;

Inne

Internet z balonów napełnianych helem? (2)

Kasia Barys

30 stycznia 2021

Internet z balonów napełnianych helem?
2

Poniżej garść technologicznych ciekawostek z minionych dni.

Polacy chcą produktów z recyklingu

Z badania wykonanego na zlecenie Stena Recycling wynika, że 65% respondentów oczekuje od producentów stosowania materiałów pochodzących z recyklingu. Dla porównania, w Szwecji ten odsetek wynosi 92%. Według sondażu, dwie trzecie badanych Polaków chciałoby, aby ich ulubione produkty pochodziły ze zrównoważonej produkcji. 61% respondentów chętnie dowiedziałoby się czy firma, z której usług lub produktów korzysta działa na rzecz wprowadzania zasad gospodarki obiegu zamkniętego, natomiast 58% ankietowanych byłoby skłonnych zmienić swoje przyzwyczajenia i zrezygnować z usług/produktów ulubionej firmy na rzecz takiej, która dobrowolnie wdraża zasady gospodarki cyrkularnej. 37% przebadanych osób przyznało, że jest w stanie zapłacić więcej za taki produkt.

Źródło: https://wlaczoszczedzanie.pl/rosnie-ekologiczna-swiadomosc-konsumentow-polacy-chca-produktow-z-recyklingu/

Internet z balonów?

Projekt „Loon” zakładał dostarczenie internetu do trudno dostępnych rejonów za pomocą balonów napełnionych helem. Ideą Loon było zapewnienie łączności komórkowej w tych częściach świata, gdzie budowa tradycyjnej sieci komórkowej byłaby zbyt trudna i zbyt kosztowna. Z technicznego punktu widzenia było to możliwe. Było, bo niestety z biznesowego punktu okazało się nieopłacalne i projekt musiał się zamknąć i prawie po dziesięciu latach balony wracają na ziemię. Był to jeden z najambitniejszych projektów technologicznych ostatnich lat.

Źródło: https://www.telepolis.pl/wiadomosci/wydarzenia/google-alphabet-loon-balony-internet-koniec

AI bezbłędnie oznacza zagrożone gatunki na zdjęciach satelitarnych

Satelity to dla naukowców potężne narzędzie do monitorowania zagrożonych gatunków, bo umożliwiają bardzo precyzyjne śledzenie ruchów oznaczonych zwierząt – nowa technologia jeszcze rozszerza te możliwości. Jak zapewniają badacze nowy algorytm komputerowy umożliwia bowiem śledzenie na zdjęciach satelitarnych nieoznaczonych wcześniej zwierząt i to w bardzo złożonych środowiskach. Jako punkt wyjścia posłużyły największe zwierzęta lądowe na naszej planecie, a mianowicie zagrożone afrykańskie słonie. Gatunek ten porusza się zarówno po odsłoniętych trawiastych terenach, jak i lasach, a także wszystkich innych obszarach pomiędzy nimi, więc dostrzeżenie ich na zdjęciach satelitarnych jest sporym wyzwaniem.

źródło: https://www.geekweek.pl/news/2021-01-22/ai-bezblednie-oznacza-zagrozone-gatunki-na-zdjeciach-satelitarnych/

 

 

Udostępnij: Internet z balonów napełnianych helem?
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    pablo_ck 21:08 30-01-2021
    Bardzo ciekawy wpis, czekamy na kolejne Kasiu. Co do satelit - myślę że w połączeniu z naszym telefonem komórkowym są one w stanie nas śledzić 24/24 h. Świat się zmienia, niech się zmienia, ale niech nowinki technologiczne będą wykorzystywane wyłącznie w słusznych celach.
    Odpowiedz
    • komentarz
      emitelek 18:47 11-02-2021
      Niestety nie będą używane w słusznych tylko celach...
      Odpowiedz

;

Oferta

Obejrzyj galę KSW 58 w Telewizji Orange (1)

Beata Giska

30 stycznia 2021

Obejrzyj galę KSW 58 w Telewizji Orange
1

Już w sobotę, 30 stycznia na gali KSW 58 odbędzie się 8 emocjonujących walk. W pojedynku wieczoru zmierzą się Salahdine Parnasse i Daniel Torres. Stawką będzie pas mistrzowski kategorii piórkowej. Obejrzyj to wydarzenie w systemie Pay-Per-View w Telewizji Orange.

 

Jak obejrzeć galę KSW?

Klienci technologii kablowej Telewizji Orange mogą zamówić dostęp do gali KSW 58 na swoim dekoderze, na kanale 131. Koszt to 39 złotych. Impreza rozpocznie się w sobotę, 30 stycznia o godzinie 20:00.

Podczas gali Salahdine Parnasse stanie do drugiej obrony pasa wagi piórkowej w starciu z Danielem Torresem. 23-letni Parnasse jest uważany za jedną z największych wschodzących gwiazd na Starym Kontynencie. W KSW wygrał już pięć starć i coraz bardziej zachwyca kibiców. Z kolei Brazylijczyk Daniel Torres ma na koncie cztery pojedynki w okrągłej klatce KSW, a za trzy z nich otrzymał nagrodę za najlepszy bój wydarzenia.

30 stycznia będzie można zobaczyć także pojedynek złotego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Pekinie – Szymona Kołeckiego z weteranem gal KSW – Martinem Zawadą. Na fanów czeka również występ jednego z najbardziej widowiskowo walczących zawodników w całej organizacji, Michała Michalskiego. Zmierzy się on z Chorwatem Aleksandarem Rakasem.

Do walki powróci też „Cichy Zabójca” z Dagestanu, Shamil Musaev. Jego przeciwnikiem będzie Słoweniec Uroš Jurišić. Znany ze swojego bezkompromisowego stylu walki, Michał Andryszak zmierzy się z cenionym i niebezpiecznym kickbokserem – Guto Inocente.

Ponadto podczas gali będzie można zobaczyć starcie młodego i obiecującego Czecha, Davida Martinika z „Polskim Orłem”, Pawłem Polityło. Do swojej drugiej walki w KSW stanie niepokonany Robert Ruchała, a jego przeciwnikiem będzie specjalista od nokautów, Daniel Bažant. Kartę walk otworzy natomiast pojedynek Bartłomieja Kopery i Francisco Barrio.

 

Pełna karta walk KSW 58:

  • 65,8 kg/145 lb: Salahdine Parnasse vs Daniel Torres – Walka o pas kategorii piórkowej
  • 93 kg/205 lb: Szymon Kołecki vs Martin Zawada
  • 77,1 kg/170 lb: Michał Michalski vs Aleksandar Rakas
  • 120,2 kg/265 lb: Michał Andryszak vs Guto Inocente
  • 77,1 kg/170 lb: Shamil Musaev vs Uroš Jurišić
  • 61,2 kg/135 lb: Paweł Polityło vs Dawid Martinik
  • 68 kg/150 lb: Robert Ruchała vs Daniel Bažant
  • 70,3 kg/155 lb: Bartłomiej Kopera vs Francisco Barrio
Udostępnij: Obejrzyj galę KSW 58 w Telewizji Orange
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    pablo_ck 12:30 01-02-2021
    Patrzę na wagi zawodników - analiza - moja waga. Rezultat - waga ciężka ;p Co do tego sportu - mam pytanie, czy jest możliwość podania danych ile klientów wykupiło dostęp do tego wydarzenia? Pewnei są to tajemnice handlowe, ale jestem bardzo ciekawy jakie jest zainteresowanie wśród klientów Orange takimi wydarzeniami.
    Odpowiedz

;

Film

Co obejrzeć w weekend? Rozszyfrujcie „Kod Dedala”! (2)

Beata Giska

29 stycznia 2021

Co obejrzeć w weekend? Rozszyfrujcie „Kod Dedala”!
2

Jeśli w weekend lubicie odpocząć przy seansie filmowym i sprawdzacie wcześniej program telewizyjny lub skaczecie pilotem po kanałach, by wyłapać ciekawe propozycje – mam już coś dla Was. W tę sobotę o godzinie 20 na Canal+ jest „Kod Dedala” – historia, która Was pochłonie!

 

Francja intrygą stoi

Ostatnio pisałam o francuskim serialu „Lupin” (drugi sezon podobno ma być latem tego roku), a teraz pora na francusko-belgijską produkcję. Myślę, że jeśli współczesna opowieść o Arsenie Lupinie Wam się spodobała i czujecie niedosyt, to ten film ponownie wciągnie Was w klimat zagadek, mrocznych intryg, na pograniczu wręcz z iluzją.

„Kod Dedala” – film Régisa Roinsarda – zaciekawił mnie już samą koncepcją scenariusza. Otóż na rynku ma pojawić się ostatnia część książkowego bestsellera (pt. „Kod Dedala”), którego pokochali czytelnicy na całym świecie. Wydawca strzeże tożsamości autora (posługuje się on tylko pseudonimem i nikt nie wie kim jest), a także skrzętnie skrywa treść oryginału przed premierą. Postanawia też zebrać najlepszych tłumaczy z różnych krajów, tak by przestrzegając tajemnicy, przygotowali przekłady w swoim języku. Otrzymają oni za to wielkie wynagrodzenie, będą uczestniczyć w prestiżowym i tajnym międzynarodowym projekcie, mogą czuć się więc wyróżnieni. No i jako pierwsi poznają szczegóły słynnej powieści, sagi owianej legendą. Brzmi to zachęcająco, ale… Właśnie, jest jedno ale.

co obejrzec w orange

Na czas trwania swojej pracy wszyscy tłumacze muszą być zamknięci w… bunkrze, przypominającym podziemny, ukryty pałac lub jak kto woli – luksusowe więzienie. Nikt z 9 wybranych poliglotów-językoznawców (wśród nich Olga Kurylenko – dziewczyna Bonda, czy Frédéric Chau – bohater „Za jakie grzechy, dobry Boże”) nie może wyjść z „biura”, dopóki nie ukończy zadania. Tłumacze są stale pilnowani i obserwowani. Zabrano im telefony, nie mają dostępu do internetu, mają zakaz kontaktowania się ze światem zewnętrznym, z rodzinami czy bliskimi. Wszystko to po to, by nie było żadnych przecieków treści, na które tak czekają media, wierni fani i czytelnicy.

tv orange

Mimo usilnych starań – w sieci pojawiają się niepublikowane dotychczas pierwsze strony książki. Na tym się nie kończy!  Zaczyna się robić niebezpiecznie, a cała ukryta gra wymyka się spod kontroli… Jak doszło do wycieku tajnych informacji, czy jak to mówią w prawie każdym serialu kryminalnym „kto jest kretem”? Jakie mieli motywacje tłumacze, przyjeżdżając w to miejsce? Kto jest autorem, a kto… więźniem? To tylko nieliczne z pytań, jakie się teraz nasuwają. Podczas oglądania będą one kłębić się w Waszej głowie.

Kod Dedala Orange blog

Po literach z labiryntu

W trakcie seansu, który powolnie się rozpoczyna i wprowadza nas do podziemnego studia tłumaczeń, akcja wielokrotnie będzie nabierać tempa i zaskakiwać. Z początku jest spokojnie, nawet trochę klaustrofobicznie. Jednak jako widzowie – wychodzimy na zewnątrz i obserwujemy historię z kilku różnych perspektyw, miejsc i osi czasu. Sprawdzamy od czego się zaczęło, co się stało, zastanawiamy się kto stoi za intrygą, jak do tego doszło i jak się skończy.

Film cały czas trzyma w napięciu i z każdą minutą ono coraz bardziej się kumuluję, a akcja przyspiesza. Następują nieprzewidziane zwroty, a fabuła staje się układanką, puzzlami, które próbujemy dopasować. Musimy znajdywać i odkrywać wciąż nowe elementy, no i zdążyć na czas. Trochę tak, jakbyśmy byli w podziemnym labiryncie mitycznego Dedala i szukali wyjścia. Jest to ekscytujące!

recenzja filmu orange blog

Choć film jest określony jako thriller – nie jest to typowy obraz dla tego gatunku. Znajdziecie w nim kulturowy misz-masz, współczesną pogoń za sensacją, sławą, pieniędzmi. Momentami bywa mrocznie, niebezpiecznie, a w innych chwilach czujemy się jak w trakcie seansu przygodowego kina akcji czy dramatu psychologicznego.

„Kod Dedala” jest też gratką dla fanów literatury. Sporo tu nawiązań do różnych dzieł, no i jest ta cała aura fascynacji książkami. Ciekawa jestem, czy komuś też – tak jak mi, sceny w księgarni kojarzyły się z księgarnią Sempere z powieści Zafona – „Cień wiatru”? A może mieliście jeszcze inne skojarzenia czy refleksje? Dajcie znać i rozszyfrujcie po swojemu kod Dedala. To będzie wieczór pełen wrażeń.

 

Film dostępny jest na kanałach Canal+, w pakietach telewizyjnych Orange Love. Sobotni seans to nie jedyna emisja tego tytułu, dlatego możecie zobaczyć go ponownie w dogodnym dla Was terminie.

 

Udostępnij: Co obejrzeć w weekend? Rozszyfrujcie „Kod Dedala”!
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    pablo_ck 20:36 29-01-2021
    Pani Beatko fajny cykl wpisów. Ja żyję nadzieją że może kiedyś nadrobię zaległości z dziedziny "film". Może kiedyś nadejdą takie dni :)
    Odpowiedz
    • komentarz
      Beata Giska 13:46 02-02-2021
      Dziękuję, bardzo miło mi to czytać (i pisać) ;)
      Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej