;

Sieć

Jak rozróżnić światłowód i produkt „światłowodopodobny”? (20)

Wojtek Jabczyński

20 marca 2019

Jak rozróżnić światłowód i produkt „światłowodopodobny”?
20

„Internet światłowodowy” i światłowód brzmią… prawie tak samo. Jednak prawie robi różnicę. W pierwszym przypadku – oferowanym przez część kablówek – światłowód nigdy nie znajdzie się w Waszym domu czy mieszkaniu. Swoją drogę zakończy w piwnicy. W przypadku prawdziwego światłowodu doprowadzanego do mieszkania – takiego jak oferuje Orange Polska – otrzymujecie najszybsze łącze doprowadzone bezpośrednio do Waszego mieszkania. To istotna różnica, z której nie wszyscy zdają sobie sprawę. Marketingowych i technicznych światłowodowych subtelności jest więcej, dlatego zrobiłem dla Was wideo z TOP 5 najczęściej spotykanych mitów.

Dlaczego światłowód dostarczany do domu ma aż takie znaczenie? Po pierwsze nie jest podatny za zakłócenia wywoływane przez fale radiowe, telewizyjne czy wilgoć. Światłowód pozwala na przesyłanie danych z dużo szybciej niż kabel miedziany. Trzy lata temu przesłaliśmy w jednym światłowodzie sieci szkieletowej dane z prędkością 1,5 Tb/s. Nie bez powodu do przesyłania  danych między miastami, krajami i kontynentami używa się właśnie światłowodów. Na razie do mieszkań macie od nas maksymalną prędkość 1 Gb/s. Przestrzeń żeby dalej przyśpieszać jest spora.

Jeszcze na chwilę zatrzymam się przy trzecim micie z wideo. Zawsze bawiło mnie, kiedy słyszałem, że światłowód zwalnia, gdy podłączonych jest do niego wielu klientów. Oczywiście fizyki nie da się oszukać, ale prawdopodobieństwo utraty jakości na światłowodzie z perspektywy klienta jest w praktyce czysto teoretyczna. Sami narzuciliśmy sobie ograniczenie technologiczne (o czym wspominam w filmie) – do jednego łącza biegnącego z budynku „w świat” nie może być podpiętych więcej niż 64 klientów, a najczęściej jest ich 32. Kablówki – jak wspominałem w filmie – takich ograniczeń nie mają i mogą podłączać nawet setki klientów do jednego łącza.

P.S. stworzyliśmy także nieco dłuższe wideo na ten sam temat, a także tekst. Zajrzyjcie poniżej.

 

Udostępnij: Jak rozróżnić światłowód i produkt „światłowodopodobny”?
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Star. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    Koolo 12:42 20-03-2019
    Właśnie się zorientowałem że w OFnK w pierwszej kolejności dane pobierane są z bonusu za doładowanie a nie te z pakietu za 25 zł. Nadaje się do TOP Mitów ???
    Odpowiedz
    • komentarz
      Kso 13:35 20-03-2019
      Zawsze od wieków tak było
      Odpowiedz
      • komentarz
        NIe prawda 20:49 06-06-2019
        Wcześniej było na odwrót.
        Odpowiedz
  • komentarz
    Ron 15:52 20-03-2019
    No zgadza się mam ten internet Światłowodowy od konkurencji w technologi FTTB :D Wczoraj i dziś byli instalatorzy z Orange i kończą dopinać temat :)
    Odpowiedz
    • komentarz
      pablo_ck 16:19 20-03-2019
      O proszę :) Będziesz teraz pomarańczowy w 100% Też rozważam przesiadkę na światłowód od Orange.
      Odpowiedz
      • komentarz
        Ron 17:06 20-03-2019
        Jastrzębie-Zdrój - Precyzując, ostatnie poprawki "spawanie" w pionie, bloku itd. Jeszcze nie w mieszkaniu. Oferty miały być dziś, ale termin przesunięty na przyszły tydzień. woj. Świętokrzyskie także w UPC :) Teraz każdy będzie miał wybór (konkurencja) alternatywę :) Co do Orange LOVE, myślę, że się zdecyduje, ale problem jest później z numerem w ofercie mobilnej, jak na Twiterze Wojtek napisał, że ewentualne odłączenie od LOVE, możliwe tylko w trybie reklamacyjnym.
        Odpowiedz
  • komentarz
    3aka 19:02 20-03-2019
    Mitem jest, że orange doprowadza światłowód do każdego mieszkania, jest wiele lokalizacji gdzie nie da się tego zrobić i światłowód jest doprowadzamy do bloku a później tym samym koncentrykiem co kablówki, do mieszkania. Mitem jest również, że kabel koncentryczny nie jest odporny na zakłócenia...no chyba, że kupi się badziewie cienkie bez ekranu. Orange zrobiło propagandę na światłowód jako przewód niemalże z kosmosu, a inni stosują go od dawna bez takiego marketingu. Niech orange zacznie używać lepszej jakości odbiorników i osprzętu do światłowodu to może zacznie to u nich chodzić jak prawdziwy internet ?
    Odpowiedz
  • komentarz
    argumand 21:29 20-03-2019
    ad. 1 jest to żadna różnica, zwłaszcza dla przeciętnego internauty czy będzie miał FTTB czy FTTH. Jak to jest aż taka duża różnica, to dlaczego nie oferujecie FTTD? ad. 2 "w gorszej jakości" no te argumenty to mnie na łopatki powaliły XD Jak będę miał poprowadzony koncentryk np. Triset Profi A++, to na pewno odczuje różnice w prędkości względem światłowodu XD Prędzej router po wifi nie dostarczy neta ze światłowodu powyżej 500 Mb/s do komputera wyposażonego w wlan ac 1x1:1 niż kabel koncentryczny do routera, a następnie po wifi do komputera wyposażonego w wlan ac 3x3:3 :) ad. 3 nie, wcale nie może przyspieszać po koncentryku. Poczytaj ekspercie o specyfikacji DOCSIS 3.1 Full Duplex i jego 10 Gb/s down/upstream XD ad. 4 czy będzie 64 czy setki osób, to mało ważne. Liczy się infrastruktura i jakie pasmo ISP gwarantuje użytkownikom. Czy nie będzie zatorów przez to ze ISP sprzeda setki umów na 1Gb/s, a przyłącze będzie dla maksimum 64, a reszta będzie miała prędkości i lagi jak za czasów ADSL XD ad. 5 brawo wy. Wreszcie jakiś mit obalony.
    Odpowiedz
  • komentarz
    Piotrekk85 21:48 20-03-2019
    To chyba Orange/Tp samo zaczęło, przypomnę szybkę :) https://www.youtube.com/watch?v=_Gxgqtb0Brc
    Odpowiedz
  • komentarz
    juras 00:08 21-03-2019
    Wojtku, uczepiłeś się tych kablówek... Równie dobrze można temat odwrócić i doczepić się Was, dlaczego na wsiach ludzie dalej mają telefony podpięte na miedziakach. Kablówki korzystają z FTTB i VOiP. Prawda jest taka, że dostaliście hajs na inwestycje i wykorzystujecie swoją chwile, czepiając się innych technologii. Powyższy film to taki sam chwyt marketingowy jak ten o którym Ty mówisz. Może w kolejnym wpisie zaprezentuj proszę rzetelne testy Waszego światłowodu i odpowiednika prędkości w różnych kablówkach. Zdziwisz się chociażby samymi pingami, które u Was nie są najlepsze.
    Odpowiedz
    • komentarz
      BORAX 23:34 21-03-2019
      @Juras, a na czym ma działać POTS, jak nie na miedzi ? :)
      Odpowiedz
  • komentarz
    Eryk 06:30 21-03-2019
    Wszystko pięknie tylko nie wszędzie jest dostępny światłowód od orange (małe miasta i wioski) nawet 20km od Warszawy. Drogi Orange pieniądze są w małych miastach i wsiach a nie w Warszawie i innych dużych miastach tam gdzie jest duża konkurencja.
    Odpowiedz
  • komentarz
    A_353 07:17 21-03-2019
    Kiedy w końcu światłowód w Boguszów-Gorce :(
    Odpowiedz
  • komentarz
    ave78 09:50 21-03-2019
    Wszystko fajnie. Mam pytanie o internet i produkt internetopodobny... Mam ten drugi produkt w Orange (ponoć aż do 20 Mb/s choć najstarsi górale nie pamiętają żeby tyle smigał). Mieszkam w mieście i pytam: kiedy będzie światłowód?? W materiałach prasowych piszecie, że takie a takie sunny wydajecie na rozwój światłowodu. W moim odczuciu chyba tylko na reklamy te pieniądze idą...
    Odpowiedz
  • komentarz
    ssss 20:44 21-03-2019
    Wolę operatora po koncentryku, który zapewnia lepsze połączenia z innymi operatorami niż najlepszy światłowód od operatora, który połączenia wewnątrz kraju puszcza przez zagranicę.
    Odpowiedz
    • komentarz
      Piotr Domański 07:17 22-03-2019
      Cześć, w jakim przypadku miałeś taką sytuację - gra, pobieranie? Daj proszę znać.
      Odpowiedz
  • komentarz
    emitelek 19:51 22-03-2019
    Takie łącze jest fajne dla jednego odbiorcy po kablu! Niestety takie coś podpięte pod jakiś tam router WiFi nic ciekawego więcej nie da!!! Jak dacie urządzenie WiFi (na tą chwilę nierealne...) to może będzie prędkość miała jakiś sens dla gospodarstwa domowego...
    Odpowiedz
  • komentarz
    manyaky 02:13 09-04-2019
    O matko, Wojtek. Dobrze, że sprzedajecie ten FTTH, bo inaczej miałbyś PRowo ciężki orzech do zgryzienia. :D
    Odpowiedz
  • komentarz
    bartek 13:13 28-06-2019
    Chętnie bym skorzystał z waszego światłowodu, ale mam wrażenie że macie w nosie osiedle w centrum Lublina. Bardzo dużo mieszkańców osiedla wypatruje was aż wejdziecie na osiedle, ale problemy robi trochę administracja(broni obecnego dostawcy). Jako mieszkańcy osiedla składającego się z 10 bloków chcemy wam pomóc wejść na osiedle, jednak na infoliniach trafiamy na ścianę i odsyłacie nas do administracji żeby się odezwali do Orange. Administracja od pół roku mówi że podpisuje umowę. Nie możemy tego zweryfikować na infolinii po waszej stronie, ani dostać kontaktu do kogoś kto pomoże rozwiązać nasz problem.
    Odpowiedz
  • komentarz
    Jarosław 21:16 22-03-2020
    Mam usługę internetu z Vectry. Parametry na umowie: 300 Mb Download i 30 Upload (umowa na czas nieokreślony 45 pln/mies.). Nie wiem gdzie Vectrze się kończy światłowód i mało mnie to obchodzi. Testy na speed.pl, nawet w obecnym okresie gdzie dużo jest pracy zdalnej i strumieniowania (przez koronawirusa), parametry z umowy są przekraczane (czyli najczęściej 310 w dół i 45 do góry). Większość ludzi ma w mieszkaniach instalację zrobioną koncentrykami i nie chce nowych wierceń i "ozdobników" na ścianach. Kochane Orange pomyślcie o konwerterach przed mieszkanieniem na koncentryk. Taka dobra rada.
    Odpowiedz

;

Innowacje

Jak zaoszczędziliśmy rok energii dla Zakopanego? (13)

Marta Krajewska

19 marca 2019

Jak zaoszczędziliśmy rok energii dla Zakopanego?
13

Do oszczędzania energii nikogo przekonywać nie trzeba. Żyjemy w gorących czasach, w których pojęcia: efekt cieplarniany, ślad węglowy i ochrona klimatu na stałe weszły do naszego słownika, a odpowiedzialna konsumpcja stałą się nie tylko modnym trendem, ale naszym obowiązkiem wobec przyszłych pokoleń.

Mała zmiana, duży efekt

Tylko co to właściwie oznacza? Jest wiele sposobów na to, żeby spowolnić proces zmian klimatu. Tak wiele, że właściwie każdy z nas może zrobić coś dobrego dla Ziemi, zaczynając od rezygnacji z mięsa (wiecie, że hodowla zwierząt odpowiada za ok. 18% emisji gazów cieplarnianych?), wybieranie komunikacji miejskiej lub roweru, zamiast samochodu, używanie schodów, zamiast windy, wyjmowanie ładowarki z gniazdka po naładowaniu telefonu, wymianę żarówek na energooszczędne, aż po szybki prysznic zamiast długiej kąpieli (tak, dostarczanie wody też wymaga energii), czy otwieranie okien, zamiast włączania klimatyzacji.

Warto uświadomić sobie też, że każde używane przez nas urządzenia elektryczne oznacza zwiększoną emisję dwutlenku węgla, który trafia do atmosfery podczas produkcji energii elektrycznej. Dlatego nawet małe oszczędności, które robimy na co dzień, mają znaczenie, jeśli angażuje się w nie wiele osób. A co dopiero, gdy robią to firmy, zatrudniające tysiące pracowników.

Miasteczko Orange jest zielone

Co zrobiliśmy w głównej siedzibie naszej firmy, czyli Miasteczku Orange, żeby oszczędzać energię? W budynku na ponad 80% powierzchni zapewniono dostęp do światła dziennego – dzięki temu w ciągu dnia nie włączamy sztucznego oświetlenia. W budynkach zaprojektowano otwierane okna, co daje możliwość naturalnej wentylacji pomieszczeń i ogranicza korzystanie z klimatyzacji i wentylacji. W budynku zainstalowane są liczniki energii, co daje możliwość bieżącego monitorowania zużycia przez oświetlenie, chłodnie czy wentylatory. Jednak Miasteczko to dopiero początek. Jesteście ciekawi, co jeszcze robimy, aby zaoszczędzić energię elektryczną?

Nasza sieć też jest zielona

W serwerowniach oraz części stacji bazowych korzystamy z tzw. free coolingu. Na czym polega i ile energii pozwala zaoszczędzić? Zobaczcie w moim materiale.

Sprawdzamy także możliwości, jakie daje fotowoltaika, czyli energia pozyskiwana ze światła słonecznego. W dziewięciu budynkach Orange zainstalowaliśmy panele, dzięki którym przez cały rok mamy dodatkowe źródło energii. Jeśli wyniki pilotażu będą pozytywne, będziemy korzystać z tego sposobu zasilania w kolejnych lokalizacjach.

Młodzi Strażnicy Energii

Wszystko zaczyna się od edukacji, dlatego równolegle uczymy najmłodszych, jak oszczędzać energię elektryczną na małą skalę i wyrabiać dobre nawyki na przyszłość. Dzięki współpracy Centrum UNEP/GRID-Warszawa, partnerem edukacyjnym akcji oraz Fundacji Orange powstał program Młodzi Strażnicy Energii, czyli zestaw ćwiczeń do przeprowadzenia lekcji dla dzieci w wieku 8 – 10 lat. Materiały są ogólnodostępne – można pobrać je ze strony fundacji i przeprowadzić lekcję w zaprzyjaźnionej szkole. Link do materiałów znajdziecie tutaj: Młodzi Strażnicy Energii

Mam nadzieję, że zainspiruję Was do małych zmian, zwłaszcza, że za chwilę zacznie się wiosna i pojawi mnóstwo możliwości, żeby wyłączyć urządzenia zasilane energią elektryczną i zaczerpnąć trochę energii z natury 🙂

Udostępnij: Jak zaoszczędziliśmy rok energii dla Zakopanego?
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Truck. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    Janek 18:40 19-03-2019
    "W Powsinie pod Warszawą"? Jeszcze jakieś odkrywcze i nieprawdziwe rzeczy są w tym materiale?
    Odpowiedz
    • komentarz
      Koolo 08:19 20-03-2019
      Właśnie się zorientowałem że w OFnK w pierwszej kolejności środki pobierane są z bonusu za doładowanie a nie te z pakietu za 25 zł. niezły przekręt .
      Odpowiedz
    • komentarz
      pablo_ck 08:56 20-03-2019
      https://pl.wikipedia.org/wiki/Powsin
      Odpowiedz
    • komentarz
      Marta Cieślak-Krajewska 12:18 20-03-2019
      faktycznie, pomyłka - Powsin oczywiście należy do Warszawy, choć stacja jest już bardzo blisko granicy miasta.
      Odpowiedz
  • komentarz
    Jula 08:40 20-03-2019
    Lekcja dla dzieci jest super, szukałam takich materiałów, a tutaj wszystko jest gotowe.
    Odpowiedz
    • komentarz
      Marta Cieślak-Krajewska 12:41 20-03-2019
      Zachęcam, dzieciaki były zachwycone, zwłaszcza, kiedy same mogły zmierzyć poziom zużycia energii w urządzeniach domowych.
      Odpowiedz
  • komentarz
    pablo_ck 08:54 20-03-2019
    Ciekawe dane, super, też staram się oszczędzać energię oraz wodę w swoim gospodarstwie domowym. Materiał video bardzo fajny.
    Odpowiedz
    • komentarz
      Marta Cieślak-Krajewska 16:30 20-03-2019
      :-)*
      Odpowiedz
  • komentarz
    emitelek 10:01 20-03-2019
    Za komuny było takie hasło "Oszczędzają bogaci, ale nam się też opłaci" i nie wiem, jak to puszczała cenzura ;)
    Odpowiedz
  • komentarz
    Daniel Olander 15:04 25-03-2019
    Mierzenie zużycia energii jest super. Ja sam mierzę zużycie energii w swoim domu tyle, że za pomocą rozwiązania zaproponowanego przez firmę OneMeter. Z tego co wiem, mój szef też z tego korzysta w naszej firmie. Takie rozwiązanie dla domu i firmy - miodzio.
    Odpowiedz
    • komentarz
      emitelek 17:40 25-03-2019
      Co znaczy w Twoim rozumowaniu "mierzenie zużycia energii"??? Od króla świeczka, od kiedy mamy energię elektryczną (bo o tym tutaj mowa...), każdy miał licznik, gdzie można było sobie to kontrolować! Nie wiem, co to za nowe odkrycie - Ameryki?!... ;)
      Odpowiedz
      • komentarz
        Daniel Olander 20:22 25-03-2019
        Chodzi mi o możliwość sprawdzania wszystkiego na aplikacji. Już nie wspominając o tym, że nie każdy wie gdzie ma licznik... chociaż fakt - urządzenie trzeba umieścić na porcie optycznym licznika. Myślę, że jednak jest to swego rodzaju udogodnienie, że masz wszystko pod ręką, a właściwie w ręce trzymając telefon ;) Plus przy większym zużyciu wyskakuje powiadomienie. W sumie częściej sprawdzamy telefon niż licznik ;)
        Odpowiedz

;

Odpowiedzialny biznes

Kapitał społeczny – co to takiego? Relacja z Miasteczka Myśli (1)

Piotr Domański

15 marca 2019

Kapitał społeczny – co to takiego? Relacja z Miasteczka Myśli
1

Siostra Małgorzata Chmielewska, Leszek Cichy, pierwszy zimowy zdobywca Mount Everest, prof. dr hab. Anna Giza-Poleszczuk i prof. dr hab. Jerzy Cieślik, to tylko niektórzy z gości Miasteczka Myśli – wydarzenia, które odbyło się w tym tygodniu w Miasteczku Orange. Rozmawiali o mądrym przywództwie, zarządzaniu ludźmi i budowie zespołów w taki sposób by szanować tych, którzy je tworzą. Tworząc relację z tego wydarzenia postanowiłem się jednak skupić na temacie pokrewnym – kapitale społecznym, a mówiąc bardziej ludzkim językiem – na tym, że sobie ufamy (lub też niestety nie).

W wideo relacji Profesor Jerzy Cieślik mówi, że to właśnie zaufanie ma olbrzymie znaczenie dla prowadzenia biznesu. W pełni się nim zgadzam. Z kolei prof. Anna Giza-Poleszczuk zwraca uwagę, że do budowy zaufania wcale nie potrzebujemy wielkich czynów czy działań. Wystarczy, że będziemy się spotykać, rozmawiać – w klubach osiedlowych czy Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Dodam od siebie, że Pracownie Orange też są pewnie dobrymi miejscami ku temu.

Jednak o przywództwie (tym mądrym oczywiście) także możecie dowiedzieć się więcej. Z okazji 15 już edycji Miasteczka Myśli powstała bowiem publikacja Mądre Zarządzanie. Są tam niepublikowane wcześniej dane i sporo wiedzy na temat zarządzania i zaufania, lecz także rynku pracy.

Jeżeli nigdy wcześniej nie słyszeliście o czymś takim jak Miasteczko Myśli najwyższy czas to zmienić, najlepiej wchodząc na stronę tego cyklu wydarzeń. Warto także zajrzeć do komunikatu prasowego Mądre zarządzanie: przyszłość trzeba budować teraz.

Udostępnij: Kapitał społeczny – co to takiego? Relacja z Miasteczka Myśli
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Flag. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

  • komentarz
    pablo_ck 23:56 15-03-2019
    Zaufanie to podstawa....czy w pracy, czy w życiu osobistym (zaufanie do żony, dzieci) to podstawowy filar naszego codziennego życia - funkcjonowania w społeczeństwie. Miasteczko Myśłi to super projekt :) Publikacja widzę że warta przeczytania.
    Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej