpowiedz
 • komentarz
  AlienJ 09:32 07-02-2019
  Wszystko pięknie i przejrzyście.....acz nie do końca. O podłączenie do sieci stacjonarnej orange staram się od mniej więcej 7 lat. Początkowo (zanim jeszcze była mowa o światłowodzie) słyszałem że nie ma tzw. "wolnych par" i kilka jeszcze innych "opowieści". w końcu, mniej więcej około 6 lat temu, powiedziano mi że przyjedzie ekipa techniczna w celu ustalenia warunków technicznych przyłącza (wszystko poprzez oficjalne zgłoszenia w Orange). Po 2 tygodniach dostaję informację że ekipa była i warunków technicznych nie ma, więc odrzucają podanie. Ekipy nie było, nie przyjechał nikt. Potem okazało się że to jakaś firma zewnętrzna i nie mają na to wpływu. Po kolejnym zgłoszeniu (chyba 5 z rzędu) wreszcie pojawiła się ekipa, sprawdzili pomierzyli i wyszło że trzeba na mojej posesji postawić słup. Z radością podpisałem zgodę i nawet zaproponowałem że pokryję koszty przyłączenia. Wszystko OK, czekam 4 tygodnie, idę do Orange z pytaniem kiedy spodziewać się ekipy. Odpowiedź mnie zdumiała: ekipa była i stwierdziła że nie ma warunków technicznych. Wyjaśnienie, wyjaśnienia, skończyło się na niczym. Tak mam co roku, z tą lekką zmianą iż teraz dostałem informację że jako iż Orange teraz wszystko robi na światłowodzie to zwykłego podłączenia nie mam się co spodziewać. Na pytanie o światłowód odpowiedź jest przygnębiająca: może za kilka lat, może za kilkanaście, może........ Więc dobroć światłowodu i wspaniałej technologii zwróciła się przeciwko mnie. Teraz nadzieja mała. Nadmienię iż mieszkam 16 km od Warszawy. Jetem klientem orange można powiedzieć "od zawsze", ponieważ byłem już klientem w czasach gdy to była Idea i to praktycznie od samego początku. Wcześniej TP. Sąsiad widocznie był "obrotniejszy" jego podłączono do zwykłej sieci.
  Odpowiedz
 • komentarz
  Pressu 06:47 21-03-2019
  Ile czasu trawa oddanie światłowodu do systemu jestem z Wrocławia
  Odpowiedz
 • komentarz
  MAURYCY 18:55 28-04-2019
  Dobry pomysł.
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej