;

Sieć

Jak korzystaliście z sieci podczas Open’er Festival Powered by Orange? (14)

Piotr Domański

10 lipca 2017

Jak korzystaliście z sieci podczas Open’er Festival Powered by Orange?
14

Tłum ludzi w dzisiejszych czasach zawsze oznacza masę smartfonów. Jeszcze kilkanaście lat temu gdy zespół zaczynał grać wolniejsze kawałki wszyscy wyciągali zapalniczki, teraz wyjmują z kieszeni telefony i włączają latarki. Znak czasów. Oznacza to także, że sieć przeżywa w takich sytuacjach oblężenie. Nie inaczej było na tegorocznym Open’er Festival Powered by Orange. Zresztą zobaczcie sami:

Transfer danych przebija rozmowy

By zobaczyć jak nieodłącznym kompanem stał się smartfon wystarczy spojrzeć na godzinowy wykres transferu danych w Gdyńskim Kossakowie przed i w trakcie Open’er Festival Powered by Orange.

Infografika - wykres transferu danych w trakcie Open’er Festival Powered by OrangeJeżeli kiedykolwiek byliście na Open’er Festival powered by Orange, wiecie, że nie odbywa się w dzikiej głuszy, a w niewielkiej odległości od niego są osiedla. Na tyle daleko, że festiwal nie jest uciążliwy, lecz na tyle blisko, by część stacji bazowych obsługujących festiwal obsługiwała także okolice. Dlatego jeżeli chcecie ocenić różnice w transferze danych, trzeba porównać ją z wcześniejszymi dniami i mieć z tyłu głowy, że w czasie festiwalu ruch generowali nie tylko jego uczestnicy, ale także mieszkańcy osiedli rozlokowanych w jego okolicy, czy działkowcy spędzający popołudnie na RODOS (Rodzinne Ogródki Działkowe Otoczone Siatką). o W tygodniu przed Open’erem lokalne rekordy transferu sięgały 50 GB, a pierwszego dnia festiwalu ruch zwiększył się dwukrotnie. Trzeciego dnia osiągnęliśmy najwyższy transfer na festiwalu  – wtedy w ciągu godziny przesłano 451 GB. Warto także zwrócić uwagę, że o ile rozmowy zamierały w godzinach nocnych, to dane były transferowane cały czas – pytanie tylko, czy były to aktualizujące się aplikacje, automatycznie schodzące na telefony maile, czy też muzyka słuchana, nawet po koncertach. Interesująco wygląda także relacja transferu danych do rozmów.

Infografika - rozmowy w trakcie Open’er Festival Powered by Orange

Dobrze widać, że tutaj różnice pomiędzy „codziennym” wykorzystaniem sieci, a maksymalnym ruchem, który był osiągany w trakcie festiwalu są mniej więcej trzy i półkrotne. Z drugiej strony w ciągu godziny odbyć 14 000 minut rozmów, to też całkiem niezły wynik.

Warto także przeczytać: Orange strefa na Open’er. Zobaczcie wideo!

Ciekawą zależność widać pierwszego dnia festiwalu. Liczba minut jest bardzo wysoka i to nie w jak 3 dnia w ciągu godziny, lecz ten wysoki poziom utrzymywał się przez kilka godzin. W tym samym czasie transfer danych był dość niski. W szczegółach pokazuję niżej 😉

The Weeknd „zrobił” największy ruch na Open’er Festival Powered by Orange

Najwięcej minut rozmów i GB przeszło przez naszą sieć przy okazji jednego koncertu – The Weeknd. Warto jednak przyjrzeć się zależności między wysokością transferu, a liczbą minut rozmów na godzinę.

Rozmowy i transfer danych w trakcie koncertu the Weekend na Open'er Festival Powerd by OrangeGodzina przed koncertem służyła, jak to sobie wytłumaczyliśmy w blogowym gronie, by umówić się na koncert i dogadać miejsce spotkania. Z kolei, gdy Kanadyjczyk zaczął już grać, wszyscy przestali mówić i zaczęli pisać. W ruch poszły media społecznościowe i komunikatory, co zaowocowało rekordem przesłanych GB. Zresztą w SMS-ach także. Później wszystko się wyciszyło i transfer znacznie spadł. Jednak, co pewnie widzieliście na pierwszych dwóch wykresach – o ile rozmowy w godzinach nocnych zamierały, nawet o 3-4 nad ranem klienci Orange przesyłali około 20 GB danych na godzinę.

W transferze danych rządzi 4G, w rozmowach szturmuje VoLTE

Pokażę za to jeszcze dwa wykresy – technologii w których rozmawiali i z których korzystali do przesyłania danych fani muzyki na Open’er Festival w tym roku. Jedna kolumna pokazuje dane z okresu przed festiwalem, druga z jego trwania.

Infografika - wykorzystywana technologia w trakcie Open’er Festival Powered by Orange

W przypadku rozmów ciekawym elementem jest to, że dużo bardziej niż wcześniej widać wykorzystanie VoLTE. Tą drogą odbywało się 17% wszystkich rozmów w trakcie festiwalu. Z kolei w przypadku transferu danych bardzo cieszy, że większa część z naszych klientów dane przesyłała już poprzez sieć 4G LTE.

Z kronikarskiego obowiązku dodam tylko, że Open’er Festival powered by Orange obsługiwało  5 stacji bazowych. W sumie klienci Orange w czasie trzech dni festiwalu przesłali blisko 11 TB, zrealizowali blisko 520 tys. minut rozmów i przesłali ponad 1,3 mln SMS. Nie wszyscy z nich byli uczestnikami festiwalu, lecz bez wątpienia ta grupa wygenerowała oni największy ruch. Te dane obejmują także 2 lipca – wtedy też odnotowaliśmy zwiększony ruch, a fani muzyki praktycznie przez całą niedzielę wyjeżdżali z pola namiotowego.

Mediateka

Udostępnij: Jak korzystaliście z sieci podczas Open’er Festival Powered by Orange?
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  kjhg 14:20 10-07-2017
  A jak wygląda średnia z połączeń 2G/3G/VoLTE dla całego kraju w normalnym dniu? ;)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 15:04 10-07-2017
   Dla porównania podałem liczby dla tego samego obszaru, lecz w dzień bez festiwalowiczów. Planujemy małe sieciowe podsumowanie w najbliższym czasie, więc może wtedy uda się te dane zebrać ;-)
   Odpowiedz
   • komentarz
    kjhg 15:06 10-07-2017
    Wiem, ale chciałem wiedzieć jakie jest użycie VoLTE w całym kraju :)
    Odpowiedz
 • komentarz
  p2225 15:00 10-07-2017
  Może dałoby radę uzupełnić statystyki o procentową liczbę urządzeń danej marki na terenie festiwalu? :)
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 15:07 10-07-2017
   Niestety nie mamy takich danych.
   Odpowiedz
 • komentarz
  kvasir 21:11 10-07-2017
  W rozmowach szturmuje VoLTE hmm tylko czemu ja tego nie zobacze, aaaa znam odpowiedz nie kupuje brandowanych telefonów bo się poparzyłem na Branodowanych telefonach #Żal. Czekam na spełnienie obietnicy że na każdym telefonie dopuszczonym do rynku Europejskiego będzie działać VoLTE z Orange a nie tylko u wybrańców
  Odpowiedz
  • komentarz
   n 12:36 11-07-2017
   Przecież iPhony nie mają brandu, a VoLTE działa. Samsungi z wolnego rynku również mają VoLTE. S6 tylko z wolnego rynku ma obecnie VoLTE, a brandowany jeszcze nie ma.
   Odpowiedz
   • komentarz
    dex 10:58 12-07-2017
    W Galaxy S8 też działa bez brandu Volte i VoWifi
    Odpowiedz
    • komentarz
     n 23:37 12-07-2017
     'Tylko' odnosiło się do wolnego rynku, a nie do modelu :)
     Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 22:41 24-07-2017
   Może czas na zmianę podejścia :-)? A mówiąc całkiem poważnie - VoLTE wchodzi dopiero do Polski. Z czasem będzie to norma, teraz to nowinka.
   Odpowiedz
 • komentarz
  Astis 22:44 10-07-2017
  To może jeszcze dla porownania OWF 2017 ? Chętnie bym zapoznał się z treścią....
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 22:37 24-07-2017
   Imprezy nie do porównania, inna skala, a przede wszystkim duża różnica wynikająca z miejsca, gdzie odbywa się impreza. Dane z OWF bardzo trudno "wyfiletować", bo impreza odbywa się w centrum Warszawy, a sieć obsługuje też masę mieszkańców okolicznych osiedli.
   Odpowiedz
 • komentarz
  manyaky 20:40 13-07-2017
  Świetny, bardzo interesujący wpis i dane o VoLTE.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 22:34 24-07-2017
   Dziękuję
   Odpowiedz

;

Film

Dobre kino pod chmurką w Filmowe Lato z Orange (3)

Kasia Barys

7 lipca 2017

Dobre kino pod chmurką w Filmowe Lato z Orange
3

Na co do kina latem? koniecznie na komedie, filmy o podróżach, zagraniczne produkcje. Pisałam  wam już o plenerowym, objazdowym i bezpłatnym kinie letnim. W repertuarze Filmowego Lata z Orange i Multikinem znajdą się hity takie jak „Najlepsze najgorsze wakacje”, „Królowie lata”, czy „Przed północą” – rozgrywające się w wakacyjnej scenerii słodko-gorzkie komedie, które spełnią oczekiwania zarówno wytrawnego kinomana, jak i tych, którzy rzadziej przekraczają próg kina. Błyskotliwy humor, inteligentne dialogi i szczypta życiowej mądrości – dokładnie tego mogą spodziewać się widzowie po tych klasykach amerykańskiego kina niezależnego. Ale będą też polskie filmy i najlepsze produkcje hiszpańskie czy francuskie.

Na stronie www.filmowelatozorange.pl poszukajcie miejscowości, w której będziecie i sprawdźcie repertuar dla danej lokalizacji. A korzystając z okazji życzę Wam udanych wakacji!

Udostępnij: Dobre kino pod chmurką w Filmowe Lato z Orange
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Tree. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  Pan Pikuś 10:37 07-07-2017
  Dziękujemy i wzajemnie. Miłych wakacji :-)
  Odpowiedz
 • komentarz
  Astis 09:12 09-07-2017
  Polecam ;)
  Odpowiedz
 • komentarz
  karo 11:20 10-07-2017
  A w mieście Łodzi nie ma kina? Miasto meneli pominięte :((((
  Odpowiedz

;

Muzyka

Orange strefa na Open’er. Zobaczcie wideo! (2)

Kasia Barys

6 lipca 2017

Orange strefa na Open’er. Zobaczcie wideo!
2

Orange strefa podczas Open’er Festival Powered by Orange pękała w szfach. Przewinęło się przez nią niemal 40 tysięcy osób przez 4 dni. Festiwalowicze przede wszystkim bawili się przy dźwiękach muzyki serwowanej przez DJ’a i Spotify. Popularnością cieszyły się także ładowarki. Wiadomo, przy tak dużych transferach danych i używaniu telefonów prawie non stop, wysyłaniu zdjęć i filmików z koncertów nawet dobra bateria musi się poddać. Ponad 200 ładowarek dawało radę i ratowało wielu w trudnej sytuacji. Tylko w Orange strefie działało darmowe wi-fi, rzecz niezbędna na festiwalach. Eko festiwalowicze przekazali do recyklingu prawie 2 tys. telefonów. Jedna osoba przyniosła ich aż 603 szt. To absolutny dotychczasowy rekord.

Nie ma co więcej pisać, bo tej zabawy i emocji trudno jest wyrazić słowami, po prostu zobaczcie materiał wideo.

Czytaj także: Jak korzystaliście z sieci podczas Open’er Festival Powered by Orange?

Mediateka

Udostępnij: Orange strefa na Open’er. Zobaczcie wideo!
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  PAWEŁ 19:47 06-07-2017
  Zbliża się nowelizacja prawa telekomunikacyjnego , szykujcie przenoszenie numerów sms-em . '' Nowe przepisy umożliwią między innymi zawieranie umowy z telekomem przez formularz na stronie internetowej, dadzą też klientom bardziej elastyczne formy komunikacji. '' źródło: http://www.telepolis.pl/wiadomosci/zbliza-sie-nowelizacja-prawa-telekomunikacyjnego,2,3,39357.html
  Odpowiedz
  • komentarz
   Astis 09:15 09-07-2017
   Smsem... to piękne xD Czekam z niecierpliwością;) ps. Orange i tak jest przygotowane, takie przenoszenie smsem z Orange do Nju i z Nju do Orange na kartę to pestka ???????
   Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej