Komunikatory dla graczy to wyjątkowy rodzaj produktu. To nisza, która ma jednak wyjątkowe potrzeby. Na rynku znajdziecie wiele propozycji, które są zewnętrznymi aplikacjami lub zintegrowanymi narzędziami, wbudowanymi w platformy gamingowe. Czym się różnią i jak z nich skorzystać?
Dlaczego gracze wybierają dedykowane komunikatory, a nie na przykład Messengera od firmy Meta? W końcu to narzędzie również służy do rozmów i czatów grupowych. Oczywiście wielu komunikuje się w ten sposób ze swoimi przyjaciółmi, lecz dodatkowe funkcje dedykowanych aplikacji pozwalają na większą swobodę i kontakt z szerszym gronem ludzi. Główna różnica polega na ciągłości komunikacji. Na serwer można wejść w każdej chwili, dołączając nawet do grupy obcych użytkowników. Przewaga dedykowanych komunikatorów grupowych leży również w dodatkowych funkcjach jak ustawianie botów, warunków korzystania z serwerów, automatyzacji czy pluginów, jak np: wspólnego słuchania muzyki w tym samym czasie.
Zewnętrzne komunikatory dla graczy - Discord
To obecnie najpopularniejsza aplikacja do komunikacji, nie tylko dla graczy. Discord umożliwia tworzenie serwerów z pokojami, na których można zarówno pisać, dzwonić do siebie w formie wideo lub audio, wysyłać wszelkiego rodzaju pliki, a nawet udostępniać swój ekran, czy streamować rozgrywkę.
Aby rozpocząć konwersację z przyjaciółmi, należy założyć konto oraz dołączyć do konkretnego serwera, klikając w odpowiedni link. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby komunikować się ze znajomymi bezpośrednio. Wystarczy dodać ich do swoich kontaktów.
Discord to tak mocno rozwinięte narzędzie, że wielu nauczycieli korzystało z niego w trakcie pandemii. Jego możliwości są jednak znacznie większe, niż prowadzenie zdalnych lekcji. Poszczególne pokoje możemy zaprogramować w konkretnym celu, np: utworzenia bota, który będzie odpowiadał na pytania członków grupy, czy puszczał muzykę z platform streamingowych. Midjourney, jeden z największych generatorów grafik oparty na sztucznej inteligencji, powstał właśnie na tej platformie!
Warto nadmienić, że Discord dostępny jest na wielu platformach. Nie ma problemu, aby komunikować się z przyjaciółmi w trakcie rozgrywki nie tylko na komputerze, ale również urządzeniach mobilnych (iOS/Android), czy konsolach (XO/PS4/XSX/PS5). Swoje konto można łatwo połączyć z innymi platformami do grania jak Steam, Epic Games, PS, Xbox.
Jeszcze 10 lat temu największym graczem na rynku był TeamSpeak. Oferował podobne usługi do Discorda, lecz bez funkcji związanych z wideo, a także z mniej intuicyjnym interfejsem graficznym. Dzisiaj, by utrzymać się na rynku unowocześnił warstwę wizualną, proponując podobne usługi co konkurencyjny Discord. Z jedną istotną różnicą. Aplikację możemy pobrać jedynie na komputery osobiste z systemem Mac/Windows oraz urządzenia mobilne spod znaku nadgryzionego jabłka.
Komunikatory na konsole
Aplikacja Xboxa jest bardzo rozbudowana. Pozwala nie tylko na dzielenie się ze znajomymi informacjami o swoich osiągnięciach. W wersji na urządzenia mobilne daje też możliwość wysyłania zdjęć, czy tworzenia czatów grupowych. Do znajomych możesz również dzwonić. Mało tego - nie ma problemów z połączeniem konta z innymi platformami społecznościowymi jak np: Discord, Twitch, Facebook czy Reddit. Komunikację ze znajomymi możemy kontynuować na konsoli, urządzeniach mobilnych poprzez aplikację, a także komputerach osobistych z systemem Windows.
Podobnie wygląda sytuacja z komunikatorem od Playstation. Oferuje dokładnie takie same funkcje jak ten z bezpośredniej konkurencji, dodatkowo pozwalając na oglądanie rozgrywki swoich znajomych. W konwersacji wystarczy poprosić innego gracza o udostępnienie ekranu.
Nintendo Switch oferuje najbardziej okrojone funkcje społecznościowe. Na pierwszy rzut oka widać, że inne komunikatory mają znacznie szerszą gamę usług. W tym przypadku w wielu grach rozmowa poprzez czat głosowy jest dostępna tylko przez aplikację mobilną na smartfony. Dodatkowo, gdy już ją pobierzemy, możemy wysyłać wiadomości tylko do użytkowników, którzy są w tej chwili online. Do grona znajomych możemy dodać użytkowników po otrzymaniu od nich indywidualnego kodu lub podaniu własnego. Nie ma możliwości wyszukania użytkownika poprzez jego nazwę. Aplikacja mobilna bardziej pozwala na rozszerzenie komunikacji w trakcie grania, niż pełni rolę dedykowanej platformy społecznościowej dla graczy.
Aplikacje od deweloperów gier i platform
Wielcy producenci na rynku gamingowym udostępniają graczom możliwość komunikowania się w tworzonych przez nich grach przy użyciu własnych platform, jak np: Ubisoft Connect czy Battle.net od Activision Blizzard. Warto zaznaczyć, że służą one też jako centrum sterowania kontem, co oznacza, że zmienimy na nich również ustawienia bezpieczeństwa/płatności etc. oraz zakupimy gry.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Steam Mobile, ale w tym razem komunikacja działa najlepiej na komputerach osobistych. Możemy tworzyć czaty grupowe, wysyłać zdjęcia czy rozpoczynać rozmowy audio. Na smartfonach sytuacja nie wygląda tak kolorowo. Teoretycznie gama możliwości powinna być taka sama, jednak aplikacja mobilna działa bardzo wolno, de facto mamy bowiem do czynienia z obrazem strony internetowej.
Które komunikatory są najlepsze
Biorąc pod uwagę wieloplatformowość, dodatkowe funkcje moderatorskie, dostępność i popularność, zwycięzca jest jeden - Discord. Jeżeli dołączasz do jakiejś gamingowej społeczności, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że posiada już swój serwer na Discordzie. To obecnie najlepsze narzędzie tego typu dostępne na rynku. Sam korzystam z tego komunikatora nie tylko do gier, ale również do kontaktu ze swoim zespołem muzycznym, wymiany plików czy zwyczajnej konwersacji z przyjaciółmi.
Wybór platformy do komunikacji zależy oczywiście nie tylko od Ciebie, ale również od przyjaciół, z którymi grasz. Jeżeli Ci jeszcze nie mieli styczności z Discordem, być może powinieneś im go przedstawić?
Komentarze