Odpowiedzialny biznes

Jazda po bruku

Bartosz Nowakowski Bartosz Nowakowski
08 kwietnia 2010
Jazda po bruku

Chciałbym zaprosić na pewną przejażdżkę rowerem. Na przejażdżkę dość długą, bo liczącą ponad 200 kilometrów. Dla wyobrażenia dodam, że to dystans mniej więcej jak z Warszawy do Cieszyna. Zapomniałem jeszcze o jednej sprawie. Jakieś 60 kilometrów tej trasy będzie prowadzić po brukowanych odcinkach... Nie wiem ile w tym prawdy, ale jestem w stanie uwierzyć na słowo, że po tylu kilometrach jazdy po "kocich łbach", ciężko jest wziąć cokolwiek w tak mocno trzęsące się ręce. Nie wspominając już o bólu tylnej części ciała, na której siedzimy. Można rzec, że to istne piekło i niewiele w tym pomyłki. Francuzi od dawna wołają na ten wyścig "Piekło Północy". Mowa oczywiście o jednym z najstarszych kolarskich klasyków na świecie - Paryż-Roubaix.

Zwycięzca w geście triumfu podniesie do góry nagrodę w kształcie słynnej brukowanej kostki, o ile oczywiście będzie miał na to jeszcze siły. Samo zwycięstwo w tym wyścigu to wielki prestiż, wprowadzający między szeregi wielkich sław. A klasyk w przeszłości wygrywali wybitni kolarze, niestety wśród nich nie ma do tej pory Polaka...

I zapewne jeszcze długo nie będzie. Ponieważ po licznych aferach i skandalicznych decyzjach PZKol-u, polskie kolarstwo sięga dna. Narodowe szkolenie nie przynosi nam nowych perełek w peletonie. Niebiosom można dziękować za Sylwestra Szmyda, który godnie reprezentuję Polskę w światowym peletonie. Czasem odnoszę wrażenie, jakby to polskie kolarstwo jechało z trudem po podobnym bruku, po którym kolarze będą ścigać się w niedzielę. I tak ten polski peleton pod egidą związku pełznie, bo nawet nie można powiedzieć, że jadą słabym czy żółwim tempem. Problem w tym, że brukowane odcinki dla polskiego kolarstwa nie mają końca, a ból organizmu z każdym kolejnym kilometrem niesamowicie się nasila.

Tymczasem zostaje podziwianie zagranicznych kolarzy. Na trzecie zwycięstwo pod rząd, wielkie aspiracje przejawia Tom Boonen. W całej historii tego wyścigu udało się to tylko Francuzowi Octavowi Lapize (wygrał w latach 1909-11) i Francesco Moserowi (1978-1980). Wszystko okaże się w niedzielne popołudnie na starym welodromie w Roubaix.

bn.


Odpowiedzialny biznes

A po siedmiu latach tłustych ….

Jarosław Konczak Jarosław Konczak
08 kwietnia 2010
A po siedmiu latach tłustych ….

... następuje siedem lat chudych. My ten tekst znamy to z Biblii,  a Anglicy mogą go poznać z boisk.

Choć u nich tak naprawdę było sześć tłustych lat (a chudy rok dopiero jeden - chudy przynajmniej na warunki angielskie), w których co najmniej jedna drużyna grała w półfinale Ligi Mistrzów. W ostatnich pięciu sezonach było lepiej bo aż pięciokrotnie Anglicy występowali w finale, przy czym raz finał w Moskwie był wewnętrzną sprawą wyspiarzy (Chelsea przegrała wówczas z Manchesterem).  I teraz faworyzowany zespół United został wyrzucony z półfinału sprzed Bayern, który za jednym zamachem zemścił się za pamiętny przegrany finał sprzed 11 lat.  Nie będzie więc wymarzonego przez fachowców rewanżu za finał w Rzymie, kiedy Barcelona wygrała z Manchesterem. Łatwo można sobie dziś jednak wyobrazić finał Bayern - Barcelona, bo te drużyny są faworytami półfinałów. Oczywiście ani Lyon, ani Inter nie są bez szans, choć pechowiec Mourinho po opuszczeniu swojej macierzystej Portugalii w Lidze Mistrzów zatrzymywał się już dwukrotnie właśnie w półfinale. Czy teraz powtórzy losy swoich przygód z Chelsea czy też powróci do roku 2005 kiedy świętował wraz z FC Porto zdobycie najsłynniejszego trofeum klubowego?

Półfinały pokazały też jedno, że mimo doskonałej organizacji gry, wybitnej taktyce, najlepszych zawodników na swoich pozycjach w Europie o losach meczu dalej potrafią zadecydować wybitne jednostki. Nie piszę już o Messim, bo to przypadek nie dla komentatorów sportowych, ale dla badaczy zjawisk nadprzyrodzonych, ale o o takich graczach jak Wyane Rooney, którego kontuzja była jak utrata najcenniejszego diamentu na pierścieniu sir Alexa Fergusona, czy Arjen Robben, który choć kontuzjowany w Monachium to już na Old Trafford strzelił chyba najpiękniejszą bramkę ćwierćfinałów i dał awans drużynie z Monachium.

A na koniec wyrazy "współczucia" dla angielskich kibiców. Dwie drużyny w ćwierćfinale Ligi Mistrzów to rzeczywiście klęską. Myślę, że dobrze to czuje każdy polski kibic. I nie będę perfidny, żeby Anglikom znów przypomnieć o pamiętnym Wemblay.


Oferta

Pegaz w krainie Orange na kartę

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
08 kwietnia 2010
Pegaz w krainie Orange na kartę

Przez ostatnie dwa dni skupiłem się na rewolucyjnej ofercie neo i przegapiłem sympatycznego Pegaza, który od dwóch dni pojawia się w telewizyjnej reklamie promocji Pogadajcie Sobie dla użytkowników Nowego Orange Go. Nadrabiam zaległości i zarazem przyznaję, że polubiłem nową konwencję reklam dziejących się w krainie rozmów Orange na kartę. Dla przypomnienia w Pogadajcie Sobie liczba dni na darmowe rozmowy zależy od wartości doładowania. Za 25 zł to 14 dni, 50 zł równa się 30 dni, a 100 zł i więcej 60 dni. Aktywacja usługi jest prosta i bezpłatna. Wystarczy wysłać nowy 14-cyfrowy kod doładowujący oraz numery telefonów wybranych osób w Orange pod numer 910. W 24 godziny będzie zwrotna informacja SMS-em o aktywacji usługi. Istnieje możliwość zmiany wybranych numerów i sprawdzania czasu pozostałego do wykorzystania.

Scroll to Top