
Na blogu pisaliśmy już o tym że prowadzimy testy dwóch rozwiązań, które pozwolą znacznie rozwinąć „Internet Rzeczy” – NB-IoT oraz LTE-M. Równolegle z pojawiającymi się na blogu tekstami z cyklu „Jak się wykuwa Internet of Things” nasi koledzy pracowali, by ocenić przydatność i opłacalność tych rozwiązań.
Testy właśnie się zakończyły, przyszedł więc czas na podsumowania. A jako, że możliwości jakie dają obydwa rozwiązania są w obszarze IoT analogiczne do tych, które mają się pojawić w sieci 5G postanowiliśmy opowiedzieć o nich w naszym cyklu, nie bójmy się tego słowa „vlogowym”. Tym razem zaprosiliśmy dwóch ekspertów, odcinek także jest dłuższy ale mamy nadzieję, że i tak się Wam spodoba.
W żadnym z odcinków naszej serii nie byliśmy bliżej gotowego rozwiązania, niż do tej pory. O 5G mówiliśmy jako o planach, lub w najlepszym przypadku rozwiązaniem cząstkowych, którym daleko jeszcze do spójnego systemu. Bazowaliśmy na wiedzy osób, które pracują nad standardem i rozwiązaniem kolejnych wyzwań, które przyniesie jego wdrożenie. Tym razem jednak opowiadamy jednak o rozwiązaniu, które działać będzie w oparciu o już istniejącą sieć. Oczywiście nadal czeka nas jeszcze sporo pracy, jednak jak się domyślacie łatwiej pomajstrować przy już istniejącym rozwiązaniu, niż nad czymś co gotowe do wdrożenia będzie za kilka lat.
Nie w każdym urządzeniu, niczym we „flagowcu” potrzebny jest błyskawiczny transfer i olbrzymie zdolności do przetwarzania danych. Czasem dużo bardziej istotne jest niewielkie zużycie energii, czy możliwość działania w miejscach, gdzie inne urządzenia dawno straciłyby zasięg. W końcu do czego potrzebne byłoby 100 Mb/s czujnikowi sprawdzającemu temperaturę i wilgotność ziemi w nowocześnie zarządzamy gospodarstwie rolnym. Podobnie jest z innymi urządzeniami „Internetu Rzeczy”.
A o takich właśnie zastosowaniach mówią eksperci w naszym materiale. Tym bardziej warto go obejrzeć, że pojawia się w nim zaproszenie. Nawet dwa. I to bardzo poważne zaproszenia, a nie konkursy na blogu (choć te też są poważne!). Dlatego warto przyjrzeć się im bliżej, szczególnie, jeżeli macie pomysły, co zrobić z Internetem Rzeczy. Bo on powstanie, jednak od nas tylko zależy, czy tego nie przegapimy.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o już istniejących rozwiązaniach IoT zajrzyjcie do tekstu: Orange jako pierwszy operator w Polsce dostarcza otwarte i bezpieczne środowisko dla Smart City
A tutaj mamy dla Was dwa wideo, które mogą Was zainteresować.
Komentarze
-
Moja ulubiona "para" w akcji :) Filmik fajny, tylko mhm.....czemu nie zmieniacie swoich szat :) Pozdrowionka :)
-
pablo_ck, bo te kolory dobrze komponują się z tłem. Ale jesteśmy w tej kwestii otwarci ;-)
-
Jak nie zmieniamy! Panie, ja tu zawsze ubrany w t-shirt przychodzę. A tym razem koszula, biała, wyprasowana!
-
Dobrze Piotrze, dobrze, tak tylko pytam :) Jedną nogą jestem i tak już w piekle ;p
-
-
-
Jak słyszę internet rzeczy to zaczynam się bardzo bać. Pernamentna inwigilacja. :)
-
Zdążycie z systemem do czasu wprowadzenia inteligentnych liczników prądu (do 2020r)? Pchać wszystko w LTE i wyłączać 2G jak najszybciej.
-
Nie wiem ;-) Ale jak będę wiedział na pewno napiszę o tym na blogu.
-
W sumie nie z systemem tylko z gotowymi produktami. Tu idzie w miliony liczników dla każdego gospodarstwa domowego, które będziemy musieli zainstalować.
-
Wymień milionom Polaków smartfony na takie który obsługują VoLTE i można dać wszystko na LTE.
-
HA! Wiedziałem, że się wypowiesz. Można zostawić 3G i rozmowy bez problemu pójdą. Jak widać koniec 2G jest już bliski. Wystarczyły 3 miesiące, żeby wdrożyć i przetestować dwa systemy do M2M w LTE, a sam moduł kosztuje stosunkowo mało. ;)
-
Można, a już był artykuł na Blog Orange, że 900MHz jest dla 2G. Prędzej 3G zniknie.
-
-
-
-
Jako jedyny operator wprowadziliście już nowe Regulaminy. "Regulamin świadczenia multimedialnych usług Orange"... Chodzi już nie usługi telekomunikacyjne, a multimedialne :)
-
Właśnie nowy regulamin bez gwarancji dla 2G. A dla klientów brak telefonów klasycznych z 3G. Same smartfony. Więc wyłączenie 2G szybko nie nastąpi.
-
Ruch w systemie 2G spadł do 0. Zmiana na LTE już powinna być. Problemy techniczne kolidują jak uwierzytelnianie w sieci, podział kanał, zmiana algorytmów szyforwania. Za 5 lat co 100m jakiś debil będzie miał w pokoju FakeBTSa i potrfił będzie skopiować kartę SIM ofiary tak jak dziś służby i policja-co mądrzejsi.
-
-
-
Tak się doczytałem: https://www.odkrywamyzakryte.com/technologia-5g/ Rozumiem pościg technologiczny, ale nie dla zrobienia z człowieka śmiecia!!! :(
-
Nie wszystko co piszą w internecie jest prawdą. Szczególnie, jeżeli nawet nie wiemy kto jest autorem tekstu ;-) W Polsce normy związane z promieniowanie elektromagnetycznym są ponad stukrotnie niższe niż w większości innych krajów Europy.
-