;

Odpowiedzialny biznes

Jej wynalazek pomoże w walce ze stresem (1)

Bartosz Rymkiewicz

27 lipca 2018

Jej wynalazek pomoże w walce ze stresem
1

Program #MakerWoman, czyli wspólne przedsięwzięcie Fundacji Orange i stowarzyszenia Robisz.to miał na celu udzielenie wsparcia 36 kobietom wchodzącym lub powracającym na rynek pracy. Każda z uczestniczek w ciągu kilku miesięcy odbyła kurs programowania, drukowania w 3D, obsługi plotera laserowego, a następnie – przystąpiła do realizacji obmyślonego przez siebie prototypu.

Mottem jakie nam przyświecało podczas uruchamiania programu było zaszczepienie w każdej z 36 ambitnych dziewczyn bakcyla wynalazcy. Efekt? Przyćmił nasze najśmielsze oczekiwania.

Anna Wójcik to kolejna z 36 #MakerWoman, której historia dowodzi, że dzięki odpowiedniemu wsparciu, każdy jest w stanie rozwinąć swój – nierzadko ukryty – potencjał.

Zobacz nasz materiał wideo o Ani:

Jej wynalazek może odmienić życie wielu ludzi cierpiących na bezsenność , choroby serca i narażonych na stres. Oddychacz, bo taką nazwę mu nadała, pomaga regulować oddech w trudnych sytuacjach. Jak działa? Po wybraniu wybranej przez użytkownika opcji, ścianki obiektu zaczynają się delikatnie rozchylać (oddychać), a przez kontakt cielesny człowiek zaczyna oddychać w tym samym rytmie co oddychacz, niwelując jednocześnie np. stres, bez potrzeby kontrolowania długości wdechu i wydechu. Ponadto, Ania położyła nacisk nie tylko na funkcjonalność, ale też design, który ponad wszelką wątpliwość także przykuwa uwagę.

Trzymam za nią kciuki i wierzę, że to początek o wiele większego konceptu.

Wkrótce zaprezentuję kolejny projekt powstały dzięki #MakerWoman. Wszystkie 36 prototypów możesz poznać już dzisiaj na: FabLabTwarda.pl/MakerWoman

Udostępnij: Jej wynalazek pomoże w walce ze stresem
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 17:11 27-07-2018
  Pomysł fajny, ale z medycznego punktu widzenia raczej się to nie przyjmie. Ale....brawa za pomysł :)
  Odpowiedz

;

Sieć

Przesyłaliście ponad 42 000 000 GB danych! Podsumowanie sieci #2 (15)

Piotr Domański

27 lipca 2018

Przesyłaliście ponad 42 000 000 GB danych! Podsumowanie sieci #2
15

Właśnie tyle, łącznie przeszło przez naszą sieć szkieletową w pierwszym półroczu 2018 roku. W czasie największego ruchu, w sekundę przesyłane są dane, do zapisu których trzeba użyć ponad 40 płyt DVD. Co bardzo ważne – w ciągu ostatnich 5 lat pojemność naszego „szkieletu” wzrosła już trzykrotnie. A zaznaczmy, nie cały ruch, który można nazwać „tranzytowym” przechodzi przez naszą sieć szkieletową.

Jeżeli chcesz przeczytać podsumowanie naszej sieci mobilnej zajrzyj do tekstu: „Blisko 11 000 stacji bazowych dla klientów Orange – podsumowujemy półroczne!”

Bardzo pojemna „rura”

Sieć szkieletowa to „rura”, przez którą przepływa większość wysyłanych przez Was danych. A te najczęściej przesyłają klienci sieci stacjonarnej – w ostatnim półroczu dziennie średnio jakieś trzy razy więcej niż klienci usług mobilnych. Z drugiej strony transfer danych w sieci stacjonarnej nie rośnie aż tak gwałtownie jak w sieciach mobilnych. W ciągu ostatnich dwóch i pół roku „zaledwie” się podwoił 😉 W tym samym czasie liczba przesyłanych danych w sieci mobilnej wzrosła dziesięciokrotnie! Coraz więcej danych przechodzi przez światłowód, ale o nim za chwilę.

Moim zdaniem nie jest tutaj jednak ważne ile, lecz skąd i co. Już ponad połowa całego ruchu w naszej sieci przychodzi do Was z bardzo bliska – z naszej sieci Content PoP, czyli serwerów rozstawionych po całym kraju, na których znajdują się najczęściej wykorzystywane dane. Przekłada się to na niższe pingi i szybsze buforowanie. Bez wątpienia weszliśmy już w epokę wideo – 70% wszystkich danych, przechodzących przez naszą sieć szkieletową to filmy! Nie powinno to dziwić – by przesłać zdjęcie wystarczy transfer na poziomie kilkuset kilobitów na sekundę, by przesłać wideo w Ultra HD – około 25 Mb/s, a takich treści jest coraz więcej.

Chcesz wiedzieć więcej o sieci szkieletowej? Zajrzyj do teksów: „Sieć szkieletowa czyli jak działa IP network” i „Sieć szkieletowa – ROADM, czyli „autostrada” w sieci szkieletowej”.

Światłowód coraz bardziej dostępny

Co oferuje transfer ponad 100 Mb/s (a dla chętnych i 300 i 600 Mb/s)? Oczywiście światłowód! Korzysta już z niego prawie 300 000 klientów (mówimy „klientów” ale często to cała rodzina!), a w zasięgu jest blisko 3 mln gospodarstw domowych. Rośnie więc nie tylko zasięg, ale także coraz więcej klientów wybiera właśnie FTTH. Światłowód jest dostępny w ponad 110 miastach, zarówno w dużych, średnich jak i w mniejszych. W tym półroczu prawie połowa wszystkich inwestycji to właśnie średnie i małe miasta. W wielu z nich – choćby w Grodzisku Mazowieckim, Elblągu, Inowrocławiu, Kołobrzegu czy w Piotrkowie Trybunalskim, dzięki inwestycjom w tym półroczu, już ponad połowa wszystkich gospodarstw domowych w tych miastach jest już w zasięgu Orange Światłowód. Procentowo – najwięcej gospodarstw domowych może skorzystać ze światłowodu w Lublinie, w liczbach bezwzględnych – oczywiście w Warszawie.

Klientów, co dość oczywiste – najwięcej mamy w Warszawie. Lista, miast gdzie mamy najwięcej klientów pokrywa się mniej więcej z czołówką listy największych miast w kraju. Bardzo dobrze wypadamy w Szczecinie czy Wrocławiu, a z miast gdzie mamy mniejszy zasięg – w Gdyni. Także w moim rodzinnym Opolu światłowód sprzedaje się lepiej niż przeciętne, a liczba klientów wyraźnie przekroczyła około 10% zasięgu, czyli średnią dla naszej sieci światłowodowej.

Podkowa Leśna okablowana

Jednak nic nie przebije Podkowy Leśnej. Tam, w ciągu kilku miesięcy światłowód wybrała prawie 1/3 wszystkich gospodarstw domowych,  a w zasięgu mamy ponad 60% całej miejscowości, lecz na tym nie zakończyliśmy inwestycji  i cały czas będziemy zwiększać zasięg. Chodzi tutaj wyłącznie o zabudowę jednorodzinną. Bardzo dużo osób, w porównaniu do liczby gospodarstw domowych w zasięgu mamy także w Błoniu, Zakopanem, Limanowej, czy wspomnianym wcześniej Grodzisku Mazowieckim.

To już macie pełen obraz naszej sieci po pierwszym półroczu. Co nas czeka w drugim? Refarming, IoT, coraz więcej światłowodów, a może nawet testy? Czeka nas wszystkich ciekawe półrocze!

A dla fanów wideo wszystkie 5 dotychczasowych odcinków serii „Jak to działa?”. Kolejny za nieco ponad 2 tygodnie, będzie o IoT.Udostępnij: Przesyłaliście ponad 42 000 000 GB danych! Podsumowanie sieci #2
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Plane. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 12:44 27-07-2018
  Nieźle :)
  Odpowiedz
 • komentarz
  pf 13:25 27-07-2018
  i pewnie trochę przystopuje wam sprzedaż światłowodu, wczoraj podnieśliście ceny o 15pln dla domków jednorodzinnych, i głupie tłumaczenie tej podwyżki macie, jakoś za prąd, gaz, wode i scieki nie placę wiecej niż mieszkaniec bloku niedaleko mnie, no chyba że i oni teraz wyskoczą z dodatkową opłatą :(
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotrekk85 13:38 27-07-2018
   A jak podłączasz prąd masz aktywację za darmo?
   Odpowiedz
  • komentarz
   Ron 13:51 27-07-2018
   Koszty podłączenia domków okazały się wyższe i dlatego są dopłaty. Nikt nie będzie dokładał do biznesu.
   Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 13:51 27-07-2018
   Zmiana, którą wprowadziliśmy wynika z ze zdecydowanie wyższych kosztów zainstalowania i serwisowania w usługi niż domach wielorodzinnych. Takie zróżnicowanie opłat nie jest ewenementem na polskim rynku. Inne firmy również je stosują. Jeżeli piszesz o opłatach za wodę czy prąd, to dodatkowe koszty zapłaciłeś opłacając przyłącze wodno-kanalizacyjne (kilkaset złotych za metr bieżący) oraz przyłącze elektryczne (ponad tysiąc złotych). To jeden z kosztów budowy domu, którego kupujący mieszkanie także nie znają. Pamiętasz też zapewne wędrówki do lokalnego zakładu wodno-kanalizacyjnego i energetycznego. O nich także nie myślisz kupując mieszkanie. Zmiany dotyczą wyłącznie nowych klientów i tych przedłużających umowę.
   Odpowiedz
   • komentarz
    161 14:09 27-07-2018
    nie ma nic za free niestety trzeba placic. powiedz mi co sie zmienilo przez ostatni rok czy kilka miesiecy ze mozna bylo klientow podlaczyc bez tej dodatkowej oplaty? raptem koszty pracy zwiekszyly sie? odpowiem Ci dlaczego ta oplata sie pojawila. a to dlatego ze firma stwierdzila ze sie na domkach dosc dobrze sprzedaje usluga a ze klienci nie maja innej sensownej alternatywy. teraz mozna miec vdsl za 55zl (usredniajac) a za ftth bedzie to juz 70zł. jak myslisz beda migrowac na "swiatlo"?
    Odpowiedz
   • komentarz
    jjjj 14:13 27-07-2018
    A domy jednorodzinne, które zostały przyłączone przy pomocy środków z POPC również będą musiały płacić +15zł?
    Odpowiedz
    • komentarz
     Piotr Domański 14:26 27-07-2018
     Nie ma jeszcze potwierdzonej oferty, dla domków jednorodzinnych podłączanych ze środków POPC - tu decyzje wydaje UKE. Pamiętaj także, że z POPC przyłącze doprowadzone jest do granicy działki, a nie do budynku, a sprawa trzecia - z podłączonego przez nas w ramach POPC łącza może korzystać każdy operator.
     Odpowiedz
     • komentarz
      jjjj 16:03 27-07-2018
      Tak samo jak w starych blokach, światłowód doprowadzony jest do pionu technicznego, a nie do mieszkania. Często jest tak, że mufa szachtowa jest nawet piętro niżej, więc sumaryczna długość światłowodu, który trzeba dołożyć może być krótsza w przypadku domku jednorodzinnego. A kwestia dostępu każdego operatora do takiego łącza przemawia na korzyść niewprowadzania takiej opłaty. W końcu takie łącze będzie szybciej zagospodarowane niż łącze w bloku i zawsze zarobicie chociaż na obsłudze technicznej dla innego operatora.
      Odpowiedz
 • komentarz
  jjjj 16:39 27-07-2018
  Czy opłata 15zł będzie naliczana na infrastrukturze, którą budujecie z wykorzystaniem pieniędzy samorządowych? Szerokopasmowe lubuskie, pomorskie itp, a teraz również XXXXXX Unia Światłowodowa? Najpierw budujecie sieć w dużej części ze środków publicznych i unijnych, zapewne dostajecie również ulgi za zajęcie pasa drogowego i inne ułatwienia, a potem za to, że musicie od granicy działki do budynku pociągnąć kawałek światłowodu, bierzecie 15zł miesięcznie. Czy to jest według was sprawiedliwe? Po czymś takim nie zdziwiłbym się gdyby gminy, które zapisały się do programów Unii Światłowodowych postawiły wam warunek, że nie wprowadzicie dodatkowej opłaty względem cen w mieście, a jak nie to gminy się wycofają. Nawet bym nie miał do nich pretensji.
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 17:37 27-07-2018
   Unie Światłowodowe powstają w miejscach, gdzie są realizowane projekty w ramach POPC. Na Twoje pytanie odpowiedziałem zatem już wyżej, ale powtórzę raz jeszcze: nie ma jeszcze potwierdzonej oferty, dla domków jednorodzinnych podłączanych ze środków POPC.
   Odpowiedz
   • komentarz
    161 22:25 27-07-2018
    jak nie ma jak juz od dluzszego czasu sa podlaczone kolejne miejscowosci (poszukaj na stornie hurtu ktore to miejscowosci). oferta jest taka ze moze byc lacze jedynie 300Mb/s (brak opcji 100/600Mb/s). nie ma na nich oplaty za podlaczenie. smieszne byloby to gdyby tylko orange pobieral oplate tych 15zł a inni operatorzy juz nie ;)
    Odpowiedz
 • komentarz
  Tomasz 10:26 30-07-2018
  W ZakopanYm? Rili?
  Odpowiedz
  • komentarz
   Piotr Domański 17:44 30-07-2018
   Oj tam, literówka każdemu się może zdarzyć ;-) Poprawione oczywiście
   Odpowiedz
 • komentarz
  koster22 17:20 30-07-2018
  Hejka Piotrze, posiadasz moze informacje czy Orange w tym roku wprowadzi opcje szybsza niz 600/60? (Netia ma 900/100 a UPC udostepni 1 gbps pod koniec roku). A jesli tak to jaka to bedzie predkosc i jaki stosunek dl/up. Dzieki i pozdrawiam!
  Odpowiedz

;

Oferta

Nowe sezony w Netflix – łatwiej przez dekoder Orange TV (1)

Kasia Barys

27 lipca 2018

Nowe sezony w Netflix – łatwiej przez dekoder Orange TV
1

Pamiętacie o tym, że bezpośrednio z dekodera Orange TV możecie oglądać seriale Netflix?  Tutaj znajdziecie instrukcję,  jak założyć konto w Netflix z poziomu właśnie dekodera. Jeśli nudzicie się na wakacjach skorzystajcie z bogatej oferty Netflix. A teraz nadchodzą nowości. Między innymi:

Luke Cage – 2 sezon serialu Marvela, już dostępny

Luke Cage nie prosił się o rolę superbohatera. Jednak zło rozpanoszyło się w jego mieście, a kto poradzi sobie z nim lepiej niż facet o nadludzkiej sile? Zakapturzony i niezniszczalny były więzień walczy o dobre imię i ocalenie swojej dzielnicy.

Luke serial Netflix

Glow – 2 sezon, już dostępny

Lata 80. w Los Angeles. Grupa nietuzinkowych kobiet odnajduje sens życia jako Olśniewające Wrestlerki.  To serial komediowy autorstwa twórców „Orange Is the New Black”. Historia pań zainspirowana jest prawdziwą historią kobiecej ligi wrestlingu. To fabularyzowana opowieść o bezrobotnej aktorce, która — chwytając ostatnią szansę na spełnienie marzeń — postanawia wziąć udział w programie o zapaśniczkach

Glow serial Netflix

Disenchantment / Rozczarowani – nowość dostępna od 17.08

To serial animowany Matta Groeninga, twórcy słynnych Simpsonów. Nie jest łatwo dorastać w ciemnych wiekach – nawet dla księżniczki. Na szczęście demony i elfki pomogą ile mogą.  Animowana seria opowiada o nietuzinkowych przygodach oryginalnej księżniczki.

Udostępnij: Nowe sezony w Netflix – łatwiej przez dekoder Orange TV
podaj nick
komentarz jest wymagany
Please prove you are human by selecting the Heart. wybierz ikonę
proszę zaznaczyć zgodę

Komentarze

 • komentarz
  pablo_ck 12:42 27-07-2018
  Żeby to był jeszcze czas by oglądać filmy i seriale to.....ale może kiedyś nadejdą takie czasy :)
  Odpowiedz

Dodano do koszyka.

zamknij
informacje o cookies - Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z orange.pl bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza,
że pliki cookies będą zamieszczane w Twoim urządzeniu. dowiedz się więcej