Oferta

Jesteśmy coraz silniejsi na rynku ICT

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
29 czerwca 2023
Jesteśmy coraz silniejsi na rynku ICT

Właśnie ukazał się Raport TOP200 magazynu Computerworld podsumowujący 2022 rok wraz z rankingiem spółek telekomunikacyjnych i informatycznych. To ważny punkt odniesienia dla całego rynku ICT w Polsce, bo pokazuje jego rozwój i pozycję firm. Kolejny raz mamy się czym pochwalić.

Przypomnę, że w 2022 roku przychody Orange Polska z usług ICT wyniosły blisko 1.4 mld zł. W 2 lata urośliśmy aż o 46%. Z jednej strony pokazuje to postępującą cyfryzację i automatyzację, z drugiej - nasze kompetencje - firmy chętnie sięgają po nasze wsparcie. W efekcie Orange Polska zwyciężył w kategorii „Największy dostawca usług telekomunikacyjnych w Polsce”. Jesteśmy także liderem wśród firm IT o największym zysku netto i czwartą spółką z największymi nakładami na badania i rozwój.

AI, Big Data i edge computing

- Raport Computerworld TOP 200 kolejny rok z rzędu pokazuje, że Grupa Orange Polska jest coraz silniejszym graczem na rynku IT. Zarówno sam Orange, jak i nasze spółki nie tylko umocniły pozycje w sprzedaży rozwiązań dla kluczowych sektorów gospodarki, ale też urosły w tak ważnych częściach rynku jak cyberbezpieczeństwo, usługi chmurowe i serwisowe - mówi Bożena Leśniewska, wiceprezeska Orange Polska ds. rynku B2B. - Nasi klienci poszukują kompleksowego wsparcia w cyfryzacji swoich organizacji i właśnie tak działamy, oferując obok usług także wiedzę i doświadczenie ekspertów z najważniejszych dziedzin IT. Widzimy jednocześnie, jak rośnie rola generatywnego AI, Big Data czy edge computing. Stają się one kluczowe dla biznesu i będziemy je rozwijać - dodaje.

Szczególnie cieszy nas ponad 30% dynamika wzrostu w sprzedaży rozwiązań bezpieczeństwa, która pokazuje, że w ochronie danych i infrastruktury jesteśmy dla biznesu i instytucji publicznych wiarygodnym partnerem. Imponujące wzrosty zanotowaliśmy w sprzedaży usług IT dla branży użyteczności publicznej (+847%), telekomunikacyjnej (+712%), edukacyjnej (+241% ) i handlowej (+192% ).

W grupie największa siła

Świetnie radzą sobie spółki należące do Grupy Orange Polska. Integrated Solutions wypracował w ubiegłym roku 888 mln zł przychodów i zajął trzecie miejsce wśród firm integratorskich w Polsce. Szczególnie dobrze radzi sobie w sprzedaży rozwiązań dla instytucji publicznych (2 miejsce w rankingu) i w branży transportowo-logistycznej (również 2 pozycja). Duże sukcesy odnosi też w sektorach: użyteczności publicznej (#6), handlu (#7) bankowości (#8) i finansach (#9). W rankingu największych dostawców usług IT, IS awansował na 6 miejsce z 19 (+123%), a w gronie największych dostawców bezpieczeństwa zajmuje wysoką 8 pozycję. Spółka nadal pozostaje też w czołówce sprzedaży do dużych firm i korporacji (#5).

Bluesoft jest już 6. największym dostawca usług integracyjnych w Polsce. To samo miejsce zajął w kategorii testowania oprogramowania, a 12 jako dostawca rozwiązań IT dla sektora bankowego i handlowego.

Craftware to 9. firma w Polsce pod względem przychodów z systemów RPA, co pokazuje rosnącą rolę automatyzacji procesów biznesowych. Świetnie radzi sobie także na rynku dostawców rozwiązań IT dla przemysłu -  tutaj spółka zajęła miejsce tuż za podium (4 lokata, awans o 2 pozycje, +33%).

Warto wspomnieć, że wśród największych informatycznych Grup Kapitałowych w Polsce nasza Grupa Orange Polska znalazła się na 5 pozycji. To mówi samo za siebie, ale stanowi też dla nas zobowiązanie, któremu chcemy sprostać.


Oferta

Tańsza konsola Xbox i niebanalne Samsungi

Wojtek Jabczyński Wojtek Jabczyński
29 czerwca 2023
Tańsza konsola Xbox i niebanalne Samsungi

Tylko dzisiaj w ofercie bez abonamentu, obniżyliśmy cenę konsoli Xbox Series S 512 GB w zestawie z kontrolerem o 211 zł. Teraz zapłacicie za nią 1 599 zł od razu lub w 20 ratach po 79,95 zł.

Przy okazji przypominam. Jeśli jesteście fanami Samsunga i chcecie mieć smartfon, który na pewno nie jest banalny - polecam modele Galaxy Z Flip4 5G lub Galaxy Z Fold4 5G. Promocja, w której zaoszczędzicie nawet 552 zł trwa jeszcze tylko kilka dni. Największe zniżki macie kupując Plan L. Warto się pośpieszyć. Szczegóły znajdziecie tutaj.


Sieć

Sieć Orange gotowa na wakacje

Kinga Gora Kinga Gora
29 czerwca 2023
Sieć Orange gotowa na wakacje

Jak co roku wzmocniliśmy naszą sieć na wakacje. Zbudowaliśmy nowe stacje bazowe, odnowiliśmy systemy w tych istniejących, dostawiliśmy stacje mobilne i dołożyliśmy nowe systemy LTE. Wszystko po to, żeby sieć była gotowa na letnie oblężenie w regionach turystycznych, a korzystanie z usług było komfortowe.

Od ubiegłego lata nowe stacje bazowe (14) wybudowaliśmy w Kołobrzegu i Świnoujściu (województwo zachodniopomorskie), Ścinawce Średniej (dolnośląskie), Pyzówce, Kasinie Wielkiej, Leśnicy, Izbach i Bielance (małopolskie), Olecku, Gołdapie, Niedrzwicy i Rydzewie (warmińsko-mazurskie), Kościerzynie (pomorskie) i Dwerniku (podkarpackie). Jak widać uwzględniliśmy nie tylko lokalizacje nad Bałtykiem, ale także w górach czy nad jeziorami, które również cieszą się zainteresowaniem turystów. Stacje mobilne (4) stanęły natomiast w miejscowościach nadmorskich – w Bobolinie w okolicach Darłowa, Grzybowie niedaleko Kołobrzegu, Rowach koło Ustki oraz w Jastarni.

Dodatkowo wzmocniliśmy stacje bazowe, które na stałe pracują w regionach turystycznych. Odnowiliśmy 195 stacji i dołożyliśmy 176 systemów LTE. Dzięki temu poprawia się zasięg sieci i pojemność, a to przekłada się na większe możliwości. Mówiąc wprost, więcej osób będzie mogło równolegle i komfortowo korzystać z naszej sieci.

Mapa nowych inwestycji w sieci mobilnej Orange

Tendencję wzrostową ruchu mobilnego obserwujemy od dłuższego czasu. W ubiegłym roku  transfer danych wzrósł o ponad 20% porównując do 2021 roku. W miejscowościach turystycznych w skali roku obserwujemy jeszcze wyższe wzrosty. Małe miejscowości zamieniają się wtedy w kilku–kilkunastotysięczne miasteczka. Ma to odbicie w danych. Ruch data w okresie urlopowym w regionach turystycznych jest większy średnio o 80% porównując do pozostałych, niewakacyjnych miesięcy. Średnio, bo np. w województwie pomorskim i zachodnio-pomorskim obserwujemy ponad 100-procentowy wzrost. Potrzeby są duże, więc i sieć wymaga działań specjalnych.

Nie pozostaje nic innego jak życzyć miłych wakacji, odpoczynku i przyjemnego korzystania z sieci Orange

Scroll to Top